Platící hosté

Píše se rok 1922 a v Londýně panuje napjatá atmosféra. Váleční veteráni se jen obtížně vracejí do normálního života, všude zástupy nezaměstnaných a v mnoha rodinách chybí muži. K takovým patří i paní Wrayová a její dcera Frances, před válkou dámy z lepší společnosti, jež nyní zápolí s chudobou, a proto musí do rodinného sídla přijmout nájemníky. S příchodem Lilian a Leonarda Barberových, mladých manželů patřících k nové "úřednické vrstvě" se jejich monotónní životy rychle změní - do domu vtrhnou hudba, barvy, kýč i vášeň. Ale vášeň může být i nebezpečná......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249055/platici-hoste-GHW-249055.jpg 3.990
Vydáno, Argo

The Paying Guests, 2014

Kniha Platící hosté

amaenium
28.10.2020

Od autorky jsem již četla dvě knihy, takže jsem věděla zhruba co čekat a na knihu jsem se těšila.
První část knihy mě velmi bavila, vtáhla mě a já se často těšila opět na čtení, abych viděla kam se příběh hlavních hrdinek posouvá. Ze začátku mi bylo jasné co se odehraje mezi hlavními hrdinkami, avšak zvrat v druhé části mě překvapil. Co se třetí části týče, zkrátila bych ji klidně o sto stran. Soudní proces byl zdlouhavý a nudil mě. Knihy autorky mám hrozně ráda – líbí se mi zasazení do doby, jenž se děj odehrává a celkově vždy nacházím v autorčiných knihách zvláštní kouzlo a atmosféru, škoda jen, že tady soudní proces naprosto zabil události, jež se udály na začátku knihy a dal na začátek vlastně zapomenout.

Mr.Fox
02.05.2020

Tato kniha pro mě byla velkým překvapením. Od autorky jsem dosud nic nečetl a nikdy o ní neslyšel, ale anotace knihy mě zaujala a knihu jsem si přečetl. Čekal jsem, že se mi bude líbit, jelikož jde o obsáhlou bichli a anotace věštila zajímavé prostředí, lehce napjatou atmosféru, zápletku i vášeň. A asi to byla právě touha po vášni, která mě dohnala k jejímu přečtení. - Nelituji! Autorka dokázala barvitě vykreslit postavy a vtisknout jim charaktery, které jsou naprosto uvěřitelné a s příchozími zápletkami a zvraty se krásně propojují. Ten styl, s jakým je psána, vás nutí se vcítit do jednotlivých postav, prostředí i okamžiků. Vše je vystavěno zlehka, s citem a na pevných základech, ze kterých se v závěru první části knihy přehoupne do nebezpečného vášnivého spádu. Nemálo komentářů poukazuje na fakt, že se zde autorka vypsala - nemám s čím porovnat, ale jistě tomu tak je. S anotací v hlavě jsem se snažil celou knihu odhadnout, co bude následovat a jak se bude vyvíjet. Nedařilo se mi - lépe řečeno se dařilo autorce maskovat hlavní aktéry a přicházet s odhalováním faktů po celou knihu postupně, v momentech, které jsem nečekal. První polovina knihy mě bavila krapet více, jelikož byla zahalena tajemstvím a já si mohl jen domýšlet, jak se bude vyvíjet. - Nastěhovali se do domu manželé Barberovi za účelem vystrnadění chudých Wrayových a jeho získání? (indicií k tomuto závěru je požehnaně, když Leonard často obchází dům, zkoumá jej a začíná se o něj starat) Nehalí náhodou manžele Barberovi tajemství, jako např. že nejsou bezdětní? (i k tomu jsem se chvíli přikláněl, když se při návštěvě Lilianiny rodiny Lilian zachovala tak výrazně k malému synovci) Či vše schyluje k nespoutané vášni mezi manželi Barberovými a Frances, či pouze mezi Leonardem a jí? (to když ji Leonard tak často od dveří pozoruje, či když ji opíjí a všichni společně hrají Hady a žebříky) Mnoho dalších indicií mě svádělo k neustálému přemýšlení a předbíhání děje, které nakonec vyústilo ve zvrat, který jsem vůbec nečekal. Shrnu-li své poznatky z dočtení a bez spoileru - závěrem jsem lehce zklamán. Sedělo by mi více odhalení, se kterým by si autorka jistě poradila a dotáhla by tím knihu k naprosté dokonalosti. Děj měla vystavěný právě k tomuto konci, proto se divím, že jej nevyužila. Každopádně nic to nemění na 5* a doporučení knihy k přečtení. Na své kvality je o ni projevováno příliš málo zájmu!

eiramka
16.02.2019

Některé knihy nedokážu odložit (i když bych možná měla:), přestože mi hrdinky jdou v podstatě na nervy a tuším, jak to dopadne. A ono to pak skutečně tak dopadne a žádný moc velký posun v sympatiích pro hrdinky se nekoná. Takže proč přesto tuhle nezatracuji? Jsou tam pro mne úžasné pasáže popisu života žen po první světové válce v Británii. Celý ten třídně rozdělený svět , společnost, která se ještě nevzpamatovala z Velké války a která zoufale lpí na konvencích a tradicích. Autorka píše poutavě, to se jí musí nechat, a tak jí snad i těch 595 stránek odpustím. .

Alex_Jura
04.11.2018odpad!

Za mě nejslabší titul od SW. Možná je to tím, že jsem od ní přečetla fakt všechno.. nevím. U Vetřelce jsem do půlky knihy čekala, kdy se konečně zjeví její oblíbená lesbická problematika... a ono nic (to napětí mě svým způsobem motivovalo číst dál), tady jsem naopak čekala, kdy přijde ještě něco jiného. Celkově mi vyprávění připadá odbyté, tak nějak humpolácké.

viviann
12.08.2018

Kniha mě překvapila, vůbec jsem nečekala vývoj událostí... Zajímavé napínavé čtení.

TomTomis
01.07.2018

Něco mi na té knize vadí. První část jsem přelouskal a říkal si, co jako bude dál. Něco podobného jsem pak i čekal. A v poslední části jsem doufal, že mě něčím autorka překvapí, ale vše nějak vyplynulo do ztracena. Kniha není špatná, čte se relativně rychle, ale přijde mi jaksi zbytečně dlouhá...

KKlara
17.06.2018

Skvela kniha. Castecne predvidatelna, ale to ani trochu nevadi. Skvely pribeh, ctive, nejde po povrchu. Uzila jsem si to

RMarkéta
27.03.2018

Souhlasím, že tato kniha od Sarah Waters je nejvyspělejší. Paní spisovatelka se krásně vypsala a je to na knize znát, což je samozřejmě moc dobře. Jen tak dál. Opět se nám tu rozehraje zajímavý příběh, kdy postavy zakusí pocit štěstí, aby následně museli přelézt hromadu klacků mistrně naskládáných paní spisovatelkou a pak konečně našli vlastní cenu, samy sebe. Stejně jako v předešlých dílech se tu Sarah Waters věnuje tématu lesbické lásky (mimo Malého vetřelce). Stála jsem na straně Francis. Lily mi přišla jako malá vypočítavá mrcha. Nevím, co na ní Francis viděla. Finalé příběhu je takové rozplizlé, ale musím říct, že po tom všem sem přesně sedne. Nic bych nezkracovala a nic bych nepřidávala. Je tu všechno, co tu má být. Mám tenhle příběh ráda, i když mě Lily štve a já vím, že se při čtení díky ní rozčílím.

anglická literatura

Sarah Waters