Morbidus Morbidus komentáře u knih

Minithrillery: 50 superkrátkých povídek s překvapivým koncem Minithrillery: 50 superkrátkých povídek s překvapivým koncem Jaroslav Kuťák

Rozhodně se mi to nezdálo až tak špatné, jak to podle zdejšího hodnocení vypadá. Vlastně se tam našlo i několik velmi povedených kousků. Ale abych to uvedl na pravou míru, dobré tři čtvrtiny příběhů mi vyvanuly z hlavy hned po přečtení. Navíc pro mladší čtenáře, kteří nezažili devadesátky, bude několik příběhů možná hůře přijatelných (ale přesně tyhle otisky doby jsou fajn!).
Je trochu škoda, že se autor délkou povídek nedržel jednotného stylu (například drabble). Takhle je něco příliš roztáhlé a něco až moc stručné. Co mě mrzelo více, byl stav, kdy příběh pokračuje i po pointě a úplně zbytečně ji tříští vysvětlováním (to kdyby náhodou čtenář pointu nepochopil). Což místy trochu zamrzí a shazuje i jinak dobré náměty.
Každopádně stále fajn věc na ukrácení dlouhé chvíle.

18.07.2022 3 z 5

Likvidátor Likvidátor Viktor Beznoh

Fungující a poměrně originální fantasy s dobrým smyslem pro humor - a to jak jazykovým, tak i situačním. Samozřejmě se najdou i výjimky, například v podobě čtvrté části knihy, která je spíše sólovkou jednoho ze dvou hlavních hrdinů - tón vyprávění se dočasně změnil (mírně potemněl), ale dobré dark fantasy si s radostí přečtu taky. Potud kniha funguje skvěle a napomáhá tomu i výkladový slovník na konci knihy, kdyby čtenář snad náhodou některému z výrazů nerozuměl. :)
Na druhou stranu by si kniha zasloužila větší péči v ohledu gramatické a stylistické revize; těch chyb není málo a jdou vidět. To by se však dalo knize odpustit. Co však přejít nemohu, je jakási „povinnost“ bojové části. Jako by si autor řekl, že převede dračákové dobrodružství (Dračí hlídka, Dračí doupě, aj.) fungující bez hráčů do literární podoby. Což sice zní fajn, nicméně ony bojové pasáže tam působily mnohdy jaksi navíc a tím děj zbytečně rozmělňovaly. Tím netvrdím, že by tam neměly být, pokud si je na daném místě příběh sám vyžádá - prostě mi více seděla pátrací či alespoň tajemná linka.
Likvidátor má potenciál a doufám, že tahle povedená taškařice neskončí u jedné knihy. Pokud hledáte fantasy u kterého se pobavíte, tohle je skvělá volba.

10.07.2022 4 z 5

Orange. Kniha první Orange. Kniha první Ičigo Takano (p)

Ústřední nápad je velmi dobrý a abych pravdu řekl, tak tuhle mangu táhne kupředu. Postavy jsou také super, ať už jde o jejich povahové vykreslení či kresba samotná. Kámen úrazu spočívá v tom, že mimo dopisů z budoucnosti je to jen klasická vztahovka. Takže mě nakonec nejvíc fascinovalo, že hlavní hrdinka ustavičně medituje nad nesmrtelností chrousta a vůbec nepátrá po tom, odkud se ty záhadné dopisy vlastně berou.
Ačkoli však má příběh (minimálně první díl) určité mezery, svůj účel čtenáře zabavit a utáhnout bez problémů zvládá. To se však nedá říct o bonusovém příběhu, který přináší genericky cukrkandlovou lovestory, ze které měly mé oči chuť zalézt zpátky do hlavy a nikdy se nevracet. No more, please! X)
Pokud vás vábí romantické příběhy, určitě berte.

27.06.2022 3 z 5

Tommy Taylor a falešná identita Tommy Taylor a falešná identita Mike Carey

Tohle je na rozjezd velice slušný kus. Pomalé tempo mi nevadí, ba ho přímo vyhledávám. Tím spíš, pokud se celou dobu děje něco spíše na pozadí (čemu čtenář pochopitelně zatím nemá rozumět, aby příběh fungoval) a jsem nucen pozorně splétat jednotlivé nitky do celkového obrazu. Což chápu, že se méně náročným čtenářům může vzpříčit v krku - kde chybí okamžitá akce, objeví se prostor pro myšlení a fantazii.
Ať už má ale člověk vkus jakýkoli, k tomuto komiksu (respektive celé sérii) by měl mít něco načteno a jakýs-takýs přehled o literární historii. V opačném případě hrozí, že čtenář si nejenže příběh neužije jak by měl, ale v některých nuancích se vůbec nebude chytat. A jelikož jsou znalosti příběhů částečně provázané s dějem, nelze nad tím jen tak mávnout rukou. Příběh si tak nejspíše lépe užijí sečtělejší čtenáři či rovnou literární tvůrci.
Plnou palbu zatím nedávám - komiks mě zaujal a věřím, že dál to bude jen lepší.

18.06.2022 4 z 5

Zlověsti Zlověsti Pavel Skořepa

Mám z této knihy rozporuplné pocity. Na jednu stranu je vhodně poskládaná, názvy povídek jsou lákavé a z textu je evidentní bohatá slovní zásoba. Jenže samotné povídky, ačkoli jsou věcně správně a mají hlavu a patu, mně osobně nepřinesly nic zásadního, nad čím bych musel hlouběji dumat. (Výjimkou je povídka Pískoviště nejsou na hraní, kde jsem se až do konce nedozvěděl, co byl jistý záhadný předmět zač. Cením!) Navíc se zde v příbězích pije alkohol tak často, že většinu z protagonistů chtě nechtě podezřívám z alkoholismu. Zaměřím-li se tedy na samotné postavy, které mne zarážely svým nechytrým vyjadřováním a nevěrohodnými reakcemi (neříkám, že vždy, ovšem obojí často zabilo i jinak dobře rozjetou povídku), mohu jen bezradně lomit rukama.
Autor je však především znám jako básník a právě poezie v mých očích tuto knihu zachraňuje. Jak to chápu (a můžu se mýlit), texty se točí hlavně okolo problematiky dualismu, člověka a podob lásky. Je pravda, že ve větší koncentraci některé kusy trochu splývají a u jiných jsem se přistihl, že bych tu a tam nějaké slovo pocitově ubral. To je ovšem dáno mým osobním vkusem (mám raději stručnější a abstraktnější kusy) a samotná témata nemohu označit za plytká.
Tento horrorový debut zajisté ocení lyričtěji založení jedinci.

16.06.2022 3 z 5

Terapie masem 2 Terapie masem 2 Albrecht Smuten

A máme tu další direkt černého humoru přímo na solar! Některé kusy jsem si sice více či méně pamatoval z internetu, ale nijak jim to na kráse neubralo - koneckonců, internet je nestabilní, zatímco kniha trvalá. Takže pokud se někomu líbila první terapie masem, nebude litovat; dvojka si drží svůj nekorektní standard.
Objevují se zde staří známí (někteří více, jiní méně) a úplně nové tváře. Trochu jsem se obával, že se nedočkám svého oblíbeného detektiva ze staré školy, ale má zde dokonce celý několikastránkový pořad, kdy se musí vypořádat se zručným zločincem známým jako Bezrukej Tommy. A co se týče návaznosti, nejsem si díky určité dvojstránce jistý názvem dalšího dílu (?) komiksu o známé dvojici koček.
Jsem velmi rád, že u nás podobný komiks existuje. :)

14.06.2022 5 z 5

Zloděj duší Zloděj duší Clive Barker

Škoda, že jsem o této knize nevěděl jako malý kluk. Přesně by mi to sedlo do noty, tento typ příběhů jsem míval rád. A vůbec by nevadilo, že je to místy temnější; přesně v této podobě do to zapadá do mého tehdejšího i současného vkusu. Protože ta temnota tu za tapetou dětského pohledu na svět stále je a nebojí se vystrčit růžky.
Pozorný čtenář samozřejmě záhy odhadne, co se děje a kam se příběh bude ubírat. Zejména ke konci se mi děj zdál trochu schématický (víte co se stane, i když netušíte jak). Krásné ovšem je, že je zde hlubší pointa, než pouhé vítězství dobra nad zlem - totiž poselství, abychom si užívali každý jedinečný okamžik života a neustrnuli na jednom místě.
Rozhodně doporučuji každému, kdo nenechal své vnitřní dítě zemřít!

11.06.2022

Goro, ochránce makaků, a další komiksy Goro, ochránce makaků, a další komiksy Ivo Pechar

Ze všeho nejdříve musím zdůraznit, že titulní stránka tohoto komiksového svazku mě ke čtení příliš nelákala. Titulní Goro nakonec byl celkem fajn, byť s vysokým faktorem předvídatelnosti. Vlastně mě z celé knihy nejvíce nadchnul Člověk zvaný Son; skvěle zvládnutý příběh i atmosféra, plná bezútěšnosti, krutosti a smutku. Místy šlo o řízný úder na solar, o to víc, že jsem zde takový kus vůbec nečekal.
Se zbytkem knihy mám trochu problém, protože v případě letadel (a jiných dopravních prostředků) potřebuji opravdu zajímavý příběh nebo myšlenku. A tu jsem v případě nepřehledného Mistr Looping (na kterém mě víceméně bavilo jen to, že se z větší části odehrával v mém rodišti; z děje jsem byl po většinu času spíše zmatený) a příliš stručného Past uprostřed vichrů (stále tam hledám ten příběh) nedostal. Nicméně kresba v žádném z příběhů nezklamala, což je rozhodně plus.
Opět nelze než doporučit fandům staršího českého komiksu.

07.06.2022 4 z 5

Golem a další komiksy Golem a další komiksy Rudolf Baudis

Něco mi sedlo více, něco méně - jak se dá ostatně v příběhové sbírce čekat. Tak či onak, většina příběhů bez problémů zaujme odstíny lidských povah, ať vykresluje záporné či kladné rysy postav. A jako bonus se zde čtenář dozví i řadu zajímavých informací (zejména skvělé Nebe v plamenech pro mne bylo poučné).
Na druhou stranu, skoro se mi zdálo, jako by texty postupně ztrácely na intenzitě - finální Rájem a peklem je sice klasický zábavný akční příběh, nicméně dost věcí si zjednodušuje. Což mu naneštěstí ubírá na realističnosti. Kresba byla u každého z příběhů jiná a jako celek ji tedy hodnotit nebudu - snad jen zmíním, že dle očekávání nezklamala.
Máte-li rádi český komiks známý ze starých ABC, tento svazek je téměř nutností.

07.06.2022 4 z 5

Kultovní komiksy II. Kultovní komiksy II. Ludvík Souček

Je to krásné memento českého tvůrce komiksů, zadupnuté do země vládnoucími systémy napříč historií. Musím říct, že jak mě Desetioký kdysi (tuším) v ABC nadchnul, tady jsem si ho přečetl znovu a mimo vizáže titulního záporáka mě to až tolik nezaujalo. Zato Kraken (pominu-li pár očividných chyb) mě bavil od začátku až do konce a obdobně zaujalo klukovsky laděné dobrodružství Země Zet (kde jsem se ovšem místy ztrácel).
Nicméně zbytek knihy jsou spíše fragmenty delší či kratší rozlohy, které něco načnou, ale už nedokončí. Což mi nic neřekne, dokonce ani v podobě kresbou luxusně vypadajícího Abo Falio, kde bez bublin nemám ani šajn o co tam vlastně šlo. (Nutno podotknout, že jsem se doopravdy snažil.)
Tento kus by rozhodně neměl chybět v knihovně znalců českého komiksu.

04.06.2022 3 z 5

Městečko Městečko Łukasz Radecki

Tento román bych označil za dobře fungující slepenec. Najdou se zde části atmosférické, brutální, erotické... navzdory bezvýchodně temné atmosféře se dokonce našlo i několik míst, kde jsem se zasmál. Zkrátka a dobře, oba autoři navzdory rozdílnosti v pojetí řemesla dokázali najít námět, kde se skvěle doplňují.
Nicméně začátek byl možná zbytečně ukecaný (což mi většinou nevadí), střed jako by se chvíli točil v kruhu a jinak skvělá poslední třetina se místy trochu utápí ve snaze vysvětlovat a šokovat. Vzhledem k povaze příběhu - nebudu spoilerovat - jsou tyto „vady“ opodstatněné a tedy pochopitelné. Nemusíte se tedy bát, že by příběh neměl hlavu a patu; jen některé části doceníte až později. Mimochodem, obálka je naprosto boží a perfektně naznačuje, co číhá uvnitř.
Máte-li rádi horror se Slovanskou příchutí, tuto knihu byste neměli minout.

27.05.2022 4 z 5

Rakev do domu Rakev do domu Miloslav Švandrlík

Skvělá sbírka horrorových povídek prodchnutých černým humorem a ateismem. Navíc jde navzdory období vzniku o příběhy nadčasové, které politiku víceméně ignorují a raději se soustředí na příběh. Skvělé jsou taktéž morbidně rozverné ilustrace, které se nesou v duchu stejného úšklebku jako samotná vyprávění.
Jako vždy některé kousky baví více a některé méně, žádný z kusů však nepadá vyloženě pod průměr. Nicméně některé kusy jsou vyloženě anekdotické (povídka Jak jsem kupoval mlejn mi stále cuká koutky), tudíž od knihy nelze očekávat žádné drasťárny. Přesto se zdejší příběhy temným záležitostem nevyhýbají a navzdory vší odlehčenosti zůstává horror zachován.
Určitě doporučuji všem zájemcům o českou horrorovou tvorbu.

21.05.2022 4 z 5

Havraní doga / Stopař Havraní doga / Stopař Ivo Pechar

Zpočátku jsem byl skeptický. Komiksy vzniklé v našich krajinách za daného období mě v mladých letech příliš neoslovovaly. Takže mě překvapilo, když mě oba prezentované komiksy nakonec zaujaly (pravda, ten druhý více - měl spád).
První příběh, Havraní doga, zabírá větší část knihy; na můj vkus má dvě vady. Prvním je příliš pomalý rozjezd - hlavní zápletka se rozvine až časem. Druhým je neuspokojivý konec. Tak nějak jsem čekal, že hlavní antagonista bude potrestán, což se kupodivu nestalo. Počítám tedy, že se tak stalo „v zákulisí“ komiksu, který chtě nechtě odráží svou dobu (což je správně).
Druhý příběh už předem avizuje, že jde o příběh vesnického kluka - o jeho životě a obecně vztahu k okolnímu světu. I zde jde o výchovný kus pro mládež, nicméně to po čas čtení ani nepoznáte. (Ale velká výtka - na mláďata zvířat v přírodě nesahat! Jejich matka je pak nechce zpět a zemřou krutou smrtí.)
Na konci tohoto svazku mě dojaly dopisy mladých čtenářů autorovi. Je krásné, když cílová skupina reaguje na dílo spokojenými dojmy. Jako malý náhled do světa našich komiksů v období 1977 až 1989 jde rozhodně o dobrou volbu.

15.05.2022 3 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 1 Zaslíbená Země Nezemě 1 Kaiu Širai

Za prvé, musím pochválit skvělou anotaci této mangy uvedenou přímo na knize. Naznačí všechno a neřekne nic. Za druhé, tento příběh mě velmi příjemně překvapil. Jelikož jsem o knize neměl žádné předchozí informace, po prvních pár stránkách jsem uvažoval, jestli opravdu chci číst o příběhu dětí ze sirotčince. No, a pak se to najednou zvrhlo... a těch pár podivností do sebe precizně zapadlo.
Fajn. Jenže mimo to je tu zbytek knihy, kde se střídavě jásá, dumá a bojí... a ačkoli se pár zásadních věcí stane, příběh se od ústředního zvratu vzdaluje jen dětskými krůčky. Další svazky mají potenciál být zajímavé; nicméně mám problém - ústřední trio mi příliš nepřirostlo k srdci. Není tu nic, čím by mě zaujali.
Tak či onak, tato manga si rozhodně zaslouží pozornost.

12.05.2022 4 z 5

Zrezivělý anděl Zrezivělý anděl Jukito Kiširo

Nečekal jsem mnoho a dočkal se příjemné akční oddechovky. Bavilo mě to od začátku až do konce; je to vtipné, hravé a místy temné. Místy možná i trochu přepálené, ale to k tomu patří. Navíc mě zde velmi nadchla kresba; nejenže je přehledná dokonce i po čas soubojů, ale z výrazů postav vyzařovaly emoce.
Nevýhodou však pro někoho může být tloušťka svazku. Osobně jsem ho sfouknul během jediného dne, nicméně pokud vás tato manga nechytne, možná se budete trochu trápit. A ačkoli občas lze uhodnout, jak se věci vyvinou dál, Alita je natolik sympatická a silná hlavní hrdinka, že to příběhu snadno odpustíte.
Za mně tentokrát trefa a hledáte-li příjemnou oddychovku, určitě zkuste.

12.05.2022 5 z 5

Útok titánů 1 Útok titánů 1 Hadžime Isajama

První díl moc nezaujal - ačkoli už zde je to slušná brutalita, nenakoplo mě to k touze po dalších střípcích příběhu. A to i přesto, že samotní titáni jsou hrozbou i mystériem v jednom; jakmile vkročí na scénu, atmosféra marnosti vygraduje do obludných rozměrů. Také samotné charaktery postav jsou načrtnuté zajímavě...
...nicméně poměrně ploše a bezradně. Vývin postav byl z mého pohledu pouze zdánlivý, navzdory veškerému dění mi přišly stále stejné. Nicméně největší průšvih je, že tato manga je snad první, kde jsem se místy nedokázal plynule zorientovat, co se děje. Možná s tím souvisí i kresba, která mi výjimečně nesedla.
Takže mohu-li radit, zkuste první svazek a udělejte si obrázek sami.

12.05.2022 3 z 5

Trojská válka Trojská válka Gustav Krum

Je to starý příběh a rozhodně nechci srážet práci, která byla na této knize odvedena. Nicméně mladé to nezaujme a staří tento příběh znají. Ilustrace jsou pěkné, trochu mě však mě mate důvod jejich přítomnosti - je to jako by se kniha zasekla někde mezi komiksem a textovým vyprávěním. Taktéž zde vzhledem k obsahu nevidím opodstatnění pro formát knihy, který pro leckoho může být neskladný a těžko přenosný. Kdyby kniha obsahovala více příběhů než o trojské válce, hodnotil bych zřejmě o fous výš.
Pokud příběh o trojské válce nemáte v povědomí, zde se s ním lze seznámit.

09.05.2022 2 z 5

Čarodějova nevěsta 1 Čarodějova nevěsta 1 Kore Yamazaki

Uf, tohle nebude pro mě. Na jednu stranu stranu se to tváří zajímavě, na stranu druhou se v ději vlastně nic zásadního nestane a příběh posouvá jen o milimetry. Navíc se nemohu zbavit dojmu, že pod vší tou fasádou jde zejména o zamilovaný fantasy příběh ze života dospívající dívky - tedy nejsem cílovka. Nicméně kresbu ani nápady rozhodně nechci nijak shazovat, bylo to mile naivní a obecně fajn. Nejvíce mě potěšily kočky z Ultharu.
Čtenáři zamilovaných fantasy tuto mangu zřejmě ocení mnohem více.

08.05.2022 3 z 5

Můj Bataclan Můj Bataclan Fred Dewilde

Zpracování této knihy vnímám jako průměr. Byl bych raději za menší formát a v druhé půlce možná méně textu (některé myšlenky se opakují, což je v konečném důsledku pochopitelné). Nicméně obsahově to má hodnotu plné palby. Tohle nestačí číst, tohle musíte procítit. Je to koncentrovaný souhrn zážitků, myšlenek a emocí člověka, který přežil. Který je nyní prokletý. Je to sdílená terapie, ať už obrazem či textem.
Současně oceňuji tuto knihu jako analýzu toho, proč k celé události (a mnohým dalším) vůbec došlo. Je to kritika moderní společnosti, světa postaveného na umělých hodnotách a prázdných postojích. Je určitým druhem prozření; pochopením zdroje naší lásky a nenávisti.
Tento svazek shrnuje, co to znamená být člověkem.

07.05.2022 4 z 5

Ocelový alchymista 1 Ocelový alchymista 1 Hiromu Arakawa (p)

Anime jsem neviděl, takže pro mě toto setkání s Ocelovým alchymistou byla premiéra. Dopadlo to víc než dobře, příběh jede přesně na mé vlně absurdity a (černého) humoru. Navíc mě oba hlavní hrdinové (a vlastně i konstrukce zápletek) nepřestávaly rozsekávat - mám rád tyto příběhy, kde nedokážu odhadnout, co se stane dál. Vlastně ani nevím co vytknout. Děj je přehledný a našlapaný až po strop. Takže se dá předpokládat, že této příběhové linii dám v budoucnu rozhodně zelenou.
Plánujete-li tento svazek vyzkoušet, neváhal bych.

07.05.2022 5 z 5