Němečtí výsadkáři

Němečtí výsadkáři https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137792/bmid_nemecti-vysadkari-UJQ-137792.jpg 4 5 2

Ilustrované dějiny německých výsadkových vojsk ve 2. světové válce.

Literatura světová Literatura faktu Válečné
Vydáno: , Svojtka & Co

German Paratroopers , 2002

Mr.Fox
15.03.2024 3 z 5

Vždy jsem měl rád knihy s ilustrovanými dějinami 2. světové války, a tato je velmi čtivá a poutavá. Je to pro mě také jedna z prvních knih, kdy se na zmíněný konflikt dívám očima Osy, nikoli Spojenců (jak bývá převážně zvykem). Autor mapuje vznik, pohyb a činnost této elitní jednotky po celou dobu války, její postupný vývoj v průběhu let až do podoby univerzální jednotky plnící v omezeném početním uskupení ty nejtěžší úkoly na všech frontách. Tato skutečnost tak logicky vyústila k rapidním ztrátám a postupnému řídnutí jednotky. Ne nadarmo byla Fallschirmjäger uznávána pro své bojové schopnosti a umění se přizpůsobit jakémukoliv prostředí a terénu bojiště i samotnými Spojenci. Nicméně mi v rámci zpracování knihy nesedlo několik věcí - fotografie k určité kapitole jsou třeba i o několik stránek dříve, než její samotný začátek; absence jakékoliv mapky, když už v textu bylo tolik informací o místech a přesunech výsadkářů; fotografie s obsáhlými popisky, které mnohdy jen tlumočily informace, které už obsáhl samotný text; absence krátkých souhrnů sledu jednotlivých operací v dané zemi (např. při obsazení Kréty); v závěrečné kapitole o zbrojním arzenálu jednotky nesouvisející fotografie s textem... Celkově bych uvítal maličko lepší zpracování.

Lavastan
26.12.2020 4 z 5

Kniha popisuje vznik a boje německých výsadkářů za druhé světové války, tzv. Fallschirmjäger. Po úspěšném využití na západě Evropy, přes krvavé krétské tažení až po boje o Monte Cassino a jejich nevhodné využití v dalších bojích.