Miliarda Miliarda komentáře u knih

Rodinné právo Rodinné právo Ondřej Šmíd

Takto má vypadat moderní učebnice. Přehledně strukturovaná, velmi dobře popisující základní materii s příslušnými odkazy pro zájemce o prohloubení svých znalostí v dané problematice. Nadto lze vyzdvihnout i fakt, že se autorka nebojí již jednou zdůrazněnou materii krátce rekapitulovat a na závěr každé kapitoly přiložit otázky, které dané učivo rekapitulují, tak aby čtenář měl i sám pro sebe zpětnou vazbu, zda-li danému tématu rozumí. Byť rodinné právo není mým nejoblíbenějším právním oborem, učebnice mě nadchla a rozhodně mi tuto látku zpříjemnila a hlavně i velmi edukovala, což se ne o každé učebnici (zejména právní) dá bez ostychu říci.

10.08.2023 5 z 5

Římské právo Římské právo Jaromír Kincl

Ideální učebnice pro všechny, kdo chtějí hlouběji proniknout do tajů římského práva. Prof. Skřejpek, jakožto autor učebnice ukazuje svou obrovskou erudici a vytváří komplexní přehled základních římskoprávních institutů a nezřídka se nebojí jít skutečně do hloubky. Co lze však na druhou stranu vytknout je struktura učebnice, kdy text není v podstatě nijak členěn a je velmi obtížné se v takto obsáhlém a souvislém textu orientovat. Já osobně doporučuji spíše učebnici od stejného autora, a to: Římské soukromé právo: systém a instituce, která je daleko přehlednější a byť ne tak všeobsažná, základní vhled do stěžejních institutů římského práva nepochybně poskytuje.

05.08.2023 4 z 5

Excelentní náhled do čínské mentality a čínských reálií. Tomáš Etzler podává úchvatný, byť značně znepokojivý popis toho, co Čínu nejvíce formuje. Ať už je to takřka nulová snaha o zlepšení životního prostředí, korupce, až znepokojivá moc komunistické strany či potlačování lidských práv. Na druhou stranu dokáže poukázat i na pozitiva, kdy jedním z hlavních je především laskavost lidí na čínském venkově, která celou knihou prostupuje. Vedle toho čtenář nahlédne i do autorových myšlenkových pochodů a osobního života, což v knize zaměřené především na popis jeho novinářské práce v Číně, nepůsobí překvapivě nikterak rušivě.

Kniha mě opravdu nadchla a mohu doporučit všemi deseti.

31.07.2023 5 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Laskavá kniha odehrávající se během Velké krize a popisující každodenní radosti a strasti obyvatel v kalifornské ulici Na Plechárně. Ačkoliv děj sám o sobě není nijak strhující a nedočkáme se žádného výraznějšího překvapení, hlavní postavy jsou napsány natolik poutavě, že tento drobný nedostatek "zhojí". Ačkoliv se mi od Steinbecka více líbila kniha O myších a lidech, Na Plechárně rozhodně o moc nezaostává a určitě se vyplatí přečíst.

25.07.2023 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Známý Shakespearův příběh o nešťastné lásce má přes své "stáří" hodně nosných myšlenek, které přetrvávají dodnes. Přes obtížný jazyk se Romeo a Julie čte poměrně dobře a jako jedno ze stěžejních děl světové literatury se rozhodně vyplatí tuto "kulturní památku" znát.

17.07.2023 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Kniha o pochodování a umírání, která mě přes svůj poměrně jednoduchý námět docela chytla. Zejména psychologie postav a jejich vnitřní pocity jsou popsány mistrovským způsobem. Nicméně poněkud uspěchaný konec mi poněkud zkazil jinak výtečný čtenářský zážitek. Celkově však mohu Dlouhý pochod doporučit zejména těm, kteří se Stephenem Kingem začínají.

06.07.2023 4 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Třetí díl ze série Huldar a Freya mě bavil od začátku dokonce a za mě osobně se jedná doposud o nejzdařilejší díl ze série. Ačkoliv mi závěr přišel trochu uspěchaný, nesnižuje kvalitu díla jako celku a já jen doufám, že stejné kvality bude i 4. kniha ze série.

20.06.2023 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

S Holdenem Caufieldem se lze snadno ztotožnit, neb začívá krizi "všedního dne", kterou někdy zažil každý z nás. Díky jeho emocionálním prožitkům se jeho poměrně fádní putování New Yorkem překlápí v zajímavý mix životních rozhodnutí a s tím spojených zajímavých setkání. Nicméně byť se jedná o poměrně zábavnou knihu, chybí mi v ní jakýkoliv "wau efekt", který by jí posunul na vyšší level. Celkově však ve mě převládají pozitivní emoce a rozhodě četby Kdo chytá v žitě nelituji.

10.06.2023 4 z 5

Z rodinné kroniky Lady Fuckingham Z rodinné kroniky Lady Fuckingham neznámý - neuveden

Výraz beranidlo lásky mi po přečtení knihy zůstane v paměti asi napořád Nicméně co se týče knihy samotné, tak je to neustálé omílání toho samého, byť velmi dobře popsané. Jako bizár tato kniha určitě neurazí, ale není to určitě něco, k čemu bych se někdy v životě vrátil.

26.05.2023 2 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Dlouho mi kniha připomínala Kafkův Proces a trošku mi nevyhovoval fakt, že se autor dostává k "jádru pudla" až v samém závěru knihy. Nicméně tento drobný nedostatek byl vyvážen nadstandardním filosoficko morálním koncem v němž Čapek naplno ukázal své spisovatelské kvality.

02.05.2023 4 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Další případ oddělení Q se mi dostal pod kůži a doslova jsme hltal každou stránku. Kromě samotného případu, který je nesmírně zajímavý nelze nepochválit ani vedlejší dějové linky týkající se členů oddělení Q, které knize dodávají patřičný šmrnc. Nezbývá než se s napětím vrhnout na Vzkaz v láhvi, který zajisté potvrdí, že je Adler Olsen mistrem svého řemesla.

01.05.2023 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Agatha Christie znovu ukázala, že je naprostou literární špičkou v žánru detektivek a u jednoho z nejznámějších případů Hercula Poirota nasadila laťku opět nesmírně vysoko. Od začátku do konce mě kniha uchvátila a odhalení pachatele bylo jen onou pověstnou třešničkou na dortu. Jasných 5 hvězd.

25.04.2023 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Laskavý humor, skvěle napsané postavy a především do jisté míry groteskní charakter Saturnina činí z této knihy natolik známou a opěvovanou záležitost a myslím, že i poměrně zaslouženě. Na můj vkus se však k závěru knihy humor poměrně vytrácí a děj začíná být až příliš bizarní, což je za mě osobně škoda. Celkově mě však Saturnin bavil a určitě jeho četby nelituji, čemuž odpovídá i mé poměrně slušné hodnocení.

08.04.2023 4 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Lars Kepler umí a Stalker je toho důkazem. Kniha je napínavá od začátku do konce a nemohl jsem od jejich stránek odtrhnout oči. Oproti dalším knihám ze série šel vrah poměrně snadno odhadnout, nicméně to na její kvalitě neumírá. Určitě se s chutí vrhnu na další knihu ze série.

07.04.2023 5 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Akci a soupeření rodů Harkonnenů a Atreidů vystřídaly v 2. díle zákulisní intriky a politické machinace, což by nebylo při menší intenzitě na škodu, nicméně ve Spasiteli Duny je toho tolik, že jsem se místy ztrácel. Přes tuto drobnou vadu na kráse se však jedná o zdařilé pokračování a rád se pustím do 3.dílu.

29.03.2023 4 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Od začátku do konce fascinující kniha, která nabízí nejenom skvělý popis historických reálií, ale i silný příběh o lásce, zradě, přátelství a mnoha dalších "atributech", které má silný děj obsahovat. Nadto skvěle vykreslené postavy a popisy jednotlivých historických událostí a postav dělají z Egypťana Sinuheta jednu z nejlepších knih co jsem kdy četl. Rozhodně mohu jen doporučit.

23.03.2023 5 z 5

Základy islámského práva Základy islámského práva Petr Osina

Zajímavá publikace přinášející základní nástin nejdůležitějších institutů islámského práva. Především lze vyzdvihnout její srozumitelnost a přehlednou grafickou úpravu. Osobně bych dal přednost podrobnějšímu vhledu do rodinného a trestního práva, zatímco právo finanční, bych spíše upozadil, nicméně to je o osobních preferencích každého čtenáře. Pokud Vás zajímá problematika práva šária a muslimské kultury obecně, rozhodně čtením této knihy chybu neuděláte.

08.03.2023 4 z 5

Správní právo - zvláštní část Správní právo - zvláštní část Vladimír Sládeček

Základní seznámení s jednotlivými oblastmi správního práva matrikami počínaje a správou obrany konče. Celkově je učebnice velmi dobře strukturovaná, přehledná a informativní a je prosta nadbytečných detailů, které patří spíše učebnicím specializovaným na jednotlivé rezorty. Trochu mi však přišly nadbytečné pasáže o historickém vývoji jednotlivých rezortů, které byť mohou být informativní, do konceptu celé učebnice moc nezapadají. Celkově se však jedná o jednu ze čtivějších publikací na poli správního práva a lze její četbu pro její informační přínos rozhodně doporučit.

17.02.2023 4 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Již na první pohled je na knize vidět kvantum práce, které stálo za jejím zrodem a značnou odbornost tvůrčího kolektivu. Sama kniha ukazuje na tvrdých datech a ilustracích z celého světa proč se v pohledu na svět mýlíme, kde děláme při pohledu na světové uspořádání chyby v logickém úsudku a poskytuje návod, jak se těchto chyb vyvarovat, což je hlavním benefitem celé této publikace. Mně osobně vylepšila Faktomluva můj značně pesimistický náhled na svět a pomohla mi se dívat na problémy lidstva značně obšírněji a z více úhlů a věřím, že tento pocit z ní bude mít i převážná většina čtenářů. Pokud někoho problematika uspořádání světa (rozdělení světového bohatství, úroveň vzdělanosti, dostupnost zdravotní péče apod.) zajímá, mohu jen vřele doporučit.

11.02.2023 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Velkolepé zakončení této bravurní fantasy ságy, které od začátku do konce přináší skvělý čtenářský zážitek s mistrným vyvrcholením. Mohu jen vřele doporučit.

08.01.2023 5 z 5