michimuller michimuller komentáře u knih

Po stezkách oblud Po stezkách oblud Vojtěch Alberto Sláma

Skvělá knížka, kterých u nás moc dostupných není. Cestopis po odlehlých destinacích a popis legendárních tvorů s profesorskou zoologickou precizností. O generaci mladší následovník Mareše, ale s lepšími a čtivějšími reportážemi i realističtějším pohledem na svět.

09.02.2021 5 z 5

Borne Borne Jeff VanderMeer

"Strhující román z blízké budoucnosti" ??? Vážně? To snad raději NE. Hybridek vázy a olihně s miliony očiček na řasinkách, co filozoficky zkoumá, zda je bytost, nebo zbraň a přežmoulává nová slovíčka ve své slovní zásobě, mění libovolně tvar, velikost , barvu i formu a vstřebává do sebe zničený svět s roztomilostí malého dítěte, může být spíš pohádka na které není naprosto nic strhujícího. Přečíst to do konce byla odvaha, žádné napětí, vývoj děje ani touha dozvědět se jak to dopadne. Chybělo mi tam i tajemné mystérium, nebo vykreslení hloubky postav, hlavní lidské postavy byly vlastně naprosto ploché a jednoduché. Zakončení také takové o ničem, jako vytržené z kontextu...ne nadarmo se říká, že závěr patří mistrům a to jsem od VanderMeera marně čekala. Na druhou stranu fantastický létající medvěd Mord měl moje sympatie. S tím si autor vyhrál v roli záporáka a to byla na příběhu ta pecka. A za malé pecičky všechny sežrané ještěrky. Škoda, že se autor více nezabýval svými biotechnologickými mutantními tvorečky a vzájemnou interakcí mezi nimi, určitě by to mělo lepší spád a bavilo to víc.

26.11.2020 2 z 5

Příběh levhartice Penny Příběh levhartice Penny Joy Adamson

Krásná procházka africkou divočinou. Četla jsem ji někdy strašně dávno ještě jako mládě školou povinné a líbila se mi tehdy i dnes, kdy jsem ji dostala ve formě audioknížky. Nadčasové zápisky životního projektu poloamaterského pozorování života divoké kočky s úžasnou slovní zásobou autorky, vyjadřovacích schopností a takové dávky empatie, že by se to mělo vyučovat na školách. Audioverze ve stylu babičkovského přednesu a chvilkové výpadky z kontextu byly spíše úsměvné, než rušivé, určitě to nebyla ztráta času.

23.05.2018 5 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

"Z nějakého důvodu ho nenapadala žádná modlitba. Vzpomněl si pouze na báseň o ledovci co kredenc odírá a poušti, která v posteli vzdychá a prasklině v šálku co cestu otvírá do země, kde stáda mrtvých jsou tichá."

14.05.2018 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Nesbo u mě poprvé za plných 5 hvězdiček. První díl krve na sněhu jsem bohužel ještě nečetla, ale dostala se mi do rukou audioknížka načtená mladým hlasem Václava Neužila. První Nesbo přímo z norského prostředí a zásah rovnou na komoru. Takhle měl vypadat "poslední laponec" Tohle nebyl ikonický HH, ale romantická oddechovka z drsného severu, perfektní, čtivá a pohodová. Schovávačka v mrtvém sobovi mi připoměla zoufalého Di Capria ve vyvrženém koni. Žádný překombinovaný příběh prostě skvělá delší povídka.Doporučuji.

30.04.2018 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Nor vyslaný do Thajska a ryze asijského prostředí mě zas až tak nebavil, to jeho minulý případ v Austrálii mě oslovil víc. Audio verze načtená opět Hynkem Čermákem audio zážitek. Já se malinko ztrácela v thajcích, kdo je kdo a opěvovaný městský dopravní ruch nebyl můj šálek kávy. Na druhou stranu se mi příběh líbil a zvládla jsem ho opravdu hodně rychle, protože mě zajímalo co bude dál. Nevím jak by se mi Nesbo četl jako knížka, věřím, že by tak vysoké hodnocení nedostal, nebo byl načtený jiným hlasem..Takže švábíci nic převratného, ale ještě zkusím další setkání s HH. Troubení slonů přepravovaných přes řeku byl krásný postřeh ve vykreslení atmosféry přelidněného města, slovní obraty a myšlenkové pochody Nesba mě lákají k pokračování v dalším příběhu.

04.03.2018 4 z 5

Zátiší s vránami Zátiší s vránami Lincoln Child

Great!!! Krásně skloubené prostředí na jedné straně všude samá kukuřice, mě se vybavovaly "kukuřičné děti",na straně druhé neprobádané jeskyně, pražící slunce proti jeskynní temnotě. Do toho městečko, kde chcípnul pes a živoří "vlčí dítě". Krásně vykreslená atmosféra se stupňujícím napětím a strachem ukrytým za každým stalagmitem, kde pak děsí každé zašeptání ve tmě. Příběh okořeněný indiánskou legendou a rituálním pohřebištěm, který rozplétá zvláštní agent, který je opravdu zvláštní sympaťák stylizující se do Sherlocka Holmese kříženého čínským mnichem. Jeho záliba v zeleném čaji byla úsměvná, sice ho také piju každý ráno, ale netušila bych jakou tomu někdo může věnovat pozornost. Audioverzi knížky nehodnotím, nebyla to nejlepší verze, možná tak trochu amatérská, ale knížka plný počet hvězdiček. Vytkla bych pouze továrnu na zpracování krůt, ve své podstatě to byl naprosto zbytečný prvek plný morbidity, který mi tam jednoduše překážel. Doporučuji k odreagování naprosto super.

16.02.2018 5 z 5

Vodní andělé Vodní andělé Mons Kallentoft

Úžasný Mons a jeho květnaté vyprávění, sloh jako z jiné doby, někdo, kdo si umí hrát nejen s písmenky, větami, ale i s emocemi. Vražda není alfou a omegou a právě to se mi na této severské detektivce líbí.

11.02.2018 5 z 5

Šest let Šest let Harlan Coben

Na šest let nestačí ani sedmý smysl. Moc zašmodrchané, jestli to nebude tím prostředím akademické půdy. Autor to zřejmě psal v americkém stylu všeho raději víc, než míň. Kupodivu jsem se ale v ději neztrácela, jako by příběhem vedla pomocná červená nit bludištěm a čtenář si mohl odškrtávat postupně seznam vysvětlených záhad. Autorovi se nedá vytknout perfektní čtivost, ale na mě dějově absurdní a místy kýčovité. Nejvíc mi vadil happyend, to autor totálně zvoral, ale nechci brát někomu iluze.

06.07.2016 3 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Moje první Keplerovka a určitě ne poslední. Dostala se mi do rukou jako audiokniha, moc příjemné poslouchání. Chvílemi jsem se v ději ztrácela, ale to byl dáno spíše mu nesoustředěností než vinu autora. Rozuzlení docela nečekané. Jediné co bych vytkla byla postava těhotné vyšetřovatelky, tohle mi prostě nesedlo a přišlo mi zbytečně výstřední.

06.07.2016 4 z 5

Bába Motyka Bába Motyka Marko Hautala

Jako věrný fanoušek Stephana Kinga jsem byla na Bábu Motyku hodně zvědavá, přeci jen se nová konkurence Kinga hned tak neobjevuje. Obálka knížky ve mě evokovala vzpomínku na čarodějnici z Blair a tak zcela přirozená volba se do čtení pustit. Ale... pouze zdařilá marketingová propagace. Velice nerada hodnotím negativně, když si uvědomím že kritizovat může člověk,který danou věc zvládne podstatně líp. V komentářích k této knize se objevuje chaos a s tím souhlasím, stejně jako, že autor musel být pod vlivem psychotropních látek. Jestli tohle ocení alespoň intelektuální segment čtenářů, budu jim držet palce, ale já se v tomto díle nenašla. Megachaos....Autor zřejmě excentrik vyučující kurzy tvůrčího psaní by měl v prvé řadě ctít zpracování tématu, aby čtenář pochopil co chtěl říct. Věřím, že téma lidové legendy mohlo být uchopeno trošku jinak a nebyla by to ztráta času. V jednom okamžiku při zmínce o Architeuthis dux jsem se začala těšit, že jsem snad něco pochopila, ale byl to jen autorův slepý výstřel do tmy. Jedna hvězdička za statečnost, že měl odvahu tohle vydat a zároveň přesvědčit někoho, aby si to přečetl.

06.07.2016 1 z 5

Růže smrti Růže smrti Arnaldur Indriðason

Zkusila jsem svého prvního Indridassona. Ano Erlendur není Harry Hole a to je jen dobře! Byl mi sympatičtější a lidštější než ikona Nesboa. Příběh se zvláštní zápletkou, líbilo se mi, že první objevená pachatelova stopa byla vlastně naprosto náhodná záležitost. Rozmotat tohle klubko zvládl tak trochu víc životem zdrchmaný Erlendur skvěle. Příběh byl napínavý tak akorát a četl se velice dobře, určitě budu lovit další autorovy knížky.

24.09.2015 4 z 5

Prízraky Prízraky Jo Nesbø

Mé první setkání s HH a můžu se přiznat že příjemné překvapení. Tématika narkomanů není můj šálek kávy, ale zajímalo mě jak to dopadne. Sympatický alkoholik HH tak trochu nesmrtelný :o) ale proč ne, když je ikonou celé řady knížek. Rozhodně jsem se u toho nenudila a zkusím i jinou knížku autora.

24.09.2015 4 z 5

Kosti zmizelých Kosti zmizelých Kathy Reichs

Skvělá knížka skvělé autorky. Problematika Afghánistánu očima bílého světa, perfektní příběh kdy antropoložka v bojové zóně exhumuje kosti domorodců. Představa kolik to muselo sežrat povolení, logistika a třeba jen odvaha kývnout na takový úkol, klobouk dolů. Obchod s lidmi je i v dnešní době poměrně složité téma, které se autorce skvěle povedlo vykreslit. Knížka má spád a čte se jedním dechem. Vývoj emocionálního trojúhelníku Tempe nabírá na obrátkách, zřejmě se čtenář dočká zajímavého posunu v dalších knížkách, už aby zase něco vyšlo! Perfektní slovní obrat ve slovníku inteligentní ženy o ex partnerově nastávající "poprsí má větší než IQ" tak tohle se povedlo. :o)

18.08.2015 5 z 5

V hlubinách Loch Ness V hlubinách Loch Ness Steve Alten

Mám moc ráda autorovu sérii s Meg, která je podle mě naprosto báječná pohádka o megalodonovi na pokračování. Tenhle příběh o skotské celebritě Nessince je tak trochu povedeně slátaná pohádka od všeho trochu. Líbili se mi kryptozoologické vsuvky o skutečném / domnělém pozorování této zmarkeningované příšerky živící cestovní ruch i příběh vyprávěný mořským biologem. Celkově vzato historický podtext byl docela dlouhý a možná by bez něj příběh vypadal celkově líp. Také hlavní viník prosakující ropa do jezera mi přišel hodně nevěrohodný, ale jako i jiné Altenovy romány bylo v hlubinách Loch Ness čtivý příběh, který rozhodně nenudil. Předimenzované akční scény, když mořského biologa pokouše v tábořišti vrčící Anquilla Anguilla jsou spíše úsměvné. On každý čtenář není rybář, aby si v daným okamžiku vybavil říčního úhoře a překladatel byl frajer, že tam český název raději vypustil, aby z toho nebyla komedie. Docela by mě potěšilo, kdyby se autor pustil do románu o Yettim :o)

12.08.2015 4 z 5

Megalodon. Pátrání po nejstrašnějším mořském predátorovi Megalodon. Pátrání po nejstrašnějším mořském predátorovi Jan A. Novák

Jedinečná kniha, tak trochu studie o žralocích i pravěkých monstrech pradávných oceánů. Knížka nabitá informacemi i pro laika. Autor zcela bravurně dokázal zaujmout a vtáhnout do svých hypotéz. Moc se mi líbila a určitě doporučuji! Na konci shrnutá fakta pro a proti možnosti výskytu megalodona do dnešní doby a je jen na čtenářovi, na kterou stranu se sám přikloní.

05.07.2015 5 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Jako nejlepší francouzská detektivka roku 2013 to je docela průser... Co se mi na ní nejvíce líbilo byl pouze perfektní obal, ten se někomu opravdu povedl. Zima, sníh, zaváté pláně, soby, které místní frajer kastruje zubama, láska k tradicím a životu na severu, prostě prostředí knihy ozářené polární září stálo také za přečtení. Zápletka už tak dobrá nebyla, nebo alespoň já jsem si hodně brzo spojila kudy se ubírá děj a kdo za to může...To mě na detektivkách mrzí, když mě autor "nepřekvapí".

03.06.2015 3 z 5

Predátoři Predátoři Miroslav Žamboch

Skvěle napsaný dinosauří lovecký příběh. Pro mě, která mám ráda mnohostránkové romány a zároveň dinosaury absolutně perfektní. Cestování časem tam a zpátky naprosto nenudilo nějakými přehnanými technickými popisy, spíše se zaměřovalo na charakter jednotlivých členů výpravy. Moje první Žambochova knížka a určitě ne poslední. Palec nahoru a 5 hvězdiček.

05.03.2015 5 z 5

Pavučina Pavučina Karin Slaughter

Poslední díl série Grand County jednuduše brilantní. Autorka neuznává happyend tak jsem do posledního okamžiku čekala zvrat situace, ovšem tenhle konec jsem nečekala. Knížka mě bavila od první stránky do poslední. Člověk zaklapne knížku a říká si otřeseně "proč"? Celá tato série je velice povedená a já se u ní skvěle bavila. Životní příběh Leny mi v předchozích dílech docela chyběl, nečekala jsem, že bude tak ponurý. Velice originální knížka. Dávám 5 hvězdiček z 5 zcela zaslouženě!

05.03.2015 5 z 5

Stigma Stigma Karin Slaughter

Zvláštní a tak nějak jiná knížka...Četla se mi hůře, naprosto mi nevyhovovaly dvě různé dějové linie minulosti a současnosti. V půlce už jsem byla vzteklá, že si napřed přečtu současný masakr na policejní stanici a pak se možná, ale opravdu jen možná vrátím k tomu zbytku. Ale byla jsem líná a nakonec to přečetla tak jak je. Ve finále mi z toho vyšly dvě povídky, asi nejslabší co jsem kdy od Slaughter přečetla, ale asi neměla svůj den. Rozhodně sáhnu po další její knížce a věřím že bude zase skvělá.

10.02.2015 4 z 5