Příběh lidského těla

Příběh lidského těla https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299625/bmid_pribeh-lidskeho-tela-Fwu-299625.jpg 5 88 88

Autor představuje v populárně naučném a beletristicky čtivém díle lidské tělo během jeho milión let trvajícího vývoje. Protože, ač se nám to líbí nebo ne, jsme stále jen lehce obtloustlými, lysými a dvounohými primáty, kteří baží po cukru, soli a tuku. Avšak díky tlaku evoluce jsme se proměnili v primáty – chodíme vzpřímeně, jsme všežravci, naše chodidla a ruce jsou jiné, těla i mozky máme větší, a v neposlední řadě jsme schopni řeči a spolupráce.... celý text

Literatura naučná Historie Zdraví
Vydáno: , Jan Melvil

The Story of the Human Body: Evolution, Health, and Disease , 2013

Jacck
09.11.2017 5 z 5

Na člověka je možno pohlížet z různě široké perspektivy. Tato kniha se člověkem zabývá z té nejširší možné perspektivy, na maximálni zoom out - z hlediska evoluce. První asi polovina kniha se zabývá evolucí lidského druhu, pokračuje přes dobu kamennou a období lovců a sběračů, a pak přes zemědělskou revoluci a vědecko-průmyslovou revoluci až k dnešku. Druhá polovina knihy se zabývá tzv. onemocněními z nesouladu, což jsou nemoci vzniklé tím, že díky kultuře jsme si vytvořili taková prostředí, na která naše těla nejsou adaptována a tím vzniká nesoulad a nemoc. Ten nesoulad může vzniknout z nadbytku dříve vzáceného stimulu (energie), z nedostatku dříve hojného stimulu (fyzická aktivita) atd. Autor zde podrobně rozebírá cukrovku, kardiovaskulární onemocnění, poruchy imunity, krátkozrakost, bolesti zad, ploché nohy atd. a vysvětluje je evolučním pohledem. Výborná kniha zejména pro všechny, kteří se zajímají o zdraví, ale taky pro ty, kteří se zajímají o lidskou evoluci. Jediný nedostatek je, že autor píše trochu rozvláčně, ale myšlenková bohatost knihy to vynahradí.

thorir
28.10.2017 5 z 5

Pro naprostého laika jako jsem já je to zásadní a objevná kniha. Ne, že bych hned začal měnit životní styl, ale tak nějak se na hodně věcí a jevů nyní dívám jinak. Na druhou stranu, kritika, zmíněná v některých předchozích komentářích, neustálého opakování sdělovaných faktů je trochu oprávněná ... Přesto kniha jednoznačně stojí za přečtení.

momo01
07.07.2017 2 z 5

Autor popisuje přerod našeho těla od lidoopů po dnešního člověka pomocí mnoha příkladů. Jeho vysvětlení jsou logická a přesvědčivá, ale proč tak zdlouhavá? Když pominu, že většinu věcí jsme se učili už na střední škole, tak mě neskutečně unavovalo neustálé opakování stejných tvrzení. Dovolím si tvrdit, že za těch pár zajímavostí, které jsem se zde dočetla, mi čas strávený nad knihou nestál.

petaSk
04.06.2017 5 z 5

Myslela jsem, že dostanu knihu o životním stylu s krátkým úvodem do historie člověka. Dostala jsem knihu, která v 75% svého obsahu popisuje historii lidského vývoje, začínající dobou, kdy člověk slezl ze stromu, pokračující přes období Lovce a sběrače, zemědělce, konzumenta průmyslové revoluce až do dneška. Jen malá část se týká přímo výživy. Kdybych to věděla předem, do knihy bych se nepustila, a to by byla strašná škoda. Bylo to totiž strhující putování, které mě hrozně obohatilo a pomohlo mi si uvědomit, jakými změnami si člověk prošel, proč je naše anatomie, jaká je a jak krátká doba uběhla od vzniku moderního člověka.

witiko
21.03.2017 5 z 5

Narodili jste se v lidském těle, ale nedali vám manuál, jak ho používat? Tak pak je to kniha právě pro vás. Povinná četba pro všechny, kdo nevědí, kde se vzala naše lidskost, jak se vyvíjela, co je pro ni specifické, jak s ní zacházet a co s ní bude dál. Odborné a přitom naprosto srozumitelné. Obávám se jen, že když si ji přečtete, budete v některých ohledech mít daleko širší rozhled a znalosti, než váš praktický lékař...

Garm
16.02.2017 5 z 5

Napsaná tak, aby si početl i méně vzdělaný jedinec a přitom se dozvěděl tolik, že se mu může změnit i život. Hloubavému pak budiž ke zkoumání tuny odkazů v poslední části knihy. Nevšední dílo! :)

msjadepaton
31.01.2017 4 z 5

Můžete vzít všechny knihy o zdraví a dietách od absolventů smyšlených univerzit, vyhodit je a místo toho si dát do knihovny tuhle knihu. Lieberman vám velmi podrobně a velmi srozumitelně (a přitom na vědeckém základě) vysvětlí, na co je vaše tělo adaptováno a co přesně a proč děláme momentálně špatně. Nesnaží se navrhovat nějaké radikální změny ani vás do něčeho nutit, ale řekne vám, jak vaše každodenní činnosti působí na vaše tělo, jestli a jak mu škodí a co s tím můžete případně dělat. Nemoralizuje ani nedramatizuje, což mi bylo na knize velmi sympatické.
Kniha je rozdělená do tří částí. V první autor popisuje vývoj lidského těla od australopitéků až po zemědělskou revoluci. Ve druhé části vysvětluje, co znamenala pro naše tělo zemědělská a průmyslová revoluce a jakým způsobem to ovlivnilo zdraví našich předků. V poslední části se pak zabývá nemocemi, které jsou dnes mnohem častější než u lovců a sběračů (zubní kazy, cukrovka 2. typu, určité typy rakoviny atd.) a vysvětluje proč vznikají a proč, i když se jim dá často zabránit, nás často naše vlastní biologické nastavení vede k tomu, abychom je nechali propuknout a pak teprve léčili jejich příznaky.
Rozhodně je to důležitá kniha, i když poněkud hutně napsaná. Opravdu velmi příjemně mě překvapilo jak je srozumitelná a přitom nemáte pocit, že by autor něco přehnaně zjednodušoval nebo vynechával. Trochu mě zklamalo, že třeba nebyla doplněná o nějaké podrobnější rady, co se týče výživy, protože velká většina nemocí se jí týkala a z knihy, kromě toho, že nemáte jíst velké množství jednoduchých cukrů a naopak přidat vlákninu, moc informací o tom, jak byste se měli stravovat není. Na druhou stranu si na základě téhle knihy uděláte slušnou představu, která se pak dá doplnit jinde, když už máte nějaké základní informace. Zvlášť když nepotřebujete přímo zhubnout, ale spíš chcete prostě jíst zdravě.
Tuhle knihu rozhodně doporučuji!

zeros
29.12.2016 4 z 5

Obsahově skvělá, chvilkami poměrně podrobně věděcky pojatá kniha. Rozhodně ale stojí za přečtení a zamyšlení o tom, jak žijeme. Plné hodnocení nemůžu dát jen díky autorovu stylu, kdy často opakuje jedno a to samé několikrát dokola, takže si pořád musíte říkat, že tohle už jste přece četli a máte chuť přeskočit o kus dál.

bulat
14.11.2016 5 z 5

Veľmi zaujímavá kniha o chorobách, za ktoré si môžeme sami - tým že sa priečime evolučným zvyklostiam ... a ich zoznam je veľmi dlhý, počnúc cukrovkou II. typu, aterosklerózou, nádormi reprodukčných orgánov, končiac bolesťami chrbtice, plochými nohami a krátkozrakosťou. Osobne najviac ma zaujala prvá časť knihy, kde autor rozoberá kľúčové okamihy v evolúcii ľudského rodu. A najdôležitejšia myšlienka - nie sme evolučne adaptovaní k tomu, aby sme sa ku svojmu telu správali ohľaduplne a neškodili si- pravdepodobne k tomu musíme byť prinútení.
A ešte zopár postrehov- vedeli ste, že:
- nemáme čumák preto, že sme sa naučili používať nástroje ?
- sme najtučnejší z primátov ?
- sme tuční aj kvôli našim veľkým mozgom ?
- máme v sebe 2-5% génov neandertálcov ?
- menšie a kratšie črevá máme vďaka upravovanej a varenej strave ?
- menšie črevo nám umožnilo vybudovať si predimenzovaný mozog ?
- evolúcia nás nenaprogramovala k tomu, aby sme boli zdraví ?

Dr_Lecter
10.10.2016 5 z 5

Jedna z nejvýznamnějších knih v mém životě. Vysvětluje tolik věcí, že to snad ani není možné. Ve škole nic z toho neuslyšíte, klasické školství evoluci vesměs ignoruje a tato kniha jednoznačně ukazuje, že je to velká chyba. Doporučuji!

Jonny
29.09.2016 5 z 5

Kniha rozebírá a zkoumá lidské tělo dost ze široka, místy je podrobná až příliš - což ji činí dost objemnou. Ale minimálně třetí část bych doporučil ke přečtení každému.
To jak nakládat se svým tělem, respektive zdravím se týká bezprostředně každého z nás.
Ke knize jsem napsal recenzi, je dostupná zde: http://postrehy.honzakacer.cz/manual-k-lidskemu-telu/

evoluce antropogeneze

Autorovy knížky