misssicccka misssicccka komentáře u knih

Chuť jablečných jadýrek Chuť jablečných jadýrek Katharina Hagena

Zpočátku jsem měla trošku pochyby, jestli se lapnu a začtu, ale teď nad zaklapnutou knihou s dobrým pocitem nepochybuji o kvalitě autorky.
Dobré dílo. Jen příliv vzpomínek z dětství mladé ženy, která si zpětně mapuje celou svou rodiu. Líbilo :)

09.01.2011 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Už kvůli neustálému srovnávání se Stiegem Larssonem, nemůžu dát 5* a to proto, že kniha mě nestrhla stejně jako Milénium, proto, že závěr byl skutečně zrychlený a ve velkém happy endovském stylu a za třetí ne proto, že se dost brzo uteklo od počáteční akce Josefa Ekka a žádná zmínka o tom, jak to s ním dopadlo a co kdyby nám trošku vysvětlil něco o motivu a bláznění samotný na konci vřeštící aktér Marek??? také nic...
jinak čtivé, ale že bych to četla na jeden zátah, to tedy ne :)
pro mě to bylo vlastně dost zklamání, jelikož jsem od toho skutečně čekala více (dle kritik a oslav tohotoho dua)...no...třeba příště

08.01.2011 4 z 5

Věnečky Věnečky Blandine Le Callet

Hezky propracované, propojené, souvislé, smysluplné a lehce plující...výborná psychologie postav.

03.12.2010 4 z 5

V lesích V lesích Tana French

Dala bych 4 hvězdičky, ale je fakt, že chvílemi jsem se nudila - některé pasáže mi úplně neseděly. Na druhou stranu, je to debut a na debut je vážně dost slušné...:). Ze začátku jsem měla pocit, že se nezačtu, že mě to nestrhne, ale pak to nějak přišlo samo...pomalu a plíživě..
je to příběh o tom, jak se dá spoustu věcí pomrvit, včetně dlouhého a beznadějného vyšetřování vraždy, kde najednou svitne plamínek naděje a ten jedna chyba bezútěšně uhasí...
autorka po celých 480 stránek udržuje ve čtenáři naději, že to dopadne tak, jak má - skutečný zločinec (ne přímo vrah) si trest odpyká a vyřeší se i dvacet let stará záhada
najednou zjistíte, že to tak nedopadne, i když jste si mysleli, že jste u cíle spolu s autorkou

21.11.2010 3 z 5

Pianistka Pianistka Elfriede Jelinek

Autorčin jednolitý styl psaní není nic pro mne...teď už chápu, že na přebalu Vyvrhelů je napsáno, že je to její nejčtivější román...

18.11.2010 odpad!

Autofikce Autofikce Hitomi Kanehara

Zvládla jsem to do konce, ale odpor, který jsem získala k tomuto stylu už asi nevyléčím..., i když oceňuju první pasáž - popis hysterické ženy závislé na mužských citech byl vynikající

13.11.2010 3 z 5

PopCo PopCo Scarlett Thomas

Jsem nadšená. Nebojím se říct, že tohle je jedna z nejlepších knih, které jsem měla tu čest si přečíst. Říkám čest, protože autorka je pro mě génius. Její schopnost propojit své nadšení pro kryptografii, matematiku, homeopatii (to už bylo vše v Konci pana Y), veganství a jiné oblasti života je neuvěřitelné.
Kniha mě vcucla pozvolna, o to víc jsem si to pak užívala. Nemohla jsem se odtrhnout. Chtěla jsem znát řešení hádanky :).
Mohu jen doporučit.
A koláš "Ať se najedí" si vyzkouším :) (recept je v knize)

12.11.2010 5 z 5

Duben v Paříži Duben v Paříži Michael Wallner

Četla jsem a pořád jsem čekala, že ta energie, kterou knihy přináší, ještě přijde, ale nepřišla.
Zpočátku mi vadily francouzské dialogy, pak jsem se začala nudit, takže jsem četla a nevěděla co, ztrácela jsem nit. Soustředěnost přišla až ke konci. Závěr docela ušel. Myšlenka také dobrá. Ale pro mě nic víc.

08.11.2010 2 z 5

Hamsun Hamsun Per Olov Enquist

Knižní podoba scénáře a typický Enquist! dokonale promyšleno...

Stalo se prvního září Stalo se prvního září Pavol Rankov

Grattis :) Vďaka panu Rankovi. Je to nádhera. Jen mě mrzí, že už ji mám za sebou :).
Tento příběh, který mě pohltil a nepustil, dokud jsem ho nedočetla a to myslím doslova, mě nadchl.
Nechala jsem se vtáhnout do životů tří kamarádů, kteří měli od dětství společnou lásku k jedné spolužačce. Jejich životy se rozdělovaly a spojovaly v průběhu 30 let, tak jak je autor vypráví. Příběh je rozdělen do jednotlivých epizod podle let. Každá epizoda zahrnuje vždy událost 1. září, jak sám název napovídá. Postupně se sžijete s jejich životem a osudem a jednotlivými roky doslova proplouváte, z jednoho do druhého. Jejich příběhy žijete s nimi.
Kniha je čtivá, upoutá vás nápadem, tragičností, ale i humorem, nadsázkou, s jakou jsou podávány některé informace o tehdejších státních představitelích. Truhlářství Klementa Gotwalda, proč a jak zemřel Antonín Zápotocký (že by absťák po Májce? :)), proč se vojenská operace Větrná smršť jmenovala právě tak - že by to souviselo se střevními problémy Koněvovými? :) Tuto knihu doporučuju. A autorovi ještě jednou díky.

Čarodějnice Čarodějnice Marie NDiaye

Příběh ženy s čarodějnickými schopnostmi, které se přenáší z matek na dcery, je plný zklamání z blízkých lidí, nenávisti, zrady, lhostejnosti a přitom touhy po lásce a štěstí. Motiv čarodějnictví jen dokresluje myšlenku, že nezáleží na tom, kdo jsme, nikdo nechce být sám a přitom jsme na tomto světě skutečně jen sami za sebe. Bez ohledu na tom, jak mocní či bezmocní jsme.

Vyvrhelové Vyvrhelové Elfriede Jelinek

Moje první setkání s autorkou, možná ne poslední.
Oceňuji nápad, téma, přenos na papír, psycholoigi postav. Neoceňuji styl psaní. Jsem víc na vybroušené dialogy a ne na jednolité psaní. Sice v tomto případě zaručilo jednolité čtení, ale mně to nesedí.
A trošku mě děsí obálka českého vydání - přijde mi, že se nehodí k obsahu knihy, ale to mi asi nepřísluší soudit :)

Konec pana Y Konec pana Y Scarlett Thomas

Po pravdě řečeno jsem se na tuhle knihu moc a moc těšila a odkládala ji, až budu mít čas číst 400 stránek co nejvíc v kuse a teď - po dočtení-jsem zklamaná :(.

I přes své diletanství v kvantové fyzice, elektronech, protonech a kvarcích a z toho plynoucí utrpení při čtení pro mě zdlouhavých vědeckých pasážích o hmotě, femonologii apod., dokážu ocenit autorčino zapálení pro tuto oblast vědy a její schopnost to převést do románové podoby a vytěžit z toho maximum. Mít nadšení pro tuto věc, budu z knížky asi také hotová jako kritici, některé pasáže byly výborné, psychologie hlavní postavy výtečná a vtip a ostrovtip rovněž, absurdní prvky také oceňuji. (nicméně: jsou všichni ti, co na knihu pěli ódy takto zapálení fyzici amatéři? - myslím, že ne :)) Občas mám pocit, že se oceňuje to, čemu se nerozumí :). Já budu shovívavá a přiznám se: zápletka dobrá, nápad "asi" geniální, ale já tomu nerozumím a nikdy asi neporozumím :), takže když zprůměrňuju své neporozumění a začtení se do toho, čemu nerozumím, dávám 3*** :D

Četla jsem ji proto, že jsem si chtěla přečíst PopCo a chtěla jsem autorku přečíst popořádku (mám to tak ve zvyku - objevení autora se vším všudy).
A teď mám bohužel pocit, že po PopCo už netoužím :(. Možná se to změní. Uvidíme.

Dům drobných radostí Dům drobných radostí Colette Vivier

Jejejej, jedna z knížek mého dětství. Pamatuji si, jak jsme to prožívali. Říznutí malého bratříčka, sousedky v domě atd.
Nádhera. Pro děti rozhodně dobrá volba.

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Jednodechovka, výborná kniha.

30.11.-0001 5 z 5

Adina Mandlová Fámy a skutečnost Adina Mandlová Fámy a skutečnost Arnošt Tabášek

Pamatuji si, že tahle knížka ve mě zanechala dlouho směsici pocitů a to si myslím, že jsem na ni byla ještě moc mladá. Asi si ji budu muset přešíst znova. Už je to tak 15 let :).

Džínový svět Džínový svět Radek John

Pdoobnost se Sněženkami a marchry není čistě náhodná. Předloha pro scénář :).
Četla jsem to v pubertě a moc se mi tolíbilo.

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Toto nepotřebuje žádný komentář. To se musí přečíst.

Dům spánku Dům spánku Jonathan Coe

Zajímavé prolínání dvou časových rovin několika lidí.

Hadi a náušnice Hadi a náušnice Hitomi Kanehara

Docela překvapení, rozšířila jsem si obzory v oblasti piercingu, kde jsem byla naprostý diletant :).
Vzhledem k nízkému věku, oceňuji vyzrálost autorky :).