MikulášV MikulášV komentáře u knih

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Skvěle napsaná, čtivá kniha. Používá velmi sugestivní symboliku a jednoduše se čte. Příběh se odehrává v příjemném duchu a i když je hlavní hrdina zrovna v útrapách stále se nad celou knihou nese uvolněná a klidná atmosférá.
Myšlenka plnění životního příběhu je blízká každému. Dělníkovi i generálnímu řediteli a proto je to skvělá kniha pro každého.

10.12.2019 5 z 5

Kapitán Michalis Kapitán Michalis Nikos Kazantzakis

Je to kniha skutečně silná, surová, lidská. Pojednává o životě na Krétě pod nadvládou Turků. Vypráví o vlasteneckém Kréťanovi kapitánu Michalisovi, který byl inspirovám Kazantzakisovým otcem.
Kniha k vám promlouvá až skoro na duševní úrovni a na konci máte chuť vzít do jedné ruky prapor a do druhé dýku a bít Turky za mocného pokřiku "SVOBODU NEBO SMRT"
Je to skutečně mistrovské dílo propojující filozofii všeho druhu, každodenní problémy krétského prostého lidu a skličující život v řetězech a následný boj za svobodu

23.11.2019 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Kniha, která se čte sama. Jde o úžasně silný příběh, který je jednoduše a čtivě podán.

25.08.2019 5 z 5

Omyl Omyl Antonis Samarakis

Naprosto geniálně napsaná kniha, která pojednává podobně jako 1984 nebo jiné distopické knihy o hrůzách, nejistotě a podezíravosti. Omyl pojednává o poněkud realističtičtější formě totalitního režimu, který hrozil Řecku v době, kdy jej Samarakis psal. Kniha krásně poukazuje na nefunkčnost a neudržitelnost nesvobodných režimů. Lidskost a humanismus je silnější než kterýkoli režim.
Knížka se ke mě dostala úplnou náhodou, ale se Samarikisem se rozhodně jen tak nerozloučím.

23.08.2019 5 z 5

Na prahu ráje Na prahu ráje Francis Scott Fitzgerald

kniha o dospívání, vývoji ve všech směrech života a hlavně nabývání osobnosti egocentrika který svou pózou nahradil možnost pro vývoj vlastní osobnosti. Kniha, kterou by si měl přečíst určitě každý. Minimálně každý egocentrik.

03.08.2019 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Krásné básničky, které rozhodně chytnou za srdíčko i člověka, který se v poezii příliš neorientuje. Verše jsou jednoduché a sdělení též. Láska k matce a vzpomínky na její lásku.

23.05.2019 4 z 5

Úterky s Morriem Úterky s Morriem Mitch Albom

Jsou to příběhy jako je tento, které nám připomenou zvednout telefon a zavolat lidem, které jsme dlouho neviděli, protože tu nikdo není navěky.
Krásný příběh moudrého profesora, který na své smrtelné loži hovoří o životě, lásce a smrti.

18.05.2019 5 z 5

Řek Zorbas Řek Zorbas Nikos Kazantzakis

Naprosto geniální kniha, která vás strhne do děje. Přečetl jsem jí jedním dechem a i když jsem jí četl asi před rokem, její kouzlo ve mě pořád je a určitě dlouho bude. Myslím si, že je to kniha, kterou by si měl přečíst každý.
Životní moudrost protkávaná inteligentním (místy černým) humorem. Určitě to není můj poslední Kazantzakis.

09.05.2019 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Byly části kdy jsem se škrábal na hlavě a netušil co se děje. Myslím si, že tyhle části mi dojdou při dalším čtení. Každopádně je to krásný výsměch ruské antináboženské společnosti ve formě velmi vizuální komedie.

07.05.2019 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Krátká knížečka, která vám skutečně nasadí brouka do hlavy. Málo kdy se mi stane, že nad knihou přemýšlím ještě několik dní po přečtení.

10.03.2019 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Opravdu jediná fantasy kniha, kterou jsem neodložil a přečetl jsem jí skoro jedním dechem. Fantasy prostě není můj šálek kávy. Jen se mi občas zdálo, že Gaiman odbíhá zbytečně do zbytečných detailů, ale jinak se četla skvěle.

07.03.2019 4 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Naprosto senzační kniha. Plná černého humoru, inflace, vzpomínek na válku a období před ní a hlavně beznadějné lásky. Remarque se tady skutečně vytáhl. Jeho nejlepší kniha!

07.03.2019 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Naprosto jsem si to zamiloval. Bylo mi hrozně líto když jsem viděl jak ty stránky mizí. Byl to skvěle ukázaný příběh o pokrytecké společnosti. Výsměch feminismu a ostatním výdobytkům moderní doby. Irving snad ani nemohl vědět jak aktuální je Garp i dnes.

31.01.2019 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Díky téhle knize jsem si zamiloval beatnickou generaci a pokračoval ve studiu jejich děl. Kniha je čtivá, plná energie a hlavně zapomenete na okolí a máte pocit, že se s Nealem Cassadym vezete v nové Hudsonu napříč padesátkovou Amerikou

12.01.2019 5 z 5

Kvílení Kvílení Allen Ginsberg

Není mně milejší básnická sbírka

04.01.2019 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Jedna z nejúžasnějších knih, kterou jsem kdy četl. Chtělo to druhý pokus, ale našlo si to místo v mém srdci.

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

Knihu jsem četl jako malý. Tou dobou mi to přišlo jako skvělá gansgsterka z prostředí rodného města. Z dnešního pohledu nic moc.

04.01.2019 2 z 5

Zápisky starého prasáka Zápisky starého prasáka Charles Bukowski

Moje neoblíbenější Bukowskiho dílo. Každá povídka je nabitá něčím jiným, svěžím, šokujícím.