midloch midloch komentáře u knih

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Přečteno na doporučení knihovníka a musím říct, že to nebylo vůbec špatné. Nicméně četl jsem již lepší díla od japonských autorů a tahle knížka není určitě pro každého. Za mě lehce nadprůměrné hodnocení.

17.08.2020 4 z 5

Cesta do Woodbury Cesta do Woodbury Robert Kirkman

uff, nedočteno - první kniha mi úplně neseděla. Zkusil jsem i tuhle, ovšem je to strašná slabota a ještě k tomu blbě napsaná/přeložená. Nemám čas číst špatné knihy, takže vracím do knihovny a další díly série už nebudu pokušet.

27.02.2020

Tajná historie pána z Musaši / Mateřská bylina jošinská Tajná historie pána z Musaši / Mateřská bylina jošinská Džuničiró Tanizaki

Celkem náročná četba - aspoň tedy pro mě. Styl mi úplně nesedl četlo se mi to pomalu. Ovšem po obsahové stránce to bylo výborné. A navíc má kniha nádherné zpracování (vazba, grafická stránka apod.).

29.01.2020 4 z 5

Žhář Žhář Torkil Damhaug

Stejně jako Slepá skrvna je i tento román spíše o psychologii postav, než aby to byla klasická skandinávská detektivka. V této knize se opět vyskytuje kriminalista Roar Horvath a novinář Dan-Levi (opět ale spíš jako postavy v pozadí). Čte se to lépe než předchozí kniha utora a i počet překlepů a nedoklepů není tak drastitcký jako v předchozí knize. Proto dávám o hvězdičku víc. Velmi slušný psychologický thriller.

06.01.2020 4 z 5

Prach jsi a v prach se obrátíš Prach jsi a v prach se obrátíš Chris Tvedt

Další norský autor, který stojí za čtení. Jedná se o typickou scandikrimi - bestiální vraždy, vyšetřovatel s podivnými povahovými rysy, temná a studená amosféra, svižné čtení. Určitě jsem četl již lepší detektivky ze severu, ale i tahle patří k těm velmi dobrým.

14.10.2019 4 z 5

Vodní apokalypsa Vodní apokalypsa Mikael Niemi

Další Niemiho skvělá knížka. Vypadá to, že autor se rozhodl s každou knihou zkusit jiný žánr. Tentokrát thriller, který je ale tak trochu netradiční, neb se v něm objevují různé absurdní situace a prvky magického realismu. Kniha se mi četla velmi snadno a rychle a počasí o minulém víkendu, kdy lilo a foukal silný vítr jen dotvářelo zážitek.

11.03.2019 4 z 5

Útěk z Arestonu Útěk z Arestonu Josef Pecinovský

Slabší než první díl, stále však na tři hvězdičky. V prvním díle si logika vypŕavění dala občas oddych, tady občas spáchala rovnou sebevraždu. I tak ale půjdu do třetího dílu, abych se dozvěděl závěr příběhu, který je jako námět velmi zajímavý.

08.03.2019 3 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

V knihovně jsem si chtěl půjčit nějakou detektivku a do oka mi pdlo tohle dílo. Pochopil jsem, že znalost předchozího dílu není nutná a tak jsem si knihu vypůjčil. Přečteno jsem měl za krátkou dobu, neb rozsah není nikterak závratný. Námět je to velmi dobrý, i když pro mě těžko stravitelný (ubližování dětem opravdu nesnáším) a občas se mi při čtení svíral žaludek. Z tohoto pohledu by šlo jistě o velmi dobrou detektivku, která určitě neurazí. Co mně však neuvěřitelně vadilo bylo rozvleklé psaní, kdy se některé informace neustále opakují (myšlenkové pochody sociopatky, nebo popisy co kdo má na sobě apod.). "Zvrat" v závěru vyšetřování pedofilie u mě nebyl zvratem, neb mi bylo jasné, kdo v tom jede od jistého momentu v knize. Stručné hodnocení: Neurazilo, ale ani neuchvátilo.

27.02.2019 3 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Trochu slabší kniha od Palahniuka - oproti těm, které jsem již přečetl. I tak ale čtení bavilo a dám šanci pokračování.

24.02.2019 4 z 5

Hora lebek: V Japonsku plném duchů Hora lebek: V Japonsku plném duchů Lafcadio Hearn

K hororům má tahle útlá knížečka hodně daleko, spíše jde o různé zajímavosti, postřehy a mytologické příběhy z tradičního Japonska. Každopádně, knížka je to zajímavá, pokud vás zajímá Japonsko.

23.01.2019 4 z 5

Mýtus nekonečno Mýtus nekonečno Peter Zamarovský

Velmi zajímavá kniha z oblasti filosofie matematiky. Pojednává o historickém vývoji názorů na nekonečno, snahách nekonečno definovat, uchopit a počítat s ním. Větší část knihy se věnuje filosofii, potažmo filosofii matematiky, menší pak pojednává o nekonečnu v oblasti fyziky. Jako fyzik mohu říct, že některé informace ve fyzikální kapitole byli trošku zjednodušené, leč to je daň, kterou musí platit všichni, kdo popularizují a navíc, nejednalo se o žádné významnější prohřešky.

Co mě významně mrzí je redakční práce nakladatelství Karolinum. Tolik překlepů jsem za poslední dobu v žádné knize nepotkal. Je evidentní, že knihu redakčně odflákli a nedali si s ní velkou práci. U knihy za koncovou cenu 370,- a vydanou u vydavatelství, jež vydává pouze recenzované publikace je to opravdu zarážející.

Určitě lze knihu doporučit zvídavým a hloubavým čtenářům.

06.12.2018 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Velmi čitelné netradiční postapo. U čtení jsem se nenudil a jediné, co mě zklamalo, bylo to, jak byl napsaný závěr. Určitě by si závěr knihy zasloužil delší rozpracování a ne souhrnný popis posledních osmi měsíců. Každopádně, lze tuto knihu doporučit všem kdo mají rádi postapokalyptické příběhy.

08.08.2017 4 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Přečteno skoro na jeden zátah. Na upírské knihy moc nejsem, ale tohle bylo velmi dobré - surové a depresivní. Rozhodně doporučuju.

14.11.2016 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Další pokračování úspěšné série. Určitě to není tak silné jako Vzkaz v láhvi nebo Složka 64, na druhou stranu není to až tak slabé jako Zabijáci, proto dávám stále plné hodnocení. Postavy na oddělení Q a jejich vzájemné vztahy se dobře vyvíjejí a příběh má podlě mě slušný spád, byť se odehrává ve více úrovních než tomu bylo u předešlých knih autora.

25.10.2016 5 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Seriál znám už hodně dlouho - v podstatě od jeho vzniku, ae pravda je, že jsem už posledních let žádný díl neviděl. Nicméně, seriál si pamatuji jako velmi povedený. Když jsem se tedy dostal k této knize, těšil jsem se na ni. O to víc jsem zklamaný - první polovina knihy je v zásadě povedená, druhá je o poznání horší. Možná je to tím, že po té půlce čtenářovi teče vojenská limonáda z uší. Tím myslím to, že autor neustále zdůrazňuje kladné charakterové vlastnosti vojáků (kamarádství, odolnost apod.) stejně jako neustále připomíná, že vojáci roty E nepáchali žádné nekalosti apod. Je mi jasné, že napsat historii objektivně je velmi komplikované, možná až nemožné a každý autor historických knih, obzvlášť z období druhé světové války (kterou ještě někteří pamatují a která byla velmi krutá), se nechá ovlivnit subjektivními pocity. Ovšem tady je toho až příliš mnoho. Na druhou stranu se, pokud se čtenáč obrní před tou vojenskou limoádou, pak se jedná o slušnou knihu popisující bojové nasazení 101. divize a speciálně roty E na evropských bojištích. Za mě tři hvězdy, právě kvůli výše zmíněným věcem.

06.10.2016 3 z 5

V žabím pyžamu V žabím pyžamu Tom Robbins

Uff, pro mě asi nejhorší kniha od Robbinse. Už jen forma druhé osoby jednotného čísla, ve které je kniha napsaná, byla pro mě hrozná ke čtení, i když po čase si na to člověk trochu zvykne. Knihu jsem četl na etapy. Začal jsem v roce 2013 a po asi 50 stranách jsem knihu odložil a přemýšlel, zda ji vůbec dočtu. Zkusil jsem to v roce 2015 a po chvíli jsem ji opět odložil. Nemám rád nedočtené knihy, navíc od svých oblíbených autorů. Zatnul jsem tedy letos v létě zuby, přelousknul rychle ten začátek a konečně jsem to dočetl...
Bohužel, když pominu styl, jak je kniha napsaná, tak příběh mě ze všech dosud čtených Robbinsovek bavil nejmíň a i hlavní postavy mi neseděly.

21.09.2016 3 z 5

Snuff Snuff Chuck Palahniuk

Moje druhá kniha od Palahniuka - v porovnání s ostatními, které jsem četl, je to takový autorův standard. Opět šílený námět, šílené postavy, dobře napsané. Řekl bych takový typický Palahniuk.

07.09.2016 4 z 5

LATeX pro začátečníky LATeX pro začátečníky Jiří Rybička

Naprostý základ pro ty, kdož chtějí začít sázet texty v LaTeXu. Velmi přehledně napsané a strukturované.

07.09.2016 5 z 5

Nuselskej punk Nuselskej punk Metoděj M. Alexa

Hodně zvláštní kniha. U některých příběhů jsem se smál, že jsem nemohl popadnout dech, ale většina byla v zásadě hodně smutných. Konec knihy mi přišel už docela uměle nastavovaný. Každopádně, mě kniha bavila a pokud autro vydá i svůj kuberpunkový román (o kterém mluvil v českém rozhlase), rád si jej přečtu.

06.09.2016 4 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Hodně silná kniha. Občas se pohybuji v prostředí, kde se vyskytují autisté a toto dílko mi hodně přiblížilo jejich svět. Přečteno jsem měl během chvíle n jeden zátah. Každopádně doporučuji.

23.08.2016 5 z 5