monikaKU monikaKU komentáře u knih

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Vyborna kniha, vtiahla ma do deja a nevedela som sa id nej odtrhnut. Fakt ma to bavilo.

25.09.2016 5 z 5

Továrna na absolutno Továrna na absolutno Karel Čapek

Uvod a zaver vyborny, velmi som sa bavila. Musim ale strhnut hviezdicky za nudny a zbytocne natahovany stred. Knihu som takmer kvoli tomu nedocitala.

14.07.2016 3 z 5

Šíleně bohatí Asiati Šíleně bohatí Asiati Kevin Kwan

Pribeh mi velmi pripominal knihu "Pycha predsudok" od Jane Austen. Bola to taka mila, lahka romantika obohatena informaciami o vyvoj i singapurskej ekonomiky. Prijemne, oddychove citanie.

29.06.2016 4 z 5

Prva polovica knihy je popis toho s kym kazdym sa autorka stretla a kde bola. Posobi to ako snaha vratit sa na scenu. Od vydania knihy "My deti ze stanice ZOO" ubehla uz nejaka doba a o hlavnej hrdinke sa v mediach uz tolko nepise. Preto sa musela pripomenut novou knihou..
Kniha zacina byt zaujimava az od druhej polovice. Styl je trochu iny, akoby to nepisala ona. Za mnoho problemov si moze sama. S jej postojmi a nazormi sa takmer vobec nestotoznujem.

22.06.2016 2 z 5

Smrt v oblacích Smrt v oblacích Agatha Christie

Uz po stvrtej ci piatej kapitole mi bolo uplne jasne kto je vrah a vravela som si, ze to bude nuda. Ale nie, splietla som sa a dopadlo inak. Detektivka je to fajn, oplati sa precitat si ju.

20.06.2016 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Pre mna velke sklamanie.
Najviac ma bavil 1. diel, ktory bol poriadne napinavy a dost som sa pri citani bala az mi stali chlpy na rukach. Dvojka bola nudna, ale kvoli vybornym recenziam na trojku, som ju rychlo preluskala, aby som sa na posledny diel cim skor vrhla.
Trojka postrada tajomno z jednicky. Bola to sama politika a nebavilo ma to, skoda, mrzi ma to, pretoze Artom je velky sympatak.

09.06.2016 2 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Vyborne, vyborne, vyborne! Bavila som sa ohromne.

25.02.2016 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Melancholicke, pomale, zasnene citanie bez vacsej dramy. Zaver ale bol dobry, realisticky, bez zbytocnych "happy endov"

22.02.2016 3 z 5

Projekt ideálna manželka Projekt ideálna manželka Graeme Simsion

Velmi prijemny, mily príbeh. Do polovice knihy som sa velmi bavila, dokonca i nahlas smiala. Cím viac sa ale blizil zaver, akoby autorovi dochadzal dych. Dej stratil spad. Don zrazu bol ochotny vzdat sa svojich zvykov, a vlastne celej svoje osobnosti. Akoto, ze to slo tak rychlo a lahko? Prislo mi to dost nerealisticke. A zaver? Tak z toho uplne kvapkal med.

Perfektny namet, prevedenie dobre, ale so Sheldonom to nemá nic spolocne.

20.01.2016 3 z 5

Slovenské rozprávky 1 Slovenské rozprávky 1 Pavol Dobšinský

Knihu som si precitala v rámci kniznej výzvy. Vybavili sa mi prijemne, nostalgicke spomienky na detstvo. Bolo fajn znova si mu předčítat.

13.01.2016 5 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

"Potřeby dělat v životě věci, které jsou správné, které mají smysl a dělat je dobře. Být v životě k něčemu"

Nasadenie a oddanosť lekárov bez hraníc je neoddiskutovateľná. Niet o tom pochýb. Kniha sa čítala dobre, trochu mi na nej však vadil pátos a autorov humor, ktorý mi miestami trochu vadil.
Na knihe oceňujem náhľad do histórie nepokojov v Kongu a Rwande a viac sa mi páčila kapitola o pomoci v Haiti po zemetrasení v 2010.

07.01.2016 4 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Po prvých 200 stranách som si vravela, že ak to takto bude pokračovať ďalej, tak na viac jako 2 hviezdičky to nevidím. Nálada, ktorú vo mne kniha vyvolávala sa blížila stavu depresie a smútku (tento fakt umocnilo i to, že sa synovi v tom čase prerezávali prvé zuby :-) ).
Po prvej tretine knihy ale nastal obrat. Veci sa dali do pohybu a spätne musím priznať, že ten desivý úvod bol potrebný k pochopeniu celého deja a stavu mysle hlavných hrdinov. Každou ďalšou prečítanou stranou ma kniha zaujala a zaujímala viac a viac. Autor sa vyhol pátosu, preháňaniu, až by som povedala, že sa to blížilo realite a nie nejakej vymyslenej hrdinskej rozprávke. Hodnotím to jako veľmi vydarené dielo.
Dúfam, že tento sci-fi dej zostanem len sci-fi :-)

04.01.2016 5 z 5

Otázka: Čo sa stane až režim padne? Aký to bude mať vplyv na Severokórejcov? Dokážu sa prisposobiť novému životu? Podľa dostupných štatistík až 15 % Severokórejcov, ktorí úspešne emigrovali, spáchali samovraždu. Nedokázali sa zžiť s novou ekonomikou, s novým sposobom života, nemohli pomocť svojim rodinným príslušníkom. Nie je im uznané vzdelanie získané v KLDR, nemajú veľa možností ako pracovať. Všetko je iné, všetko je pre nich nové. Pre sociológov poriadne sústo.

13.12.2015 5 z 5

Král železný, král zlatý Král železný, král zlatý Ludmila Vaňková

Mám rada rozsiahle historické romány s dobrou dávkou drámy, napatia, vzťahov a intríg. Toto všetko v tejto knihe je.
Neviem do akej miery sú jednotlivé postavy a fakty pravdivé, či presné, ale rozhodne ma to bavilo. :-)

15.11.2015 5 z 5

Odcházení Odcházení Václav Havel

Od diela som nemala velke ocakavania,pretoze jeho divadelnym hram zatial neprichadzam na chut.. a je to skoda. Ale hra "Odchazeni" ma milo prekvapila. Podvedome som v jednotlivych postavach hladala konkretne zname osobnosti verejeho zivota, ale predpokladam, ze toto autor uplne nezamyslal.

Ctive, zabavne, chaticke, podivne, dobre!

25.10.2015 5 z 5

Mezi červenou a černou Mezi červenou a černou Jan Guillou

Tretí diel začal tak trochu nejasne a nezáživne. Súhlasím s "Neo1tex" v tom, že je tam priveľa politiky, ktorá je nezáživná a plná kecov. Príbeh ma chytil až od polovice knihy a poslednú, štvrtú časť, si určite prečítam.

24.10.2015 4 z 5

Norský dandy Norský dandy Jan Guillou

Tento druhý diel je výrazne iný jako prvý, ale nemenej zaujímavý a pútavý. Musím ale povedať, že záver bol teda poriadne "pritiahnutý za vlasy". Myslím, že knihu je možné čítať i bez prvého dielu.

Bavilo ma to a hneď otváram diel tretí.

16.10.2015 5 z 5

Stavitelé mostů Stavitelé mostů Jan Guillou

Naprosto výborná kniha. Príjemné čítanie, hneď otváram druhý diel! :-)

12.10.2015 5 z 5

Kantorův notes Kantorův notes Jaroslav Kohout

Promoce jdou oslavou rodicu a pribuzenstva, ze se jim podarilo prezit cela ta leta studii jejich ratolesti." :-)
Musim povedat, ze kniha ma sklamala. Velmi som sa na nu tesila, pretoze prostredie vysokej skoly mi je blizke a mam rada jej atmosferu. Kniha vsak nevyuzila obrovsky potencial temy, historky su "obkecane", zbytocne zdlhave, dokonca nudne. Je to skoda.

03.10.2015 1 z 5

Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Pavel Tigrid

Kniha popisuje udalosti 20. storocia v Ceskoslovensku. Tento popis je nielen velmi podrobny, ale i analyticky, co tomuto dielu pridava na kvalite. Jednu hviezdicku ale musim strhnut za caste odbiehanie od temy, ktore obcas cely text zneprehladnuje.
Najzaujimavejsie casti su o Stalinovi, o politickych procesoch v 50-tych rokoch, o Benesovi, o nastupe komunistov, 1. Ceskoslovenska republika atd. Najviac chaoticka je cast o Vitaznom februari.
Preluskat sa knihou od zaciatku do konca nebolo vobec jednoduche. Nakoniec, nie je to ziadna beletria. Po nejakom case sa ku knihe musim opat vratit. Som presvedcena, ze mi prinesie nove dalsie poznanie, ktore som, v mnozstve inych, urcite prehliadla. :-)

01.10.2015 4 z 5