Miro67 Online Miro67 komentáře u knih

Křehkost Křehkost Betsy Reavley

Smutný příběh, smyšlený, ale bohužel asi ne daleko od skutečnosti. Celou dobu máte nutkání tu malou obejmout a zahřát. A až poznáte pachatele, otřesete se odporem nad jeho falší.
Hvězdičku dolu pro pár nelogičností (hlavně - při škrcení není nutno násilníka zastřelit)

24.08.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Cácora v nás žádné sympatie nevzbudí. Ale podívejme se na to z druhé strany. Jací bychom byli my, když bychom vyrůstali v domě, kde láska nemá šanci? Kde jediného objetí se dostane od člověka, od kterého ho vůbec, ale vůbec nechceme. V domě, jehož základní kámen i každičká cihla je tvořena lží.
Po mediálním humbuku kolem knihy už víme, co čekat. Ale kdo páchal zrůdnosti je nečekané. Natolik nečekané, že ani sociální pracovnice o této možnosti neuvažuje a po nesmělém pípnutí "Zneužíval mě" tomu stále nechce věřit. Zvolené řešení nebylo možná zrovna nejšťastnější, ale Cácora byla jediná ze všech žen v domě, která se násilníkovi postavila do cesty.

16.08.2023 5 z 5

Uzamčená minulost Uzamčená minulost Ella Carey

Nalezení (skutečného) bytu, který byl 70 let zavřený, je nádherný námět. V případě této knihy však promarněná šance. Postavy temně černé nebo oslnivě bílé, jedna náhoda navršená na druhou, schůzky u právníka hodinu před odletem, natahování děje, aby se pak to jediné důležité odehrálo na posledních dvaceti stranách. A samozřejmě od začátku jasný konec romantické linky.

05.08.2023 2 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

"... už to začínala vnímat: jak těžké bude zdědit sny rodičů. Jak dusivé být tolik milována."
U stolu sedí u večeře pět lidí, dva dospělí bombardují prostřední dceru otázkami na přátele a na školu, ta klesá níž a níž pod tíhou jejich požadavků. Další dvě děti jen dostanou najíst.
V té rodině je tolik lásky, ale tak strašně zbytečně vyplýtvané jen díky totální absenci komunikace na jiné téma než povinnosti a cíle, které mají dětem "dopřát" to, čeho rodiče sami dosáhnout nemohli. A rodiče ze svých křivd a nesplněných ambicí udělají středobod žití a podřídí mu denní běh rodiny.
Poučení: Mluvme spolu, hoďme křivdy za hlavu, žijme i dneškem, nejen pro zítřek. Užívejme společné dny, nejsou totiž nekonečné.

27.07.2023 5 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Myška mrňavá, ale ví o všem. Knížka útloučká, ale nabita emocemi a lidskostí.
Žijeme vedle sebe pod jednou panelákovou střechou a nic o sobě nevíme. Změnilo by se to, kdybych tuto knížečku hodila všem sousedům do schránky? Díky své útlosti by v pohodě škvírkou prošla.

28.06.2023 4 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Chtějí zrůdu. Dobře, budou ji mít.
Námět dobrý, zpracování pokulhávalo. Chyběl tomu spád, akčnost.
A sáhněme si všichni do svědomí, kdo z nás nedopřál ucho nějakému tomu drbu a neposlal ho dál? Po přečtení příběhu ale většina z nás (doufám) už šeptandy v rámci možností raději utne v zárodku.

15.06.2023 3 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

"Prostě jsem je začal lovit, Terenci"
Číst tuto knihu ve dvaceti, řeknu Hustý. Ale je mi o hodně víc, více je už i mým dětem a tak snad jim již tato propast nehrozí. Proto se musím ptát sama sebe, ač ctím zákony, zda jsem schopna Walta soudit. Protože pokud nejde o děti, nejde o nic.
Kniha útlá a přesto v ní je řečeno vše. Kniha téměř bez drastických popisů života narkomanky, ale v duchu to celé vidíte před sebou. Což ještě umocňují příběhy o holčičce Taje. Není to lehké čtení . A zkušenosti spisovatele - kriminalisty dávají tušit, že skutečnost může být ještě horší.

04.06.2023 5 z 5

Nejsem jako džbán Nejsem jako džbán Viola Ardone

"Jakou vinu nesu, že jsem se narodila jako žena?"
Zpočátku dětsky naivní chování Olivy přerůstá v příběh dívky, sic teprve šestnáctileté, ale už se svým názorem na svět a své místo v něm. Situaci má o něco lehčí díky podpoře úžasného otce, jejich vztah je záviděníhodný. Co je pro dnešní dívky více než normální, bylo na jihu Itálie v šedesátých letech bráno jako vyzývavé, pohoršující. I obyčejný pohled do očí byl muži považován za jednoznačné ANO, chci tě. A je možno se nepodívat???
" Přikyvovat umí i osel, ale říci NE něco stojí." Přes všechny útrapy a ponížení na svém NE trvala, čímž si zničila pověst a život. Její postoj však pomohl dalším ženám, které bojovaly za změnu zákona umožňujícího vynucená manželství.

19.05.2023 5 z 5

Poslední lež Poslední lež Riley Sager (p)

Prostředí tábora pro dívky z bohatých rodin, tajemství obestírající vznik jezera, deník se zmínkami o staré psychiatrické léčebně, tragédie zmizelých dívek před patnácti lety. To vše slibuje strhující čtenářský zážitek. Přesto tomu tentokrát chyběl ten pravý náboj. Příběh graduje dost pomalu, motivy nejsou zvlášť přesvědčivé. Vypadalo to na hvězdičky tři, ale konec to přece jen zvedl na čtyři.

13.05.2023 4 z 5

Kořeny zla Kořeny zla Antoine Renand

Kolik zla se může vejít na 384 stran? V případě této knihy víc, než si před prvním písmenkem prologu umíte představit.
Nečekejte žádnou detektivku, protože pachatele známe dříve než jeho činy. Zločiny popsané v knize, páchané vlastně jen pro pobavení ega Alphy, jsou neuvěřitelně otřesné. Ale to hlavní, co nám chce autor sdělit, je postupný vývoj osobnosti jak Alphy, tak vlastně i detektiva Antonyho. Popis, který jde až na dřeň, na samotné dno duše. A vy si pak kladete otázku, zda člověk stvořil zlo nebo si naopak zlo našlo člověka a změnilo ho ve svůj nástroj.

16.04.2023 4 z 5

Milostný příběh jednoho života Milostný příběh jednoho života Beth Morrey

Podle komentářů vidím, že nejsem jediná, koho tato kniha okouzlila obálkou.
Celý příběh je protkán vzpomínkami Missy na její rodiče, manžela a dětství svých dvou dětí. Protože se kvůli péči o rodinu vzdala práce, přišla i o možnost navázat vztahy s lidmi mimo rodinu. A tak, když manžel odešel a děti vylétly z hnízda, zůstala sama. Stačilo však jedno odpoledne, kdy se jí do cesty připletly Angela se Sylvií a spustila se lavina, která dostala rychlejší spád s příchodem Bob. Sama vím, že my pejskaři jsme jedna velká rodina a ti naši čtvernozí lumpíci nás zatáhnou do hovoru s celým sídlištěm. Totéž se poštěstilo i Missy, její samota mizí a postupně zjišťuje, že je obklopena fůrou nezištných přátel.
Možná trochu pohádkové, ale takové pohlazení na duši každá z nás občas potřebuje.

06.04.2023 4 z 5

Na hraně Na hraně Danielle Girard

Velmi napínavé, děj vás nutí obracet stránku za stránkou. Přesto, že jsem první díl nečetla, nevadilo, autorka to podstatné snadno vysvětlí.
Hannah možná jednala trochu nelogicky, ale bylo jí proboha 14 a stala se svědkem dvou vražd. A především i v tom strachu a drogovém obluzení nejprve zachránila mimčo. Do konce knihy se na ni nakupila další hromada hrůz, strach o vlastní život a poté i překopání její identity, že si zaslouží obrovský respekt, jak se s tím popasovala. A totéž platí i pro hrdinku prvního dílu, Lilly, která se konečně dozví, co se jí před čtrnácti lety stalo.

04.04.2023 4 z 5

Sestřičky pod jmelím Sestřičky pod jmelím Donna Douglas

Sestřičky už jsou jako členové rodiny a proto není možné váhat s nákupem dalšího dílu. Tentokrát se děj přesunul na venkov a tím se nám vrátila zapomenutá lady Millie, která se vrací od povinností správy panství k práci do nemocnice, spolu s londýnskou Jess a irskou Effie. Každá si prožívá svá trápení i radosti, ale péče o nemocné pro ně zůstává na prvním místě.
Zajímavý je i doslov autorky o osudu anglických panských sídel v době války.

29.03.2023 4 z 5

Dcera říše Dcera říše Louise Fein

"Nemůžu pochopit, jak se během pouhých pár let mohlo stát tohle. Jako by někdo vypustil monstrum, které pořád roste a sílí, a my už jsme příliš slabí, abychom něco změnili"
Hetty je patnáct, doma i ve škole ji vtloukají do hlavy nenávist k "nečistným" rasám. A ona tomu opravdu věří, vždyť proč by jí otec nebo učitelka lhali. A pak je tu Walter, kamarád bratra, zná ho od malička, zachránil jí život. Ale on je také Žid. To přece nejde dohromady. A její srdce, které vždy stálo na straně slabších, začíná promlouvat k rozumu a Hetty začíná chápat, jak je režim zlý, nenavistný a oproštěn od jakékoliv spravedlnosti. Přesto, že je mladá, chce pomoci. A zjistí, že takových nezaslepených je víc. A to dává naději.

21.03.2023 4 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Opět čtivé, neodložitelné. Tentokrát to chtělo více soustředění, při dvojím vyšetřování bylo i mnoho obětí s hůře zapamatovatelnými jmény. Ale i to mělo svůj důvod. Zvolené téma je asi adekvátní dnešní době. Je k nevíře, kam až je lidská nenávist schopna dojít. A s úsilím Kim, Travise a obou týmů největší měrou k vyřešení případu pomohla forenzní doktorka A.

12.03.2023 4 z 5

Perfektní manželství Perfektní manželství Jeneva Rose

Kniha koupená v akci, takže za málo peněz hodně muziky. Napínavé, dobře promyšlené a s peckou na posledních pěti stránkách. Sarah musíte obdivovat. S rozmazleným neúspěšným manželem a jeho fakt otřesnou matkou byla její trpělivost neuvěřitelná. Ale všeho dočasu, že?

04.03.2023 5 z 5

Poslední, kdo zůstal Poslední, kdo zůstal Riley Sager (p)

Na duchy jsem nikdy nevěřila. A už zase nevěřím. Ale v průběhu čtení jsem si tím tak jistá nebyla.
V příběhu se schovávají knihy dvě. Při jedné budete cítit chlad, který kolem sebe pan Stín šíří. Druhá, nová, se snaží vyvrátit to, co jste si před chvilkou přečetli. V obou však budete držet Magie palce.

27.02.2023 4 z 5

Smrt v ledu Smrt v ledu Amy McCulloch

"Nikdo to tu nehlídá, hory jsou divoké prostředí. Nemohly by se stát i ideálním místem pro vraždu?"
A kdyby jen jednu. Vysoko v oblacích, se sněhem kam se podíváš, je s námi psychopat. Pokořit vrcholy hor pro uspokojení jeho ega už nestačí. Chce být pánem nad životem svým i jiných.
Kdo je oním vrahem odhalíme brzy, stejně jako jeho pohnutky. Co nás donutí obracet stránku za stránkou je touha zjistit, kolika členům expedice se podaří se zachránit a zda ho spravedlnost dostihne.
Já sama jsem typ pro poklidné procházky lesem. Věřím, že kdo na ty vrcholy dorazí, sáhne si až na dno svých sil. A obdivuji šerpy, kteří vlastně "pobíhají" nahoru a dolu, aby klientům zajistili co nejbezpečnější výstup a trochu toho komfortu v podobě tábora a jídla.

21.02.2023 4 z 5

Dcera krále močálů Dcera krále močálů Karen Dionne

" Někdy jsem si říkala, zda jediným důvodem, proč otec vydává tolik nařízení a zákazů, není jen to, že prostě může."
Helena je prvních 12 let formována pouze a jedině svým úžasným otcem, který je současně i nelítostným absolutním vládcem nad životem své rodiny. Co je pro nás nenormální, pro ni je přirozené, nic jiného nezná. Lze ji pak odsoudit, když tu "stvůru" nedokáže s klidným svědomím zastřelit? Tu sílu ji dá vlastně ne pud sebezáchovy, nýbrž touha ochránit svou vlastní rodinu.
Velkým plusem příběhu je popis přírody v močálech i "kurz přežití" v lesích včetně postřehů, jak číst stopy v lese.

27.01.2023 4 z 5

Alej smrti Alej smrti Jiří Hanibal

Velmi dobře zachycený obraz současnosti ve společnosti i světě obchodu. My pidilidičci chodíme každý den do práce, zatímco o našem živobytí zrovna rozhodují boháči bez skurpulí s pomocí nenasytných úředníků státní správy. Nemám iluze, že by jeden šikovný neúplatný policajt s tím mohl něco udělat. Je to stejné tady, jako i jinde po celém širém světě. A momentálně si kladu otázku: Má smysl jít příští týden k volbám, když je chobotnice neporazitelná?

20.01.2023 4 z 5