Mr.Fox Mr.Fox komentáře u knih

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Sic mě při četbě stále ovlivňovalo filmové zpracování, které mi tanulo na mysl každou chvíli, a má čtenářská představivost s fantazií tak stagnovala (žel), přesto nemohu jinak, než hodnotit plným počtem. :-)

01.12.2018 5 z 5

Hektorova cesta aneb hledání štěstí Hektorova cesta aneb hledání štěstí Francois Lelord

Pokud už se vám kniha dostane do ruky, stojí za přečtení. Z tohoto žánru knih si každý čtenář (pokud chce a pokud nad knihou přemýšlí) vždy alespoň něco málo odnese. Ale...

PROČ autor tolik mlží o místech, kam hrdina knihy cestuje?
PROČ autor téměř v každé kapitole používá obrat: "ale to vám jistě došlo, že"?
PROČ autor tak nezvykle přeskakuje v časové linii děje?

Chcete-li poradit totéž, ale v lépe podané formě a s více myšlenkami, doporučuji raději knihu "Muž, který chtěl být šťastný".

01.12.2018 2 z 5

1000 chlapeckých otázek 1000 chlapeckých otázek Tim Hüsch

Sice jsem již z věkové kategorie, které je kniha určena, vyrostl, přesto však i mě poskytla pár zajímavých postřehů. Tak třeba - bezprostředně po požití kyselých potravin by se údajně neměly čistit zuby, jinak se poruší zubní sklovina; Coca-Cola kdysi obsahovala (či snad ještě v minimální míře obsahuje?) složku z keře koka, ze kterého se získává i kokain; že návštěva kosmetičky může být někdy opravdová zábava a rovněž být k užitku; a tak dále. :-)

Osobně cením zejména první 2/3 knihy, pojednávající o: dospívání (pubertě) a s tím spojenými změnami zevnějšku, významu přátel a rodiny, lásce, sexu, zdravém životním stylu, drogách a komunikaci mezi lidmi. Místy šlo o velmi poučné a zajímavé informace. Závěr se pak zaobírá učením a trávením volného času.

Kniha má i přes své 20-ti leté stáří mladému čtenáři stále co nabídnout. Rodiče by však nemuseli souhlasit se všemi pasážemi knihy. Na to je ale jednoduchá rada - zodpověz otázky dítěti sám, nebo nekritizuj knihu, která musí práci udělat za tebe. ;-)

29.11.2018 3 z 5

České Budějovice zblízka České Budějovice zblízka Boris Jachnin

Anotace knihy zněla slibně, ale samotné fotografie ji zcela nenaplnily. Chyběly mi popisky, tápal jsem u valné většiny, kde jsou pořízeny a co přesně zobrazují. Údajně by měly být přiloženy na samostatné vložce (žel, tu u knihy nemám)...

27.11.2018 3 z 5

Velká šestka Velká šestka Arthur Ransome

Tohle je jedna z nejvýraznějších knih mého mladí, která mi zůstala na paměti. Vzpomínám si, že to byla snad jediná kniha, která mě zaujala v rámci jakéhosi čtenářského katalogu, který každý měsíc putoval po třídách základních škol. Chodíval jsem do knihovny, ale tuhle jsem z mě neznámého důvodu tehdy vyloženě chtěl vlastnit. Četl jsem ji několikrát, vždy samostatně mimo sérii. A vždy se mi hrozně líbila. Chtě nechtě, pro mě nostalgie, kterou z knihovny nevydám. :-)

27.11.2018 5 z 5

Moje studentská kuchařka Moje studentská kuchařka Helena Rytířová

Co se musí vyzdvihnout, tak především kroužková vazba a styl zpracování. Levá strana recept, pravá strana foto. Pomocí vazby si jednoduše v kuchyni na koleji či malé garsonce ušetříte místo. Text je tisknut psacím písmem na čtverečkovaný podklad, evokuje tak ve čtenáři sešitový recept sepsaný samotným studentem. Velice pěkné a originální. Samotné recepty zatím testuji, ale co jsem měl možnost vyzkoušet, tak vždy vyšlo na pár korun, rychlou přípravu a i jsem si pochutnal. Oceňuji, že obsahuje také polévky a dezerty. Přehledně a jednoduše. Přesně něco takového jsem hledal. Super!

24.11.2018

Den-D, Invaze ve fotografiích Den-D, Invaze ve fotografiích Tony Hall

Každá fotografická publikace tohoto významného dne světových dějin je svým způsobem vzácným odkazem na doby poměrně nedávné, na které by se nemělo zapomínat. Pro mě osobně je operace Overlord jednou z nejzajímavějších událostí II. světové války, která mě vždy fascinovala. Publikace je rozdělena do kapitol dle jednotlivých vyloďovacích sektorů spojeneckých vojsk. Pro lepší orientaci jsem postrádal úvodní mapku/fotografii rozdělení pláží. Taktéž jsem očekával nějaké fotografie přímo “z akce” - zde všechny zobrazují buď přípravy či následky vylodění. Přesto se jedná o hodnotnou publikaci, ač je svým rozsahem krátká a nepředkládá čtenářovi ani zdaleka takový informační obsah, jaký by mohla.

23.11.2018 3 z 5

Kapitánova dcerka Kapitánova dcerka Alexandr Sergejevič Puškin

Velice příjemné večerní čtení na jeden zátah. Neočekával jsem nic, snad jen jistou podobnost k autorovu “Evženu Oněginovi” či Dostojevského “Bílým nocím”. Nebylo to sice tak protkané láskyplnými monology a dialogy, jak jsem doufal, ale zase zde převládal odsýpající příběh. Četla se krásně, stejně jako jiné autorovi knihy. A ten jazyk... Puškina já zkrátka můžu!

23.11.2018 5 z 5

Ekonomie - stručný přehled Ekonomie - stručný přehled Jena Švarcová

S touto učebnicí jsem se kdysi potýkal x-let v rámci maturitního studia a jediná konkrétní věc, která mi tane na mysl, je, že jsme ji celé roky proklínali za její váhu. :) A nelze se divit, že pak její absence v hodinách byla velmi vysoká... Obsahově je rozsáhlá, ale mě tam vždy chyběly konkrétní fakta. Přišla mi zbytečně složitá.

19.11.2018

Učebnice Účetnictví 2013 - 1. díl Učebnice Účetnictví 2013 - 1. díl Pavel Štohl

Kdysi jsem ji x-krát pročetl k maturitě spolu s II. dílem. Spolu s výkladem mé oblíbené účetní poskytla velmi dobrou přípravu. A to jak teorií, tak praktickými příklady po celou dobu studia, vč. maturitní zkoušky. Pokud bych se účetnictvím v budoucnu zabýval, jistě bych započal právě u této literatury od p. Štohla. Mohu jen doporučit.

19.11.2018

Hambaté anekdoty Hambaté anekdoty Václav Vlk

Na svůj stránkový rozsah hodně kvalitního humoru s erotickou tématikou. Bavil jsem se. Slabší pasáže se samozřejmě také našly, ale těch bylo po skrovnu. Uspokojivé.

18.11.2018 4 z 5

Oceňuji nápad dát něco takového dohromady. Grafika je sama o sobě dost vtipná. S textem jsem občas zápasil. Ne veškerá historie je mi známa, takže neposoudím originalitu zpracování jednotlivých příběhů. Nicméně za to knihu cením - dovedla mě k oprášení skutečných českých dějin. A že stejně všemu ani potom neporozumím? No, jak by řekl Zmikund: “Se stim smiř!”...

18.11.2018 4 z 5

Nebožtíci na bále: Malá humoreska Nebožtíci na bále: Malá humoreska Ladislav Fuks

Zpočátku ničím neosloví. Následně po pár kapitolách začne zmatek. Když to vypadá, že se vše vysvětlilo, nastane obrat. A pak další zmatek. Další obrat. A tak dokola. Fuks zde dokáže čtenáře překvapit a první dvě třetiny knihy jsem si užíval a často se pousmál. Místy jsem se na pár stran ztrácel (to když jsem knihu vzal do ruky po dvou dnech), než jsem se v postavách opět zorientoval. To by nebyl Fuks. Nicméně požitek mi zhatila poslední třetina knihy, kdy vše vede k happy-endu a jediný zvrat, který je předem vyzrazen, vyšumí do hlucha. Všechny postavy jej najednou přejdou a chovají se odlišně, než po celou dobu frašky. Jakoby Fuks už nechtěl dále čtenářovi motat hlavu. Zakomponování zrodu první světové války v závěru už bohužel moc nenapravilo, i když jde s ohledem na hrdiny frašky o úsměvný paradox. Po “Kriminálním radovi” slabší soudek.

17.11.2018 3 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Četl jsem kdysi o pár let mladší. Nebudu lhát, dost mě to rajcovalo. A ačkoli jsem se po dotčení cítil vnitřně mravně znechucen a knihy ihned poslal o dům dále, přeci jen sem si je po čase opět zakoupil a zařadil do knihovny. Jednou za čas se k tomu dá vrátit. Zpestřit si četbu trochu jiným soudkem. Svým způsobem se vlastně jedná o skvost svého žánru. To však podle mě nemění nic na tom, že se jedná o odporné smilstvo pro honimíry!!

16.11.2018

Sex pro život - základní techniky Sex pro život - základní techniky Linda Sonntag

Nevěnuje se ani tak přímo sexu (jak může zavádět název knihy, obálka a její anotace), jako spíše milostnému životu jako celku. Jak jej navázat a spokojeně vést, jak si porozumět a dopřát si, čím si jej okořenit, čemu se vyvarovat a na co brát ohledy. Zodpovídá základní milostné otázky a vede čtenáře k uvědomění. Témata jsou probírána okrajově tak, aby jich kniha pojala co nejvíce. Pro toho, kdo očekává základní přehled, dostačující.

16.11.2018 3 z 5

Bílé noci Bílé noci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Krátká, emočně nabitá. Velmi mě zasáhla. Splín a melancholie hlavního hrdiny mnou vyloženě prostupovaly. Psána krásným básnickým jazykem. Plná láskyplných smutných skutečností. Naivita a vyidealizovaná představa první nešťastné lásky je mnohým z nás jistě dobře známa. Místy jsem se ztotožnil se svou vlastní zkušeností. Žel, je to tak - občas nade vše milujeme, ale ať děláme, co děláme, naše láska není opětována. Srdci neporučíš...

15.11.2018

Encyklopedie pohlavního života - Dospívající Encyklopedie pohlavního života - Dospívající Christiane Verdoux

I přes to, že se jedná o 30 let starou knihu, jsou informace v ní uvedené aktuální a přínosné. Poutavá grafika, jednoduše poskytnuté vysvětlení všeho potřebného a vyvrácení zažitých tabu (pretrvávajících mnohdy i v dnešní době) - sám jsem se v mnohém obohatil. A to jen z důvodu, že se společnost tomuto tématu stále vyhýbá. Přitom je nám všem tak přirozené...

15.11.2018 5 z 5

Léto na druhý pokus Léto na druhý pokus Morgan Matson

Příjemné oddechové čtení. Tay je sympatická hrdinka a její chování je uvěřitelné. Stejně tak i celý příběh. Kniha se mi velmi líbila. Přirovnal bych ke knihám Jojo Moyes, více “v dívčím odlehčeném podání”, ale neurazí ani opačné pohlaví a starší čtenáře. Dějová linka byla (za mě) propracovanější než u předešlé knihy a měla k závěru větší spád. Nevyšuměla do hlucha. Dle anotace a obálky bych po ni nesáhl - naštěstí jsem četl roadtrip Amy a Rogera, kde mě zaujal styl, jakým byla napsána. Další knihu autorky v českém překladu si rozhodně nenechám ujít.

Pár postřehů z četby: Tay mi mnohdy chováním připadala vyspělejší, než její o dva roky starší bratr Warren (resp. kdyby byl o dva roky mladší, zapadal by mi do příběhu více); oceňuji, jak se autorka i nadále vyhýbá zakomponování moderních technologií do příběhu; v úvodu knihy mě zahřálo u srdce, když se objevili Amy s Rogerem (byť jen na okamžik) - znalého roadtripu připomínka na předešlou knihu jistě posteší. :)

13.11.2018 5 z 5

Na cestu za šťastným manželstvím Na cestu za šťastným manželstvím Imre Hirschler

První polovina knihy hodnotná a stále aktuální - zabývá se pohlavními orgány, pohlavním stykem a v závěru se soustřeďuje na způsoby ochrany, těhotenství a potrat. Druhá polovina se zabývá otázkou porodnosti, výchovy dětí, sňatků, manželství a neplodnosti. V této části obsahuje již dosti neaktuální informace, tj. staré statistiky a názory autora míjící se s přesvědčením dnešní moderní společnosti.

03.11.2018 2 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Sherlocku Holmesovi jako literární postavě jsem se vždy vyhýbal jako čert kříži. Příběh se mi líbil, avšak... Nemohu si pomoci, čekal jsem trochu více. Kór po zhlédnutí divadelní inscenace Jihočeského divadla na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Většinou jsou divadelní či filmová ztvárnění knižních předloh o mnoho okleštěna, avšak zde tomu bylo naopak. Inscenace mi v mnoha bodech přišla zajímavější a hodnotnější, též úprava děje mi zapadala do celého příběhu lépe.

02.11.2018 4 z 5