Zátiší s vránami

Medicine Creek, Kansas. V městečku, kde se nic neděje a na hlavní třídě jsou jen dva bloky starých a zaprášených obchodů, se stala příšerná vražda. Neznámá oběť byla nalezena na vymýceném prostoru v obrovském kukuřičném poli, zohavené tělo se stalo součástí propracovaného živého obrazu. Do čtyřiadvaceti hodin ubezpečuje šerif spoustu reportérů od novin a nervózních místních obyvatel, že je to ojedinělá smrt. V dusném srpnovém dni však přijíždí zvláštní agent Pendergast a oznamuje, že vražda je dílem masového zabijáka. Zanedlouho začínají mizet sousedé – najdou je potom mrtvé uprostřed nepopsatelně ohavných scén. Vyděšení místní obyvatelé si začínají šeptat o legendárním prokletí Pětačtyřiceti. Nikdo není před vrahem v bezpečí – své oběti vyhledává za příkrovu noci… na jeho groteskní zločiny pod nemilosrdným letním sluncem upozorňují kroužící černí ptáci. Pendergast s pomocí Corrie Swansonové, místní osmnáctileté „ztracené existence“, odhalí tajemství tohoto odlehlého města – od temné historie jeho obyvatel po ještě temnější záhady ukryté v bezmezných kukuřičných polích. A konečně odhaluje místní prokletí a pravdu o největší záhadě Medicine Creek, přízračného masakru Duchů válečníků z roku 1865, a ocitá se tváří v tvář nepředstavitelnému zlu v srdci tohoto maloměsta....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23484/zatisi-s-vranami-gwP-23484.jpg 4.6289

Pendergast (4.)

Horory, Thrillery, Sci-fi
Vydáno:, BB art

Still Life with Crows (2002)

Kniha Zátiší s vránami

Metla

Moje první setkání se zvláštním agentem FBI Pendergastem, uhlazeným gentlemanem, studeným čumákem, podivínem, který se při selhání běžných vyšetřovacích metod neváhá uchýlit k neortodoxním postupům.
Pendergast si "užívá" dovolenou v kansaském městečku Medicine Creek, kde byla nalezena zohavená mrtvola. Zločinů přibývá, šokují svou brutalitou i rituálními aspekty, odkazujími na dávné prokletí z minulosti. Čtenář dlouho nedostane žádná vodítka - může jen s rostoucím napětím sledovat, jak si zvláštní agent poradí s matoucími stopami a nezvyklým chováním pachatele.
Atmosféra dusného městečka, obehnaného kukuřicí, je vykreslena výborně, gradující děj spolehlivě udrží pozornost, posledních 100 stran je doslova strhujících. Psychologie postav je rovněž obstojná, problém jsem měla pouze se samotným hlavním hrdinou (nepochopení připisuji své neznalosti předchozích tří dílů série).
"Zátiší s vránami" jsem si vychutnala takřka špičkově, až několik závěrečných stránek shodilo původní zamýšlené hodnocení ke čtyřem hvězdám: konec byl bohužel příliš americký. Také mi přišlo nedůstojné, jak autor ve finiši přišlápl Pendergastovi vedení. Geniální agent by neměl být povzbuzován čtenářovým úpěním ve stylu: "No tak, vole, poskoč si, kdy ti to konečně dojde?"
Až si zase někdy budu chtít přečíst něco ve stylu "X-Files", mám jasno, kterou sérii zvolit k ukojení mysteriózně thrillerových choutek.

Šnek86

Příběh loupete jak cibuli a až na konci se dozvíte, kdo nebo co je ten vrah v kukuřičném poli.Smithbacka v tomto díle vystřídá nepříliš záživný Ludwig.Poodhalí se zde část Pandergastova jména.Corrie byla sympatickou postavou, třeba na ní v příštích dílech ještě narazím. Zajímaly by mě její další osudy i to co se pak stalo s Jobem.

BlackBlade

Tu základní záhadu (odkud se zjevili indiáni) asi tuší hodně čtenářů, ale celkové rozluštění vražd je mnohem komplexnější. Líbilo se mi to, dávám 90 %.

Rawen616
19.11.2018

S Pendergastem jsem se před lety poprvé setkal u Relikvie. Tehdy jsem oceňoval hlavně sympaticky čtivý, trochu hollywoodsky béčkový, ale dobře podaný děj. Netrvalo dlouho a pustil jsem se do pokračování, které bylo sice slabší ale o to víc se mi zalíbil hlavní hrdina. A teď do třetice jsem si dal tuto dlouho sháněnou knihu a mohu prohlásit, že Pendergasta jsem si zamiloval. To je prostě skvělý pošuk a je radost číst scény kdy využívá své podivné dedukční a meditativní schopnosti vyšetřování, dává na odiv své aristokratické manýry a nebo se, když jde do tuhého, přepíná do chladnokrevného "hero" módu kdy se pouští do skoro sebevražedných akcí. Zátiší s vránami je další případ tohoto podivína, zasazený znovu do velmi dobře popsaného prostředí - tentokrát americký zapadákov. Příběh sice trochu zavání béčkem, a opět se, podobně jako v Relikvii či Relikviáři budeme prohánět temnými místy s mocným protivníkem v zádech...Ale nedá se nic dělat, je to skvělé napsané. Prostředí je stejně jako v předchozích dílech doslova hmatatelné, zápletka a tajemné zlo je poměrně dlouho skryto a náznaky nadpřirozena dokáží udržet čtenářovu pozornost. A je tam hlavně ten geniální pošuk:-) Výtečný oddechový thriller bez výrazných hluchých míst.

DericCaster
29.08.2018

I když ostatní knížky s Pendergastem jsou také skvělé, tato se mi zatím líbila asi nejvíce. líbí se mi originalita příběhu a vždy s nádechem trochy tajemna. Výborná knížka.

kyssling
04.08.2018

Jsem hodně náročný čtenář, ale této knize 5 hvězd sluší, skvělý příběh. Bravo !!

michimuller
16.02.2018

Great!!! Krásně skloubené prostředí na jedné straně všude samá kukuřice, mě se vybavovaly "kukuřičné děti",na straně druhé neprobádané jeskyně, pražící slunce proti jeskynní temnotě. Do toho městečko, kde chcípnul pes a živoří "vlčí dítě". Krásně vykreslená atmosféra se stupňujícím napětím a strachem ukrytým za každým stalagmitem, kde pak děsí každé zašeptání ve tmě. Příběh okořeněný indiánskou legendou a rituálním pohřebištěm, který rozplétá zvláštní agent, který je opravdu zvláštní sympaťák stylizující se do Sherlocka Holmese kříženého čínským mnichem. Jeho záliba v zeleném čaji byla úsměvná, sice ho také piju každý ráno, ale netušila bych jakou tomu někdo může věnovat pozornost. Audioverzi knížky nehodnotím, nebyla to nejlepší verze, možná tak trochu amatérská, ale knížka plný počet hvězdiček. Vytkla bych pouze továrnu na zpracování krůt, ve své podstatě to byl naprosto zbytečný prvek plný morbidity, který mi tam jednoduše překážel. Doporučuji k odreagování naprosto super.

Bohdana11
17.01.2018

Byla to moje první kniha s Pendergastem a vybrala jsem dobře.záhadná,napínavá skoro hororová.