Modrina Modrina komentáře u knih

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Níže zaznělo, že kdo nečetl Nůž, měl by si ho přečíst, než se pustí do Zatmění. Já bych doporučila přečíst celou řadu postupně. Každý díl se na Harrym nějak podepsal, v každém se jeho příběh rozvinul. Jistě, kdo si přečte kterýkoli náhodný díl, užije si slušnou detektivku. Ale Harryho příběh mu zcela unikne, což je dost škoda.

Tentokrát jsem se nenechala tolik tahat za fusekli a tip jsem měla správný. Ovšem pro požitek z četby je tip na vraha (alespoň pro mě) zcela nepodstatný.

Harry, jsi v podstatě pohádková postava, tohle by reálný člověk nedal. Tak doufám, že nám ještě dlouho vydržíš. :)

31.05.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Jsou knihy, u nichž je pět hvězd zoufale málo - a tohle je jedna z nich. A že je dlouhá? No, občas - např. když si zablokujete krční páteř a nemůžete dělat vůbec nic - je milé mít po ruce něco víc než leporelo. Skvělé, prostě skvělé.

23.06.2022 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

"Jsem člověk něžný, snadno zranitelný.
Moje duše, podobna leknínu, pluje na průzračných vodách mého čisťounkého bytí a jen nerad, jen v se­beobraně, jen z ostychu a s ostychem užívám hrubých slov.
Té noci jsem jich užil dvacet šest."

Tento citát z knihy Dobře utajené housle Miroslava Horníčka asi nejlépe vystihuje mou četbu Nože. V některých momentech jsem prostě musela popustit páru nějakým vhodným (no, řekněme možná spíš nevhodným) výrazivem. Za celou ságu už jsem si zvykla, že si s námi pan Nesbø občas hraje jako kočka s myší, ale tady byly všechny zvraty opravdu brilantní. Skvělé, opravdu skvělé.

A jen doporučení - pokud neznáte celou ságu, nebo alespoň její větší část, před četbou téhle knihy si doplňte vzdělání. Jinak si přečtete zajímavou detektivku, ale nic víc. A to by byla fakt škoda.

24.10.2019 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

K téhle knize mě přivedla kamarádka, jinak by mě asi minula. Ale jsem hodně ráda, že jsem si ji přečetla. Jak už psali mnozí přede mnou, ani já o tomto regionu moc nevím. Přesto, že čtu zcela jiný žánr, tady si jakékoli pokračování rozhodně velmi ráda přečtu.

31.07.2021 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Tohle zase bylo vyloženě pochutnání. Velmi pěkně napsaný velmi zajímavý příběh. Nic mi nikde nedrhlo, nic mě neiritovalo, všichni jednali naprosto uvěřitelně. Moc pěkné, velmi doporučuji.

28.03.2023 5 z 5

Když se vosy vyrojí Když se vosy vyrojí Marie Rejfová

Já mám Josefínu prostě ráda. Tyhle příběhy si nehrají na těžkou literaturu, ale přesto mi připadá, že nejsou vyloženě blbé, takže je čtu s potěšením. Doufám, že autorka trpí grafomanií. ;)

02.06.2021 5 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Tento podzim se proti mě spikli snad všichni moji oblíbeni spisovatelé (možná krom těch bezpečně mrtvých) a vydali knihu. A je to pecka za peckou. V anotaci se píše, že z křížové palby vyvázne jen málokdo bez úhony - což potvrzuji. Nemůžete ani dýchat, na jídlo nebo spánek rovnou zapomeňte. Nebo jste někdo byl schopen třeba u reminiscence majora Zemana odložit knihu a odkráčet do hospody na utopence? A taky nedoporučuji číst v dopravních prostředcích, u některých pasáží (např. přesun mrtvoly via MHD) hrozí, že vás buď zavřou do cvokhausu, nebo vybuchnete tak, že někoho vedle vás klepne. Skvělý jazyk skvělý příběh ještě umocnil. A pro mě, která kdysi bydlela u vysočanského nádraží, i trocha nostalgie. :) Jen se mi do hlavy lehce vkrádá myšlenka, jestli hlavní hrdina nemá příbuzného v Oslu. :)

24.11.2019 5 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Kapitán mě baví čím dál víc, o Jarošovi nemluvě. Jak už tu zaznělo - čekali jsme dlouho, ale přečteno bylo rychle. :) Velmi pěkně napsaný velmi pěkně vymyšlený příběh. Na další se těším a přimlouvala bych se, aby na návštěvu do Plzně přijel jistý notář. :)

30.10.2019 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

No, tak mám zdá se další autorku, kterou budu bedlivě sledovat. Příběh se mi líbil, pachatel nepřekvapil, trochu praštěná hlavní vyšetřovatelka mně, milovnici jistého severského autora, sedí - takže dávám pět hvězd a těším se na další díl. :)

27.07.2023 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Nikdy by mě nenapadlo, že se mi bude tolik líbit poklidný, milý příběh, kde neteče krev, nikde nic nečouhá, člověk od začátku ví, na čem je, i kdo s kým a proč. :) No vida, a už jsem vdechla devátý. :) Zkrátka - za mě pět. :)

30.11.2022 5 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

Pane jo... Tohle ve mně ještě nějakou dobu bude doznívat. Three Pines už nikdy nebude, jaké bylo. Skvěle napsáno, jak již bylo řečeno přede mnou - volba slov je opravdu úžasná. Tak obsáhlý, nevšední, tajuplný, i docela napínavý příběh - a "jen" jeden mrtvý. Hodně pěkná knížka, rozhodně ji doporučuji.

15.05.2017 5 z 5

Jako veš v kožichu Jako veš v kožichu Marie Rejfová

Josefína mě prostě baví. :) A ano, příprava vánoc, zvlášť odpověď jednoho ze synovců na otcův dotaz ohledně salátu, mě málem stála bránici. :D A doufám, že se v některém z dalších dílů (doufám, že jich bude hodně) setkáme s tetičkou. :D

11.06.2022 5 z 5

Bretaňské speciality Bretaňské speciality Jean-Luc Bannalec (p)

Už mi Bretaň a komisař Dupin se svými petits café chyběli. :) Název napovídal, že při čtení budu slintat víc než u předchozích dílů - a taky to tak bylo. :) Příběh sám byl vcelku zajímavý. Pokud se vám i ty předchozí bretaňské bedekry s detektivní zápletkou líbily, neváhejte. :)

17.02.2022 5 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Pan Vondruška je prostě skvělý vypravěč. Ač ctím schopnost v pravý čas skončit, moc by mě zajímaly další osudy členů rozvětveného rodu Heřmanů. Pěkné, moc se mi to líbilo.

26.01.2022 5 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Michal Sýkora

Já jsem detektivková, ale asi trochu dětinská, beru detektivku víceméně jako pohádku. A už u minulé knížky jsem se čím dál víc děsila, že skončí tak, jak by to asi ve skutečnosti skončilo. Ale to, jak skončí Nejhorší obavy, předčilo mé nejhorší obavy... Dávám plný počet hvězd a jdu si číst krtečka.

15.09.2020 5 z 5

Bretaňská pýcha Bretaňská pýcha Jean-Luc Bannalec (p)

Začínám mít pocit, že univerzální odpověď na cokoli není 42, ale Bretaň. :) Na ústřice koukám stejně jako komisař Dupin, ale nahlédnout do tohoto kousku světa mě to láká čím dál víc. :) Pěkný příběh. A doufám, že už brzy někdo praští pana prefekta něčím těžkým přes kokos. :)

05.04.2019 5 z 5

Komu straší ve věži Komu straší ve věži Marie Rejfová

Pepíka já prostě můžu. :) Velmi doufám, že autorka trpí aspoň trošku grafomanií. :)

04.06.2018 5 z 5

Ďáblové jsou tu Ďáblové jsou tu Louise Penny

Už tady všechno zaznělo. Detektivka nijak oslnivá, ovšem příběh dechberoucí. Od začátku až do úplného konce. Ovšem nesouhlasím s martisek21 - nevěřte, že jste se "s postavami seznámila", vlastně o nich nevíte vůbec nic. Pro děj detektivky to není důležité, ale pro vývoj postav a jejich dalších příběhů je opravdu potřeba číst knihy postupně od prvního dílu.

Když jsem před deseti lety narazila na Zátiší, byla jsem velmi překvapená, jak úžasná kniha to byla. Asi nikdo z nás netušil, kolik toho s postavami v těch 16 dílech prožijeme...

Úžasný příběh.

29.01.2024 5 z 5

Zásnubní prsten Zásnubní prsten Vlastimil Vondruška

Možná přehnané, možná nevěrohodné, možná s historickými chybami - ale úžasně čtivé. Mně se příběh líbil a už se těším na další. :)

16.07.2023 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Agatha to není, ale to nemusí být nutně na škodu. Nenáročná záležitost, ale další díl si určitě přečtu.

29.06.2022 4 z 5