Příběh lidského těla

Příběh lidského těla obálka knihy
Mé hodnocení:

Autor představuje v populárně naučném a beletristicky čtivém díle lidské tělo během jeho milión let trvajícího vývoje. Protože, ač se nám to líbí nebo ne, jsme stále jen lehce obtloustlými, lysými a dvounohými primáty, kteří baží po cukru, soli a tuku. Avšak díky tlaku evoluce jsme se proměnili v primáty – chodíme vzpřímeně, jsme všežravci, naše chodidla a ruce jsou jiné, těla i mozky máme větší, a v neposlední řadě jsme schopni řeči a spolupráce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299625/pribeh-lidskeho-tela-Fwu-299625.jpg 4.563
Literatura naučná, Historie, Zdraví
Vydáno, Jan Melvil

The Story of the Human Body: Evolution, Health, and Disease, 2013

Kniha Příběh lidského těla

DreamerX9

Za mě zdlouhavé a celkem všeobecné. Historie a tak nějak známé věci. Druha polovina se mi líbila více už jen kvůli myšlenkam ktere stály za to přečíst.

kirsten6214

"Stejně jako nežijeme na nejlepším ze všech možných světů, ani vaše tělo není nejlepší ze všech možných těl. Jiné ale nikdy mít nebudete a stojí za to, abyste si ho užívali, abyste o ně pečovali a chránili ho. Minulost lidského těla určovalo přežití zdatnějšího, ale budoucnost vašeho těla závisí na tom, jak ho budete používat." Přečtěte si tuto knihu a pochopíte.

hu_87

Vyčerpávající knížka, která je nadupaná velkým množstvím informací. První polovina knížky je zaměřená více historicky, na naše předky a taky evolučně. Autor zde rozebírá např. vliv stravování na stavbu čelisti, rozvoj mozku/myšlení, rozvoj bipedie a uvolnění rukou, GIT soustava a vstřebávání potravy ala maso vs nestravitelná celulóza, na stránkách jsou také nějaké obrázky, potažmo grafy (i když mi upřímně celkem vadilo, že na jedné stránce se píše něco ve smyslu "jak vidíme na obrázku č. 15", který je ve skutečnosti asi tak o 3 stránky dál) a na těchto ilustracích se např. porovnávají lebky nějakých Australopitéků vs dnešní člověk atd. Zkrátka a prostě - první polovina je zaměřená evolučně, historicky, lovecko-sběračsky/zemědělsky - v kontextu těla (mozek, bipedie...) a nejen vlastně, autor se v průběhu vyprávění dotýká tak rozličných a rozsáhlých témat, že mi chvilkama knížka přišla jako taková bichle všeobecného vzdělání.

V další části knihy jde o porovnání lovecko-sběračských pospolitostí a zemědělského způsobu života a jeho nevýhod (včetně možnosti míti větší počet potomků s jejich dřívějším odstavením v druhém případě, na úkor rozvoji epidemií, odpadu, splašek...). Dále tu jde o to, že hodně nemocí vzniká na základě faktu, že my jako lidé jsme v prostředí, kde to, zjednodušeně řečeno, některým věcem příliš nevyhovuje a tak nepoužíváme tolik některé soustavy, jako používali naši předci. Nebo polopaticky - když přesunete zvíře do úplně jiné oblasti, na kterou není zvyklé, přijdou jiné obtíže a dotyčné zvíře se třeba přestane potýkat s nejrůznějšími neduhy a nástrahami, ale přijdou jiné potenciální obtíže.
Asi každého napadnou různá civilizační onemocnění, vysoký cholesterol, některé druhy rakoviny a další, zkrátka neduhy mnohem intenzivněji spojované s nástupem průmyslové revoluce, nebo prostěji řečeno - pohodlnějším a na druhou stranu stresovějším způsobu života.
Autor se také dotýká některých potíží, jako jsou např. myopie (krátkozrakost) a tím, jak je důležité oko "trénovat" různými vizuálními podněty a že děti, které tráví spíše volný čas doma, častěji trpí tímto problémem a že pro naše oko je de facto přirozené nějakým stylem zaostřovat a lámat paprsky světla, naproti tomu je tento mechanismus v dnešní moderní době často znevažován a oko je namáháno třeba čtením (u vš studentů je častější výskyt myopie). Stejně tak třeba tenisoví hráči mají v používané ruce silnější kosti (používáš to = rozvíjíš to) a nebo damani, kterým budeme dávat tužší stravu, začnou mít mohutnější čelisti, což je v podobné paralele jako fakt, že tužší strava obecně namáhá čelisti a ty se tak více používají a čelisti jsou mohutnější.

Knížka je tlustá až moc a autor se často opakuje tím stylem, že se k jednomu tématu třeba vrací a více ho rozvíjí (napadá mě trochu podobnost s Maslowem, který ve svých knihách dělá něco podobného) a vy si říkáte, proč o tom píše zas, když je to přece jasný. Je to taky ideální volba pro lidi, kteří mají pocit, že trochu zaspali školu a mají dojem, že si chtějí doplnit nějaké to všeobecné vzdělání. Autor knihy všechno rozebírá až až a dostává se k celkem pestré škále témat.

davedino

Výborně zpracované téma nápříč vývojem člověka až do současnosti. Skvělé propojení antropologie, genového inženýrství, zdraví a stravy.

IHT
13.10.2020

Monumentalni faktograficke dilo. Uvodni pasaze o fyzickem vzhledu Homo sapiens jsem naprosto hltal, obsahovaly spoustu zajimavych vysvetleni.
Nam kdysi ve skole prezentovali vznik zemedelstvi jako vitezstvi cloveka nad nahodilosti prirody, pozdeji jsem se docetl o spouste novych nemoci prvnich zemedelcu (vcetne infekcnich chorob), ted to vypada, ze je idealni skloubit zpusob zivota lovcu a sberacu s lekarskymi pokroky moderni ery (antibiotika atp.)...
Cast knihy o nemocech z nesouladu byla dost depresivni, ta me nepotesila... Coz bohuzel neni autorova vina... :(

Zuzka12627
09.07.2020

Jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla a určitě všem doporučuji, stojí za přečtení. První část byla velmi zajímavě napsána. Zabývá se začátkem lidské populace, funkcemi a adaptacemi jejich těl. Druhá část popisuje zemědělství a průmysl a jeho dopad na lidské telo s moderní technikou, díky které mají naše těla pohodlí a popisuje i pár největších onemocnění. Určitě se budu díky knize vice zajímat o své zdraví a věnovat vice času tomu, na co bylo přírodou stvořeno a předcházet (doufám) určitým problémům a nemocné, když to jen trochu jde ovlivnit.

Dandy1
12.02.2020

Tohle byla ztráta času. Zbytečně moc dějepisu z vývoje člověka a pak čtyři zajímavé myšlenky k dnešku. Nakonec zjištění, že s tím stejně nic neuděláte, protože máte rádi své pohodlí a čtení knih.

kurama45
28.04.2020

Lieberman berie čitateľa na úchvatnú jazdu časom. Na necelých 400 stranách môžeme sledovať a – čo je dôležitejšie – pochopiť celú históriu vlastného druhu. Všetko zrazu zapadne na správne miesto a ak je človek naozaj Človekom rozumným, odnesie si z tejto knihy viac, než z miliónov iných kníh o tom, ako funguje naše telo. Podstatné a to, čo robí túto knihu takou úžasnou je to, že autor dáva odpovede nielen na otázku čo, ale zároveň na tú hlavnú, na otázku, na ktorú v podvedomí všetci túžime poznať odpoveď, na otázku prečo. Kniha je doplnená množstvom odkazov na pôvodné vedecké zdroje, a nejedná sa teda o jednu z publikácií, ktorá sa do čitateľa snaží napchať svoje „spektakulárne“ a úplne „nové“ a predtým „nevídané“ stopercentne „pravé“ fakty a rovnako skvelé „riešenia.“ Lieberman podáva ničím neskreslený a overiteľný pohľad na to kým sme. Povinné čítanie pre biológov? Áno. Pre antropológov? To tiež. Ale hlavne pre mňa, teba, pre všetkých. Všetci sme totiž ľuďmi.