momo01 momo01 komentáře u knih

Příběh lidského těla Příběh lidského těla Daniel E. Lieberman

Autor popisuje přerod našeho těla od lidoopů po dnešního člověka pomocí mnoha příkladů. Jeho vysvětlení jsou logická a přesvědčivá, ale proč tak zdlouhavá? Když pominu, že většinu věcí jsme se učili už na střední škole, tak mě neskutečně unavovalo neustálé opakování stejných tvrzení. Dovolím si tvrdit, že za těch pár zajímavostí, které jsem se zde dočetla, mi čas strávený nad knihou nestál.

07.07.2017 2 z 5

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

"Tři roky jsem jezdila a vyptávala se pracovníků elektráren, vědců, bývalých stranických funkcionářů, lékařů, vojáků, přesídlenců a starousedlíků... Byli to lidé různých zaměstnání, osudů, generací a temperamentů. Věřící i ateisté. Rolníci a intelektuálové. Černobyl tvoří základní obsah jejich světa. Všechno uvnitř a kolem nich je jím otráveno, nejenom země a voda. Všechen jejich čas."

A některé výpovědi dokáží zasáhnout hluboko, protože je v nich hodně bolesti a beznaděje, ale na druhou stranu i statečnosti a lásky.

07.07.2017 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Trochu intelektuální pokrm, ale sedla mi. Chuťově bych ji přirovnala ke kvalitní hořké čokoládě. Není pro každého.
Poslouchala jsem jako audioknihu a T. Medvecká je skvělá interpretka. Není to snadný poslech, zejména díky filosofickým vsuvkám v první polovině knihy, ale za mě tam krásně sedly. Škoda, že jsem knihu nemohla číst/poslouchat před zkouškou z Filosofie...

29.05.2017 4 z 5

Stařec, který četl milostné romány Stařec, který četl milostné romány Luis Sepúlveda

Byla to láska na první pohled.
Před asi 16 lety mě mezi novinkami v knihovně zaujala svojí nepřehlédnutelnou obálkou. A teď, v jiné knihovně, jsem ji potkala zas a vychutnala si ji znovu.

"Četl pomalu, polohlasem slabikoval, jako by slabiky ochutnával, a když se zmocnil celého slova, znovu si je opakoval. Totéž pak dělal s celými větami a tak si přivlastňoval city a myšlenky, které se skrývaly na stránkách knížek."

10.05.2017 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nádhera. V příběhu ani slovo nepřebývá, ani nechybí. Těžko se mi od ní v noci odcházelo a tak jsem 2 dny chodila v práci jako mátoha. Pravděpodobně se k ní ještě jednou vrátím a budu si ji dávkovat po troškách, po drobečcích...

09.05.2017 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Dějová linka Izzy na mě působila jako vystřižená ze slohové práce středoškolského studenta -
schematický popis a snadno odhadnutelné směřování děje. Naopak u osudu Clary se autorka vyřádila s popisem hrůzných postupů v blázincích v minulém století. Bohužel všechno je v knize natolik černobílé, že výsledkem je melodramatický příběh s prvky hororu pro dospívající.

09.05.2017 1 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Kvalitní zápletka a skvěle vystupňované napětí; jen hlavní hrdince jsem měla chuť zakroutit krkem.

26.03.2017 3 z 5

Kníže z mlhy Kníže z mlhy Carlos Ruiz Zafón

UF.... neměla jsem skoro ani čas se nadechnout.

12.03.2017 5 z 5

Malé zázraky Malé zázraky Kateřina Dubská

...o vnitřní síle něco (u sebe nebo sebe?) změnit ...
Každá povídka pro mě byla malým zázrakem po náročném pracovním dni.

03.03.2017 5 z 5

Seznam smrti Seznam smrti Frederick Forsyth

Nevím, jestli jsem měla zrovna smůlu, nebo je to celkově autorův styl, ale můj šálek kávy to rozhodně nebyl. Kniha je zaneřáděná hromadou nudných popisů, odosobněných postav a s minimem dialogů. Asi nejvíc souhlasím s názorem níž, že kdyby Kazatele hledal robot Emil, asi by to vyšlo nastejno...

23.02.2017 1 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Až příliš zkratkovitá sonda do české minulosti. Nebýt kapitoly o Stalinově pomníku, tak ji raději zahrabu do kompostu, aby byla alespoň nějak užitečná.

19.02.2017 2 z 5

Pozornost - Skrytá cesta k dokonalosti Pozornost - Skrytá cesta k dokonalosti Daniel Goleman

Jedná se o přehledně zpracovaný přehled teorie k tématu Pozornosti okořeněný několika příklady ze života. Co však kniha neobsahuje jsou praktická cvičení ani návody, jak zlepšit svou všímavost v každodenním životě. Každá publikace nemusí být nutně tréninkovým manuálem, na druhou stranu asi každý, koho téma zaujalo by uvítal pokračování ve formě návodu, jak získané znalosti převést do praxe.

14.02.2017 4 z 5

Jorinda a Joringel Jorinda a Joringel Jacob Ludwig Carl Grimm

Krásně zpracovaná - ilustrace, kvalitní papír, formát. Pro milovníky klasických pohádek povinné doplnění "vzdělání".

13.02.2017 4 z 5

Bohužel těch pár vtipných momentů mi nevykompenzovalo celkovou nudu. Na druhou stranu jsem se prokousala až do konce a možná jsem na lepší cestě ke schopnosti vypnout mozek přetížený informacemi, protože čtení této knihy nevyužívalo téměř žádnou kapacitu ;)

06.02.2017 1 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

""Co, abych tě drahá oběsil?" Usmála se na něho dolů, snad mu dobře nerozuměla, on se usmál též...."
...Fuksova díla mě fascinují svou kombinací poezie, zvrácenosti a ponurosti. A schválně, kdo má doma vyvěšený "jízdní řád" spalování v krematoriu?

22.01.2017 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Jednou za čas se potřebuji "ztrestat" nějakou tou klasikou a v tomto případě to byla více než šťastná volba. Dílo jsem obsahově znala dávno, dokonce jsem před lety viděla divadelní adaptaci. Tentokrát se mi do rukou dostala audiokniha, která je skvěle zpracovaná. Vynikající přednes pana Vinkláře a nazpívané písně umocňují obsah. Dokonce si ji s velkým zájmem poslechl i můj osmiletý syn a tak můžu bez nadsázky napsat, že je vhodná pro každý věk. Jen každému přinese jiné otázky.

22.01.2017 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Ještěže Stephen King narozdíl od Johna Rothsteina nepíše jen do notesů, které by si zamykal v sejfu.

31.12.2016 4 z 5

Nenáročná jednohubka, kterou doporučím svým dětem k přečtení, až k ní dorostou. Za nápad zakomponovat do příběhu staré fotografie tleskám.
(...Jacob má do Wolverina daleko, ale ostatní děti jako by vyskočily z X-menů...)

31.12.2016 3 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Mám ráda pohádky, Gaimana a překvapení. Tady jsem si užila hned 3v1. A ty kresby....

28.09.2016 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz