Vzpomínky z protektorátu

Je určitě dobře, že dnešní generace nezažily okupaci naší země a že život za války znají jen z filmů a vyprávění pamětníků. Znalost historie vlastního národa je však důležitá, a to i proto, aby se z ní lidé poučili a nedopustili se chyb svých předků. Tato knížka je bezesporu zajímavá už tím, že přibližuje atmosféru a život obyvatel městečka Nová Říše v předválečných a válečných letech očima malého chlapce. Začíná dobou, v níž převládalo odhodlání lidí bránit svoji zem proti útoku německé armády, pokračuje zklamáním po zabrání pohraničí, deziluzí po obsazení země, příchodem německých vojáků do městečka a strachem ze zatýkání, dopadem přechodu země na válečné hospodářství na rodiny obyčejných lidí i na školu a její žáky, nástupem Heydricha a zatčením otce malého školáka. Následuje zajímavá pasáž o přijímacích zkouškách na gymnázium, ale i o sportovních utkáních se členy Hitlerjugend, o blížícím se konci války, příchodu Vlasovců, ústupu Němců a příchodu vojáků Rudé armády. Text doplňuje příloha sestavená z dobových černobílých fotografií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/136805/vzpominky-z-protektoratu-136805.jpg 3.621
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno, Brána

Kniha Vzpomínky z protektorátu

niki-chan
03.06.2018

Velmi pěkně napsaná kniha vzpomínek, zajímavější je o to, že se jedná o vzpomínky malého chlapce. Knížka je vhodná jak pro dospělé, tak pro děti, kterým přinese poznatky o dané době. Možná by jen bylo vhodnější zvolit ich formu vyprávění.

Sarah01
18.03.2016

Kniha určená dětem, koupila jsem synovi, ale sama jsem taky měla zájem si přečíst... dle mého názoru špatně zvolená forma, spíše dokumentární, naprosto odosobněné.....domnívám se, že pokud autor měl informace z první ruky, měl raději zvolit ichformu, dětskému čtenáři by to určitě připadalo více autentické.

Chemiczka
11.03.2016

Útlá knížečka naprosto splňuje svůj účel - přiblížit mladším čtenářů jak se žijo za protektorátu. Nehledejte nic objevného co byste nevěděli. Na druhou stranu pro děti je to výborně vykreslený život obyčejného chlapce v průběhu druhé světové války.
Určitě by měla být doporučena starším dětem (2. stupeň ZŠ), aby se dozvěděli něco více o 2. sv. válce. Povídání je sepsáno z pohledu malého chlapce, proto je příběh zajímavější než učebnice dějepisu.

Jack93
01.08.2015

Při čtení knihy jsem si znovu uvědomil, jaké máme štěstí, že můžeme žít v současnosti. Za nic bych to neměnil. Každá doba má svá pro a proti, ale v porovnání s dobou protektorátu žijeme v ráji.

Vzpomínky z protektorátu jsou primárně určeny pro školáky a dospívající mládež, ale to nic nemění na její záživnosti. Nenásilnou formou se dozvídáme o nejdůležitějších událostech (Mnichovská dohoda, zřízení protektorátu, atentát na Heydricha, vyhlazení Lidic a Ležáků...), které by každý z nás měl mít v povědomí. Je to přesně ten typ knihy, který bych dal dítěti kolem 14-15 let, aby pochopil, čím vším si naše země v minulosti prošla.

Souhlasím s tím, že kniha mohla být obsáhlejší, bylo to až moc stručné. Na přínosu knihy to ale neubírá.

GrasselováL
30.07.2015

Jednu hvězdičku dát musím a to za pár informací, které jsem opravdu nevěděla a překvapily mě...ale jinak napsané katastrofálně ...na toto téma by se člověk, který má vzpomínky mohl rozepsat určitě víc...pro mě jako pro člověka, který toto témá má dost načteno - hrůza...lituji peněz za tuto knihu

Mr.Fox
08.03.2015

Rozsahem sice krátká, ale zato velmi čtivá kniha, zobrazující osud jedné Moravské vesnice a jejích obyvatel v předválečném a válečném období. Kniha je určena především dětem a dospívající mládeži (jak sám autor v knize uvádí) a provází nás jí mladý chlapec Ládík. Sledujeme jeho poklidná, dětsky bezstarostná předválečná léta, povinnou školní docházku a později během války i útrapy gymnazijního života. Především však temnou dobu Protektorátu a 2. světové války.

Kniha rozhodně dokáže čtenáře upoutat. Přestože je zamýšlena mladší generaci, na své si v ní přijde každý. Doplněna o dostatek dobových fotografií, důležitých datovaných událostí a osobností tehdejší doby. Příjemné je i rozepsání jednotlivých pojmů přímo v textu (Hitlerjugend, Gestapo ad.) čímž je i mladšímu čtenáři okamžitě přístupná. Mohu jen doporučit.

milunka21
02.03.2015

Škoda že tam neni jak si žije Ládík po válce,dost by mě to zajímalo.jinak velmi pěkná kniha kterou lehce přečte i náctiletý :-)