miri.f miri.f komentáře u knih

Jazyk v klíně Jazyk v klíně Petra Bidermanová

Tuto knihu jsem si s sebou vzala do vlaku, aby mi ukrátila cestu. Trochu jsem se obávala obsahu a následného rudnutí, ale nemusela jsem. Styl autorky mě vůbec neoslovil. Všechny povídky byly psány téměř jako přes kopírák, hlavní hrdinky byly nachlup stejné, stejně uvažovaly, stejně cítily, navštěvovaly stejná místa... Možná by nebylo od věci trochu opustit zaběhnuté téma a vypravit se na dobrodružnou výpravu fantazie. Český jazyk je opravdu velice bohatý a je smutné, když se autor knihy omezuje pouze na věty holé...

20.05.2016 1 z 5

Platící hosté Platící hosté Sarah Waters

Tato kniha pro mě byla příjemným překvapením! Naprosto mě pohltila, a až do poslední chvíle jsem si užívala všechna popisovaná zákoutí, každou větu, každé slovo... Do dnešního dne pro mě byla na vrcholu kniha Špičkou jazyka, nyní se pořadí trochu mění a Platící hosty považuji za nejlepší autorčino dílo...

24.01.2016 5 z 5

Tak trochu jiné namlouvání Tak trochu jiné namlouvání Vladimír Hrubý

Moje comingoutová srdcovka, ke které jsem se v dobách svého L-dospívání několikrát ráda vrátila. Dokonce jsem měla tu čest se s autorem před lety sejít a říci mu svůj vlastní příběh, na jehož publikaci nakonec nedošlo. Celkově to není nic extra, příběhy jsou skutečně velice jednoduše psané, ale v té době pro mne znamenaly mnoho - bez internetu jsem si tenkrát připadala jako jediná lesba na světě a díky knize jsem si uvědomila, že tomu tak rozhodně není :-).

19.11.2015 4 z 5

Terezín, tři roky v předpeklí Terezín, tři roky v předpeklí Carlo Ross

Tento příběh mě od samotného počátku dostal. Líbilo se mi, jakým stylem je psaný a byl příjemnou změnou po všech knihách, kde jsem se dozvěděla přehršel faktických informací. V příběhu Davida Rosena nechyběla lidskost, kterou jsem v jiných dílech postrádala. Po druhé polovině knihy však došlo ke zvláštnímu zvratu a už nebyla tak záživná. Autor náhle mění i styl a z poutavého příběhu se stává pouhý výčet událostí. Nakonec mi tedy nezbývá, než hodnotit třemi hvězdami.

09.11.2015 3 z 5

Deník 1938–1945 Deník 1938–1945 Helga Hošková-Weissová

Co říci, když se nedostává slov? Příběh paní Helgy Weissové jsem znala již dříve, ovšem teprve díky této knize jsem se dozvěděla více. Troufám si říci, že tato kniha je nejzdařilejším a nejlepším dílem z této doby, kterou jsem měla tu čest číst. Velice děkuji za tuto možnost! Nezbývá mi jiného, než pouze smeknout svůj pomyslný klobouk, ačkoliv bych si mnohem raději s touto dámou potřásla rukou.

14.09.2015 5 z 5

Terezínský deník 1941–45 Terezínský deník 1941–45 Eva Roubíčková

Poutavě napsaný příběh, který mě bavil, přestože v mém srdci zřejmě nebude patřit mezi ty úplně nejlepší daného tématu. Oceňuji však příval nových informací a smekám před autorkou...

20.08.2015 4 z 5

Děvčata z pokoje 28 Děvčata z pokoje 28 Hannelore Brenner-Wonschick

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Ani mi nevadilo, jak už píše kdosi pode mnou, že je spíše teoretická. Vlastně jsem se o hlavně o tu teorii zajímala a překvapivě o to hlouběji pak pronikla do světa nevinných dětských obětí. Musím říci, že jsem nadšená- zpracováním, příběhy, osudy... Dětská opera Brundibár je fascinující! A když pak celý příběh spojíte s tímto https://www.youtube.com/watch?v=U6RfdLD5HwY , tím více vám uvízne v srdci. Děkuji za tuto možnost.

12.04.2015 5 z 5

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

Každá kniha, která v sobě obsahuje svědectví z těchto těžkých a pro nás nepředstavitelných dob, by měla být oceněna. Na textu bylo sice znát, že ji nepsal spisovatel, ale to mi nevadilo, naopak to mělo své kouzlo.

17.03.2015 4 z 5

Nemám žádné jméno Nemám žádné jméno Dagmar Hilarová

Knihu jsem přečetla před malou chvílí a mísí se ve mně nejrůznější dojmy, kterých jsem nyní plná. Jsem ohromena, pobouřena i dojata. Styl psaní básní, který autorka používá, mi je bohužel cizí, nicméně některými kousky mne i přes tento fakt skutečně oslovila - snad proto, že se v nich odráží každodenní chléb obyvatel terezínského ghetta, který si my, nezaujatí, ani po přečtení tisíce podobných publikací nebudeme umět skutečně představit. Je velká škoda, že se tato kniha ve své mateřské zemi dočkala vydání až příliš pozdě. A co si myslím o paní, která si dílo neprávem přivlastnila? Dle mého úsudku... Ukrást někomu jeho dílo je sprosté... ale živit se z cizího neštěstí a konat tak v souvislosti s problematikou holocaustu, to už je vrcholem bestiality. K lidem, kteří se stali obětmi holocaustu, ať už přežili či nikoliv, bychom měli chovat tu největší úctu, kterou v sobě máme.

18.02.2015 5 z 5

Drobky z Františka Gellnera Drobky z Františka Gellnera František Gellner

Svými současníky nepochopen a mnohdy zavrhován... Nikdy jsem nechápala, proč svět oslavuje rádoby umělce, kteří napíší každou volovinu, jež se jim urodí v hlavě a ke všemu se jim to ani nerýmuje. Tento druh poezie mi s největší pravděpodobností zůstane navždy cizí. Nikoliv tvorba Františka Gellnera. Dává nám nahlédnout do svého nitra, jeho básně jsou tolik srozumitelné, a přesto mistrně psané. Pro mě špička poezie! Hodnocení 4*, ale to jen proto, že obsahem knihy jsou i povídky, které mě už tolik neoslovily.

04.02.2015 4 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Anna Franková byla velice talentovaná a věřím tomu, že kdyby svůj pobyt ve vyhlazovacím táboře přežila, zcela jistě by se stala uznávanou spisovatelkou. Ve 14-ti až 15-ti letech měla úžasnou slovní zásobu a některé slovní obraty byly takřka fascinující.

08.01.2015 4 z 5

Holocaust Holocaust František Emmert

Musím napsat, že tato monografie je jedním z největších skvostů, které má knihovna obsahuje a jsem za to velice ráda. Přečetla jsem již řadu dokumentů a nechápu, jak může někdo popírat tak příšerné události, které se v historii odehrály...

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Jedna hvězda, ale jen za to, že jsem knihu dočetla do konce...

02.01.2015 1 z 5

Písně z Lesbu Písně z Lesbu Sapfó

Četla jsem několikrát a pevně věřím, že jednou budu mít opět možnost toto velkolepé dílo číst. Je škoda, že se z její tvorby příliš nedochovalo...

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Je pravdou, že ač je krátká, tak není lehké ji přečíst jedním dechem. V těch pro mnohé jednoduchých, nudných věcech, je totiž ukrytá hloubka příběhu paní Dallowayové. Proto je tolik těžké knihu číst. Samotné mi trvalo dost dlouho, než jsem dočetla poslední stránku, ale rozhodně jsem nelitovala.

02.01.2015 3 z 5

Olga Hepnarová Olga Hepnarová Roman Cílek

Výtečně napsané, čtivé. Když se podíváme pod slupku celého příběhu, těžko ještě někdy dokážeme nalézt oběť či viníka.

Špičkou jazyka Špičkou jazyka Sarah Waters

Nevím, co napsat v úvodu, protože všechna superlativa byla již napsána. Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem a klidně se k ní po určité době zase vrátím. Narozdíl od toho film není tak povedený, proto bych všem doporučila, aby si nejprve přečetli knihu. Tímto dílem si mě Sarah Waters získala i do jejích dalších velkolepých děl.

Noční hlídka Noční hlídka Sarah Waters

Další výtečně napsaná kniha, tentokráte z druhé světové války. Tento názor nepochází z mé hlavy,ale souhlasím s ním - nebyl by to zase až tak zajímavý příběh, kdyby jej nenapsala Sarah Waters svým úžasným stylem, a kdyby nebyl pojat tak, jak kniha pojata je, tedy ve třech časových rozmezích, odehrávajících se pozpátku. V porovnání s ostatními romány téže autorky je však tento na druhém místě hned po Špičkou jazyka.

02.01.2015 5 z 5

Černá kniha českých bestiálních vrahů Černá kniha českých bestiálních vrahů Jaromír Slušný

Tak tato kniha mne bavila od počátku až do konce. Musím rovněž pochválit autorovo poutavé zpracování případů, které jsem znala z jiných knih již předtím, ale styl pana Slušného mě nadchnul asi nejvíce.

02.01.2015 4 z 5

Malý vetřelec Malý vetřelec Sarah Waters

Zpočátku se mi kniha četla velice těžko a do čtení jsem se musela prakticky nutit... Ale od osudného "pokousání" se můj pohled změnil a až do konce jsem se zase pomalu nedokázala od čtení odtrhnout. Závěrečné vyústění mi nechybí, obrázek jsem si udělala sama a trochu laškuji s myšlenkou, že za vším tím prapodivným děním stojí sám hlavní hrdina :-).