minirock minirock komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Mistrovské dílo a skvělý zážitek. Knížka, která vás chytne a nepustí, dokud ji nepřečtete. Můžu jenom doporučit.

12.03.2017 5 z 5

Krotitel Krotitel Camilla Läckberg

Lidé jsou někdy pěkní prevíti a když se ještě dva takoví sejdou, dopadne to jako v této knížce. Kniha je to těžce čtivá, tak jako většina této spisovatelky. Jednu hvězdu ale ubírám za ten konec, podle mě překombinované a ne úplně vysvětlené, zřejmě si autorka nechává některá pojítka na příští knihu, což by bylo výborné. Už se těším.

13.01.2017 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Výborná kniha. Měl jsem trochu obavy z toho, že je to třetí díl trilogie ale z knihy to není vůbec poznat. Perfektní popis skotského ostrova, počasí (téměř stále prší) a předeším lidí, horalů, zvyklých na drsný život. Finovo vyprávění o skupině přátel z úspěšné hudební skupiny mělo spád a události ze současnosti byly vzrušující i když dospěly do tragického konce. Má to jedinou vadu na kráse, nemám a nikdy nebudu mít žádné CD Amranu. Moc rád bych je slyšel.

23.12.2016 5 z 5

Nataša Gollová Nataša Gollová Aleš Cibulka

Další z knih, které mapují život i kariéru našich prvorepublikových filmových star. Zkraje autor popisuje mládí a první úspěchy herečky na prknech, která znamenají svět. Dále se rozepisuje o krátké ale neobyčejně úspěšné etapě kdy byla Nataša Gollová skutečně filmovou hvězdou, milovanou celým národem. Zmiňuje také její poválečné osudy a konec jejího života, který byl tragicky poznamenán alkoholem a zdravotními problémy. Je zvláštní, že jak Lída Baarová, tak i Adina Mandlová a Hana Vítová, stejně jako Nataša, zůstaly na konci svého života prakticky opuštěné a téměř zapomenuté v domovech důchodců, kde čekaly na smrt. Kniha stojí za přečtení, např. ten dopis Miroslava Horníčka k Natašiným pětasedmdesátinám jsem si četl několikrát, je krásný i smutný zároveň.

28.01.2014 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Námět celkem zajímavý, ale děj zůstává tak nějak napůl cesty. Prvky nadpřirozena ale velmi povrchní. Vysvětlení žádné. Neutěšené prostředí hornického městečka, mizerné dětství, šikana ve škole, nezaměstnanost rodičů, to vše na mě nepůsobilo dobře. A největší problém jsem měl s postavami knihy, které jsou v podstatě všechny svým způsobem ztroskotanci hledající smysl života, někdo v pomstě, někdo v bohatství, jiní přátelství nebo lásku a ti největší zoufalci volí sebevraždu. Takový je bohužel i hlavní hrdina, neustále kouří, chlastá, má dluhy které by rád splatil ale vlastně ani neví jak. Nejsem z knihy zklamaný ale tohle nebyl můj šálek kávy.

05.01.2024 3 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Určitě lepší než Upálené. Zajímavý námět ale některé věci zůstaly na půl cesty, nevysvětlené, což mi trochu pokazilo dojem. Přesto se mi kniha líbila a hned začínám od C.J.T. číst další.

30.12.2023 5 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Příjemné překvapení, líbilo se mi to. Co jsem ale nechápal bylo proč dva dospělí lidé musí tajit svůj vztah před okolím ať už okolnosti byly jakékoliv. Sám vím v našem nijak velkém městě o třech podobných případech bez jakýchkoliv následků. Asi jsme co se vztahů týká dál než Amerika ... Ale jinak pěkně napsáno, citlivě, bez zbytečně přehnaných emocí, prostě všeho tak akorát.

19.05.2023 5 z 5

Zima v kaňonu Zima v kaňonu Walt Morey

Hodně naivní ale taky hodně pěkné čtení pro děti i dospělé. Příběh patnáctiletého Petra který se po letecké havárii dostane kdesi hluboko v horách do srubu s mrzoutským starcem aby se po šesti měsících vrátil zpět do civilizace zocelený a zkušenější po všech stránkách. Krásné popisy přírody a života dvou odlišných lidí v odlehlé divočině kde jedinými společníky jsou jelen, sova a kuna ... A po smrti Omara Picketta se z Petra stává i ochránce tohoto krásného koutu země před bezohlednou těžařskou společností aby tak splnil přání svého zachránce.

14.04.2023 4 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Z knížky jsem měl pocit že celá tato, alespoň pro mě téměř šílená akce, byla pro autorku jakýmsi druhem terapie, která mohla ale také nemusela vyjít. Myslím že je škoda, že Monika nedokázala čtenáře více zaujmout, čekal jsem mnohem více informací i příhod z trailu, vždyť jich muselo být mraky. Takto je půl knížky jenom neustále opakováno že musela 20x denně hledat WC. U studentky žurnalistiky bych přepokládal větší vtažení čtenáře do děje. Takže chvílemi bylo čtení trošku nuda. Nicméně za to, co tato dívka dokázala jí patří můj obdiv a smekám před ní pomyslný klobouk. Snad jí to pomohlo v jejím dalším životě.

07.02.2023 3 z 5

Bimba - velká kniha komiksů Bimba - velká kniha komiksů Tomáš Prokůpek

Bohumila "Bimbu" Konečného mám rád jako ilustrátora dobrodružných knížek, hlavně Batličkových románů a nádherných reklamních obrázků žen a dívek. Jeho komiksy jsem neznal ale o Octobrianě jsem samozřejmě četl. Přiznám se že Pohádku jsem nedočetl, nebavilo mě to. Výborná je textová část knihy, zejména podrobné svědectví o Petru Sadeckém (chudák pan Čvančara, takhle přijít o mayovky TaM i s původními obálkami, to je pech) a celá historie kolem Amazony-Octobriany.

08.12.2022 4 z 5

Mluví Černý jelen Mluví Černý jelen John G. Neihardt

Je to škoda, místo aby se naše moderní civilizace poučila ze zkušeností a moudrosti těchto lidí, zadupali jsme je do země a dnes se chlubíme tím, když se nám podaří nějaké náhodou objevit. Naštěstí jsou knihy jako je třeba tato, kde se o historii a způsobu života původních obyvatel Ameriky může čtenář hodně dozvědět. Leitmotivem této knihy je však život duchovní vypravěče Černého jelena, lakotského svatého muže. A jeho vzpomínky na bitvu u Little Big Hornu nebo na masakr u Wounded Knee se čtou jedním dechem. Zajímavé a poučné nejen pro čtenáře indiánské literatury.

27.02.2022 5 z 5

Velký komiksový vandr Velký komiksový vandr Milan Krejčí

Komiks není určitě v popředí mých zájmů ale dvojice Krejčí a Moravec je pro mě zárukou kvality, stejně tak jako nakladatelství TaM. A nejsem zklamán, většina kreslených příběhů je zajímavá a dobře se čte. Jako bonus mám knihu podepsanou od některých autorů, např. od Mirka Pospíšila, Vladimíra Tučapského, Jiřího Zimčíka, Dana Růžičky, Petra Modlitby nebo Pavla Čecha a také od autora Milana Krejčího. Radost číst i jen tak si prohlížet.

07.12.2021 5 z 5

Lída Baarová: Návraty Lída Baarová: Návraty Jiří Tauchen

O Lídě Baarové existuje mnoho knih ale toto je zřejmě první, která podrobně mapuje její filmovou a divadelní kariéru po jejím útěku z Československa. A za to jsem velmi rád, protože o jejích italských, španělských ale i některých německých filmech je poměrně málo informací, natož aby je český divák mohl někde vidět (kromě Darmošlapů a Pruského příběhu lásky). Kniha obsahuje velké množství archivních fotografií ze zmíněných filmů ale i divadelních představení ve kterých L.B. hrála, většinou málo známých. Je z nich patrné, že Lída Baarová byla nejen krásná žena ale i výborná filmová a divadelní herečka.

04.08.2021 5 z 5

Miroslav Pospíšil Miroslav Pospíšil Milan Krejčí

Další skvělá monografie vynikajícího ilustrátora dobrodružných příběhů. Považuji za čest že jsem se na ní mohl finančně podílet. Vše o knize již napsal pode mnou Arminus, takže se nebudu opakovat. Dodám jen to, že jsem loni s kamarádem Honzou strávil úžasné odpoledne u Mirka na zahradě v jeho srubu a poté jsem si prohlédl i jeho ateliér. Je to bezvadnej, pohodovej chlap s kreslířským nadáním od pánaboha. Obrázky v knize jsou parádní ale vidět originál, to je ještě o stupeň výš. Byl to zážitek na který se nezapomíná.

07.07.2021 5 z 5

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Jan Kornel sepisuje na stará kolena svá dobrodružství která zažil jako mladý voják ve třicetileté válce, na galejích, v otroctví a nakonec jako námořník na pirátské lodi. Kniha se čte dobře ale před takovými padesáti lety by se mi líbila určitě mnohem víc.

08.05.2021 4 z 5

Zpověď Zpověď Karel May

První ze dvou zamýšlených životopisných knih Karla Maye. Druhou už bohužel autor nestihl napsat. Karel May, velký německý spisovatel a básník, popisuje svůj život tak, jak šel, pravdivě a bez příkras. Povětšinou je to smutné čtení, dětství a dospívání v rodném Ernsttalu v rodině chudého tkalce, do čtyř let slepý, zažil bídu jakou si málokdo z nás dokáže představit. Jediným přítelem a vzorem mu byla babička, kterou velmi miloval a z jejíhož vyprávění později čerpal náměty ke svým povídkám. Vystudoval na učitele a pak přišlo jeho nejtemnější období, kdy strávil několik let ve vězení. A právě zde v sobě objevil spisovatelské nadání a začal psát své nesmrtelné romány které ho záhy proslavily téměř po celém světě. May dále popisuje svůj život známého spisovatele, své dílo a soudní pře s vydavateli.
Druhá část knihy je věnovaná vzpomínkám jeho druhé ženy Kláry a úvahám různých autorů na témata jako např. Ženy v díle K.M, My mladí a K.M., Vila Shatterhand, Manželství K.M. nebo Užitek z četby K.M. atd.
V knize jsou též otištěny fotografie rodného domu K.M. a z cest po Orientu a Americe. Je to zajímavá kniha pro toho, kdo se chce o Karlu Mayovi dozvědět víc než z většinou tendenčních a nepříliš pravdivých článků z novin nebo časopisů.

21.02.2021 5 z 5

Groznatův štít Groznatův štít Jiří Řípa

Štorchovy romány jsou po všech směrech lepší ale tato Řípova dobrodružná kniha z období Sámovy říše za nimi zas až tolik nezaostává. Je zde odvážný a ke všemu zamilovaný hrdina, toužící vykonat odvážné skutky jako jeho otec Groznata, jehož smrt je zpočátku zahalena tajemstvím. Nicméně jeho mladý syn Mstiš je odhodlaný jít v jeho stopách a přidává se k vojsku knížete Lučanů Česty a stává se součástí Sámovy armády která vyžene ze Slovanského území franckého knížete Dagoberta. Knížka stojí za přečtení už jen proto že knih o tomto období naší historie není zase tolik a navíc je doplněna pěknými obrázky Zdeňka Buriana.

12.12.2020 4 z 5

Tajemství pytlácké jeskyně Tajemství pytlácké jeskyně Vjačeslav Palman

Příhody mladého lesníka Saši, který se s ochránci přírody stará o rozlehlé kavkazské lesy a hory kde žijí stáda zubrů, kozorožců, jelenů a další divoká zvěř. A právě jeleni jsou cílem pytlácké skupiny kterou se Sašovi a jeho kolegům podaří dopadnout, vůdce pytláků ale uteče a je třeba jej zneškodnit než napáchá další škody. Pěkná knížka pro mládež, líbilo se mi jak autor popisuje nádhernou kavkazskou přírodu a kamarádství medvěda Bobíka, jelena Tomíka a psa Archyze.

11.04.2020 4 z 5

Lovec jelenů Lovec jelenů James Fenimore Cooper

Ačkoliv jsem film Náčelník Velký had viděl mnohokrát, knížku podle které byl natočený, jsem četl poprvé. A jsem příjemně překvapený. Děj je vrstevnatější jako film a to mu přidává na zajímavosti. Dlouhé popisy krajiny mě vůbec nevadily, naopak, připadalo mi jako by autor to Zrcadlové jezero opravdu znal. A ono tomu tak skutečně bylo. Postavy byly jasně dané, kladné i záporné, jen ti Huroni mi přišli takoví váhaví, nemyslím že by se ve skutečnosti se zajatci tak párali jak popisuje autor. A nakonec jedna z nejemotivnějších scén umírání jakou jsem za posledních mnoho let četl, opravdu mě dojala. Celkově jsem s knihou spokojen a těším se na další díly s Jelenobijcem. To oslovení mi teda zpočátku trochu tahalo uši ale zvykl jsem si. A velkým bonusem jsou samozřejmě obrázky Zdeňka Buriana !

14.03.2020 5 z 5

Strašák Strašák Michael Connelly

Novinář Jack McEvoy je trochu takový Theo Cray ze Šelmy. Náhodou se dostane ke kriminálnímu případu a ujímá se vyšetřování. Ke cti Connellymu ovšem není Jack takový superman jako Theo, i když těch náhod které mu pomáhají děj posouvat je tam taky pár. Příběh je ale mnohem uvěřitelněji napsaný, oba hlavní hrdinové jsou sympatičtí a těšil jsem se doslova na každou další stránku. Pro mě jedna z nejlepších autorových knih určitě srovnatelná s knihami o Harry Boschovi na které jsou zde i odkazy.

28.07.2019 5 z 5