michimuller michimuller komentáře u knih

Poslední roky s Karlem Poslední roky s Karlem Luboš Procházka

Je až neuvěřitelné, co někdo nazývá knihou...přečteno se sebezapřením jako poslední knížka do splnění Výzvy 2021. Nejsem fanoušek Karla Gotta a bulvár mě nezajímá, ale pan Gott byl charismatická osobnost, která si něco takového nezasloužila. Už vůbec ne od tvůrců, kteří tuhle slátaninu pojali asi jako když pejsek s kočičkou, vařili dort. Jestli tenhle brak je literatura faktu, ať si každý udělá obrázek sám. Jediná zajímavá a lidská pasáž formou rozhovoru, vzpomínání matky paní Dominiky na setkání s Karlem...Trochu málo na knihu! Je to zoufalý pokus paní Dominiky o zviditelnění se a dost žalostný. Bonusové kapitoly o její promiskuitě jsou pak úplně tristní! Nechápu jak může vůbec nosit svoje příjmení Gottová. Tohle rozhodně není zpověď jeho nejbližších o posledních letech s Karlem!

28.07.2021 odpad!

Smrt ve sloní trávě Smrt ve sloní trávě Jaroslav Mareš

5/5 naprosto zaslouženě a protože znám i jiné autorovi dílka, tahle knížka byla docela obšírná. Lovecká kniha z širokého záběru Afrického kontinentu a přesto spoustu zážitků popisuje i v jiných knihách a to nejen on. Lovecké báchorky a legendy, co se povídají kolem táboráků krásně sepsány a udělaly dojem i v psaném projevu, proloženy vlastními zkušenostmi z cest, prostě super. Jako bonus nádherné obrázky.

24.06.2021 5 z 5

Totem Totem David Morrell

Pane Morelle, klobouk dolů. Totem jsem četla před 20 lety a zůstal mi nejen v hlavě, v srdci, ale i v knihovničce. Zpátky k tomuto románu mě přivedl Nevillův Rituál, když jsem si říkala, tohle už tu bylo, něco jako "zkroucená zrůda, kříženec kočky, člověka a losa s širokým rozvětveným parožím, vytasené drápy, ocas a hluboké oči" z Totemu. Krásný příběh vystavěný na čtyřech výrazných postavách, náplavou šerifem přivandrovalým od někud z civilizace, na whisky závislém reportérovi, píšícímu svého solo kapra, patologovi s diskreditovanou minulostí a politikovi s vlezdoprdelkovským stylem starostování v malé díře uprostřed ničeho. Zasazeno do nádherné přírody skalistých hor a v dnešní době trochu víc děsivá virologie vztekliny, namícháno do vzrušujícího koktejlu, který nezklamal před 20lety ani dnes. Naprosto nadčasové!

24.02.2021 5 z 5

E-maily Coco Pinchardovej E-maily Coco Pinchardovej Robert Bryndza

Mám ráda brynzu, nejraději s haluškami, ale Robert je už dlouho mým oblíbencem, takže Bryndzu kdykoliv i bez halušek. S jeho skvělými detektivními příběhy se tohle dílko srovnávat nedá a jen blázen by to zkoušel, prostě tohle je naprosto jiný šuplík. Vybrala jsem si Coco do čtenářské výzvy 2021 a bylo to trhlé, praštěné a bláznivé... člověk se musel smát, i když byla zoufalka Coco spíš k pláči, musel jí člověk držet palce.
"Jsi tajný agent? Co jak je doopravdy tajný agent? Vím, že mi nemůže říct, ani kdyby byl, ale mohl by mi aspoň říct, že mi nemůže říct. No, ale když nemůže ani říct, že mi nemůže říct, že není tajný agent, může alespoň potvrdit rande. Ne?"
Brutální a ještě čtené ve slovenštině. Pravá výzva! Ale dost bolo Coco, do pokračování už nejdu.

24.02.2021 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Jednohubka a vlastně hodně povedená. V krátké době jsem zvládla tři knížky ze série strašidelné domy autorky a tenhle příběh se mi asi líbil nejvíc. Držela jsem palce sympatickému kocourovi. Prostě oddychovka, žádný horor jsem neočekávala a knížka na mě působila svým zaměřením spíše na mladší ročníky.

12.02.2021 5 z 5

Paříž: Katakomby Paříž: Katakomby Jeremy Bates

Tenhle kanaďan mě začíná vážně bavit. Sice se v recenzích na jeho knížky objevuje kritika, že jednu šablonu používá na všechno, ale proč ne, když to funguje. Katakomby byly zvláštní, takové temné a šedivé a já nevím proč, jsem pořád čekala, že z nějaké postranní chodby vyrazí legendární Minotaurus, ale ani tak mě knížka nezklamala. Byla čtivá a logicky uvěřitelná a první polovina se mi líbila víc. Jako prvotina autora dost dobrý.

12.02.2021 4 z 5

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

Bonbonek. Očekávala jsem více archeologie a paleontologie a dostala jsem pohodovou kovbojku s Marschem a Copem na divokém západě, místo literatury faktu a historických reálií. Skvěle napsaná knížka o hledání kostí, studentském životě a nabírání životních zkušeností. Přečteno jedním dechem a hodně jsem se bavila, škoda, že toho pan Crichton už víc nenapíše.

Čmelák – Láskyplné povídky Čmelák – Láskyplné povídky Halina Pawlowská

Knížka jako acylpyrin. Neuškodí a nepomůže. Mám ráda autorčin smysl pro humor a četla jsem více jejich knížek a tady mám dojem, že jde o výběr jejích starších povídek, fejetonů a článečků už uvedených jinde a docela profláknutých. Na druhou stranu v dnešní době člověk potřebuje kapku toho pozitivismu a určitě to nebyla ztráta času. Tak jako jiným i mě se hodila do čtenářské výzvy se srdíčkem na obalu.

09.02.2021 4 z 5

Knížka plná krásných fotografií, zvláštních osudů, rozhodnutí, smíření a akceptace života. Není to pro každého, ale vyvolá zamyšlení v čem kdo vidí smysl života. Udělala na mě velký dojem, reportáže z nádherného prostředí Šumavy, kterou mám moc ráda.

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Algor bude krásná série, na kterou už se těším. První díl rozehrál docela zajímavou partii seznamování se z novým planetárním prostorem. Sci-fi je pro mě okrajová záležitost zájmu, ale tohle je hodně dobře stvořený svět, který si žije vlastním životem. Postavy jsou tak trochu zvláštní, charakterově pro mě ploché, ale emoční vývoj tam je, tak tomu určitě dám šanci. Diktátor Korwarian z ledové planety, který je chladnější než sníh, s pohledem vraha, bez emocí, se srdcem robota a mozkem tyrana se přece musí vedle své uchvácené princezny, kterou střeží ochranka šílenců, někam vyvíjet a směřovat, jinak by to byla nuda zamrzlá v čase! Na druhou stranu i na konci knihy jsem měla problém v orientaci kdo je kdo a kam patří. Budu muset rychle navázat další díl, dokud to mám v hlavě a už se těším.

Zlý vlk Zlý vlk Nele Neuhaus

Tématika pedofilie není můj šálek kávy a přes zajímavý začátek jsem se do čtení postupně musela nutit. Knížka není vůbec napsaná špatně, ale za mě "hnus fialovej" co jedna bytost je schopná dělat druhé, ještě ke všemu zaštítěná sociální organizací...

09.02.2021 3 z 5

Poslední lov Poslední lov Jean Christophe Grangé

Skvělé, komisař Niémans žije, tenhle comeback se víc než povedl. Jean Reno udělal z purpurových řek legendární thriller a v posledním lovu nám jenom malinko zestárl, ale nic neztratil ze své úchvatné svéráznosti a charismatu. "Cachtal se v kaluži jako kormorán v ropné skvrně." Prostředí myslivecké tématiky, precizně vykresleno, napínavý děj od začátku do konce a ty akcenty purpurových řek jsou tam také. Správně jsem tipla vraha, ale nedokázala jsem spojit motiv proč. Perfektní thriller, doporučuji.

09.02.2021 5 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Moje první setkání s autorem při hledání nových severských pecek. Pro mě trošku těžkopádnější a docela dost politické prostředí, ve kterém jsem se ztrácela. Tématika migrantů není zrovna moje parketa, tak jsem musela některé pasáže doslova prokousat. Rozpolcený Sebastian byla pro mě sympatická postava a dost dobrý závěr, ale moje chyba, že jsem nezačala číst sérii postupně. Myslím, že se podívám po starších dílech, protože myšlenkové pochody a evidentní gradování děje by byla škoda nenavázat.

09.02.2021 3 z 5

Rituál Rituál Adam Nevill

Severský horor ze švédských lesů, který nemá moc skvělé hodnocení, ale ráda bych mu ho malinko vylepšila. Na tuhle knížku jsem dlouho číhala, abych si ji mohla přečíst a potom byla hodně rozpolcená, jak moc sypat hvězdičky. Ale rozhodla jsem se zkouknout po přečtení i film, než napíšu komentář. Takže horor, ano jako z pera krále hororu Stephena Kinga, nebo alespoň, jako by mistr King dýchal autorovi za krk, četl mu přes rameno a našeptával mu další věty do hlavy. Výsledkem mrazení v zádech a úžasná atmosféra pradávných lesů, nervy na pochodu, strach z neznámého a rozklad psychiky hlavních postav. V poslední třetině se to bohužel zlomilo, autor se vydal po linii schizofrenie, přidal postavy a úspěšně vylíčil psychické onemocnění charakteristické narušeným vnímáním reality u party postpubertálních bleckmetalistů. Ale jako by tím zničil původní myšlenku pracně vystavěného survival hororu. Zkrátit cca o 100 stránek a brutálně useknout a byl by RITUÁL fakt děsivá knížka. Dávám plný počet hvězdiček, protože za posledních pár let opravdu horor u kterého se tají dech a čtenář dýchá těžce. Jo a film, no tak ten byl jen slabým odvarem a neměl čím děsit.

Po stezkách oblud Po stezkách oblud Vojtěch Alberto Sláma

Skvělá knížka, kterých u nás moc dostupných není. Cestopis po odlehlých destinacích a popis legendárních tvorů s profesorskou zoologickou precizností. O generaci mladší následovník Mareše, ale s lepšími a čtivějšími reportážemi i realističtějším pohledem na svět.

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Skvělá atmosféra knížky, dům plný tajemných přízraků a podnikatelský záměr vydělávat si jako soukromý průvodce po strašidelném historickém sídle. Nápad skvělej, zpracování nad očekávání, čtivost neuvěřitelná a dokonce logicky navazující děj, tohle se autorce hodně dobře povedlo. Parta nesourodých lidí v historickém domě, kde se odehrálo spousta zla a vražd, snažící se zachytit přítomnost nadpřirozených jevů pomocí seancí a média i technických vymožeností. Malinké mínus za přeslazený konec z červené knihovny a budoucí plány hlavních protagonistů.

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Sídlo Craven Manor nebylo ani hororové, ani strašidelné, ale spíše pohádkové a o to více čtivé a rychle přečtené. Takový starý klasický román dobře přepsaný do současné doby. Napínavá oddechovka se mi fakt líbila, hlavně sympatický opelichaný kocourohavran. Detektivní zápletka, kde je pravda a kdo je padouch bylo správné koření příběhu zasazeného do temné přerostlé a tajemné zahrady čekající na fešného zahradníka. Strašidelný dům, který vlastně vůbec strašidelný nebyl, strašidelná byla snad jen nátura jednoho záporáka, kterých je bohužel reálný svět plný.

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nádhera, tak tohle mě dostalo! Takhle může popisovat přírodu jen někdo, kdo bez ní nemůže žít a umí se dívat na svět úplně jinýma očima. Dovolím si citaci definice muže "pláče beze studu, čte poezii srdcem, v duši mu zní opera a udělá všechno, co může, aby ochránil ženu" Velký příběh plný bolesti, zklamání a osamění, hledání cesty životem s jen tak mimochodem detektivní zápletkou a poezií, obrovskou pokorou k živé přírodě a láskou ke všemu živému. Doporučuji všem.

05.02.2021 5 z 5

Bláto, pot a slzy Bláto, pot a slzy Bear Grylls (p)

" Objevíš-li cestu bez překážek, patrně nikam nepovede." Moc poutavě psaná sebemotivační knížka, ve které každý může najít to svoje a také spousta životem ověřených citátů a bonmotů, ale já se jí musela doslova prokousat. Doporučil mi ji kamarád, že tam Bear Grylls popisuje výstup na Mount Everest a to jsem si nemohla nechat ujít, zvlášť když vím, že Bear patřil mezi nejmladší horolezce, kteří tuto horu úspěšně zdolali. Problém byl, že tahle knížka byla biografie a Everestu věnoval pouze malou část, ke které jsem se musela pročíst přes dětské lumpárny, studentská léta, vojenský výcvik pro speciální jednotky a spoustou dalšího. Prostě záměna za jeho knihu Vzhůru, moje chyba. Přesto jsem ji zvládla a našla v ní spoustu inspirace jak zvládnout krize, prostě kdo si troufá, zvítězí.
J.F. Kennedy "Pro slovo krize se v čínštině používá dvou znaků. Jeden znamená nebezpečí a ten druhý příležitost. ".

27.11.2020 4 z 5

Hora mrtvých Hora mrtvých Jeremy Bates

Jeremy Bates se evidentně zakusuje do úzce profilovaných témat a vyplňuje tak skulinky ze kterých se dá spousta myšlenek vytěžit a vystavět na nich nový příběh. Četla jsem jeho les sebevrahů a tam jsem jednu hvězdičku spíše ubrala, tak tady mu ji vracím...pocitově skvělých 92% Nikdo snad neočekává, že by se stará ruská záhada na stránkách knihy vyřešila, ale příběh ve dvou dějových liniích si přeci jenom hledal odpovědi. Líbilo se mi že vystavěl příběh na starých faktech a upustil od spekulací ve starém příběhu. Vybral si jednu z konspiračních teorií a brutálně to narval do příběhu současnosti. Některé okamžiky byly useknuté bez návazností a odpovědi se ztratili někde v prostoru, ale většinou se řídil logikou. Na druhou stranu spousta myšlenek tu byla šílená, (labrador a vlčák ve psím spřežení ???)nebo na hranici příčetnosti (podzemní jeskynní bludiště) a do toho pálící mráz zavátých ruských hor. Skvělé téma, poctivě nastudované podklady, to celé zasazené do úchvatné krajiny Uralu, prostě brilantní. Co se tehdy stalo se možná skrývá v některé zaprášené zapomenuté složce nadepsané TOP SECRET nebo Akta X ale ta se asi nikomu do rukou nedostane.

26.11.2020 5 z 5