MMacicekk MMacicekk komentáře u knih

Podzimní boogie-woogie Podzimní boogie-woogie Jan Švancara

Autor napsal sice krátký, leč zábavný detektivní příběh z českých luhů a hájů se sympatickým soukromým detektivem v hlavní roli, který často trousí vtipné a trefné hlášky, nad nimiž se upřímně zasmějete. Pochválit musím rovněž historickou vsuvku, odehrávající se mezi československými legionáři žijícími v Rusku. Bylo mi pouze líto, že je knížka tak krátká, rozhodně bych si ji dokázala představit jako plnohodnotný třísetstránkový detektivní román, ale na druhou stranu by nebylo její čtení nejspíš tak intenzivní.

Pokud máte chuť na českou detektivku z českého prostředí, se zajímavými postavami a s neméně zajímavým příběhem, atraktivní historickou linkou, jednoduchou zápletkou a vcelku logickým vyústěním, rozhodně sáhněte po Podzimním boogie-woogie Jana Švancary, který, doufám, ještě neřekl poslední slovo.

16.02.2021 5 z 5

Generál Heliodor Píka a jeho vrazi Generál Heliodor Píka a jeho vrazi Ladislav Vrchovský

Pokud vás zajímá osud válečného hrdiny, který své vlasti obětoval celý svůj život, a to i na úkor rodiny, chcete se dozvědět více o československých dějinách a pozadí diplomatických vyjednávání, rozhodně sáhněte po této knize. Dozvíte se mnoho zajímavostí a podrobností a na konci budete šokováni (a to i přesto, že víte, jak kniha skončí) mírou lidské nenávisti, která vyvrcholila justiční vraždou.

15.02.2021 4 z 5

Nezvěstná Nezvěstná Tina Frennstedt

První polovina se více věnuje násilníkovi z Valby, kdy je jeho dopadení prioritou číslo jedna. Jakmile se tato dějová linka propojí s 16 let starým případem zmizelé dívky, Tess se spolu s Marií zaměří i na tento odložený případ. Závěr bude překvapivý, dostatečně napínavý, přesně takový, jaký byste od švédské detektivky očekávali. Okruh možných vrahů je sice úzký a vy máte pocit, že víte, kdo jím je, přesto vás autorka dokáže překvapit nejen totožností vraha, ale i jeho pohnutky a motivem.

Co se se zmizelou dívkou nakonec stalo a podaří se nalézt její tělo? To se dozvíte v tomto krimi románu, kterým je slibným prvním dílem z plánované série. Já si rozhodně další díly ujít nenechám. Autorka mě dostatečně přesvědčila o tom, že psát umí a těším se, jaký případ nám představí příště.

04.02.2021 4 z 5

Pod dohledem Pod dohledem Lisa Jewell

Někteří čtenáři tvrdí, že začátek je velmi zdlouhavý a pomalý a nic se v něm neděje, já mám na to však jiný názor. Mě kniha vtáhla od prvních stránek – zajímavě napsané postavy tomu jen napomohly. Čím víc postupujete stránkami, tím více se dozvídáte pravdu o člověku, který se sice tváří bez poskvrnky, ale je tomu opravdu tak? Na podobně napsaných knihách a poskládaných příbězích se mi nejvíc líbí právě ono utváření určité představy, která je v závěru úplně mylná. Baví mě, když mě autorka vodí za nos a já jí to „žeru“ i s navijákem, baví mě sledovat propletence osudů a barvitá líčení postav, které nejsou jen nudnou a šedou vsuvkou v jinak vynikající zápletce. Tato kniha má všechno: skvělý příběh i dávné tajemství, při jehož odhalení budete doslova zírat.

03.02.2021 5 z 5

Smrt u zavěšený skály Smrt u zavěšený skály Gregg Dunnett

Smrtícím útesem si mě autor získal, Smrtí u Zavěšený skály mi jen potvrdil, že je velmi podmanivý vypravěč se smyslem pro vykreslení zajímavých a především plastických postav s realistickými psychologickými profily, které vám ožívají před očima, ale také dokáže věrohodně popsat moře i s jeho nástrahami a krásami, krajinu a místo, kde se děj odehrává, a samozřejmě nechybí ani dostatečná dávka napětí a napínavých scén.
Byť mám k této konkrétní knize drobné výhrady spojené s pomalejším plynutím děje, nic to nemění na tom, že jsem si autora oblíbila a nenechám si uniknout žádnou další jeho knihu.
Pokud hledáte zajímavý a neotřelý psychologický thriller s věrně popsanými postavami, situacemi i kulisami, rozhodně se zaměřte tohoto autora.

29.01.2021 4 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Detektivní zápletka v knize od Radky Třeštíkové? To jsem si nemohla nechat ujít! Autorka píše svým osobitým stylem, a ten mi prostě sedí. Opět mě o tom přesvědčila i kniha Osm, která čekala pár let na přečtení. Autorka knihu rozdělila na několik částí – začátek se překvapivě věnuje skoro konci, kde se dozvíme, co se stalo, a poté až zpětně se vracíme na začátek, abychom se dozvěděli, jak k tomu došlo. Setkáme se zde se zajímavými postavami, které působí reálně, pomalu odhalujeme jejich touhy a přání, jednotlivé osobní příběhy se proplétají, až zjistíme, že prakticky každý měl motiv Míšu zabít. Zápletka je dobře promyšlená i vystavěná, přesně tak, aby udržela vaši pozornost a vy jste se chtěli dozvědět konečné rozuzlení. Úplný závěr je snad jediné, co mě malinko zklamalo, konec byl spíše otevřený, i když o důležité odpovědi jste ochuzeni nebyli. Dozvíte se tedy, kdo, proč a jak, ale jestli s tímto nakonec budete spokojeni, je jen na vás.

25.01.2021 4 z 5

Než jsem zemřela Než jsem zemřela S.K. Tremayne (p)

Autor napsal další skvělý psychologický thriller s ponurou atmosférou, kterou úžasně dokresluje místo, kde se děj odehrává. Tím jsou vřesoviště v Dartmooru, hluboké a krásné, ale ležící daleko od civilizace. Panuje zde nelítostná zima, která vás jen ubezpečí v tom, jak těžký je zde život. A nesmím zapomenout na nepropustnou mlhu, díky které nevíte, jestli vás šálí zrak nebo jen mlha sama. Myslím si, že jen samotné zasazení děje na toto místo, bylo skvělým tahem. Zápletka sem zapadá, je dobře promyšlená a hlavně nechává čtenáře na pochybách. Proč se Kath neměla vrátit mezi živé? Než jsem zemřela je výborné čtivo na ponuré zimní večery, které vás uhrane svou tajuplnou mystikou a tajemstvím a k jeho odhalení budete muset sáhnout do hluboké minulosti, kterou je potřeba odkrýt. Atmosféra je tísnivá, místy až hororová a dodává příběhu ten správný šmrnc. Konečné odhalení je překvapivé a nečekané. Doporučuji.

25.01.2021 5 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Zápletka byla skvěle vymyšlená i zpracovaná, sice mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale pak jsem se nemohla od příběhu odtrhnout. Rozuzlení bylo překvapivé, ale konec mě mírně zklamal. Konečná scéna byla přehnaná až nereálná a domnělý happyend tomu také moc nepomohl. Psychothrillerem Stíny nad zálivem nasadila autorka laťku velmi vysoko a touto knihou se jí bohužel překonat nepodařila. I nadále zůstává autorka mou oblíbenkyní a na každý další její nový román se budu těšit a nenechám si ho ujít.

25.01.2021 4 z 5

V zajetí klamu V zajetí klamu Suzy K. Quinn

Přiznám se, že se mi dlouho nestalo, aby mě autorka takhle vodila za nos. Vše jsem jí „sežrala“ i s navijákem. Zápletka je tak neprůhledná, že ji odhalíte až na samém konci a věřte, že vám zůstane pusa dokořán. Svůj podíl na tom měla i chytře napsaná anotace. Celou četbu mi v hlavě vířily různé teorie, co by za Tomovým chováním mohlo být. Proč se najednou z hodného chlapce stane „chodící mrtvola“ s občasnými agresivními výpady? Čím více se blížíte závěru, tím více fandíte Lizzy, aby se nenechala jen tak odbýt. Stejně tak držíte pěsti Kate, která má ta správná vodítka, jen si je neumí poskládat dohromady. Pak přijde šok. Doslova. Při odhalení mnou projely doslova všechny nastřádané emoce, které jsem konečně mohla vypustit, ale nakonec úplně z jiného důvodu.

18.01.2021 5 z 5

Dvanáct vánočních schůzek Dvanáct vánočních schůzek Jenny Bayliss

Achjo. A přitom ten námět vypadal tak slibně. Když si totiž přečtete anotaci, hned si představíte dvanáct vtipných vánočních schůzek naslepo s různými muži, ale anotace tak trochu bohužel klame. Nejen, že kniha je plná romantického klišé (se kterým jsem tak nějak počítala), ale již od prvních stránek vám dojde, jak příběh nakonec dopadne. Celý koncept knihy tak ztrácí smysl, vánoční schůzky podle toho také i vypadají. Na druhou stranu ony vánoční schůzky byly nakonec na knize to nejlepší. Příběh je zaplněn mnoha Kateinými myšlenkami, které jsou zbytečné a fungují spíše jen jako výplň – před každou schůzkou detailně popisovat, co si Kate obléká na sebe, to je opravdu zbytečné. Její myšlenkové pochody vás budou provázet celý vánoční příběh a v některých situacích vám zůstane rozum stát. Navození vánoční atmosféry celkem funguje, vesnice je zasypaná sněhem, peče se cukroví, zdobí stromek, ale pro mě to bylo málo. Neztotožnila jsem se ani s žádnou postavou a hlavní mužská postava mi byla velmi nesympatická. Čekala jsem vtipnou knihu z vánočního prostředí a dostala jsem tak akorát romantickou nudu s vánoční atmosférou.

13.01.2021 2 z 5

Opium a absint Opium a absint Lydia Kang

Detektivní linka byla opředena skoro až hororovým nádechem, některé pasáže působily dost strašidelně a o to jsem si knihu více užívala. Knize prakticky nemám co vytknout, drobnou vadou však byla velká naivita hlavní hrdinky, nicméně která se dá omluvit její životní nezkušeností v mnoha ohledech (zejména těch mezilidských). Na druhou stranu však toužila po vědomostech, chtěla znát vše, jak funguje a proč tomu tak je. Využívala k tomu knihovnu a studium knih, což byla tehdy jedna z mála možností. Tillininu matku a babičku její vzdělání vůbec nezajímalo, jejich hlavním úkolem ji bylo dobře provdat. Autorka detektivní zápletku velmi dobře zpracovala do čtivé formy a myslím, že fanoušky historických detektivek nadchne. A nejen je. Vyústění zápletky bylo překvapivé, i když těsně před odhalením pachatele jsem si dala dvě a dvě dohromady.

12.01.2021 4 z 5

Na pokraji sil Na pokraji sil Samantha M. Bailey

Děj je vyprávěn z pohledu dvou žen – Morgan, která se ocitá v nové životní situaci s dítětem, po kterém sice dlouho toužila, ale rozhodně ne způsobem, jakým k němu přišla, a Nicole – matky onoho dítěte, která je na konci svých sil a její život se krátí. Ke způsobu vyprávění nemám žádnou výtku – autorka vše podala ve velmi čtivé formě bez zbytečné omáčky. Na druhou stranu byl děj bohužel velmi průhledný už od začátku. Ostříleného čtenáře tohoto žánru velmi brzy trkne, kdo za tím vším má prsty, ale zaslepený hrdina neodhalí až do závěru nic. Zápletka byla velmi povrchní, stejně tak snaha o vykreslení postav. V průběhu čtení vás žádná situace nepřekvapí, vše spěje k očekávanému konci. Závěr byl pro mě velkým zklamáním, záporná postava jednala bez jakéhokoliv uvěřitelného motivu a tím se celý příběh stal dle mého zbytečným. Knihu tedy hodnotím průměrně s oběma očima přivřenýma. Na konci mě autorka svým přiznáním šokovala – tuto knihu prý psala dlouhých 6 let. V tom případě ji lituji, protože se jedná o velmi slabý thriller, který nadchne snad jen čtenáře zaměřené na jiné žánry.

03.01.2021 3 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Podzimní případ je další skvělou švédskou detektivkou, která vás zaujme především vypravěčským umem autora. Čtenář sleduje dvě dějové linky – v jedné se seznamujeme s událostmi, které vyvrcholily v smrt jednoho z kamarádů, ve druhé spolu s Annou odhalujeme, co stálo na pozadí tragické minulosti. Z knihy na vás bude dýchat podzim a vše, co k němu patří. Děj vás zaujme hned od prvních stránek a pustí až na té poslední, která vám vezme dech. I když vás autor bude pohánět určitým směrem, nakonec bude vše jinak a překvapí vás mnoha zvraty. Odhalení bude emotivní a vy jej budete prožívat stejně mocně, jako hlavní protagonistka. Pokud tedy máte rádi švédské detektivky, které vás dostanou komplikovaností příběhu, jehož rozuzlení bude až bolestně jednoduché, nenechte si ujít Podzimní případ, který je skvostem mezi detektivkami.

02.01.2021 5 z 5

Vraky Vraky Michael Robotham

Po obtížnějším začtení se jsem se ponořila do příběhu, který se odehrával hned v několika dějových linkách, jež se na konci protnuly. Zápletka byla promyšlená, vše na konci do sebe zapadlo. V tomto ohledu nemám autorovi co vytknout.
Na druhou stranu byl však příběh zdlouhavější, téma bankovnictví pro mě neatraktivní a osobně se budu těšit na to, až se autor vrátí k psychologickým thrillerům s Joem O’Loughlinem.
Knihu tedy celkově hodnotím průměrně a doporučím ji spíše mužských čtenářům, kteří si ji vychutnají mnohem více.

29.12.2020

Tajemství krve Tajemství krve J. T. Ellison

Tento psychothriller má přesně vše, co od takového žánru očekáváte: propracované postavy, poutavý děj, zvraty a odhalení, u nichž si nemůžete být pravdou jisti, manipulaci, přetvářku, vraždu(y), emoce, napětí a gradaci děje a samozřejmě závěrečné rozuzlení, které vás dostane.

Autorka tuto knihu psala několik let a nejspíš udělala dobře, v jakém konečném zpracování se dostala ke čtenářům. Při jejím čtení jsem neobjevila žádná hluchá místa či dějovou výplň. Každá věta, každé slovo má svůj smysl a budete je hltat od první stránky až po tu poslední.

Krev, která skrývá tolik tajemství a která je zároveň schopna nejhorších zločinů. Až do konce si nebudete jisti, co je skutečnost a co manipulace a pohrávání si se čtenářem. Vřele doporučuji.

22.12.2020 5 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

Už dlouho se mi nestalo, abych knížku přečetla za dva dny. Již první stránky a autorčin styl psaní mě přesvědčily o tom, že se bude jednat o neodložitelné čtení, a tak se i stalo. Děj dostane grády v momentě, kdy autorka vystřídá vypravěče a vy začnete pomalu zjišťovat druhou verzi. Jak to tedy opravdu bylo? Kdo lže a kdo je manipulátor? V polovině příběhu byly karty rozdány a děj malinko ztratil jiskru. V závěru však nabral na obrátkách a vydechnout jste si mohli až v úplném závěru. Konec vás nejspíš šokuje, ale autorka jej zvolila podle mého správně. Já jsem si knihu užila od prvních stránek až do té poslední, a pokud tedy hledáte zajímavý psychothriller s mnoha zvraty a odhaleními, ve kterém se promítne násilí, o kterém se ve společnosti příliš nemluví, směle se pusťte do této knihy.

22.12.2020 4 z 5

Mělas to vědět Mělas to vědět Jean Hanff Korelitz

Autorka napsala velmi rozvláčný, místy až nudný příběh. Několikrát jsem se dočkala situace, kdy na začátku kapitoly autorka nastíní jednu důležitou a pro děj překvapivou věc, kterou doslova zazdí nudnými popisy myšlenkových pochodů Grace takovým způsobem, že vyzní do ztracena. Doslova vás přejde chuť, a napětí, které jste cítili na začátku kapitoly, opadne.
Na druhou stranu je příběh protkán strhujícími pasážemi, které vás přikovají ke stránkám a udrží velmi lehce vaši pozornost. Závěrečná třetina, která je plná zvratů a šokujících odhalení, se autorce povedla. Bohužel i v těchto pasážích se tempo občas zpomalí zdlouhavými a ubíjejícími popisy nudné minulosti nedůležitými pro děj. Čtení je tak doslova jako na houpačce, chvílemi vás baví a stránky otáčíte ani nevíte jak, naopak chvílemi se ztrácíte ve svých vlastních myšlenkách, až zjistíte, že nevíte vůbec, o čem vlastně čtete.
Tuto knihu nakonec hodnotím průměrně – pokud by byly proškrtány některé pasáže, jednalo by se o dynamickou, zvraty a odhaleními nadupanou knihu, jejíž čtení byste si vychutnali.

10.12.2020 3 z 5

Ďáblovo zlato Ďáblovo zlato Vojtěch Záleský

Tato kniha je pro mě velkým a příjemným překvapením. Nejen, že věrohodně popisuje mafiánské praktiky a poodkrývá, jak fungovala uvnitř i navenek, ale zároveň přináší poutavý příběh o dvou bratrech, kteří, ač to ani jeden z nich neplánoval, skončili jako rivalové. Čtenáři, který otevírá tuto knihu, musí být jasné, že se nebude jednat o žádný pohádkový příběh. Mafie se s nikým nemazlila a jedno zaškobrtnutí mohlo znamenat váš konec. Jediné, co mě mrzí, je, že mi k srdci nepřirostl ani jeden z bratrů, bohužel. Na začátku jsem sice fandila Adamovi, ale postupem času jsem musela svůj názor přehodnotit. Přesto tuto knihu hodnotím nadprůměrně. Líbilo se mi prostředí, ve kterém se odehrávala, zajímavý děj i reálie a v závěru jsem napětím ani nedýchala. Autoři si skvěle pohráli s gradací příběhu, stejně tak s akčními scénami, u kterých se nudit rozhodně nebudete. Tempo se v závěru velmi zrychlí a možná vám bude líto, že už jste na konci.

06.12.2020 5 z 5

Snílci Snílci Karen Thompson Walker

Začátek knihy byl velice zvláštní, a to především autorčiným stylem vyprávění. Měla jsem při něm pocit, jako kdyby děj popisoval neznámý vypravěč retrospektivně, který se o konkrétních postavách a situacích dozvěděl od třetí osoby. Jedná se o znepokojivé čtení, nad jehož dějem budete určitě nějakou dobu přemýšlet. V závěru vás může zklamat, že se nedozvíte to nejdůležitější, to, na co jste celou dobu čekali. Konec sice odkryje realitu od snění, ale způsobem, který nejspíš nebudete vůbec čekat. Na konci budete mít víc otázek než odpovědí, což bylo nejspíš úmyslem autorky. Padne na vás smutek a pocit prázdnoty, počítejte i se vztekem. Autorka rozhodně však napsala originálně pojatou knihu, kterou jste určitě ještě nečetli.

04.12.2020 4 z 5

Já, Finis Já, Finis Václav Dvořák

Jedná se o výborné dobrodružné sci-fi čtení vhodné spíše pro kluky okolo deseti let. Nečekejte však žádnou pohádku – ale spíše temnější příběh zabalen do sci-fi žánru, který má svá pravidla a uspořádání. Nervy drásající souboje a vypjaté scény jsou každodenním chlebem a zastavíte se až v samém závěru. Konec byl na můj vkus moc rychlý a useknutý, postrádala jsem ještě pár stránek navíc. Přesto hodnotím nadprůměrně.

03.12.2020 4 z 5