Čarodějnice

Čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44827/bmid_carodejnice-wf0-44827.jpg 3 30 6

Lucie, hrdinka románu Čarodějnice, není čarodějnicí příliš nadanou; do umění, které se v její rodině už stovky let předává z matky na dceru, přesto zasvětí své dvě dcery-dvojčata, jakmile dosáhnou iniciačního věku dvanácti let. Dívky se nezdají být svým novým věděním příliš nadšené, mnohem raději chroustají čipsy na pohovce v obýváku, nosí těžké šněrovací boty, a když jsou nucené dělat úkoly do školy, činí tak s jedním okem upřeným na televizní obrazovku, aby nepropásly další díl oblíbeného seriálu. Přesto nakonec najdou v čarování zalíbení a jednoho dne se promění ve vrány... Děj románu se odehrává ve dvou rovinách: v první je vykreslován nudný život středostavovské rodiny, žijící spolu s dalšími středostavovskými rodinami ve vilce na zbohatlickém předměstí. Pečlivě střežené rituály tu protkávají malá denní dramata, hlavním cílem všech zúčastněných je vydělat peníze a zachovat zdání, že je všechno, jak má být. Druhá, snivá a fantaskní vyprávěcí rovina zavede čtenáře do světa, v němž se ženám na čele zničehonic objevují krůpěje krve, bezpáteřní manželé jsou proměňování v bezobratlé živočichy a nahlížení do budoucnosti je (někdy) stejně snadné, jako pohled z okna. Obě roviny spojuje jedno téma: s kouzelníkem nebo bez něj, s nadáním nebo bez něj, s bohatstvím nebo bez něj, nakonec jsme se svým životem každý sám.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

La Sorcière , 1996

bookemma
23.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Nejzajímavější mi v této prapodivné a fantastické novele přišla postava Isabelly. Tak...čarovala ? Či ne ? Či ji podobně jako Lilly nějak očarovala dvojčata...?
Temný a depresivní příběh. Nesnášet manžela/ manželku,přijít o děti, přijít o sebe..

Lessana
20.11.2018 1 z 5

I po rokoch si pamätám na pocit z tejto knihy. Pocit vyslovene nepríjemný, ba až depresívny.
Nápad zaujímavý, spracovanie však absolútne zmätené, nehovoriac o závere-nezávere.

nicandra
10.04.2013 2 z 5

Souhlasím s pet-kyval i s Hipi - je to nedotažené, bez pointy a místy těžko uvěřitelné (kupodivu ne čarodějnické motivy, např. ta proměna pubertálních dcerušek v havrany a jejich odlet by se klidně dala pochopit jako obraz opuštění matky, rodiny, dětství). A i když to má sotva sto stran, nějak mi připadá, že to mohlo skončit už několikrát a vyznělo by to lépe. Některé motivy mi tam připadají vysloveně "přivařené", např. ty finanční problémy Luciina otce. V takových chvílích si vždycky říkám, že jsou ti autoři asi placení od počtu řádků, anebo je jim možná trapné skončit ve chvíli, kdy se téma vyčerpalo...

Hipi
14.05.2012 3 z 5

Téhle jinak velice čtivé knize chybí rozuzlení, nějaká závěrečná pointa, která by scelila děj a dala by mu nějaký závěr.
Při čtení jsem si připadala, jako bych poslouchala zábavný a dlouhý vtip, a čekala na pointu, která ale přesto nepřišla.
Kromě tohohle vážného nedostatku- že je absolutně a zoufale nedotažená- se mi četla dobře; nijak mě sice nenadchla, ale ani nenudila.

pet-kyval
26.09.2011 2 z 5

[098/11] Spíše mě zaujal ten nápad napsat něco o životě moderní čarodějnice a nemotat do toho skřítky, víly a cokoliv dalšího, než ten fakt, že autorka získala nějakou tu prestižnější cenu. Neříkám, že by nepsala čtivě. Má krásná dlouhá souvětí na X řádků, prokládaná větami krátkými a velmi jednoduchými. V dialozích nic nedrhne a i když nevidíme do hlav ostatních postav, umíme si utvořit jakýs takýs názor na atmosféru, i když značně zkreslenou.

Ale… asi nechápu celkový výsledek tak jak byl zamýšlen. Možná to je o tom, že i když se všechno pokazí, může být absurdně docela dobře, protože jste stále naživu. Nebo o tom, že i když nastávají velké změny ve vašem životě, dá se to ustát, ať se jedná o cokoli. Nebo… co já vím. Dá se v tom najít hned několik výsledků „analýz“, ale připadá mi, že ani jeden na to nesedí. Jako by to nebylo dodělané a někdy až příliš myšlenkově fantaskní. Taková lehčí fantasmagorie.

Nedokážu ospravedlnit své relativně špatné ohodnocení, protože to vše je jen a pouze v emocích a psychologickém efektu na mou maličkost. Příběh na mě nezapůsobil a to i přes to, že oceňuji jak dokáže autorka bez větší zastávky přecházet ze dne na den, z prostoru do prostoru. Malé kousky zasvěcených dcerek mě nedokázaly přesvědčit o jejich pravosti v imaginárním světě. Manžel hlavní hrdinky byl divný pavouk, který se choval nepochopitelně i na tento „crazy world“ a kupodivu jediná normální mi připadala její matka a do jisté míry tchýně. Plusem ovšem je poměrně vtipné vyřešení finančních potíží s problematickým otcem, kterému vlastně na stará kolena hráblo do mozku finanční šílenství a zase na druhou stranu na mě působí jako pěst na oko scéna s policistou. Je to velmi diskutabilní kniha po stránce kvality.

misssicccka
30.11.-0001 3 z 5

Příběh ženy s čarodějnickými schopnostmi, které se přenáší z matek na dcery, je plný zklamání z blízkých lidí, nenávisti, zrady, lhostejnosti a přitom touhy po lásce a štěstí. Motiv čarodějnictví jen dokresluje myšlenku, že nezáleží na tom, kdo jsme, nikdo nechce být sám a přitom jsme na tomto světě skutečně jen sami za sebe. Bez ohledu na tom, jak mocní či bezmocní jsme.

děti čarodějnice francouzská literatura rodinné vztahy jasnovidectví

Marie NDiaye
francouzská, 1967