midloch midloch komentáře u knih

Hora lebek: V Japonsku plném duchů Hora lebek: V Japonsku plném duchů Lafcadio Hearn

K hororům má tahle útlá knížečka hodně daleko, spíše jde o různé zajímavosti, postřehy a mytologické příběhy z tradičního Japonska. Každopádně, knížka je to zajímavá, pokud vás zajímá Japonsko.

23.01.2019 4 z 5

Samuraj - Svět válečníka Samuraj - Svět válečníka Stephen Turnbull

Kniha je velmi hezky graficky vyvedená, bohužel text je psaný poměrně chaoticky a pokud ji bude číst někdo, kdo o japonských reáliích nemá nejmenší potuchy, pak si z ní odnese jen velmi málo.

14.01.2019 4 z 5

Zrcadlové peklo Zrcadlové peklo Edogawa Rampo (p)

Doporučeno knihovníkem a musím říct že velmi dobře doporučeno. V Japonsku jsem nějaký čas žil a pracoval a přesto jsem nikdy před tím nečetl žádnou japonskou literaturu až na pár stránek mangy v Jumpu. To co Edogawa Rampo sepsal je však opravdu dobré. Povídky, některé detektivní, jiné morbidní se čtou opravdu velmi lehce. Styl překladu připomíná trochu české překlady Lovecrafta (japonský originál nehodnotím, neb má znalost japonštiny na četbu originálu zdaleka nestačí). Kniha jako taková je opravdu velmi pěkně udělaná a velmi oceňuji vysvětlivky (sám jsem některé z reálií neznal) a doslov o autorovi a jeho díle.

08.01.2019 5 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Trilogie mě hodně bavila a její nové pokračování je opět velmi zábavné. Hrdina od Istanbulu je mrtev a tak příběh sledujeme pohledem Alice, která se pouští do nevyhlášené války s otrokáři a vede si v ní velmi obstojně. Přečteo skoro na jeden zátah - jen s pauzou na práci :-)
Vůbec bych se nezlobil, kdyby bylo další pokračování. Tohle postapo mi prostě sedí a to moc.

03.01.2019 5 z 5

Na odvrácené straně Na odvrácené straně Anthony O'Neill

Knihu mi doporučil knihovník a osobně jsem rád, že jsem si ji nekoupil, ale pouze vypůjčil. Jak už to v mém případě bývá, označení bestseller je označením spíše, pro mě, průměrné knihy. Prvních sto stran bylo doslova utrpením a už jsem byl odhodlaný knihu nedočíst, ale co dělat na dovolené, kde jsem měl s sebou pouze toto dílko... Každopádně mi nevyhovovalo jak je kniha psaná, rozvleklé místopisy města působily silně nevěrohodně. Pasáže s androidem byly jak přes kopírák a zachraňoval to jen hlavní hrdina. V druhé polovině už se kniha stala čitelnější, nicméně závěr byl zase dost urychlený. Prostě je to napsané nevyváženě, asi jako kdybyste v sexu hodinu věnovali předehře (s pauzami na dokumenty o architektuře) a deset sekund samotnému koitu. Srovnání s Tarantinem a Weirovým Marťanem je naprosto zcestné. Dávám dvě hvězdy za celkový příběh a nápad.

02.01.2019 2 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Kulhánkovo dílo neznám, takže nesrovnávám. Od Kotlety mám za sebou trilogie Spad i Tomáše Koska a tak jsem se rozhodl vrhnout na Bratrstvo krve. Ano je to “braková” fantastika, ne tak propracovaná jako třeba postapo trilogie, ale mě to hodně bavilo a určitě si přečtu i pokračování.

15.12.2018 5 z 5

Ve stínu apokalypsy Ve stínu apokalypsy * antologie

Pro mě ještě lepší antologie než předchozí Ve stínu říše. Povídky mi přišly čtivější, nebylo vyloženě špatných kousků. Většina povídek je naplněná ať již zoufalstvím, zmarem, nebo beznadějí post/apokalyptického světa, což výborně vytváří atmosféru povídek. Ale popořadě (pokusím se moc nespoilovat, ale za nic neručím :-) ):

1. Devět životů / Markéta Klobasová
Na pozadí apokalypsy v podobě Velké války se odehrává příběh o boji s nadpřirozenou bytostí, který po pár stránkách čtenáře pohltí. Nemá kladných postav a zmar prostupuje celou povídkou. Urban fantasy historie dvou světových válek. 4,5/5

2. Pro pár krys šel bych světa kraj / Martin D. Antonín
Jediný slabší kousek celé antologie. Fantasy svět, čemuž moc neholduji. “Humor”, který mě nerozesmál. Pro mě nemastné a neslané, ale věřím, že jiným čtenářům bude povídka sedět. 2/5

3. Křižáci jdou do nebe / Míla Linc
Paráda, alternativní historie jak vyšitá. Dýmějový mor pustoší české země, lidé věří, že za to mohou čerti, ale nakonec je to vše jinak a závěr tomu nasadí korunu. 5/5

4. Muž, který psal dopisy / Dalibor Vácha
Jaderná válka východního bloku proti USA a v ní českoslovenští vojáci na východním pobřeží USA, zoufale toužící po kontaktu se svými rodinami, což je přivede do spárů jednoho stvoření. Povídka čtivá, nevyčnívá nad ani nezapadá pod průměr. 4/5

5. Zákon smyčky / Oskar Fuchs
Tohle mě hodně bavilo. Prokletý dánský voják svádí den co den boj se svým nepřítelem. Rozuzlení mě vážně pobavilo. Kdo má viset, ten se neutopí. 5/5

6. Kód Zeta / František Kotleta
Tak tohle byla řádná Kotletovka, břitký humor, akce, troška erotiky. Nejvíc pobavily postavy prof. Zlatníka, doktorů Křupky a Šrámka a jejich asistentky Jeleny. Pobaví to ale nejspíš jen ty, kdo znají předlohy postav osobně. Každopádně, velmi dobré. 5/5

7. Nemesis / Roman Bureš
Hodně syrový příběh o přicházejícím konci světa a lidech jež se s neodvratným koncem vypořádávají. 4,5/5

8. Čtyři Králové / Petra Lukačovičová
Povídka jež se odehrává v postapo Praze, Vltavou teče toxický sajrajt. Ulice jsou plné gangů a magorů a v nich pracuje skupina kurýrů, která má za úkol doručit důležitou zásilku. Čtivé se slušným příběhem. 5/5

9. Po Velké bouři / Jan Kotouč
Alternativní historie z doby kolem konce třicetileté války. Postapo svět je zde nastíněn jen okrajově, ale za vzniklé situace, kdy Rakousko nemá císaře se dějiny českých zemí ubírají prostě jiným směrem. Rád si od autora prečtu něco víc z jeho cyklu o velké bouři. 4,5/5

10. Dlouhá noc na Japetu / Julie Nováková
Jedna z nejlepších povídek v antologii. Svět je v řiti, lidé se snaží kolonizovat vzdálené objekty sluneční soustavy a na Japetu se dostávají do problémů. Hororová povídka s parádní atmosférou o boji o vlastní přežití. 5/5

11. Střep / Petr Schink
Povídka jak vystřižená ze světa mého milovaného Falloutu, na který se autor odkazuje i v úvodu. Boj proti zmutovaným zmetkům. Prostě parádní akční kousek. 5/5

12. Hltač kostí / Hanina Veselá
Zajímavá povídka ze světa, který ovládla podivná stvoření a zbytky lidí přežívají v mrakodrapu, kam na ně nové zvířecí druhy nemůžou. Na můj vkus tam bylo přespříliš slovanských postav (na to že se povídka zjevně odehrávala mimo Evropu), ale jinak to bylo velmi dobré počtení. 4,5/5

13. Caput Mortuum / Petr Stančík
K tomuhle jsem přistupoval s obavami. V poslední antologii mě Stančíkova povídka vůbec nebavila a tak jsem doufal, že tentokrát to bude lepší. Bylo, a to výrazně. Postapo krajina středních čech, detektivní příběh a na pozadí intriky mezi frakcemi usilujícími o moc. 5/5

14. Barva smrti / David Šenk
Další podoba apoklaypsy. Houba, která přiletěla z kosmu a žere veškeré dřevo a lidé se snaží proti ní bojovat. Lehce se to čte ale nijak výrazně povídka nevyčnívá. 4/5

15. Sliby se maj plnit / Kristýna Sněgoňová
Závěr knihy patří povídce, kde rezonuje hlavně morální dilema jedné z postav na pozadí světa, který obsadil přerostlý hmyz likvidující lidstvo. Lehce nadprůměrná povídka, velmi dobře napsaná a čtivá. 4,5/5

Průměr hodnocení: 4,5 takže jednoznačně pět hvězdiček za celou knihu.

13.12.2018 5 z 5

Mýtus nekonečno Mýtus nekonečno Peter Zamarovský

Velmi zajímavá kniha z oblasti filosofie matematiky. Pojednává o historickém vývoji názorů na nekonečno, snahách nekonečno definovat, uchopit a počítat s ním. Větší část knihy se věnuje filosofii, potažmo filosofii matematiky, menší pak pojednává o nekonečnu v oblasti fyziky. Jako fyzik mohu říct, že některé informace ve fyzikální kapitole byli trošku zjednodušené, leč to je daň, kterou musí platit všichni, kdo popularizují a navíc, nejednalo se o žádné významnější prohřešky.

Co mě významně mrzí je redakční práce nakladatelství Karolinum. Tolik překlepů jsem za poslední dobu v žádné knize nepotkal. Je evidentní, že knihu redakčně odflákli a nedali si s ní velkou práci. U knihy za koncovou cenu 370,- a vydanou u vydavatelství, jež vydává pouze recenzované publikace je to opravdu zarážející.

Určitě lze knihu doporučit zvídavým a hloubavým čtenářům.

06.12.2018 4 z 5

Let 305 Let 305 A.G. Riddle

Na tuhle knihu jsem narazil jednou v knihkupectví a zaujala mě, nicméně ne natolik, abych se rozhodl ji koupit. Když jsem na ní narazil znovu v knihovním autobusu, bylo rozhodnuto dát ji šanci. Po přečtení musím říct, že jsem udělal dobře a knihu si pouze půjčil.

Let 305 má zajímavý námět a příběh se čte velmi lehce. Problém je že ke kvalitnímu sci-fi to má daleko. Postavy mi nepřišly uvěřitelné, jejich rozhodování a reakce byly často naprosto neadekvátní dané situaci. Stejně tak se sem tam objevovaly i nelogičnosti v příběhu.

Nicméně. určitě lze doporučit jako oddechovou nenáročnou četbu.

20.11.2018 3 z 5

Temné dny Temné dny Manel Loureiro

Pokračování dosahuje zhruba stejné kvality jako první díl. Opět kvalitu sráží chyby a nelogičnosti, teré buď vznikly z pera autora nebo překladatele. Je to škoda, protože jak jsem již psal u prvního dílu, námět je dobrý. Oproti prvnímu dílu zde není deníkvá forma, a autor se rozepíše trochu víc o původu pandemie. Stejně jako předchozí knihu hodnotím třemi hvězdami, jedná se o slušnou oddechovku pro milovníky zombie námětu.

26.10.2018 3 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Další díl Koskovy série. Četl se dobře, rychle, zábavně. Kniha se nese v duchu předchozích dvou dílů trilogie a nemá cenu v ní hledat něco jiného. Magie, sex, démoni, akce, vyvolávání Bakulgy, prostě stále stejná zábava za pět hvězdiček.

13.09.2018 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

U téhle knihy je potřeb aby čtenář nečekal Marťana 2.0 - je to úplně jinak stavěný příběh. Každopádně je to velmi čtivá knížka, která je dobře napsaná. Oceňuji opět různé technické detaily, tentokrát popisující jak by taková základna na Měsíci mohla být realizována. Knihu však neuvěřitelně sráží nespočet překlepů, špatných skloňování apod. Redakční práce na české verzi byla neuvěřitelně odfláknutá.

13.09.2018 4 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Skvělý počin od Epochy a od editorů. I když mi některé povídky nesedly, tak musím nezaujatě říct, že sborník jako takový je super.
Jednotlivé povídky bych hodnotil takto:

Oni - 4/5 Slušná povídka na rozjezd, dotýkající se nazi tématu jen okrajově. Velmi čtivá, navnadila mě na další čtení.

Opona padá - 5/5 Paráda, skvělá duchařina na pozadí reálné historie.

Jitro po zlé noci - 5/5 Nejlepší povídka první části. Alternativní historie, skvěle psané. Určitě si musím od Bandžucha přečíst i něco dalšího.

Dým nad Mnichovem - 4/5 Zajímavý námět, ovšem něco mi tam chybělo a už jsem vyhlížel další povídku.

Dos grojse genareraj - 5/5 Klasický kotleta. Nářez od počátku do konce.

Tenkrát na Ukrajině - 4/5 Duchařina z východní fronty. Po Kotletovi ovšem trochu slabší kousek.

Ahaswehrmacht - 2/5 Totální nepochopení tohoto úletu. V jiných komentářích vidím, že se povídka líbila, ale já jí prostě nerozumím.

Meyrink - 5/5 Po předchozím průseru další kousek, který mi spravil náladu. Dovedl bych si toto téma představit jako samostatnou knihu, kterou bych si rád přečetl. Určitě si přečtu i něco dalšího od Schinka.

O lidském dobytku - 5/5 Jízda pokračuje, další skvělá povídka, kterou by šlo rozvést na delší formát.

Chlad věčnosti - 5/5 Další duchařina, tentokrát ve službách britské tajné služby. Povídka, která má spád, perfektně se čte a baví od začátku do konce.

Dokud nás smrt nerozdělí - 4/5 Slabší závěr druhé části. Předvídatelný děj, ale stále velmi slušné a čtivé dílko.

Argentinské probuzení - 5/5 Paráda, špionážní povídka, která by opět šla přepsa na celou knihu, kteoru bych si s chutí pečetl.

Digimengele - 5/5 Další úlet, oproti Ahaswehrmachtu ale skvělý. Meinkampfcraft je geniální.

Stroj na výrobu havranů - 3/5 Neznám předchozí povídku, byl tedy trochu problém se zorientovat v ději, hlavně odkazy na minulost nedávaly smysl.

Na vlastní kůži - 5/5 Super nápad, deníková forma a úžasný závěr.

Jediný člověk - 4/5 Kratičké dílko, které na jednu stranu bavilo, na druhou úplně nenadchlo.

Nacimars - 5/5 Poslední úlet a to parádní. Zajímavá je opět netradiční forma vyprávění a černý humor.

Skóre za povídky 4,41, Celkově za knihu se nebojím dát plný počet hvězd.

Závěrem snad jen můhu říct, že se těším na letošní podzim až vyjde u Epochy další sborník Ve stínu apokalypsy věnovaný post-apo povídkám.

19.05.2018 5 z 5

Důstojné pokračování Swingersparty. Po prvních dvou kapitolách, kdy mi došlo, že se jedná o jeden ucelený příběh, jsem byl trochu na rozpacích, přeci jen jsem v prvním dílu ocenil povídkový formát. Ovšem následně mě příběh tak vtáhnul, že jsem knihu přečetl během chvíle. Takže ucelený příběh nebyl na škodu, spíš naopak. Stran knihy - nese se v duchu předchozích příběhů, tzn. magie, sex, přestřelky, démoni vychvalování pistole CZ 75 apod. Přibylo trochu víc sexu (opravdu mě pobavilo vyvolávání Bakulgy jako obrana před hordami démonů) a do toho východní mystiky. Už se těším na letošní další pokračování.

12.03.2018 5 z 5

Morgenstern v Čechách Morgenstern v Čechách Christian Morgenstern

Thle je naprosto unikátní počin, který musí mít doma každý, kdo má rád Morgensternovy básně. Spousta různých překladů, u kterých si čtenář může vybrat ten, který je mu zrovna nemilešjí, provnávat je mezi sebou apod.

09.03.2018 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

O Kotletovi jsem dříve dost slýchával ale první knihu jsem od něj přečetl až loni (Spad) následovanou dvěma pokračováními postapo trilogie. Takže tohle byla má první kniha od autora, která byla ve stylu urban fantasy a musím říct, že jsem se při čtení náramně bavil. Abych byl přesný mám pocit, že jsem první povídku četl již v nějaké starší Pevnosti (protože mi byla dost povědomá).

Každopádně sex, magie, přestřelky to vše zasazené do současnosti tvoří velmi čtivý koktejl a už se těším na pokračování.

09.03.2018 5 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Perfektní vyvrcholení netradiční postapo trilogie. Není co vytknout.

05.03.2018 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Se sérií Oddělení Q to je jak na horské dráze - lepší díla jsou střídána slabšími. Selfies je sedmý případ a musím říct, že kniha patří mezi ty slabší kousky série. Nicméně stále si uchovává svou čtivost a jde o dobrou detektivku, takže dávám 4 hvězdy a doufám, že osmý díl bude zase o chlup lepší.

Mimo jiné, jedné věci ale nerozumím. V prvních dílech série byl v českém překladu mnohokrát použit výraz "čert aby to spral" a to v takovém množství, že to bylo až rozčilující. V Selfies začal autor vkládat anglické výrazy do myšlenek postav a to opravdu opět ve velké míře (teda předpokládám, že tam ty anglické výrazy byly i v originálu). A já se ptám, proboha proč? Proč si autor vždy vybere nějakou frázi, nebo stylistický tvar a opakuje to napříš knihou do umření?

16.02.2018 4 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Tak to bylo ještě lepší než první díl. Příběh, který čtenáře provede post-nuklearní střední a východní Evropou lze určitě číst i jako samostatnou knihu bez znalosti prvního dílu, leč jistě je lepší se s postavami v předchozí knize seznámit. Kniha mě hodně bavila, kultisti snažící se dokončit apokalypsu, japonská špionka, parta hrdinných vojáků, kteří jdou zachránit skoro zničený svět. Prostě paráda. Už se těším, až si přečtu finále trilogie.

25.12.2017 5 z 5

Chov sklípkanů Chov sklípkanů František Kovařík

Předchůdce Světa sklípkanů od stejného autora. Dávám o hvězdičku horší hodnocení, neb kniha není tak obsáhlá, leč elementární informace pro začátečníky obsahuje.

19.12.2017 4 z 5