Mr.Fox Mr.Fox komentáře u knih

Překážka, ovečky, človíček a problém Překážka, ovečky, človíček a problém Jael Biran (p)

V jednoduchosti tkví krása, co více k této knize dodat.

26.01.2017 5 z 5

Vítězství v Africe Vítězství v Africe Ralph Ingersoll

No, snažil jsem se knihou prokousat asi dva týdny - během nichž jsem měl co dělat, abych se alespoň párkrát začetl - a nakonec jsem ji stejně dočetl pouze do poloviny. Nelze říci, že by šlo o odpad, jistá skupina čtenářů bude jistě uspokojena. Já osobně od knihy nečekal nic závratného a v tomto ohledu bylo mé očekávání naplněno, ale abych pravdu řekl, bylo to o něco horší...

Autor v knize skutečně POUZE popisuje, nikoli, že by vyprávěl a čtenáře zaujal. Jediné, co jsem si z poloviny knihy odnesl, bylo laicky rozepsané a snadno pochopitelné rozepsání druhů min, jejich užití a možnosti zneškodnění. Jinak nezáživné a nicneříkající popisování a úvahy autora.

07.01.2017

Láska až za hrob Láska až za hrob Petr Heteša

Woow!! Tak tohle je nářez... Neskutečně mě to bavilo!!

Chvílemi jsem se sice ztrácel v dialozích jednotlivých postav a také v postavách samotných. Nebylo by možná na škodu, věnovat v úvodu stránku vyhrazenou krátkému soupisu postav, když jich tam operovalo tolik. Ale to je detail. Dokázal bych si knihu představit i jako scénář, který by posloužil následnému filmovému, či několika-dílnému seriálovému zpracování. Rozsahem i obsahem naprosto ideální, nenudilo ani chvíli, děj postupně gradoval až k samotnému finále, které - ...čekal jsem něco více "epického", ale... - je vlastně optimální a vše do sebe krásně zapadá. Žirafa velmi sympatická, dlouho jsem si při čtení s nikým tak nerozuměl. :)

Silné 4 hvězdy. A já běžím naskladnit další Hetešovi knihy!!

21.11.2016 4 z 5

Posvátná larva Posvátná larva Josef Pecinovský

Méně zajímavé a originální než první kniha, takové "nemastné neslané". Četl jsem pouze ze zvědavosti, jelikož mě závěr první knihy zklamal, ale přesto jsem byl zvědav, jak autor naváže a čím. Těžko říct, zda je dobře, že se děj odklonil jiným směrem či nikoli, nicméně sci-fi není můj šálek kávy a toto pokračování už se jím ubírá až příliš. A důvod ztrácejících se čtvrtí Sanoru je mi nechutný.

Ale abych nebyl jen negativní - čte se dobře, svižně, děj odsýpá, ale další pokračování už raději nečtu. Ačkoliv věřím, že pokud se děj jednotlivých knih prováže, spojí a vyplyne z něj určitá pointa, může být na celou sérii jistě pohlíženo úplně jinak.

Dvě hvězdy (korektura opět selhala, nebo spíš autor?...).

02.11.2016 2 z 5

Vejce s ozvěnou Vejce s ozvěnou Josef Pecinovský

Po přečtení knihy jsem měl velmi rozporuplné názory. Hodnotím proto raději s týdenním odstupem.

Zprvu je třeba uznat, že téma knihy - epický předmět, skrývající v sobě veškeré vědomí lidstva, v rukách naprostého nevzdělance/divocha - byl pro mě originální a velmi mě zajímalo, jak si s daným tématem autor poradí a jakým směrem se bude děj ubírat. A také jakým tempem. Plus dávám určitě za čtivost. Knihu jsem díky malému formátu nosil v kapse kabátu všude s sebou a četl v každé volné chvíli. Četla se dobře. Děj se vyvíjel dobře. Co však dobré nebylo a co mi vadilo po celou dobu čtení, tak neskutečné množství hrubek. Korektura zde silně selhala... A potom, ten závěr?! Zpočátku mě to bavilo, pak děj nabíral rychlejšího spádu a stával se velmi fantaskním (což by až tak nevadilo), ale ten závěr to zkrátka a doslova pohřbil.

Po celou dobu čtení jsem se snažil jako obvykle s hlavní postavou jaksi splynout, najít v ní zalíbení. Šlo to těžce, ale přeci jen to šlo. Ale závěrečné zachování Eba mi zkazilo celkový dojem z knihy. Hold jsem asi náročný a tato edice má sloužit zřejmě jako oddechová jednohubka. Což byla. Do pokračování jsem se musel hodně přemlouvat.

Slabé tři hvězdy.

02.11.2016 3 z 5

Angličtina - zlomte své věčné začátečnictví Angličtina - zlomte své věčné začátečnictví David Gruber

Super!! Za mě kniha rozhodně splnila svůj účel - namotivovat čtenáře (začátečníka) ke studiu AJ. Předkládá k tomu poměrně rozumné důvody moderní doby. Učebnici v ní však nehledejte, na pár drobných výjimek je celá v češtině a plní opravdu funkci čistě motivační.

"Starý český člověk přežil, když se neodmítl učit trochu rusky a splynul s davem. Nový český člověk přežije, když se naučí dobře anglicky a bude z davu a z průměru výrazně vyčnívat."

31.12.2015 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Rozhodně originální námět, ve kterém se autor popasoval s širokým spektrem nápadů, myšlenek a filozofických úvah. Moskevské metro jako hlavní dějiště románu? Proč ne.. Jedná se o skutečně spletitou síť chodeb a tunelů, která čeká na rozmotání. A když do něj autor přimíchal mladého (avšak nenaivního) hrdinu s významným posláním, na cestu mu vyslal charakteristicky různorodé "spoluobčany", z nichž téměř každý propaguje či zastupuje jinou ideologii, nechal jej objevit a prozkoumat polovinu temného a děsivého metra za doprovodu neustálých dějových zvratů, a k tomu přibalil přehršel všemožných monster, mýtů a legend, kdy hlavnímu hrdinovi a čtenáři už vůbec není jasné, kde se skrývá hranice mezi skutečnou pravdou, realitou a iluzí, tak.. ..UFF!!.. - zkrátka a dobře, vznikl nám opravdu báječný postapokalyptický román!! Snad jen škoda, že konec přišel tak rychle a náhle..

Nevím, co očekávat od pokračování, nicméně by byl hřích tento námět nerozpracovat více. Je však otázkou, zda-li pokračování bude odpovídat kvalitě tohoto prvního dílu.

29.12.2015 5 z 5

Marzi 1984-1987 Marzi 1984-1987 Marzena Sowa

Abych pravdu řekl, ke koupi knihy a jejímu přečtení mě nezlákal ani tak její námět (tj. život v Polsku 80.let minulého století za komunismu a železné opony), ale spíše dvousetstránkový komiks za velmi nízkou a přijatelnou cenu v knižním výprodeji.

Kniha má samozřejmě mnoho kladů - tak třeba již ono zmíněné téma. Mnoho lidí mladší generace si stěží v dnešní moderní době, kdy je všeho dostatek (spíše až přebytek), dokáže představit, jak vypadal život ještě před 30-ti lety. Takže jako takové přiblížení oné nelehké doby kniha splnila účel - jednoduchou, komiksovou formou, kdy mladší generaci snáz osloví zajímavé kresby, než slova. Dalším kladem, který je třeba zmínit, je bledost, či mdlost komiksu. Kresby jsou v originále totiž velice barevné, což by ale tak dobře nevystihlo temnou atmosféru tehdejší doby. Na mě osobně tak téma více zapůsobilo. Taktéž jeho vyprávění z pohledu malé Marzi mě citově zasáhlo více. Co bych pak knize vytkl, tak mnoho nic neříkajících jednostránkových kapitol z běžného života. Hold 100% autobiografie...

Sečteno podtrženo, průměrná oddychovka v komiksovém vydání. Neurazí, ani nenadchne.

27.12.2015

Chlapci a chlapi Chlapci a chlapi Karel Štorkán

Skvělá oddychovka z prostředí povinné vojenské služby. Seriálové zpracování až na pár drobných výjimek věrně kopíruje knižní předlohu. Výborné herecké obsazení. Jedná se sice o slabší soudek literatury, ale pro mladého nenáročného čtenáře (pro nějž je v podstatě kniha určena), je to vhodné přiblížení vojny. Doporučuji nejprve přečíst, a až následně zhlédnout seriál.

13.12.2015 5 z 5

Jak efektivně zvládat hádky v každé situaci Jak efektivně zvládat hádky v každé situaci Jonathan Herring

Od knihy jsem původně očekával trošku něco jiného, ale mile mě překvapila. A bylo mi jasné hned po přečtení několika úvodních stran, že se k ní v budoucnu nejednou vrátím. Nejedná se totiž o hádky čistě jako takové, kniha je spíše o umění vést diskuzi. Je zaměřena primárně na komunikaci dvou oponentů a její úskalí. Obsahuje poměrně dost rozebraných témat, která nejsou zbytečně dlouhá a čtenář z nich ihned pochopí, co se danou kapitolou snaží autor říci. Konkrétně k pracovní sféře kniha obsahuje mnoho cenných rad, které mě velice zaujaly.

Mohu jen doporučit.

28.10.2015 5 z 5

Jednej asertivně! Jednej asertivně! Tomáš Novák

Nemohu si pomoct, ale až do konce knihy jsem se nemohl zbavit dojmu, jako by si autor, pan doktor Novák, dělal touto cestou reklamu pro své kurzy asertivity a svou manželskou poradnu.. Možná je to jen mé mylné zdání a autor pouze zbytečně často nevědomě poukazuje na tuto skutečnost. V textu je však příliš mnoho narážek a odkazů na dané kurzy, které jsou tam jednak nadbytečné a zároveň umocňují pocit čtenáře, že o valnou část informací svou absencí v kurzech přichází. Zároveň, zmiňovat v tak útlé brožurce hned několikrát, kolik kurzů, po kolika hodinách a jak často vedu, na mě bylo opravdu silnou kávou a můj dojem v propagaci to jen utvrdilo.

Nicméně, nehledě na tento výše zmíněný fakt musím podotknout, že mi celá kniha téměř nic nepřinesla. Jediná část, ze které jsem se dozvěděl, co jsem celou knihu potřeboval vědět (tedy "jak jednat asertivně"), je v podstatě krátce a výstižně uvedena až na konci knihy, a to na jedné stránce (str.112). Smutná pravda. Škoda času.

17.10.2015

Cesta do hlubin študákova mýtu aneb Poslední zvonění Cesta do hlubin študákova mýtu aneb Poslední zvonění Robert Asprin

Po několika slabších předchozích dílech je tu opět ten starý dobrý Mýtus, který mám rád. Kvalitou bych jej přirovnal k prvním dílům série. R.Asprin v něm spolu s J.L.Nye konečně našli ten správný směr, a já doufám, že se jím budou ubírat i v následujících posledních dvou dílech. Děj byl drobet předvídatelný, ostatně jako vždy, ale odsýpal a velmi mě bavil. Taktéž jsem rád, že v tomto díle dostalo prostor tolik stěžejních postav z dílů předchozích. Perfektní!!

13.08.2015

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

EMOCE.. Tahle kniha je jich plná a doslova se mnou díky tomu hýbala. Něco tak emotivního jsem dlouho nečetl, snad naposledy nejvíce podobného Evžena Oněgina, ale i ten byl o poznání slabší. Dokonalé citové dílo o soucitu a neopětované lásce jednoho mladého muže k jedné choré dívce, která je neustálou příčinou konfliktů a dějových zvratů. Co zpočátku vypadalo jako slibný válečný román z 1. sv.v. se nakonec ukáže jako propracovaná a promyšlená psychologická love story, a já tleskám. Bravurně vykreslené postavy, které dokáží oslovit, a ten konec, ten mě dostal (vážně jsem po celou dobu věřil v happy end)..

Nakonec to byla právě netrpělivost srdce, která mě nutila brát knihu do rukou každou volnou chvíli. Tímto dílem si mě Zweig naprosto získal!!

31.07.2015 5 z 5

Zaměněná identita aneb Zmýtěná neplatí Zaměněná identita aneb Zmýtěná neplatí Robert Asprin

Zaráží mě tak vysoké hodnocení v porovnání s předešlými díly Mýtu, protože dle mého se jednalo o naprostý brak série. Aahz mi neskutečně často lezl krkem, vyprávět třísetstránkový román z jeho pohledu pro mě bylo nešťastným řešením. Taktéž děj byl natolik tuctový (stále se opakujícími "honičkami se zloději identity"), že kdyby se obsahově kniha zkrátila o sto stran, čtenář by o nic podstatného nepřišel. I v takovém případě by si ale kniha na kvalitě nepřidala..

27.07.2015

Uživatelská příručka k vaší mysli Uživatelská příručka k vaší mysli Shawn T. Smith

Knihu jsem zakoupil ve své "slabé chvilce" za pár korun v knižním výprodeji, a rozhodně jsem od ní neočekával nic zázračného - spíše nějaké laické rady, tipy a triky, jak ustálit svou věčnou náladovost a občasné nepochopitelné chování.

Knihu bych doporučil lidem, kteří cítí, že mají se sebou samotnými nějaký "problém". Psychologii jsem jako předmět studia nikdy neměl, a o svou mysl jako takovou jsem se nikdy ani okrajově nezajímal. Bylo to pro mě tudíž takové "první setkání" se svou myslí, nahlédnutí a její částečné pochopení. Kniha pracuje se čtyřmi ukázkovými typy lidí a jejich životními příběhy, v nichž jsem se v mnohých směrech ztotožnil, a které dále rozpracovává na jednotlivá odvětví mysli, čímž navádí čtenáře k pochopení té vlastní.

Mám-li knihu celkově shrnout, tak se sice našlo pár kapitol, u kterých jsem absolutně nechápal, o čem je řeč, a rovněž některá cvičení bych zpochybnil, ale každá mysl je jiná, originální, a těžko v knize hledat "lék" právě na tu svou. Nicméně nelituji, že jsem si knihu přečetl, a hodnotím pozitivně.

27.07.2015 5 z 5

Pervekce nebo perferze aneb Mýtus při tom nesmí chybět Pervekce nebo perferze aneb Mýtus při tom nesmí chybět Robert Asprin

Ano, je to trochu jiné.. Ale záleží na tom tolik? Hlavně, že naše oblíbená fantasy pokračuje!!

01.07.2015

Terezín, Litoměřice - Místa utrpení a hrdinství Terezín, Litoměřice - Místa utrpení a hrdinství * antologie

Fotopublikace, která vás silně zasáhne. Ostatně jako každá jiná publikace či kniha tohoto žánru (či spíše tématu). Nedá se k ní moc napsat, chce to si jí zkrátka přečíst. Jen bych podotknul, že dobové i aktuální fotografie byly do publikace pečlivě vybrány tak, aby čtenáři zobrazily to podstatné a důležité, ale aby zároveň nic zajímavého neopomněly. Za zmínku rozhodně stojí dochované, ilegálně propašované motáky a kresby vězněných dětí, které zasáhnou nejvíce.

22.06.2015 5 z 5

Neuvěřitelné příběhy aneb Mýtus je tu zas Neuvěřitelné příběhy aneb Mýtus je tu zas Robert Asprin

Tento díl série hodnotím jako slabší (vzhledem k předchozím) a také jsem ho celý přečetl až na podruhé. Odlišné jednání postav a užité výrazy J.L.Nye jsou hold znát. Stejně tak odlišný formát tří krátkých příběhů sepsaných způsobem "pokus omyl". I přesto však tyto tři příběhy každého milovníka Mýtických hrdinů jistě potěší, ačkoliv do celé série nepřináší nic nového.

17.06.2015

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Tak se mi zdá, že nás ve školních lavicích ošidili o podstatné informace nedávných dějin.. O utrpení Židů za 2. světové války (koncentrační tábory, vyhlazovací tábory aj. zvěrstva páchaná Německem a Hitlerem) ví dnes téměř každý, ale o tom, co Židé prožívali ještě v předválečné době (viz obsah knihy), ví už málokdo. Stejně tak je Remarque jedním z mála spisovatelů, kteří se zabývali tímto tématem předválečné emigrace a dokázali jej tak mistrně vystihnout.

"Miluj bližního svého" je má třetí kniha od Remarquea, stejně úchvatná jako obě předchozí (Na západní frontě klid, Cesta zpátky). Četla se mi jedním dechem a vyzdvihl bych na ní především propracovanou charakteristiku hlavních i vedlejších postav, jejich vzájemnou propletenost a taktéž věrohodnost celého díla. Těžce zkoušená láska Ludvíka a Ruth, provázená neustálým strachem a nejistotou, mi při četbě hodně připomínala Pavla a Ester z knihy "Romeo, Julie a tma" od Otčenáška. Remarqueova tvorba je pro mě zkrátka fascinující výklad a výpověď (mezi)válečných dějin, a taktéž sonda do mezilidských vztahů těchto krušných dob..

..."Vypijme doušek na znamení odporu k tomuhle papíru, milý Hubere! Je to zvláštní, jaké moci dosáhl nad lidmi! Naši praotci se třásli před hromy a blesky, tygry a zemětřeseními - naši středověcí otci před meči a loupežníky, morem a Bohem - my se však třeseme před potištěným papírem - až už je to bankovka nebo pas! Neandrtálec byl zahuben kyjem; Říman mečem; člověk středověku morem - nás však lze vyřídit už kouskem papíru!"...

03.06.2015 5 z 5

Don Quijote I (komiks) Don Quijote I (komiks) LLoyd S. Wagner

Přehledně podaná, zkrácená komixová verze slavného Saavedrova díla "Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha". Pobaví i poučí, jak mládež, tak dospělé. Komu se nechce číst obsáhlý 700 stránkový originál (v ČS 2012), nebo se na něj v budoucnu chystá, a rád by se o díle prozatím dozvěděl alespoň základní myšlenku, pak je pro něj toto komixové vydání tou správnou volbou.

Jen pozor, aby vás náhodou komixové "donquijotsvtí" neodradilo od originálu - s tím jej totiž nelze srovnávat!!

28.04.2015