Groznatův štít

Groznatův štít https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51456/bmid_groznatuv-stit-CgY-51456.jpg 4 36 12

Dobrodružný román z doby počátků Sámovy říše kolem r. 631 vypráví o statečném slovanském chlapci, který pátrá po minulosti svého padlého otce Groznaty a po boku Lučanů bojuje v Sámově vojsku proti germánským Frankům. 45-002-76

malpet
18.01.2023 3 z 5

Knihu jsem našel v knihobudce, mám rád příběhy z úsvitu dějin, a ne všechny musí nutně pocházet od Štorcha, jehož knihy už jsou dnes vzhledem k moderním poznatkům vědy mírně přežité. Toto vydání je s ilustracemi Zdeňka Buriana, za které přidávám hvězdičku. Příběh jednoduchý, jednání postav víceméně černobílé, jako 8 letého kluka by mně to bavilo asi víc. Knihu posouvám zase dál, třeba někoho osloví víc než mně.

špulo
31.01.2022 4 z 5

Mám rád knihy, ktoré dokážu navodiť atmosféru doby a vcucnúť ma do nej. Tomuto príbehu z doby starých Slovanov sa to podarilo hneď v úvode. Ide v prvom rade o dobrodružný príbeh v duchu Eduarda Štorcha. Dej sviští, žiadne zdĺhavé popisy či dialógy, pravda vítězí nad lží a nenávistí. Tak, ako to má byť. Škoda zbytočne pateticky rozjuchaného záveru. Navyše by sa hodil aspoň krátky epilóg k osudom hlavných hrdinov. Alebo nejaký doslov. V každom prípade to bol príjemný a sympatický výlet do minulosti.

Filatov
02.01.2021 3 z 5

Myslel jsem, že v knize se bude více bojovat, tak jak bylo prezentováno v popisku, ale pravdou je, že na boj moc prostoru v knize není. Možná tak ani ne poslední čtvrtinu knihy. Jinak jde o takovou svižnější trochu rozsáhlejší povídku.

minirock
12.12.2020 4 z 5

Štorchovy romány jsou po všech směrech lepší ale tato Řípova dobrodružná kniha z období Sámovy říše za nimi zas až tolik nezaostává. Je zde odvážný a ke všemu zamilovaný hrdina, toužící vykonat odvážné skutky jako jeho otec Groznata, jehož smrt je zpočátku zahalena tajemstvím. Nicméně jeho mladý syn Mstiš je odhodlaný jít v jeho stopách a přidává se k vojsku knížete Lučanů Česty a stává se součástí Sámovy armády která vyžene ze Slovanského území franckého knížete Dagoberta. Knížka stojí za přečtení už jen proto že knih o tomto období naší historie není zase tolik a navíc je doplněna pěknými obrázky Zdeňka Buriana.

milan.krimsky
21.05.2020 5 z 5

Kniha o Slovanských kmenech, Sámovo říši v 7. století odehrávající se v Dolním Poohří. Ač vymyšlený děj, tak se dobře čte.

braunerova
28.09.2019 3 z 5

Jednoduchý příběh určený dětskému čtenáři, kterému, alespoň pro mě, chybí kouzlo Štorchových knih. Nejlepší byl konec věnovaný bitvě Sámových Slovanů s Dagobertovými Franky.

mirabl
27.09.2019 5 z 5

Příjemné překvapení. Úsvit slovanských dějin, podaný čtivou formou dobrodružného příběhu. Už navždy si budu pamatovat, že když Perun odmítne obětinu, tak se tutově semele něco moc nepěkného. 90%.

Rigel-nika
25.08.2017 5 z 5

vřele doporučuji

Nimue
25.08.2017 5 z 5

super kniha

bruntal
10.05.2017 4 z 5

Jako malý žáček jsem si kvůli škole musel povinně vést čtenářský deník, kam jsme si měli zapisovat všechny přečtené knihy. Dodnes si pamatuji, že tuto knihu mi učitelka neuznala, protože si myslela, že jsem si ji vymyslel :)

Rocker007
03.03.2014 5 z 5

Kniha mi velmi připomíná mé čtení ve Štorchovkách. Knihu jsem objevil náhodou v univerzitní studovně a za 10 kč pro Ústecký útulek mi to stálo. Nelituji, je to příjemné odpočinkové čtení, které má v sobě napětí, kus historie a přitom takovou svou milou naivitu.

Simonov
04.07.2013 5 z 5

Klasika, srdcová záležitost, kniha mého mládí. Druhá kniha, kterou jsem po letadélku káněti přečetl jako dítě celou komplet.