Michal_SK Michal_SK komentáře u knih

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

Táto kniha predbehla svoju dobu o niekoľko dekád, definovala žáner apokalypsy, prežitia, prispôsobenia sa. Vyšlo aj ako veľmi dobrá audiokniha.

23.02.2022

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

uplná klasika, tú básničku som vedel malé dieťa. Rád sa ku knihe vraciam.

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Výborná detektívka. Hlavne Jo Nesbo má veľa príbehov takých, že potešia aj len občasného čitateľa detektíviek, nie len hardcore fans. Spolu s Police je Snehulak to najlepšie.

22.03.2022 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Asfalt je klasika klasík a Koprivou najkvalitnejší román/príbeh, ktorý už pravdepodobne nikdy neprekoná. Je to umelecké dielo od prvej kapitoly, cez obálku, hromady textu až po záverečnú bodku. Je to aj celkom netradične písané, na rozdiel od iných akčných príbehov československých autorov tu sledujeme viaceré postavy žoldnierskeho komanda a teda príbeh nemá jednu ústrednú hlavnú postavu a nie je písaná z prvej osoby, ale pasáže, kde sa myšlienky postáv premietajú sú, takže človek má možnosť nazrieť hlbšie pod okraj. Kulhánek je možno klasika, ale Asfalt je rádovo lepší a patrí na absolútny vrchol akčných strielačiek v knihách.

06.03.2022 5 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

najklasickejší cyberpunkový scenár, nevyužitý potenciál, ale stále sa to tak nejak výborne čítalo.

14.02.2022 3 z 5

Na ostřích čepelí Na ostřích čepelí Miroslav Žamboch

bohovské, fantasy veľmi nečítam, ale toto je presne to, ktoré mi nevadí. Viac sword a menej sorcery :)

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Skvelá kniha. Niekoľko fantasticky namiešaných samostatných príbehov o putovaní hlavného hrdinu postapokalyptickou krajinou. Aj audiokniha je fantasticky načítana a dlhá (snáď 18 hodín).

Eragon Eragon Christopher Paolini

tak ako toto všetci dlhé roky chvália ako prelomové fantasy z pera 16 ročného autora, tak ja som proste iná cieľovka, alebo som hlúpy, alebo neviem - ale podľa mňa je to naozaj jedna veľká nudná katastrofa.

22.03.2022 2 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

chuťovka aj pre tých, ktorý zámerne nevyhľadávajú detektívky (môj prípad). Jedna z tých najlepších od Jo Nesba čo som čítal.

22.03.2022 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Hustej Nářez je kniha, ktorá vytvorila Kotletu. Chcelo to pár vymyslených rozhovorov v Pevnosti, pár falošných 105% recenzií a dostali sme 220 stránkovú brožúrku na divnom papieri s divnou obálkou, kde prvý preklep bol hneď na prvej strane. Príbeh zámerne parazituje na Kulhánkovej upírskej téme, trochu ju zdestiluje, preoseje a vznikne - toto.

A tak z neznámeho autora, Leoša Kýšu, ktorého knihy pribalovala Pevnosť k preplatnému postupne sledujeme zrod českej hviezdy akčnej fantastiky - Františka Kotletu.

To čo som sa vyššie rozpísal, by niekto mohol vnímať ako kritiku. Ale samotná kniha je výborná, moderná, a to čo sa jej dalo vytknúť a človek prehliadol sa postupne dorobilo v ďalšich dvoch pokračovaniach a Kotleta toto svoje miesto (aj masovou produkciou kníh), obhájil. A som za to rád.

06.03.2022 4 z 5

Mariňáci Mariňáci Robert Fabian

Najlepšie military scifi aké som kedy čítal. Mám obe verzie, aj pôvodnú aj upravenú, obe čítané niekoľkokrát. Vždy s tými istými pocitmi. Niečo tak dokonalé, s tak silnou atmosférou už nikto nikdy nenapíše, začínam byť o tom po 20 rokoch presvedčený.

05.03.2022 5 z 5

Žoldnéři Žoldnéři Tomáš Bartoš

U tejto knihy som presvedčený, že by to vedel byť celosvetový bestseller. Príbeh nemá slabé miesta, a to som to za tie roky čítal opakovane niekoľkokrát. Spolu s pôvodnými Fabianovými Mariňákmi je to top Miltary scifi, čo som kedy čítal.

05.03.2022 5 z 5

České temno České temno * antologie

Golden dog priniesol niečo, čo tu dlho chýbalo - kvalitnými kúskami povedomie o fakte, že sa v čechách píše ku*va dobrý horor. Hlavne poviedkový. Zbierka svetovej úrovne.

Sešívance Sešívance Honza Vojtíšek

Dobieham resty, postupne si hodnotím knihy, ktoré ma nejak v posledných rokoch zaujali, najradsšej venujem pár riadkov práve česko-slovenskej tvorbe, lebo sa mi zdá, že podpriemerna zahraničná zlátanina dostáva omnoho viac priestoru. Táto kniha je zvláštny unikát - poviedky píše vždy Honza Vojtíšek (román Kazatel - tiež výborný) v spolupráci s niekým. Každý príbeh je remeselne na takej úrovni, že by z toho mohol byť seriál na Netflixe a naozaj by nebolo za čo sa hanbiť. Zjavne do toho išli všetci naplno.

Chlapček, ktorému uletel vtáčik je napríklad naozaj silné čítanie na pár stranách, k tej sa určite vrátim. Mŕtvi klauni nepijí - tiež fantastická. Rovnako tak príbeh o démonom posadnutom prsnom implantáte - rôznych nápadov a kvalitného spracovania je táto kniha plná.
Ak by som mal však jednu poviedku rozobrať detailnejšie, tak by to bolo Setři mě. Človek sa začíta to tradičného melodramatu odohrávajúceho sa v každom meste, v každej bytovke v hlavnej roli s človekom, ktorý je úplne normálny, len rieši spústu životného trápenia naraz. Taká klasika? Ho*vno ... nápad spracovaný v tejto poviedke je podľa mňa svetový unikát, originalitou, spracovaním ... osobne by som obom autorom pre istotu nariadil domové prehliadky. Pre istotu.

Ak bude dvojka, tak po nej okamžite siahnem.

Král Conan Král Conan Robert Ervin Howard

Na Conanovi som vyrastal, všetky príbehy som samozrejme poznal, ale aj tak som si ich rád prečítal v novom vydaní s novým prekladom (to som ani nejak neregistroval). Výborná pevná väzba, už len pár ilustrácii mi chýbalo. Obsahuje Hodinu Draka, jediný Howardov román o Conanovi.

Zákon genu Zákon genu * antologie

tak ako ma genetika nikdy nezaujímala, tak ma až prekvapivo táto zbierka pohltila.

05.11.2023 4 z 5

Seržant Seržant Miroslav Žamboch

fantastické. Paradoxne po skoro 20 rokoch vyšli tri výborné pokračovania (veľmi voľné, odohrávajúce sa o dvesto rokov). kde každá kniha je hrubá ako 2x seržant, ale pritom Seržant je... Seržant. Možno menej detailný ako pokračovania, ale prepracovaný a naozaj veľmi dobrý.

25.03.2022 5 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

kniha napísaná trochu nasilu ako prequel k Bratstvu krve. Knihu vnímam podobne ako Lovcov, je fajn si ju prečítať, užiť si ju a zabudnúť na ňu, viac vám už nedá.

06.03.2022 3 z 5

Holomráz Holomráz Štěpán Kopřiva

Po Koprivovom Asfalte človek čakal... asi niečo iné. Prvých pár strán so bol sklamaný, že čo to vlastne prišlo, ale pocit rýchlo odoznel a dostal som fantastickú poviedkovú knihu v hlavnej roli s celkom solídnym hajzlom. Guľky vystriedala mágia a je to proste dobré.

Hvězda Hvězda Robert Fabian

Kto by nemiloval cyberpunk všakže. Umelá inteligencia, detektívny nádych a to celé v krásnom cyberpunkovom futuristickom klišé. Základná premisa je taká dosť opozeraná - strata pamäti, pátranie po nezvestnej osobe, a niekde v pozadí niekto kto ide hlavnej postave v stopách, aby hrdinu zabil... funguje to fantasticky. Aspoň u mňa.