Mr.Fox

Přečtené 205Zločin a trest
říjen - listopad 2021
Zločin a trest 1925, Fjodor Michajlovič Dostojevskij


Mrak
srpen - říjen 2021
Mrak 1987, G. Pausewang (pseudonym)

Četl jsem v poklidu cca do 40 stránky, než mi kniha svým nečekaným dějovým zvratem vyrazila dech. Nejen tím, co se v tu chvíli událo, ale hlavně faktem, že tohle přeci znám - ale odkud? Ha! Z filmu. Teprve zde mi docvaklo, že existuje vcelku zdařilý stejnojmenný německý film, který jsem před lety viděl a hodnotil jej pozitivně. Pak už jsem tušil, co bude následovat dále, naštěstí jsem si ale krom pár drobností nic konkrétního nepamatoval. Kniha je čtivá, téma poutavé, obsahově stran tak akorát. Malý formát knížky se mi vešel do kapsy, a tak jsem četl vždy po pár stranách, když byla zrovna volná chvíle. Je to jeden malý-velký příběh, který se mohl při podobné situaci klidně stát a stát se při takovém neštěstí opět může. Ať už byla kniha v minulosti u nás distribuována jakýmkoliv způsobem a propagována jakýmkoliv spolkem (třeba i protijadernými aktivisty), nevidím důvod, proč by jí to mělo ubírat na kvalitě. Obrázek ať si každý utvoří sám. Za sebe určitě doporučuji přečíst.


Mussoliniho ostrov
? - říjen 2021
Mussoliniho ostrov 2007, John Follain


Čtyři tankisté a pes 2.
? - březen 2021
Čtyři tankisté a pes 2. 1980, Janusz Przymanowski


Čtyři tankisté a pes 1.
? - březen 2021
Čtyři tankisté a pes 1. 1980, Janusz Przymanowski


Malá velká cyklická dívka Sára
leden 2021 (15.-17.)
Malá velká cyklická dívka Sára 2020, Dana-Sofie Šlancarová

Nejsem cílový uživatel knihy a ani nemám s čím srovnávat, ale pokusím se krátce a objektivně ohodnotit. Neumím si představit situaci mladé dívky, která začíná prvně pozorovat své tělesné proměny a s tím související pocity zmatku, zvědavosti, strachu a možná i odporu vůči sobě samotné. Může tam toho být mnoho a z knihy jsem pochytil, že nesprávná edukace může mít za následek zbytečné trápení a psychické problémy. Bohužel edukace na toto téma dle mého stále neprobíhá dostatečně. Na knize oceňuji styl, jakým předává potřebné informace (skrz mladou Sáru) spolu s přívětivým grafickým zpracováním. Být otec, je toto kniha, kterou bych chtěl mít připravenou pro svou dceru. Každopádně to úplně tak nestačí, jak kniha sama dospělému čtenáři napoví. Na Sářiných rodičích předvede, jak mladou dívku tímto obdobím provést a jak moc může pomoci přístup rodičů v osvojení si skutečnosti dospívání a zrání v ženu. Proto je největší poselství, že škola, internet nebo samotná kniha by neměla nahradit výchovu! Každopádně i pouhá kniha jako dárek cílové osobě je více, než nic. Rád doporučím. 4*


Víkendový efekt
listopad 2020 - leden 2021
Víkendový efekt 2018, Katrina Onstad

Knihu jsem dvakrát rozečetl s odstupem zhruba jednoho roku do třetiny, načež jsem ji odložil a neměl chuť se k ní vrátit. Do 100. stránky (2. kapitoly) je zajímavá, dokáže zaujmout a čtenáři předkládá, co si od ní žádá. Především fakt a uvědomění, že předchozí generace pracně a dlouhodobě vydobýjely volné víkendy, načež po jejich získání se generace dnešní doby ocitly v jakémsi trendu pracovat dobrovolně a se samozřejmostí opět i v tyto dny. Navozuje čtenáře správným směrem, k zamyšlení se nad důvody volných dní a předcházejícímu historickému kontextu (např. náboženskému). Tento výklad oceňuji, např. Haymarketský masakr pro mě byla nová informace, která mě zaujala a k níž si hodlám zjistit více. 3. kapitola je však část, která pokoušela moji trpělivost. Zbytek knihy se pak snaží splnit svůj účel, ale má to dva háčky. Za prvé je z něj hrozně cítit, že text byl neredigován či hodně slabě. Nicneříkajících větných spojení a omáčky nafukující text typu: "Do Toronta se přestěhoval ze svého rodného města Windsor v provincii Ontario, což je město pracující třídy, které dělí od Detroitu řeka." a obsahově nesouvisejících je tam požehnaně a po chvíli čtení ztratíte soustředění. Za druhé autorka se v knize prezentuje jako workoholik, který by rád získal zpět své volno o víkendu. Bohužel ani po 300 stranách si jej nevybojuje a čtenáře několika pokusy své maličkosti (svými činy to napravit) nepřesvědčí ani nenavede ke správné cestě. Celá kniha je vlastně takové konstatování o smutné skutečnosti, statistikách a víkendech druhých. Kdyby raději čas investovaný do psaní investovala do svého manžela a dětí, dopadlo by to lépe...


Sněhulák
prosinec 2020 (24.-30.)
Sněhulák 2017, Jo Nesbø

První setkání s autorem a první přečtená kniha ryze detektivního žánru. Měl jsem trochu obavy, jelikož nejde o můj šálek kávy, ale jak mě nakonec překvapila! Harry Hole mi od začátku hrozně připomínal Henryho Chinaskiho od Charlese Bukowskiho. Myslím, že tito dva knižní “hrdinové” by si mohli na literárním poli podat ruce. Představa mrazivého zasněženého Norska s nádhernými přírodními scenériemi v protikladu s řádícím masovým vrahem libujícím si v estetickém modelování svých obětí vytváří tu správnou děsivou atmosféru. Čekal jsem skvělou opěvovanou knihu a té se mi dostalo, rozhodně předčila očekávání. Po dlouhé době opět kniha, u níž jsem zažil, co dlouho u jiné ne - totiž že jsem ze zvědavosti, napětí a nervozity x-krát přeskakoval řádky a stránky, jak jsem se nemohl dočkat konkrétních rozuzlení. Děj odsýpá příjemným tempem, snad jen trocha zmatku z několika úvodních časových linií, než se v závěru vše spojí a zapadne. Příběh graduje, vysvětluje, svádí z cesty, nechává přemýšlet, i jazykově a překladem těší na duši. Ze závěru jsem trochu rozpačitý - sice knihu uzavřel dle očekávání (co se odhalení a vysvětlení vrahovo pohnutek týče), ale přišel mi takový zbrklý s ohledem na samotnou akci, příliš vyumělkovaný a soustředěný na Harryho osobní boj (chyběla mi přítomnost ostatních postav-kolegů, racionální chování) - čekal jsem dopadení Sněhuláka ve větším stylu. Závěr byl zkrátka takový americký Holywood s nesmrtelným poldou... Ale možná mě jen přepadlo zklamání, že už jsem u konce. Zážitek z četby a přemýšlení o tom, kdo bude Sněhulákem a s jakou pointou... to byla zkrátka síla! Skvělá severská detektivka na dlouhé zimní večery. Rozhodně doporučuji.


Harry Potter a Ohnivý pohár
červenec - listopad 2020
Harry Potter a Ohnivý pohár 2003, J. K. Rowling (pseudonym)

Filmové zpracování jsem viděl mnohokrát, ale četl jsem poprvé až nyní. Obojí si neskutečně užívám, a nejen u tohoto dílu, u celé série. Líbí se mi, že se filmové zpracování původní knižní předlohou doplňuje o další (pro mě dosud neznámé) podstatné příběhové informace a zároveň velice věrně kopíruje hlavní dějovou linku. Stejně jako mnoho předchozích čtenářů, i já se začátkem prokousával o něco déle a knihu jsem dokonce na pár týdnů odložil. Od části se započetím turnaje tří kouzelnických škol jsem však bral knihu do ruky každou volnou chvíli a dočetl ji během relativně krátké doby. Na co jsem si nemohl zvyknout, tak na prezentaci Viktora Kruma - přišel mi podaný hloupoučce, byť na mě tak působil záměrným pozměněním spisovné češtiny v rámci přímé řeči. V tomto bodě mi zkrátka vstávaly vlasy na hlavě, když jsem si pod ním představil vážného a vcelku sympatického filmového představitele. :-) Líbily se mi neustálé trable s Ritou Holoubkovou a postava Alastora Moodyho mě zaujala stejně jako Lupin v předchozím díle. U tohoto dílu mám z dosud prečtených poprvé pocit, že kdybych ho četl podruhé, nebude to na škodu. Naopak si myslím, že si všimnu mnoha nyní přehlédnutých detailů, které mi s dalšími knihami začnou do sebe více zapadat, doplňovat se a nabalovat. Teď teprve cítím, že se to pořádně rozjede a neskutečně se na tu jízdu těším! :-)


Pan Lučavka
07. listopad 2020
Pan Lučavka 1963, Norbert Frýd

Mé první setkání s panem Frýdem. Ač jsem si o autorovi a knize dopředu nic nezjišťoval, hned mě napadlo, že popisované náměstí musí býti zcela jistě to českobudějovické. A bylo! Živě jsem si dokázal představit, jak barvitým a uklidňujícím dojmem muselo na mistra Skedvattena působit, když se k němu tak často uchyloval. Chytlo mě to hned od začátku a jak se postupně odkrývaly a propojovaly vztahy mezi jednotlivými návštěvníky hlavní postavy, bavilo mě to čím dál více a byl jsem zvědav, jaké bude rozuzlení. Závěr přišel náhle, připravil mě o představení, na které jsem byl zvědav a případně na jeho dohru u Maud a Seppa. Jednotlivé zpovědi (tedy jen ty vedoucí k tomuto závěru) se spojily a mě jen přišlo líto, že se tak zajímavý a chytlavý příběh nerozvlekl více. Každopádně závěr nečekaný, pobavil svým paradoxem a osudově uzavřel mistrovu návštěvu Myšovic.


Německý ovčák
říjen - listopad 2020
Německý ovčák 2000, Susan Samms

05/10 - Pátá z deseti knih o NO, kterou čtu před jeho pořízením. (Tedy, pořízeno již mám.) Mám již s čím porovnat z minulosti, a i kdybych neměl, je mi po přečtení jasné, jakou zdařilou knihu právě držím v rukách. Na jejích stranách naleznete vše potřebné, ať už se chystáte pořídit si štěně NO, odborně se vzdělat a seznámit se s ctnostmi tohoto plemene či si v průběhu života s dospělým psem nevíte s něčím rady. Probírá komplexně veškerá témata a nenapadá mě po dočtení otázka, kterou by mi kniha nezodpověděla. Krom běžně uváděných informací v jiných obdobných knihách mě potěšil obsáhlý popis plemenného standardu, výukové povelové metody, nemalé apelování na zodpovědné rozhodnutí při úmyslu pořídit si NO, rozebrání parazitů a další témata jinde ne tak často probíraná. Je toho mnoho pěkného a především kniha upozorňuje na mnohá úskalí a chyby majitelů při výchově psa, což oceňuji nejvíce. Ke všemu graficky přehledná a doplněná o samé psí fešáky a fešandy. :-) Jasných 100% = 5*.


Čakáme dieťatko
říjen 2020 (28.-30.)
Čakáme dieťatko 1987, * antologie

Zdařilá publikace, která je přínosná zejména svými fotografickými snímky vyvíjejícího se a rostoucího plodu. Dnes v době internetu četba trochu postrádá smysl, jelikož si každý v rychlosti dohledá přesně tu informaci, která ho v dané chvíli zajímá. Stejně tak po 36ti letech od data vydání jsme díky moderním technologiím v jiné situaci a mnoho souvisejících skutečností s čekáním dítěte a blížícím se porodem jsme schopni ovlivnit. Ve své době však jistě velmi dobře posloužila, ať už jako informační materiál pro budoucí rodičky, nebo pro zevrubnou představu mužů o tom, co se v ženě odehrává a co celé mateřství a porod obnáší. I v dnešní době v tomto směru přínosná - přeci jen to probíhá stále stejně. Pěkná práce. A ještě lepší pocit ze zjištění, jak to příroda umě zařídila, že tolik složitých úkonů v matce proběhne, než ten malý tvoreček spatří světlo světa. :-)


Flákač a princezna
27. říjen 2020
Flákač a princezna 2005, Emina Budurinová

Krátké čtivo zhruba na 3,5 hoďky, věkově určené čtenářům 15-35ti let věku. Kniha se mi dostala do ruky úplnou náhodou, považoval jsem ji za brak a k četbě mě přiměl jen její krátký rozsah a téma mých vrstevníků. Jak jsem byl však překvapen a potěšen obsahem! Styl psaní mi neskutečně sedl, celé je to svižné, vtipné, oddechové a člověk nemusí příliš přemýšlet, aby se zorientoval v postavách a v ději. Líbí se mi znázornění protikladů postav, zejména povrchního flákačství oproti citovému založení a naivitě. Celé je to o vztazích mezi mladými lidmi, jejich pocitech a vnímání druhého, nepochopení a nenaplněných přáních. V polovině knihy několik kapitol, u kterých jsem se začal hlasitě smát (a to se mi stává zřídka kdy), jak byly vtipné. Závěr je překvapivý, čekal jsem od něj něco trochu jiného. Ale o to je lepší - nedal se předvídat. Celkově hodnotím velmi kladně a těším se na volné pokračování.


Lidé pod horami
srpen - září 2020
Lidé pod horami 1969, Josef Toman

Vcelku opomíjený román, který ač má klidné vyprávění bez náhlých dějových zvratů, čte se velmi dobře a se zájmem až k závěru. Živě jsem si dokázal Terezu představit a žít po jejím boku v oné horské vísce, propadl bych vášni stejně jako ostatní muži - ať už mlád či stár. :-)


Jak pochopit muže
srpen 2020 (18.-25.)
Jak pochopit muže 2006, Hauke Brost

Sic je kniha určena výhradně ženám, ale i mě jako muže dokázala obohatit. Ne však ve smyslu, že bych sám sebe (a muže obecně) pochopil, ale že jsem si více uvědomil rozdíly mezi námi. Muži a ženy se v mnoha ohledech rozchází, ať už myšlenkově, názorově, životním postojem, chápáním druhého a podobně. Nikdy nebudou tvořit dokonalý pár plný porozumění, ale mohou se snažit druhému porozumět a tím si ulehčit trápení. A především o to v případě této knihy jde. Určité věci u mužů zkrátka nelze změnit, či lze, ale "přístupem, kterému muži rozumí". Nelze však informace zde uvedené brát jako styčné, poslouží spíše pro pobavení a uvědomění si, než jako odborné rady k řešení partnerských problémů. S mnoha kapitolami musím souhlasit, autor nemluví z cesty; některé však byly naprosto zarážející a zcestné, až jsem se podivil, že je autor myslí vážně - proto je potřeba brát knihu s nadhledem a ne doslovně. Výtku mám ke zpracování knihy a autorovu občasnému přístupu dělat z muže primitivy, stejně jako nápadnému (až protivnému) zaměření autora proti ženám. Dámy, čtěte, ale nenechte se urazit. :-)


Pikantní příběhy Pařížanky
srpen 2020 (22.-23.)
Pikantní příběhy Pařížanky 1991, Alfred de Musset

Krátký sešitový příběh na dvě hodiny čtení. Lehké erotické dílko bez hlubší myšlenky. Stejně jako např. u Lady Fuckingham, připisované (údajně) Oscaru Wildovi, je i tento sešit z části připisován Alfredu de Mussetovi. Jakoby se autoři ve své době nechtěli hlásit ke chlípnějším dílům, se kterými přišli na světlo světa. Ale čert to vem, kdo ví, kde je pravda. Přirovnání k Lady Fuckingham je na místě. S rozdílem, že zde se všichni obdivují pouze ženskému pozadí... Čtenáři je předestřena situace ženy, smyslné a krásné kokety, jež se v minulosti s ohledem na nelehkou situaci stala milenkou pařížského hraběte. S tím půl roku procestovala po světě, aby se nakonec vrátila zpět do Paříže do hraběcího sídla, vzpomínajíc na svou prostituci, jež hraběti předcházela, a svého muže, od kterého se beze slova odloučila. V této chvíli začíná příběh, ve kterém se hlavní hrdinka snaží udržet hraběte (pro peníze, za něž si ji vydržuje), navázat zpět vztah se svým mužem (pro lásku a cit) a přitom si s chtíčem užívat s kdekým, na koho narazí. Erotické scény jsou zde vyobrazeny poměrně často, ob pět stran. Přitom je však přítomno i morální dilema, kdy ač je hlavní aktérka svým způsobem povolná lecčemus s kýmkoli, má svou cenu a stále má na paměti svůj cíl veškerého tohoto snažení - to jest stát se finančně nezávislou, opustit hraběte, vzdát se nevázaných erotických radovánek a žít v poklidu se svým mužem.


Harry Potter a vězeň z Azkabanu
červenec 2020 (18.-27.)
Harry Potter a vězeň z Azkabanu 2003, J. K. Rowling (pseudonym)

Skvělé! U tohoto dílu už je hodně znát, že se autorka vypsala a drží svět HP pevně v rukách. Předchozí dva díly se mi líbily, ale první byl takový pohádkový a ve druhém mi něco chybělo. Tohle má šťávu a grády! Neskutečně se těším na pokračování, které nehodlám zbytečně odkládat. Z prvních tří dílů zatím nejlepší!


Harry Potter a Tajemná komnata
červenec 2020 (05.-18.)
Harry Potter a Tajemná komnata 2002, J. K. Rowling (pseudonym)

Co dodat, kouzelná stejně jako všechny ostatní knihy série. Srdcovka, kterou jsem četl poprvé v deseti letech a ani nyní nečtu naposledy. ♡


Učebnice účetnictví 2019 - 2. díl
květen - červen 2020
Učebnice účetnictví 2019 - 2. díl 2019, Pavel Štohl

Zábavnější a "stravitelnější" oproti předchozímu dílu. Již se jde více hloubky, do modelových situací a s tím související praktičtější části. Student si více osvěží teoretickou část na příkladech z praxe, více pochopí souvislosti. Pro ucelenější upevnění získaných vědomostí a dalšímu procvičení se nabízí dokoupení Sbírek příkladů k jednotlivým dílům této řady učebnic.


Učebnice účetnictví 2019 - 1.díl
únor - červen 2020
Učebnice účetnictví 2019 - 1.díl 2019, Pavel Štohl

Tato učebnice spolu s dalšími navazujícími a souvisejícími poskytuje základní výukový materiál teorie účetnictví, mezd a daňové problematiky. Nemyslím si, že je v České republice jiná oblíbenější řada učebnic, či lepší konkurenční materiál pro výuku na středních školách a v kurzech. Paradoxně právě tento fakt působí na celou řadu učebnic p. Štohla tím, že se po grafické a moderní podobě neobměňuje už řady let. Mám ještě vydání z roku 2012 a je naprosto totožné, s rozdílem nějaké nové právní úpravy, která se však promítne do jedné (teoretické) kapitoly a v druhé (příkladové) již chybí. Nicméně kvalitní materiál na první seznámení s účetnictvím, ale bez výkladu by se louskala těžko. Na to jsou pak lepší kdejaké vysvětlující internetové stránky, kde je téma probíráno doslova "polopatě".


Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989)
květen 2020 (02.-16.)
Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) 2016, Jiří Černý

Na tuto obrázkovou knihu jsem se velmi těšil a rozhodně nezklamala má očekávání. Již předsádka, u které jsem se zaseknul na nemálo minut a vzpomínal, co jsem ve svém mládí ještě stihl zažít a co už ne, mě zaujala. Baví mě kresby, na kterých si ilustrátor dokázal pohrát s detaily a věnoval se občas i maličkostem, které potěšily. Hlavně karikatury, které jsou tak drobné a přesto dokáží v mnoha případech navést na známou osobnost i bez pojmenování. Přemýšlel jsem, jestli by knize prospěla souvislá časová linka. Sice se vždy jedná o "výcuc" konkrétní události z dějin, která je vyobrazena na pár stranách, než přejde k dalším, ale občas jste se v čase vraceli poměrně daleko a bylo potřeba si spojit souběžné události z jiných popisovaných příběhů. Jak tu již někteří zmiňovali, též mi někde chybělo více informací a jinde (např. v příběhu bratří Mašínů) jich možná bylo až příliš. Ale zde je opak pravdou, já bych uvítal každou vyobrazenou událost více "rozvleklou" než jen na pár stranách. A právě část s bratry Mašínovými mi utkvěla v hlavě nejvíce a byla velice poutavá. V celku mi na knize nic nevadilo, naopak knihy tohoto komiksového typu, vyobrazující odlehčenou formou skutečné události, mám rád. Nádherné kresby a zjednodušený nástin dějin, o kterých toho, co jsem při četbě zjistil, až tolik nevím. Díky za ní!


Platící hosté
duben 2020 (04.-30.)
Platící hosté 2015, Sarah Waters

Tato kniha pro mě byla velkým překvapením. Od autorky jsem dosud nic nečetl a nikdy o ní neslyšel, ale anotace knihy mě zaujala a knihu jsem si přečetl. Čekal jsem, že se mi bude líbit, jelikož jde o obsáhlou bichli a anotace věštila zajímavé prostředí, lehce napjatou atmosféru, zápletku i vášeň. A asi to byla právě touha po vášni, která mě dohnala k jejímu přečtení. - Nelituji! Autorka dokázala barvitě vykreslit postavy a vtisknout jim charaktery, které jsou naprosto uvěřitelné a s příchozími zápletkami a zvraty se krásně propojují. Ten styl, s jakým je psána, vás nutí se vcítit do jednotlivých postav, prostředí i okamžiků. Vše je vystavěno zlehka, s citem a na pevných základech, ze kterých se v závěru první části knihy přehoupne do nebezpečného vášnivého spádu. Nemálo komentářů poukazuje na fakt, že se zde autorka vypsala - nemám s čím porovnat, ale jistě tomu tak je. S anotací v hlavě jsem se snažil celou knihu odhadnout, co bude následovat a jak se bude vyvíjet. Nedařilo se mi - lépe řečeno se dařilo autorce maskovat hlavní aktéry a přicházet s odhalováním faktů po celou knihu postupně, v momentech, které jsem nečekal. První polovina knihy mě bavila krapet více, jelikož byla zahalena tajemstvím a já si mohl jen domýšlet, jak se bude vyvíjet. - Nastěhovali se do domu manželé Barberovi za účelem vystrnadění chudých Wrayových a jeho získání? (indicií k tomuto závěru je požehnaně, když Leonard často obchází dům, zkoumá jej a začíná se o něj starat) Nehalí náhodou manžele Barberovi tajemství, jako např. že nejsou bezdětní? (i k tomu jsem se chvíli přikláněl, když se při návštěvě Lilianiny rodiny Lilian zachovala tak výrazně k malému synovci) Či vše schyluje k nespoutané vášni mezi manželi Barberovými a Frances, či pouze mezi Leonardem a jí? (to když ji Leonard tak často od dveří pozoruje, či když ji opíjí a všichni společně hrají Hady a žebříky) Mnoho dalších indicií mě svádělo k neustálému přemýšlení a předbíhání děje, které nakonec vyústilo ve zvrat, který jsem vůbec nečekal. Shrnu-li své poznatky z dočtení a bez spoileru - závěrem jsem lehce zklamán. Sedělo by mi více odhalení, se kterým by si autorka jistě poradila a dotáhla by tím knihu k naprosté dokonalosti. Děj měla vystavěný právě k tomuto konci, proto se divím, že jej nevyužila. Každopádně nic to nemění na 5* a doporučení knihy k přečtení. Na své kvality je o ni projevováno příliš málo zájmu!


Záchranná pouť: Jeden muž, třicet tisíc psů a cesta poslední naděje dlouhá milion mil
březen - duben 2020
Záchranná pouť: Jeden muž, třicet tisíc psů a cesta poslední naděje dlouhá milion mil 2016, Peter Zheutlin

Knihu jsem měl doma zařazenou v knihovně něco přes rok a celou tu dlouhou dobu jsem se těšil, až si na ní jednou vyčlením čas a přečtu si ji. Když se tak konečně stalo a já se s chutí pustil do čtení, dostal jsem trochu něco jiného, než jsem očekával. Samotná skutečnost, že se něco takového, o čem kniha pojednává, děje kdekoliv na světě, je hořce smutná, děsivá a pro mě naprosto nepochopitelná. Pes je pro mě zvíře naprosto oddané a věrnému svému člověčímu pánu a zneužívat tyto jeho vrozené vlastnosti k ubližování, týrání, zanedbávání, nekontrolovatelnému páření apod. je pro mě nepředstavitelné... Paradoxně právě k těmto oddaným zvířatům si to lidé dovolí, protože psi nevrací stejnou mincí. Cením si zmíněného muže, o kterém kniha pojednává, stejně jako zmíněných záchranných organizací a jednotlivých součinných osob. Příběh je to skutečný a činy lidí dobrosrdečné a cením proto i autora, že jej sepsal a my tak máme možnost se prostřednictvím jeho knihy dozvědět i o takových věcech, které jsou nám zde naprosto nemyslitelné. S knihou jako takovou jsem měl však drobný problém. Působí na mě, že autor se nemohl rozhodnout, jak chce svou knihou na čtenáře působit - zda plynulým příběhem oslovujícím masu (pro nezasvěcené čtenáře), částečným životopisným mapováním osudů psů před tím, než naleznou "pravý" domov (pro adoptující, jež touží po těchto informacích o svých nově nabytých mazlíčcích), či přílišnou manifestací dobročinnosti zmíněných osob vyvolat vlnu solidarity a darů, o které si v závěru knihy neopemene říci (vinou vlastní zainteresovanosti)... Na můj vkus tam bylo navíc příliš mnoho popisování a vysvětlování, které úplně nesouviselo s tím, co chtěl autor čtenáři předat. Pominu-li tuto skutečnost, velmi zdařená kniha mapující osudy psů uniknuvších ze smrtelného lože a zobrazující odlišné vnímání tohoto námi milovaného tvora v různých koutech světa. 4*


Budoucnost
prosinec 2019 - březen 2020
Budoucnost 2015, Dmitry Glukhovsky

Závidím autorovi myšlenku i schopnost ji rozvést do tak obsáhlého celku. Zpočátku tam tedy bylo x pasáží, které byly na můj vkus příliš rozvleklé a prokousával jsem se jimi pomalu a knihu častěji odkládal, ale ve výsledku po jejím dočtení si uvědomuji, že k pochopení celku byly potřeba. Ocěnuji, že se autor nebál vytasit s tak problémovým hrdinou, jakým 717 skutečně byl. V nekonečném žití popravdě nevidím nic lákavého a psychické stavy hlavního hrdiny naprosto chápu. V takovém světě nezbývá, než se upnout k přesvědčení v poslání činit správnou věc, kterou byla v případě 717 regulace populace. Naprogramovaně bez zbytečných myšlenek činit to, co je potřeba a své city, dojmy a přesvědčení o smyslu celé věci a smyslu žití tlumit pilulky štěstí a radosti. Tedy až do té doby, než vám někdo či něco pomůže otevřít oči. S blížícím se závěrem jsem louskal stránky po stovce, od části s vykreslením Barcelony mě kniha naprosto pohltila a já si na ni konečně utvořil názor, který jsem do té doby neměl ujasněný. Po sérii Metro fascinovaně vrtím hlavou, že i zde se autor se svou myšlenkou tak skvěle popasoval a byl opět schopen sepsat něco tak obsáhlého. Jsem zvědav, jak si pohrál s Textem, na který se nyní chystám. Závěr knihy byl překvapující a i když jsem dopředu neuvažoval, jaký asi bude, tak tento by mě rozhodně nenapadl (teď myslím kým 717 nakonec byl, ne co udělal). Kniha se určitě dá s odstupem času přečíst znovu, jelikož když už po dočtení znáte celek a máte nadhled, více oceníte jednotlivé rozvleklé popisující pasáže a pochopíte tak lépe hlavního hrdinu, jeho vazby na okolní postavy i samotnou myšlenku autora. Překážkou může být obsáhlost, kterou asi málokdo bude chtít louskat znovu. I přesto fascinující čtení, ke kterému se po čase určitě vrátím. 4,5*


Zmatení citů
listopad 2019 - únor 2020
Zmatení citů 2016, Stefan Zweig

Pět novel se společnými rysy, jimiž jsou láska, cit, opojení, (ne)pochopení a utrpení. Pět novel, které mají společný styl vyprávění minulosti skrz přítomného uvaděče. Sáhl jsem po nich v očekávání prostších textů, ale tak prosté zase nebyly. Naopak, jsou prodchnuté sentimentem a emocemi natolik, že je budete milovat a budete se v nich ztrácet, ale občas je budete také nenávidět a zatracovat... Menší nastínění obsahu: AMOK - během plavby zaoceánské lodi se setkávají dva muži. Jeden z nich vypráví druhému svůj příběh. Příběh lékaře, který se nechal unést dychtivostí a nepopsatelnou touhou po ženě, jíž nikdy nemohl mít. Jeho zběsilé pronásledování dovádí vznešenou ženu k radikálnímu řešení. Nyní utíká před svou vinou. (5*) DOPIS NEZNÁMÉ - mladý elegán a svůdník, žijící bezstarostným bohémským životem, dostává jednoho dne dopis. 20 stran popsaných archů od neznámé ženy. Ponoří se do vyprávění, v němž se až s děsivou přesností zrcadlí jeho život. Přesto nežije na řádcích sám, ale společně s neznámou a její zpovědí a vyznáním. (4*) ZMATENÍ CITŮ - mladý student potkává na univerzitě postaršího profesora literatury. Je opojen jeho výklady a znalostmi natolik, že mu naprosto podléhá. Čím jsou si blíže, tím více vystupuje na povrch profesorova rozdvojená osobnost. Mladík, oddaný profesorovi a milujíc jej, však trpí jeho střídavým nevysvětlitelným chováním. Začne proto inklinovat k jeho mladé ženě. V tu chvíli je na čase vyzradit tajemství. (4*) ČTYŘIADVACET HODIN - z hotelu pláchne jedné noci vdaná žena s mladším mužem a po sobě zanechá manžela a dvě děti. Hosté sesedají ve vášnivou debatu, ve které hledají odůvodnění jejího činu. Obhajoba jednoho z hostů zapříčiní zpověď staré dámy, dávno zapomenutou a přešlou minulost, ve které propadla citům k cizímu muži natolik, že je jako jediná schopna pochopit a vysvětlit její pohnutky. (3*) ŠACHOVÁ NOVELA - na palubě zaoceánské lodi se objevuje světově známý šachový velmistr, jež je vyzván cestujícími ke společné hře. Do hry se vloží neznámý muž, který zapříčiní svou znalostí remízu před jistou prohrou. Ohromení cestující uspořádají hru těchto dvou velikánů, avšak před jejím započetím zjišťuje jeden z nich, jaká děsivá minulost a utrpení předchází znalostem onoho neznámého muže. (4*) Všeříkající komentář: mirektrubak


Malá Fatra
25. prosinec 2019
Malá Fatra 1970, Blažej Belák

Milá kniha s poezií o Malé Fatře doplněná o krásné fotografie. Vzhledem ke stáří již vypadá leckterá vyobrazená scenérie trochu jinak, každopádně v tomto případě lze alespoň posoudit a porovnat přírodní vývoj za posledních 30 let od data vydání s nynějším stavem. Malou Fatru jsem navštívil poprvé na podzim letošního roku a ihned jsem si ji zamiloval. Tato publikace mi návštěvu přiblížila a navnadila mě na další. Jen toho opěvování místní přírody na mě bylo trochu příliš a výběr fotografií mohl být úchvatnější - vyobrazená místa to rozhodně nabízela. *60%


Metro 2034
listopad 2019 (15.-30.)
Metro 2034 2011, Dmitry Glukhovsky

“Duše se přece nerodí černá. Zpočátku je jasná a průsvitná. Teprve postupně tmavne, skvrna za skvrnou, kdykoli si odpustíš něco zlého, najdeš pro to ospravedlnění, namluvíš si, že je to přece jen hra. Jednou čerň převládne. Člověk si sám toho okamžiku všimne jen málokdy, protože zevnitř se dá jen obtížně poznat. Ale mně bylo najednou jasné, ze právě nyní a teď překračuji hranici a od té chvíle budu jiný člověk. Navždy.” První kniha série mě fascinovala a čtu ji celkem pravidelně v období Vánoc. Druhé knize jsem dlouho odolával na základě hodnocení a komentářů. Po přečtení, resp. již v jeho průběhu, jsem si uvědomil, že jsem se bál zbytečně. Je to stále tak mrazivé a chytlavé, že mi desítky stran dělaly společnost každý večer. Nehledal jsem souvislosti a návaznosti příběhu na první knihu a tím sem si četbu užil o poznání více. Naštěstí si po x přečtení první knihy stejně nepamatuji vše dopodrobna a mnoho věcí se mi slévá z herních adaptací. Mám-li hodnotit, lehce slabší než Metro první + otřesná korektura, která nic nepodchytila. Především zpočátku knihy, co třetí strana, to chyba bijící do očí a kazící čtení (skloňování jak z Google překladače)... 85%


Irčák Finn
říjen 2019 (13.-20.)
Irčák Finn 1968, Alec John. Dawson

Krásný příběh. Veselý, smutný, napínavý, dobrodružný i tragický zároveň. Líbily se mi jednotlivé přechody mezi dobrem a zlem, zobrazení odlišných pohledů psa a člověka a rozdíl v chápání konkrétních situací (leč o reálnosti psího pohledu by se dalo polemizovat) a Finnův postupný vývoj. Byť je příběh částečně předvídatelný, nereálný a je určen primárně mladším čtenářům, velmi mě zaujal a nenechal v klidu do samotného závěru. Rozhodně jsem jej nečetl naposledy. :-)


Milý Johne
září 2019 (08.-09.)
Milý Johne 2010, Nicholas Sparks

Tápu tápu a nemohu nalézt správná slova k vyjádření toho, co cítím po dočtení knihy. Hrozně moc se mi líbila a četla se sama. Vtáhla mě do příběhu a jeho postav natolik, že jsem od sté stránky četl a četl na jeden zátah, dokud jsem nedočetl. Žel, absence spánku se druhý den v práci negativně projevila, ale to je věc jiná. Prožíval jsem ji a nechápu, že na mě tak moc zapůsobila. Ale jsem za to rád. Knihy by měly člověka poznamenat a něco v něm zanechat. A tato kniha to “něco” v sobě rozhodně má.


Zápisník jedné lásky
září 2019 (01.-04.)
Zápisník jedné lásky 2013, Nicholas Sparks

Přemýšlel jsem chvíli nad hodnocením. Finální stařecká rovina mě zklamala - ne snad obsahem, ale celkově svou přítomností. Příběh od začátku odsýpal a po dlouhé době to pro mě byla kniha, ve které, když jsem zalistovat, trvalo min. třetinu knihy, než jsem ji odložil. Obsahuje pár pěkných myšlenek, které by se daly citovat. Na rychlý spád se ke konci zpomalí a stává se až příliš tesknou. Okrajově si vybavuji film, který jsem před lety viděl. Zaujal mě svým zpracováním a hereckým obsazením. Nyní se k němu opět rád vrátím, jelikož věřím, že napraví můj dojem ze závěru knihy (byť pouze způsobem podání). Na četbu knihy jsem se těšil a svůj účel romantické večerní oddechovky splnila. S radostí proto doporučím. Pro zajímavost - u zfilmovaných děl se málokdy shoduje hodnocení se svými knižními předlohami. V tomto případě k dnešnímu dni rovnaké % (ČSFD).


Den D 1944 - Pláž Omaha
srpen 2019 (15.-22.)
Den D 1944 - Pláž Omaha 2007, Steven J. Zaloga

Perfektní kniha! Umocnil jsem si zážitek z četby osobní návštěvou popisovaných míst. Do jisté míry se dá využít jako průvodce a k porovnání tehdejšího bojiště s dnešní realitou. Rozhodně doporučuji, ať už jste fanda této části historie, či jen laik chtějící se k tématu dozvědět něco více. 5*


Den D 1944 - Pláž Utah a americké vzdušné výsadky
srpen 2019 (04.-15.)
Den D 1944 - Pláž Utah a americké vzdušné výsadky 2009, Steven J. Zaloga

Perfektní publikace provázející čtenáře od příprav a plánování přes samotné vylodění a vysazení, až po úplné dobytí poloostrova Cotentin k 30. červnu 1944. Ani krátká, ani zbytečně dlouhá s přehršlí detailních popisků a informací - tak akorát. Úsek Utah byl ve srovnání s úsekem Omaha relativně "lehce" nabytým územím. Proto si nedokážu představit zážitek ze čtení první knihy a neskutečně se na ni těším. Přehledné mapky, dobové fotografie, názorné kresby toho, co se hůře popisuje ad... Nemám slov!! - 5*


Kouzla kriminalistiky
červen 2019 (03.-14.)
Kouzla kriminalistiky 1996, Marcela Machutová

Velkoformátová publikace pojednávající o vývoji kriminalistiky od jejích počátků až po současnost (tj. do roku vydání 1995). Čtenáři datuje a přibližuje vznik jednotlivých kriminalistických odvětví, jako jsou daktyloskopie, trasologie, balistika ad. Doplněna mnoha příběhy kriminality a způsobů jejich úspěšného řešení. Zajímavé přiblížení tohoto vědního oboru, co vše pod něj spadá a čím vším je možné pachatele odhalit, dopadnout a usvědčit. Jednoduché zpracování, vizuálně a obsahově pro mladší generaci. Absence aktualizace - 25 let je přeci jen znát. S ohledem na historii přesto zajímavá kniha, jelikož ta se nemění.


Mikeš
prosinec 2018 - květen 2019
Mikeš 2000, Josef Lada

U téhle knihy vám stačí přečíst pár příběhů, a hned víte, co držíte v ruce. Knihu, která svými hrdiny a kresbami okouzlí každého čtenáře. Bez výjimky a rozdílu věku. Do této knihy se zkrátka zamilujete. :-)


Pod sněhem
duben - květen 2019
Pod sněhem 2015, Petra Soukupová

Velmi překvapující! Zpočátku mi vadil ten styl psaní, ala “neřeším přímou řeč, odstavce, kdo z postav co říká - všechno to smíchám dohromady a čtenář se s tím nějak popere,” ale... Jakmile si na to zvyknete a necháte se unášet sněhovou vánicí dál na cestě příběhem, tak to za to stojí! S mnoha myšlenkami a konflikty jsem se ztotožnil, další díky knize pochopil. Líbily se mi protiklady postav, jejich propracovanost a celková reálnost. Známé hlášky z českého prostředí a myšlenky každého z nás. Např. část se zamyšlením se nad okurkou v Mc burgru byla skvělá. Po dlouhé době kniha, kterou se nebojím doporučit každému ve svém okolí. Díky za ní! :-)


Společenská nápověda
květen 2019 (01.-08.)
Společenská nápověda 2008, Eva Filipová

Krátký výcuc ze společenské etikety, psychologie osobnosti a bussiness prostředí. Knihy podobného rázu teprve číst začínám a nemám tak s čím srovnávat. Informace jsou však velmi zobecněné a pro běžnou společnost použitelné v minimální míře. I tak se jedná o zajímavé čtení, které by tématicky mělo projít jednou za čas rukama každého z nás. Mravy se sice uvolňují, ale jejich neznalost neomlouvá.


České Budějovice in flagranti
14. duben 2019
České Budějovice in flagranti 1994, Michal Tůma

Na této knize je paradoxně zajímavější a hodnotnější historický doslov pana Pletzera, než vyobrazené fotografie pana Tůmy. Město znám dobře a ne nadarmo se říká, že "v Budějovicích by chtěl žít každý". Fotografie zachycují město v mnoha podobách, ale neoslovily mě tolik jako knihy konkurenčních fotografů. Kniha svým obsahem vhodná spíše pro zahraniční turisty, kteří si chtějí odvézt nějakou literární památku na toto město...


Harry Potter a kámen mudrců
březen - duben 2019
Harry Potter a kámen mudrců 2002, J. K. Rowling (pseudonym)

Měl jsem to štěstí, že jsem s aktéry knihy vyrůstal. Sic na filmovém plátně, ale přeci. Knižní předlohu jsem četl až nyní, v dospělosti. Chtě nechtě, porovnával jsem celou dobu. A ač tomu v mém případě nebývá zvykem, zde si v hodnocení prvního dílu nemohu pomoci. Teprve filmové zpracování přivedlo svět HP k dokonalosti. :-) Kniha 4* | Film 5*


Pískožrouti
únor - březen 2019
Pískožrouti 2010, D. Newman (pseudonym)

Četba vhodná svým tématem i formátem do vozů dopravního podniku či k ukrácení dlouhé chvíle někde při čekání. Pobaví, ničemu nevadí, když ji měsíc necháte rozečtenou, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Lehce nadprůměrná zábava.


Kejda
prosinec 2018 - únor 2019
Kejda 2012, Dan Černý

Šťavnatý žánrový mix s dvěma sexy šťabajznama v hlavní roli. For fun, k vyplnění dlouhé nudné chvíle v MHD či metru. To chceš!!


1