midloch midloch komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Třetí kniha od Weira a opět dobré čtení. Stylově podobné Marťanovi, kdy je hlavní hrdina odkázán pouze sám na sebe. Vyprávění opravdu trochu připomíná young-adult jak již napsal čtenář pode mnou, ale člověk si na to za chvíli zvykne a na čtivosti to tolik neubírá. Za sebe mohu říct, že jsem si knížku opravdu užil a byla jednou z těch lepších, které jsem letos četl.

24.10.2023 5 z 5

Teorie času Teorie času Tomáš Košumberský

Naprosto neuvěřitelný pamflet od člověka, který fyzice nerozumí ani za mák. Díky bohu se dá kniha přečíst na webu, protože utrácet za tohle peníze, je jako hodit je do vysoké pece. S panem utorem jsem vedl debatu již v době kdy avizoval vydání svého dílka a tázal jsem se jej, kdo knihu recenzoval. Přeci jen jsem z práce ve vědě zvyklý, že kvalitní oponentura je základ. Dozvěděl jsem se, že nikdo, neb autor nechce být upálen před vydáním. Již tento výrok a připsání slavných fyziků jako spoluautorů bylo jasnou indicií toho, že se bude jednat o pavědecký blábol. Očekávání se bohužel naplnilo. Vyvraceči relativity jsou nejčastější sortou mašíblů, kteří nám fyzikům píší různé dopisy se svými teoriemi, takže autorův text mě nemá čím překvapit. Ke čtení mohu doporučit pouze jako odstrašující ukázku toho, jak je vzdělávání v přírodních vědách u nás upozaděné.

06.09.2016 odpad!

Aga Aga František Kotleta (p)

(SPOILER) Asi nejlepší z doposud čtených dílů. Krom Moravce a Agy se tu ostatní členové posádky nevyskytují, ale to vůbec nevadí. Aga hraje prim a Moravec ji zdatně sekunduje. A stejně jako v soap opeře, tak i ve space opeře jde i o vztahy, takže se nakonec dočkáme i mezidruhového bor-fa.

06.01.2023 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

První kniha od autora. Četlo se to poměrně dobře, příběh měl spád. Ovšem, podobný námět jsem v poslední době četl ve vícero knihách. K tomu pár věcí, které mi přišly krajně přitažené za vlasy. Je to lepší než standardní tři hvězdy, na druhou stranu nemám chuť si půjčit cokoliv dalšího od autora. Ve výsledku tedy horší 4 hvězdy...

07.03.2022 4 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Trilogie mě hodně bavila a její nové pokračování je opět velmi zábavné. Hrdina od Istanbulu je mrtev a tak příběh sledujeme pohledem Alice, která se pouští do nevyhlášené války s otrokáři a vede si v ní velmi obstojně. Přečteo skoro na jeden zátah - jen s pauzou na práci :-)
Vůbec bych se nezlobil, kdyby bylo další pokračování. Tohle postapo mi prostě sedí a to moc.

03.01.2019 5 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Devátá kniha o oddělení Q je o trochu lepší než předchozí Oběť 2117. Rozhodně nechybí vyšetřování a to v podobě klasické mravenčí práce. Hlavní příběh je asi trochu přitažený za vlasy (myšleno ohledně existence a fungování tajného spolku mstitelek) a je až k neuvěření kolik podezřelých úmrtí bylo označeno za sebevraždy - na druhou stranu když si člověk vzpomene na případ manželů Stodolových v ČR, tak proč by dánská policie nemohla chybovat stejným způsobem, že?

Celkově se kniha dobře čte a rychle odsýpá, takže za mě 4*.

13.11.2022 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Po dvou a půl letech jsem se vrhnul na další Kotletovku a dostal jsem přesně to, co jsem čekal. Akční sci-fi opět zasazené do Prahy budoucnosti - na rozdíl od spadu ne post-apo ale spíš cyberpunk. Druhý díl už je v mé knihovně a brzy přijde na řadu.

07.03.2022 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Vzhledem k tomu, že problémové pití se týká asi 15 % lidí naší země, jsou takové knihy velmi důležité. Sám jsem abstinent, takže výprava do duše alkoholika bylo pro mě zajímavé čtení.

27.10.2021 4 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Tak to bylo ještě lepší než první díl. Příběh, který čtenáře provede post-nuklearní střední a východní Evropou lze určitě číst i jako samostatnou knihu bez znalosti prvního dílu, leč jistě je lepší se s postavami v předchozí knize seznámit. Kniha mě hodně bavila, kultisti snažící se dokončit apokalypsu, japonská špionka, parta hrdinných vojáků, kteří jdou zachránit skoro zničený svět. Prostě paráda. Už se těším, až si přečtu finále trilogie.

25.12.2017 5 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

I když základní schéma knihy (trampoty Františka Moravce ve vesmíru a jejich řešení) zůstává vlastně podobné, tak se dozvíme o lokálním undergroundovém hnutí a konečně se taky začíná rýsovat protienlilský odboj.

Doporučuje 5/5 tanečníků petragunu.

06.01.2023 4 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Solidní pokračování série. Zábava, akce, zkrátka vše, co od brakovky tohoto typu čekáte, se vám i dostane.

14.12.2022 4 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Jak mám Kotletovky hodně rád, tak k sérii Legie jsem se hodně dlouho nedostal. Dost mě odrazoval popis space-opera. Pak jsem si ale ve sbírce Krásky a vetřelci přečetl povídku Gerasim za zrcadlem ze světa Legie a ta mě tak zaujala, že jsem se rozhodl dát sérii šanci. První díl nás seznámí s postavami a rasami v tomto univerzu a ihned vrhne do příběhu o odboji proti enlilům a jim podřízeným rasám. Shrnuto, opět povedená kniha a jsem zvědav na další díly od Kristýny Sněgoňové.

22.11.2022 5 z 5

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Knihu jsem si obstaral na havlíčkobrodském knižním veletrhu na doporučení prodejce z vydavatelství. Musím uznat, že doporučení bylo na místě. Kniha je opravdu dobrá, atmosféra je hutná a tento typ hororu, který je vystaven jen na tísnivém prostředí a vjemech, se mi líbí. Čte se rychle a dobře a stále nutí k pokračování. Ovšem, jak zmiňují někteří komentující pode mnou, tak mám pocit, že by to šlo ještě trochu dotáhnout k dokonalosti, prostě jakoby tomu něco málo chybělo.

25.10.2022 4 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Seriál Most jsem měl dost rád a tak jsem byl zvědavý na knihu od scénáristy seriálu. Neudělal jsem chybu. Přes pomalejší rozjezd - počáteční linka Sebastiana Bergmanna mě vůbec nebavila - to ve výsledku byla skvělá kniha. Další díl si určitě přečtu.

22.11.2021 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Hm, tak nějak nevím co si o téhle povídce myslet. Přelousknuto jsem to měl za půl hodiny, příběh to byl zajímavý, ale že bych si z toho něco významného odnesl, to se říct nedá...

28.01.2019 3 z 5

Ve stínu apokalypsy Ve stínu apokalypsy * antologie

Pro mě ještě lepší antologie než předchozí Ve stínu říše. Povídky mi přišly čtivější, nebylo vyloženě špatných kousků. Většina povídek je naplněná ať již zoufalstvím, zmarem, nebo beznadějí post/apokalyptického světa, což výborně vytváří atmosféru povídek. Ale popořadě (pokusím se moc nespoilovat, ale za nic neručím :-) ):

1. Devět životů / Markéta Klobasová
Na pozadí apokalypsy v podobě Velké války se odehrává příběh o boji s nadpřirozenou bytostí, který po pár stránkách čtenáře pohltí. Nemá kladných postav a zmar prostupuje celou povídkou. Urban fantasy historie dvou světových válek. 4,5/5

2. Pro pár krys šel bych světa kraj / Martin D. Antonín
Jediný slabší kousek celé antologie. Fantasy svět, čemuž moc neholduji. “Humor”, který mě nerozesmál. Pro mě nemastné a neslané, ale věřím, že jiným čtenářům bude povídka sedět. 2/5

3. Křižáci jdou do nebe / Míla Linc
Paráda, alternativní historie jak vyšitá. Dýmějový mor pustoší české země, lidé věří, že za to mohou čerti, ale nakonec je to vše jinak a závěr tomu nasadí korunu. 5/5

4. Muž, který psal dopisy / Dalibor Vácha
Jaderná válka východního bloku proti USA a v ní českoslovenští vojáci na východním pobřeží USA, zoufale toužící po kontaktu se svými rodinami, což je přivede do spárů jednoho stvoření. Povídka čtivá, nevyčnívá nad ani nezapadá pod průměr. 4/5

5. Zákon smyčky / Oskar Fuchs
Tohle mě hodně bavilo. Prokletý dánský voják svádí den co den boj se svým nepřítelem. Rozuzlení mě vážně pobavilo. Kdo má viset, ten se neutopí. 5/5

6. Kód Zeta / František Kotleta
Tak tohle byla řádná Kotletovka, břitký humor, akce, troška erotiky. Nejvíc pobavily postavy prof. Zlatníka, doktorů Křupky a Šrámka a jejich asistentky Jeleny. Pobaví to ale nejspíš jen ty, kdo znají předlohy postav osobně. Každopádně, velmi dobré. 5/5

7. Nemesis / Roman Bureš
Hodně syrový příběh o přicházejícím konci světa a lidech jež se s neodvratným koncem vypořádávají. 4,5/5

8. Čtyři Králové / Petra Lukačovičová
Povídka jež se odehrává v postapo Praze, Vltavou teče toxický sajrajt. Ulice jsou plné gangů a magorů a v nich pracuje skupina kurýrů, která má za úkol doručit důležitou zásilku. Čtivé se slušným příběhem. 5/5

9. Po Velké bouři / Jan Kotouč
Alternativní historie z doby kolem konce třicetileté války. Postapo svět je zde nastíněn jen okrajově, ale za vzniklé situace, kdy Rakousko nemá císaře se dějiny českých zemí ubírají prostě jiným směrem. Rád si od autora prečtu něco víc z jeho cyklu o velké bouři. 4,5/5

10. Dlouhá noc na Japetu / Julie Nováková
Jedna z nejlepších povídek v antologii. Svět je v řiti, lidé se snaží kolonizovat vzdálené objekty sluneční soustavy a na Japetu se dostávají do problémů. Hororová povídka s parádní atmosférou o boji o vlastní přežití. 5/5

11. Střep / Petr Schink
Povídka jak vystřižená ze světa mého milovaného Falloutu, na který se autor odkazuje i v úvodu. Boj proti zmutovaným zmetkům. Prostě parádní akční kousek. 5/5

12. Hltač kostí / Hanina Veselá
Zajímavá povídka ze světa, který ovládla podivná stvoření a zbytky lidí přežívají v mrakodrapu, kam na ně nové zvířecí druhy nemůžou. Na můj vkus tam bylo přespříliš slovanských postav (na to že se povídka zjevně odehrávala mimo Evropu), ale jinak to bylo velmi dobré počtení. 4,5/5

13. Caput Mortuum / Petr Stančík
K tomuhle jsem přistupoval s obavami. V poslední antologii mě Stančíkova povídka vůbec nebavila a tak jsem doufal, že tentokrát to bude lepší. Bylo, a to výrazně. Postapo krajina středních čech, detektivní příběh a na pozadí intriky mezi frakcemi usilujícími o moc. 5/5

14. Barva smrti / David Šenk
Další podoba apoklaypsy. Houba, která přiletěla z kosmu a žere veškeré dřevo a lidé se snaží proti ní bojovat. Lehce se to čte ale nijak výrazně povídka nevyčnívá. 4/5

15. Sliby se maj plnit / Kristýna Sněgoňová
Závěr knihy patří povídce, kde rezonuje hlavně morální dilema jedné z postav na pozadí světa, který obsadil přerostlý hmyz likvidující lidstvo. Lehce nadprůměrná povídka, velmi dobře napsaná a čtivá. 4,5/5

Průměr hodnocení: 4,5 takže jednoznačně pět hvězdiček za celou knihu.

13.12.2018 5 z 5

Důstojné pokračování Swingersparty. Po prvních dvou kapitolách, kdy mi došlo, že se jedná o jeden ucelený příběh, jsem byl trochu na rozpacích, přeci jen jsem v prvním dílu ocenil povídkový formát. Ovšem následně mě příběh tak vtáhnul, že jsem knihu přečetl během chvíle. Takže ucelený příběh nebyl na škodu, spíš naopak. Stran knihy - nese se v duchu předchozích příběhů, tzn. magie, sex, přestřelky, démoni vychvalování pistole CZ 75 apod. Přibylo trochu víc sexu (opravdu mě pobavilo vyvolávání Bakulgy jako obrana před hordami démonů) a do toho východní mystiky. Už se těším na letošní další pokračování.

12.03.2018 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Moje první kniha od Kotlety. Musím říct, že mě bavila a dobře se mi četla. Postapo mám rád a tenhle příběh, který se navíc odehrává na území bývalé ČR, je velmi dobře pojatý. Co bych knize vytknul bylo neustálé vychvalovaní revolverů Colt Python během každé přestřelky. V půlce knihy už to lezlo opravdu krkem. Každopádně si rád přečtu další díly této série.

05.10.2017 4 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

Další děj trampot Kapitána Bouchače, Lorda Mrdáka a jejich posádky ve vesmíru. Ve vesmíru rozmanitém a bujícím životem tak, že nabízí spoustu inteligentních ras, které tančí petragun a kouří divak a společně plánují boj proti Enlilům. Jasně, je to brakovka, ale sakra kvalitní a návyková.

Už se nemůžu dočkat na další díl. Jo a doufám, že Deník Danky Krasinski vyjde jako samostatná kniha až celá série skončí.:-)

06.06.2023 5 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

Další pokračování série, stejná nadílka zábavy. Po třech dílech jsem objednal zbytek vyšlých a předplatil si ještě nevydané části.

03.01.2023 4 z 5