mnohoknih mnohoknih komentáře u knih

Noci v Rodanthe Noci v Rodanthe Nicholas Sparks

Moc pěkná a smutná romantika. Takhle to v životě je. Člověk potká lásku jednou, možná dvakrát, ale rozhodně ne každý měsíc jako to vidíme u selebrit. Přečteno za večer, příjemné čtení.

17.09.2022 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Klasická letní romantika. Přečteno, odpočinuto a už zapomenuto, o čem to vlastně bylo.

22.08.2022 4 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

Myslela jsem, že odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec je 42. Po přečtení této knihu však musím říct, že odpověď je dveře pro kočky, bílé.

24.07.2022 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Nemám ráda druhé díly. Většinou je to zbytek prvního a příprava na třetí. Ale tohle bylo super! Rozhodně výborné pokračování. Nový příběh, nové zápletky, rozvíjející se charaktery. Co mohlo, to se pokakalo, včetně romantické linky.

24.07.2022 5 z 5

Slovodějky Slovodějky Alena Adrianet Heinrichová

Tohle bylo prímové čtení. Knihovna, důležitost slov, feminismus, kouzla a trochu té lásky. Jasně, nebyla to vysoká literatura, ale to přeci od fantasy pro mládež nemůžeme čekat. Já dostala, co jsem čekala a ještě spoustu navíc. Například chrliče Huga. Vůbec všechna použitá jména byla moc pěkná a neokoukaná. Příběh sám není složitý, ale zlehka se dotýká různých témat. Což mi přijde pro dorost jako dobrý způsob, jak zjistit, že LGBT není nic výjimečného, že nadvláda některého z pohlaví je nesmysl, že slova mohou ublížit a že cesta do pekla je opravdu dlážděna dobrými úmysly.

18.06.2024 4 z 5

Poslední sbohem Poslední sbohem Tim Weaver

Tentokrát se autor do toho zamotávání fakt opřel. Tolik dějových linek, že jsem chvílemi nevěděla, kde jsem, případně s kým jsem. A úplně nejhorší linka byla s Healyem. Podlehne, nepodlehne, podlehne, nepodlehne. Kvůli němu mi čtení trvalo tak dlouho, protože jsem nechtěla vědět, jak se rozhodl. Je tu opravdu hodně odkazů na Drozda. V ději to nijak nevadí, pokud nemáte přečteno, ale rozhodně si ho napíšete na seznam. Ačkoliv je mi David velmi sympatický, tak tentokrát to s tím božstvím skoro až přeháněl. Spousta věcí se děla a děje z podle něj ospraveditelných důvodů. Dá se s tím výrokem souhlasit, ale proč o tom rozhoduje on? Taky je v příběhu dost náhod na sílu. Jako to s tím vypadlým mobilem? Tomu nikdy neuvěřím. Ale děj to posunulo parádně. Závěrem lze říci, že David byl zase zmlácený, skoro zabitý, ale případ rozlousknul. I když má ten příběh trochu pachuť, protože vrah byl tentokrát snad každý, kdo se jen příběhem mihnul. Napínavý thriller na každé stránce.

23.05.2024 4 z 5

Kapitánova čest Kapitánova čest Lucie Jehličková

Romantický příběh se vším, co k němu patří. Odehrává se v 19.století, takže róby a obleky zde hrají velkou roli. Jít na ples v šatech o 3 palce kratších? Neslýchané. Polibek u skleníku? Zničená čest. Ona jeho nenávidí, on si o ní myslí, že je nafoukaná blbka. Po pár týdnech se pocity změní, i když jim osud do cesty hodí ještě nejeden klacek ve formě odmítnuté ženy a stávky dělníků. Příběh je napsaný čtivě, na to, že je to prvotina opravdu dobře. Škoda jen, že mi oba hlavní hrdinové byli tak nesympatičtí a spíše jsem prahla po informacích o jejich sourozencích. Tak snad v dalším díle.

14.04.2024 3 z 5

Amulet Samarkandu Amulet Samarkandu Jonathan Stroud

"Trilogie o džinovi? No to by mě zajímalo, co se o něm dá tak dlouho psát": říkala jsem si. Tak už to vím a je to velmi povedené. Džin Bartimae je vyvolán učněm magie. Jméno se nesmí říct, aby nebylo zneužito. Takže jo, je to Nathaniel. A takhle je to celý příběh. Jedna drobná pomsta vyústí v záchranu londýnských mágů. Zároveň se tu nenápadným způsobem nastíní osoby pro další díl. Ale hlavní postavou je bezesporu džin. Jeho hlášky, jeho vytahování, jeho glosy dělají příběh vtipným počinem. Taky je zajímavé, že se příběh odehrává v současnosti. Místo lidí však vládnou mágové. A co je úplně nejlepší, je častá zmínka o Praze, protože Praha a její mágové stále ovládají pláně východně od Čech. Bartmaeovy pindy pod čarou mají také své kouzlo. Bylo fajn trávit čas v přítomnosti čarodějů.

13.04.2024 4 z 5

Jako tygr ve sněhu Jako tygr ve sněhu Juhea Kim

Bohužel jsem měla očekávání a ta se nenaplnila. Kdo četl Rudé orchideje ze Šanghaje ví, o čem mluvím. Příběh je rozdělen na 4 po sobě jdoucí části, takže se dozvíme o všem a o všech, jak to začalo, probíhalo a skončilo. Postavami jsou korejské kurtizány, v podstatě jejich zákazníci a japonští vojáci. Nikdo z nich mi k srdci nepřirostl. Jediný trochu zajímavý, i když ne úplně dobrý člověk, je kapitán Jamada. Aniž by to tušil, tak svým zapalovačem ovlivní dost lidí. Příběh začíná v roce 1917 a končí 1964 a přišel mi neuvěřitelně plochý. Ačkoliv obsahuje mnoho lidských dramat, neoslovil mě. A nijak povzbudivý není ani závěr knihy - stejně všichni jednou umřeme.

10.04.2024 3 z 5

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

Zodpovědně můžu říct, že čtení je u tohoto příběhu lepší než poslouchání. Ale i tak vím, že příběh není pro mě. Připadám si jako šachista začátečník. Vím, jak táhnou figurky, ale naprosto nechápu proč. Což si myslím, že bych u třetího dílu měla alespoň trochu tušit. Svět je to opravdu výborně propracovaný, celý příběh promyšlený, působí konzistentně. Jenže mně je to vlastně jedno.

10.03.2024 3 z 5

Kapka jedu Kapka jedu Antonín Mazáč

Už mám velmi oblíbeného detektiva Alexe a teď i Maxe. Alexe o trošku víc. Max přeci jenom dost chlastá. Za to má skvělé hlášky, skvělé postřehy a skvělou dedukci. A právě ta dedukce mě dostala. Vraha jsem nejen neodhadla, ale ani mě nenapadlo, že zrovna tenhle člověk by vrahem být mohl. Dokonce jsem si myslela, že zemřel nepravý, že cíl byl právě Max. To proto, jak po něm najednou všichni šli. Naštěstí jsem na rozuzlení nečekala dlouho. Kniha je to krátká, příběh svižný a na odpočinek od těžkých témat úplně ideální.

27.02.2024 4 z 5

Řetěz ze zlata Řetěz ze zlata Cassandra Clare (p)

Lovci stínů, démoni, bitvy a romantika? To zní dost oddychově. A taky bylo, když si odmyslím, že jsem si skoro musela namalovat rodokmen, abych si ujasnila, kdo s kým a ke komu patří. Kdo je blízký příbuzný a kdo vzdálený. A o příbuzenství tu šlo především, jak se v průběhu ukázalo. Nevím, jak to autorka dělá, ale četlo se to skvěle, i když šlo o to, že ona ho má ráda a on má rád jinou a mezitím zapíchli pár démonů, dostali se do pár průšvihů a rodiče se nechali tahat za nos. Určitě si najdete oblíbenou postavu, je jich na výběr dost. Akorát jsem nepochopila, proč se to jmenuje Řetěz ze zlata? Mohlo by to odkazovat k náramku na ruce jednoho z hrdinů. Byl důležitý, ale ne zlatý. Teď abych si přečetla další díl a doufala, že se tam bude vysvětlení.

08.02.2024 3 z 5

Noc pro chrliče Noc pro chrliče Filip Kalčák

První dojem nebyl dobrý. Vůbec jsem nechápala, co čtu, kde to jsem a kdo to tam vystupuje za lidi. Musela jsem si zvyknout na chaos v ději, spoustu osob a v neposlední řadě přebohatou autorovu slovní zásobu. Chápu, je to prvotina a potřeba všechny nápady dostat z hlavy na papír, je jistě značná. Ale když už byli všichni na scéně, začala jsem si příběh doopravdy užívat. Kouzliván a Velihra, kámoši jak hrom, hledají Kouzlivánova otce a možná najdou poklad. Šestka je vražedkyně z politických důvodů, ale v přítomnosti těch dvou se s ní něco děje. Pak je tu vrah, který vraždí pro svého boha a čeká ho božská odměna. Při svém putování potkávají světloplaché, temnoplaché, příšery z pověstí, lid obyčejný i královský. Akce střídá akci. Než stihneme nastoupit na vůz, už jedeme na koni. Sotva se ubytujeme v hostinci, už jsme na královském plese. Je toho moc v jedné knížce. Kdyby chtěl autor napsat další knihu z tohoto světa, kde by se vysvětlili některé situace, reakce a byla třeba o osobách zde vystupujících okrajově, myslím, že by spousta lidí byla hodně ráda. Já tedy určitě.

27.01.2024 3 z 5

Banka Banka Johana Kral (p)

Za knihu k recenzi děkuji @nakladatelstvimoba.
Jedná se o další počin z řady Původní česká detektivka.
Velmi nevšední námět detektivního příběhu. Přepadení bank se spoustou smrtí a zdánlivě bez jakéholiv zisku. Je to moje první setkání s autorčinou tvorbou a ačkoliv je v knize pár odkazů na předchozí díl, nevadilo, že jsem ho nečetla.
Vlastně se ani nedá říct, že by příběh měl nějakého hlavního hrdinu. Děj se přelévá z jednoho vyšetřovatele na druhého a velmi brzo jsem zjistila, že můj oblíbený nebude žádný. Jen méně či více protivný. Camilla a Simon jsou parťáci na pracovišti i partneři v životě a patří k té kladnější části. I když Camilla je pěkný vztekloň. Naštěstí Simon ji dokáže uklidnit i ukočírovat. Další dvojice Annie a Michel je logicky ta horší dvojice. Tedy více ambiciozní, co o empatii nikdy neslyšela. Technik Marcel má trefné hlášky a všem jim šéfuje komisař Dubois. Toho času velmi naštvaný a roztěkaný šéf.
A není se čemu divit. Jeho kamarád a boháč Alexander byl zavražděn obzvláště brutálním způsobem. Rozhodl se, že jeho vraždu vyšetří sám. Ale ať se snaží, jak chce, motiv nemůže najít žádný. Mezitím se naši vyšetřovatelé snaží přijít na to, proč dochází v bankách k masakrům lidí, ačkoliv zdánlivě se z banky nic neztratilo? Výkupné ani požadavky nejsou ze strany pachatele žádné. A tak s nimi pobíháme od řádného svědka k informátorovi, sbíráme informace, tedy spíše střípky informací.
Taky zde vystupuje Camillina sestra a její přítel Stefan. Nejprve to vypadalo, že budou jen omáčka k příběhu, ale i jim, tedy Stefanovi, se něco vážného přihodilo. A to je už třetí zločin, kterým se v příběhu zabýváme.
Příběh je to čtivý, postav pár, takže snadno zapamatovatelných, násilí jen v náznacích, rozhodně se autorka nevyžívá v krvavých popiscích. Za to se vyžívá v názvech kapitol a to já ráda.
Jediné, co mi vadilo, je vyřešení, případně vysvětlení, všech dějových linek. Nemohu zabíhat do detailu, abych vás neochudila o závěr. Jen se připravte na to, že je to krátké, stručné, useknuté a pokud mi něco neuniklo, tak i náhodné. Pachatele jsem neodhadla ani náhodou. Za to mě nadchla závěrečná situace kolem Annie a Michela. Dubois má dobré nápady. Možná tomu pomohlo i lehké prozření v jeho rodinných vztazích. Budu si muset přečíst i předchozí díl, abych to mohla lépe posoudit.
Pokud hledáte detektivní oddechovku, tak směle do tohoto příběhu.

18.01.2024 3 z 5

Dvory Chaosu Dvory Chaosu Roger Zelazny

Dočteno, ale na sílu. A díky Corwinovi. Ten se v tom životě plácá statečně dál. Musí přehodnostit některé své cíle a některé své vztahy. Snaží se zachránit Amber, jenže Brand mu v tom hodně brání. Popisy míst putování už jsou dost obehrané, takže nuda. Dost mě překvapili draci na jednom pohřbu. Co tam dělali? Vždyť nikdy nikde nebyli. Tenhle díl je klasická výplň.

02.01.2024 3 z 5

24 osobností Billyho Milligana 24 osobností Billyho Milligana Daniel Keyes

Do knihy jsem šla díky autorovi, protože Růže pro Algernon je skvělá. Samozřejmě, že oba texty nemají nic společného. Tedy kromě autora. Jedná se o dokument v románovém zpracování. A je to dlouhé a těžké čtení. Tak dlouhé, že posledních 100 stan bylo už fakt vysilujících. Politici jsou vážně ee. První část knihy se zabývá tím, jak se Billy dostal do rukou těm správným lidem a odhalili, že má mnohočetnou osobnost. Ačkoliv je příběh hlavně o tom, co kdo řekl, je to neuvěřitelně zajímavé i napínavé. Autor dokázal, že se cítíme jako většina lidí, která se s Billym setkala. Napřed nevěříme a pak věříme. A dost chápu, že v roce 1977 musel jeho případ vyvolat opravdu pozdvižení. Druhá část knihy se zabývá hlavně Billyho dětství a tím, co se mu stalo a jak se s tím vyrovnal. Tedy spíše nevyrovnal. Dost mě překvapilo, kdo všechno ho týral. Protože to bylo jasné od začátku, že byl Billy týrané dítě. Co mě hodně zaujalo, byly neuvěřitelné schopnosti jednotlivých osobností. Kdyby měl Billy běžné, podporující rodiče, pravděpodobně by byl též slavný. Ať už jako malíř, vynálezce či sportovec. Kniha rozhodně stojí za přečtení s otevřenou myslí.

25.12.2023 4 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Urban fantasy odehrávající se téměř za rohem. To bylo velké lákadlo a povedlo se. Popis Leopoldova, té bohatší části města, vás vtáhne do děje okamžitě. Zjišťujeme, že život privilegovaných se odehrává na pár metrech a ve vysokých věžích. Takže to, co následuje, je jen následek nudy. Brexley se narodila v noci Magické války a to zřejmě určilo její nezkrotnou povahu. Škoda jen, ze nedostala do vínku taky trochu rozumu. Hovadiny by dělala jistě stejné, jen by nebyla tak neustále udivená. A pak tu máme Cadena, syna lidského vládce toho všeho. Samozřejmě světlý typ. To aby mohl na scénu časem vplout i ten tmavý. Ale postupně. Brex má sociální cítění, vidí i tu chudou část za hradbami. Ovšem řešení toho vymyslela úplně scestné. Ale za to adrenalinové. I to o ní něco vypovídá. A samozřejmě jí to dostane do vězení. Opět popis místa úplně skvělý. A my se seznamujeme s dalšími rasami, tzv. fae čili víly, démoniBrex se dostane na samou hranici svých sil a k tomu se jí dostává náznaků, že všechno není tak jak si myslí a tak jak jí učili. Bohužel ona z toho vychází jako blbka. Moje sympatie si získala démonka Kek. Čtení je to napínavé, každá stránka láká číst dál a rychleji. Konec mě nepřekvapil. Co jiného by se Brex mohlo stát, že. Mně se stalo to, ze hned potřebuji další díl :-)

25.11.2023 4 z 5

Příšerná hostina Příšerná hostina Radim Kopáč

Jsem čtenář hororů - začátečník a tohle mi přišlo jako super nápad, jak získat trochu rozhled. A povedlo se. Je to vydařený průřez nejen horory, ale i strachem, tajemství, hrůzou a šílenstvím, jak se dozvíme hned na obálce. V díle se dozvíme i definici děsu a hnusu. Autor nám předkládá různé formy textu od básní, výstřižků z novin přes výňatky kapitol až po samostatné povídky. Najdeme zde notoricky známé, třeba Erbena, tak i neznámé, hodně staré i současné, třeba Stančík. Mě autor potěšil Viktorinem Kornelem ze Všehrd. Opravdu jsem si nemyslela, že kromě maturity ještě někdy na toto jméno narazím. Co je také hodno ocenění, že autor neupravoval češtinu. Takže nacházíme přechodníky i slova dávno vyhynulá, i taková, která jsem asi nikdy neslyšela, třeba strašidlice. No ano, žena od strašidla. A k tomu ty ilustrace! Obálka je fantasticky děsuplná a v knize to pokračuje. Obrázky jsou odporné, hnusné, strašidelné i hororové. Famózně doplňují text. Jediná drobná vada knihy je, že se nedá přečíst najednou. Nebo tedy dá, ale nevychutnáte si to tak jako když si ji budete dávkovat. Takže dávkujte a bojte se :-)

19.11.2023 5 z 5

Znamení jednorožce Znamení jednorožce Roger Zelazny

Tohle by neměl být samostaný příběh. Působí to jen jako vycpávka. Téměř žádný děj. Autor si asi ujasňuje, co dál. Tahá na scénu další sourozence a i jednoho neobvyklého obyvatele Amberu. Ale jinak se jen vysvětluje, lže a mate. Takové ty obvyklé situace kolem boje o trůn.

06.11.2023 3 z 5

Diamantové oko Diamantové oko Kate Quinn

Studentka historie Mila, druhá světová válka, Rusko, USA, láska a přátelství. Tak by se zhruba dal shrnout obsah téhle bichličky. Samozřejmě je toho v příběhu mnohem víc, okořeněno je to tím, že se příběh zakládá na skutečné ženě, na skutečných událostech. Autorka si vybírá jako téma silné, ale nenápadné ženy. Ženy, které se tomu osudu postaví a prostě to dají. Mila studuje historii a jak už to bývá, jedno rozhodnutí jí ovlivní celý život. V jejím případě to byla taneční zábava a seznámení s budoucím manželem. Mila je ruské národnosti, takže je hrdá a vzteklá. Většina příběhu se odehrává na frontě v Rusku, takže kdo nezažil Rusy na našem území, udělá si o nich vcelku přesný obrázek. Jsou jako vlci, zakousnou se a bojují do posledního dechu. Mila se díky této vlastnosti stane nejlepší ostřelovačkou. Tak dobrou, že je vyslána do USA s prosbou o pomoc. A tak jako v Rusku sledujeme, jak Mila roste, sledujeme totéž i u Rooseveltů na návštěvě. Romantická linka je v příběhu také, ale nijak neruší. Trochu ruší najatý zabiják, ale co už. Mám příběhy téhle autorky ráda, ale Diamantové oko mi připadá nejslabší, i když stále výborné. Možná je to tím, že je podle skutečnosti. Dejte si i doslov, překvapí vás.

01.11.2023 4 z 5