Příběh lidského těla

Autor představuje v populárně naučném a beletristicky čtivém díle lidské tělo během jeho milión let trvajícího vývoje. Protože, ač se nám to líbí nebo ne, jsme stále jen lehce obtloustlými, lysými a dvounohými primáty, kteří baží po cukru, soli a tuku. Avšak díky tlaku evoluce jsme se proměnili v primáty – chodíme vzpřímeně, jsme všežravci, naše chodidla a ruce jsou jiné, těla i mozky máme větší, a v neposlední řadě jsme schopni řeči a spolupráce....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/299625/pribeh-lidskeho-tela-Fwu-299625.jpg 4.640
Literatura naučná, Historie, Zdraví
Vydáno, Jan Melvil

The Story of the Human Body: Evolution, Health, and Disease, 2013

Kniha Příběh lidského těla

Rurian98

První část knihy se zabývá evolucí lidského těla a postupným vznikem moderních lidských těl. Tato část je čtivě napsána, u každého hominida jsou popsány jeho anatomické adaptace a jejich význam pro fungování lidského těla.

Druhá část se zabývá dvěma nejdůležitějšími kulturními revolucemi, a to zemědělskou a průmyslovou. V této části autor popisuje zásadní přeměny životního stylu a nová úskalí pro fungování našich těl. Autor se bohužel poměrně dost opakuje, proto tato část nebyla na čtení tak dobrá jako předchozí.

Poslední část se věnuje současnosti a částečně také budoucnosti. Jsou zde popsány moderní vlivy prostředí, čeho máme příliš a čeho naopak nedostatek. Autor vysvětluje, jak tyto vlivy působí na naše těla a jak jejich škodlivým účinkům předcházet.

Čtení knihy bylo také úsměvné v tom, že samotná aktivita čtení byla v několika aspektech v knize probrána tak, že vlastně máte pocit, že byste měli knihu zavřít a raději se věnovat aktivitě, která bude vašemu zdraví prospěšnější.

V knize se dozvíte, že čtení je hlavní důvod krátkozrakosti ve vyspělém světě.
Pokud při čtení sedíte, tak sezení způsobuje ochablost zádových i břišních svalů a také špatné držení těla, nemluvě o slábnutí kostí a budoucím riziku vzniku osteoporózy.
Kdybyste při čtení náhodou pili např. džus a dali si při tom nějaké pečivo, tak do sebe dostáváte jednoduché cukry, které se pravděpodobně (pokud je nevyužijete jako palivo při tělesné námaze) uloží jako tuk, který zase s postupem času zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, případně jiných onemocnění. Mohl bych pokračovat dál.

Ale i tak jsem si čtení knihy užil.

Naias

Autor v úvode poznamenal, že sa snažil o čo najjasnejší výklad, čo sa mu podarilo hádam až príliš. Niekedy sa dosť opakuje, čo môže byť otravné, ale na druhej strane je to lepšie, než keby hýril termínmi, ktorým normálny smrteľník neporozumie. Napokon, vďaka opakovaniu si toho človek viac zapamätá. Rozhodne Lieberman píše veľmi zaujímavo a občas aj vtipne. Krásne vysvetľuje väzby a súvislosti, napríklad prečo mám po strese takú chuť na čokoládu a vôbec prečo sme takí leniví a žraví. (Môže za to evolúcia!) Dobré je prejsť si aj poznámky na konci knihy. Väčšinu síce tvoria odkazy na literatúru (to sa dá ľahko preskákať), ale občas sa tam nájde ďalšia zaujímavá perlička. Čítanie tejto knihy som si užila, ale ponaučenie z nej je neradostné: najlepšia prevencia je viac sa hýbať a menej sa pchať. Ach jaj... no dobre, tak kam som to dala tú mrkvu?

Hawkix

Zajímavé téma, které je bohužel rozvlekle popisováno. Autor některá tvrzení neustále opakuje, znovu a znovu. Kniha mohla mít poloviční délku a přesto obsahovat vše důležité.

Eldar80

Je to mnohem víc příběh než lidské tělo. Jedná se především o evoluční biologii člověka. Lieberman chronologicky popisuje náš vývoj od našich opičích předků až po nástup zemědělství. Dále vliv zemědělství na naše zdraví v průběhu historie. A jakým výzvám čelí naše zdraví dnes.
Ikdyž podtitul zní „Evoluce, zdraví a nemoci“, tak první polovina knihy je pouze o našem vývoji. Je zde třeba popsána evoluce chůze skoro na 50 stranách. Co by mělo varovat necílové čtenáře je, že Poznámky a Rejstřík mají 100 stran. Kniha sice má 500 stran, ale ke čtení ani ne 400. Koho zajímá hlavně zdraví asi neocení popis naší evoluce na 200 stranách.
Celý tento teoretický úvod slouží k lepšímu pochopení, jak souvisí civilizační onemocnění s naším evolučním vývojem. Člověk je vlastně tlustá opice s velkým mozkem. A protože ten potřebuje neustálý přísun energie, adaptovalo se naše tělo na ukládání tuku. Co bylo v naší minulosti nutnou adaptací k přežití, stává se dnes prokletím. A problémy způsobuje víc adaptací.
Konečně jsem se třeba dozvěděl, jak vznikají zuby moudrosti. V dětství málo koušeme a tak nám nedoroste čelist.
Celá první polovina je úžasná. Hlavně díky dobře vysvětlené evoluci. Vývoj člověka je zde popsán, jako zcela přirozený přírodní proces bez nutnosti nějakého vnějšího zásahu. Celá naše evoluce vychází z přizpůsobování našich předků neustále se měnícímu přírodnímu prostředí.
Druhá část o zemědělství a dnešní době je slabší. Výklad už není chronologický a některá témata se opakují. Kdyby autor udržel stejnou úroveň výkladu jako v první polovině, bylo by to skvělé. Kniha tak ke konci působí jako jakási učebnice. Jenže text už je dost samozřejmý a hodně faktů je obecně známých. 85%

jaroiva
02.07.2018

Dobrodružná archeologie, řízlá medicínou a výživovým poradenstvím. Myšlenka z knihy, na kterou si často vzpomenu (i 2 roky po přečtení), je, že člověk se vyvinul tak, aby mu chutnaly koblihy a jezdil výtahem.
Takže: přečtete si knížku, sundejte boty, odhoďte koblihy, vypněte výtahy a začněte žít normálním a hlavně zdravým životem.

medvedice3
20.02.2018

Velmi podnětné čtení, v podstatě ne příliš optimistické...

Jacck
09.11.2017

Na člověka je možno pohlížet z různě široké perspektivy. Tato kniha se člověkem zabývá z té nejširší možné perspektivy, na maximálni zoom out - z hlediska evoluce. První asi polovina kniha se zabývá evolucí lidského druhu, pokračuje přes dobu kamennou a období lovců a sběračů, a pak přes zemědělskou revoluci a vědecko-průmyslovou revoluci až k dnešku. Druhá polovina knihy se zabývá tzv. onemocněními z nesouladu, což jsou nemoci vzniklé tím, že díky kultuře jsme si vytvořili taková prostředí, na která naše těla nejsou adaptována a tím vzniká nesoulad a nemoc. Ten nesoulad může vzniknout z nadbytku dříve vzáceného stimulu (energie), z nedostatku dříve hojného stimulu (fyzická aktivita) atd. Autor zde podrobně rozebírá cukrovku, kardiovaskulární onemocnění, poruchy imunity, krátkozrakost, bolesti zad, ploché nohy atd. a vysvětluje je evolučním pohledem. Výborná kniha zejména pro všechny, kteří se zajímají o zdraví, ale taky pro ty, kteří se zajímají o lidskou evoluci. Jediný nedostatek je, že autor píše trochu rozvláčně, ale myšlenková bohatost knihy to vynahradí.

thorir
28.10.2017

Pro naprostého laika jako jsem já je to zásadní a objevná kniha. Ne, že bych hned začal měnit životní styl, ale tak nějak se na hodně věcí a jevů nyní dívám jinak. Na druhou stranu, kritika, zmíněná v některých předchozích komentářích, neustálého opakování sdělovaných faktů je trochu oprávněná ... Přesto kniha jednoznačně stojí za přečtení.

evoluce antropogeneze

Autor knihy