MirijamFrankl MirijamFrankl komentáře u knih

První První Kiera Cass

Selekce je pro mě docela zvláštní čtenářská zkušenost. V celé knize není tolik napětí, kolik bych v YA očekávala, v poměru s jinými knihami (např. Hunger Games nebo Divergencí) tam najdete minimum násilí a velkorysou dávku romantiky, a přesto...
Přesto mě Selekce chytla na prvních stránkách úvodní knihy a nepustila až do epilogu První. Jednoduchý, svižný styl z ní dělá ideální letní čtení, nechybí v ní romantika vyvažovaná nedorzuměními a hádkami i politickými machinacemi (ty mě v knize pro dospívající celkem překvapily). Dívky ze Selekce, především pak z Elity, mi hrozně přirostly k srdci a nestaly se tedy jen Američinými kamarádkami, ale i mými vlastními. Pozitivně mne udivila docela promyšlená psychologie postav (hlavně Celesty, kterou jsem si v posledním díle velmi oblíbila, ale i Kriss a Elise).
Příběh jsem prožívala s Amerikou, včetně jejích triumfů a momentů, kdy byla na dně (a že jich tam je). Jako většinu čtenářů mě samozřejmě někdy vytáčela svou nerozhodností a špatnými rozhodnutími, na druhou stranu, kdo by si oblíbil dokonalou postavu?
Za mě je celá Selekce pěkná feel-good série, ke které se určitě ještě někdy vrátím.

16.06.2019 4 z 5

Ledoví piráti Ledoví piráti Dirk Husemann

Nejprve mi dělalo trochu problém se začíst, ale neotřelý, líbivý nápad, poetický jazyk a pořádná dávka dobrodružství mě nakonec dostala. Upřímně se mi líbila i dějová linka Matyldy, jelikož dle mého nešlo o žádnou přeslazenou, jednoduchou romanci a závěr mě hodně překvapil.

16.06.2019 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Čtivá romantická oddechovka, sice hodně předvídatelná, ale pobaví a vtáhne do děje.

09.05.2019 4 z 5

Antigoné / Élektrá Antigoné / Élektrá Sofoklés

Možná že z dnešního hlediska už nejde o nic tak extra, ale pokud si uvědomíme, že obě hry byly napsány před tisíci lety , jde o něco úžasného. Fascinující studie psychologie člověka v konfliktu, vnitřně rozpolceného jedince.

27.03.2019 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Robertu Merlovi se v této fascinující knize podařilo mistrně vystihnout člověka, který přišel o víru v boha, aby záhy našel novou: Německo a zapadl do soukolí jedné z nějvražednějších mašinerií dějin.

16.03.2019 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Výborná kniha napsaná strhujícím stylem, se srdcervoucí upřímností. Velice děkuji autorce za propojení YA literatury a pro ni trochu netradičního historického děje.

11.03.2019 5 z 5

Mefisto Mefisto Klaus Mann

Pozoruhodně přesná psychologická studie naprosto bezcharakterního člověka, člověka, jehož nazýváme "špatným", a kterých je na světě bohužel mnoho. Toto dílo nutí k zamyšlení nejen nad druhy lidské sobeckosti a morálkou, nýbrž i nad politickými souvislostmi a prostředím totalitního státu.
Myslím, že tohle je kniha, kterou by si měl přečíst každý.

27.01.2019 5 z 5

Vlasy dryád Vlasy dryád Renata Štulcová

Ať si říká kdo chce co chce, já jsem z knihy nadšená. Rafaelka mne jako vždy pohltila a nepustila až do poslední stránky. Bylo tam přiměřeně napětí i té sladké romantiky, kterou si podle mě Marina zaslouží. Některé postavy mě překvapily, několikrát jsem se zasmála a něco mi vyrazilo dech - za mě super.
Pokud bych měla něco vytknout, tak by to bylo přidávání nových postav, které nehrály v příběhu žádnou roli místo rozvíjení známých charakterů, o nichž se v sérii zatím téměř nic neprozradilo a pár logických nedostatků (např. účel výměny brýlí).
Pokud pomineme tyto dva minusy, je to dokonalá četba pro romantické dívky hledající i nějakou tu napínavou a tajuplnou zápletku a samozřejmě nejen pro ně.

24.01.2019 4 z 5

Kůže plná stínů Kůže plná stínů Frances Hardinge

Knížka s úžasnou, mrazivou atomsférou, zasazená do zajímavého historického období a napsaná velmi poetickým jazykem...pro milovníky fantaskna a dějin rozhodně doporučuji a nezastírám, že tato kniha na mne udělala opravdový dojem!

17.01.2019 5 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Tato knížka je jedna z mál, co mě dohnaly k slzám a donutily mě zamyslet se nad tím, co znamená OPRAVDOVÁ láska. Ubohého Erika - fantoma, mi bylo na konci moc líto a zároveň jsem ho velice obdivovala.

11.01.2019 5 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Zezačátku mi přišlo, že se hlavní hrdinka nechová na skoro sedmnáct let a nedokázala jsem se s ní moc ztotožnit, ovšem tento dojem rychle vyprchal a já si tuhle odlehčenou, strašně veselou knížku, ketrá však nabízí i ledacos k zamyšlení, moc užila. Nějakým způsobem jsem si našla cestu ke kžadé postavě a s Larou jean všechno prožívala. Vřele doporučuji a těším se na další díly.

11.01.2019 4 z 5

Peříčko v bouři Peříčko v bouři Emily Wu

Neuvěřitelný příběh o lásce, přátelství, utrpení, houževnatosti, odvaze a soucitu v rozličných podobách, ale bohužel hlavně o ztrátách, které si v našich podmínkách jen stěží dovedeme představit. To vše podané prostě, leč poutavě. Myslím, že tuto knihu by si měl přečíst opravdu každý.

02.01.2019 5 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

Krásně napsaná, drsná a zároveň romatická kniha o nesnadném životě čtrnáctileté dospívající dívky s velkým odhodláním a velkými plány. Před očima se vám odvíjí nesnadná pouť několika dobře vykreslených postav, která zaručuje, že se nebudete nudit. Kniha se mi velice líbila, dojala a Sarah velmi obdivuji, ačkoliv konec mi přišel trochu...nerealistický, až příliš dokonalý.

16.11.2018 4 z 5

Vzhůru za slávou Vzhůru za slávou Soman Chainani

Trochu mi chybělo staré dobré prostředí Školy dobra a zla a celé mi to přišlo dost předvídatelné. Jinak ale oceňuji dospělejší ráz pohádek, lidské postavy a již se těším na další díl.

15.11.2018 4 z 5

Stačí jen chtít Stačí jen chtít Joelle Charbonneau

Určitě čtivý thriller s napinavou zápletkou a realistickými postavami, který stojí za přečtení, ačkoliv jsem čekala trochu elegantnější konec.

08.11.2018 4 z 5

Četla jsem ji v originále a byla napsána velmi poutavě, jen mne mrzí, že tak dobrý námět nemá klasickou prozaickou podobu obohacenou o některé detaily, které se do filmu jednoduše nevešlo. Docela mne překvapilo, jak málo je ve snímku vlastně dialogu, většina knihy se skládala ze scénické poznámky...

31.10.2018

Š jako Šarlota Š jako Šarlota Lenka Lanczová

Průměrná knížka, občas jsem se zasmála, někdy se do hlavní hrdinky vcítila, ale většinu času mi byla Šarlota silně nesympatická, s nulovou sociální inteligencí. Jediná postava mému srdci blízká byl Honza Diviš.
Znovu bych si ji nepřečetla, ale jako lehčí čtení na jeden večer proč ne.

31.10.2018

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Drsná, inspirativní kniha s bohatým a složitým příběhem realistickými postavami. Moc se mi líbilo propletení jednotlivých linií a zamilovala jsem si postavu Christmase Luminity a Cetty, ačkoliv Ruth mi od začátku připadala dost sobecká.

31.10.2018 5 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Zpočátku mi to přišlo poněkud primitivně napsané, ale později jsem si uvědomila hloubku celého příběhu. Kniha změnila můj pohled na dospívání a sexualitu, homosexualita se pro mě stala nějak víc reálná, dokážu se do LGBT lépe vcítit.

22.10.2018 4 z 5

Černé znamení Černé znamení Sebastien de Castell

Svižná, vtipná a akcí nabitá kniha. Příběh sice není nic, co byste nečetli už někde předtím, ale musím říct, že se mi velmi líbí myšlenka hlavního hrdiny, který není dokonalý nadčlověk a argosanská filozofie. Oceňuji rovněž realistickou romantickou linku bez laciné přeslazenosti.

19.10.2018 4 z 5