Michal_SK Michal_SK komentáře u knih

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Paradoxne zatiaľ najslabší diel, asi moje úvodné očakávania boli iné.. ostatné diely to však rýchlo v kvalite napravili.

05.11.2023 2 z 5

Hviezdna pechota Hviezdna pechota Robert A. Heinlein

pred dvadsiatimi rokmi som to čítal v češtine, teraz nové slovenské (a asi aj prvé), vydanie. V oboch prípadoch bola kniha rovnako kvalitná a je úžasné, ako nadčasová v niektorých myšlienkach pri dnešnej dobe vie byť.

05.11.2023 5 z 5

Zákon genu Zákon genu * antologie

tak ako ma genetika nikdy nezaujímala, tak ma až prekvapivo táto zbierka pohltila.

05.11.2023 4 z 5

Slovenský nářez: Antologie nejlepších autorů slovenské fantastiky Slovenský nářez: Antologie nejlepších autorů slovenské fantastiky * antologie

Zbierka sa mi veľmi páčila, to, že texty nespája ústredný motív, ale národ pôvodu autorov je pre mňa pridaná hodnota, videli sme tak cez desať úplne odlišných svetov. Pri poviedkach tak kvalitných ako Žoldnéř, Vae Victis a Za hronem temný les však niektoré pôsobili naozaj srandovne, konkrétne Smrt je jen začátkem som skoro nezvládol dočítať. Ako celok však ide určite o jednú z tých lepších antológii, krásny formát a príťažlivé neónové farby aj dobre vyzerajú v poličke :o).

05.11.2023 5 z 5

In Nomine Sanguinis In Nomine Sanguinis Miroslav Žamboch

Toto ma velmi nebavilo, na moj vkus trochu prvoplanove a aj na akcnu jednohubku naozaj jednoduche.

22.08.2023 2 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Dlho sa mi to zdalo pomalé a nezáživné, tak som knihu často odkladal po pár stránkach, ktorý sa veľmi šikovne nakoniec vyskladal do prepracovanej mysterióznej záhady.

08.01.2023 3 z 5

Nezabiješ? Nezabiješ? Lívia Hlavačková

nie je to zlé, ale nie som cieľovka. je to skôr také infantilné decko-ženské.

08.01.2023 2 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

veľmi fajn, prepracované, historicky veľmi zaujímavé. Typicky Červenákovské.

08.01.2023 5 z 5

Seržant Seržant Miroslav Žamboch

fantastické. Paradoxne po skoro 20 rokoch vyšli tri výborné pokračovania (veľmi voľné, odohrávajúce sa o dvesto rokov). kde každá kniha je hrubá ako 2x seržant, ale pritom Seržant je... Seržant. Možno menej detailný ako pokračovania, ale prepracovaný a naozaj veľmi dobrý.

25.03.2022 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

tak ako toto všetci dlhé roky chvália ako prelomové fantasy z pera 16 ročného autora, tak ja som proste iná cieľovka, alebo som hlúpy, alebo neviem - ale podľa mňa je to naozaj jedna veľká nudná katastrofa.

22.03.2022 2 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Výborná detektívka. Hlavne Jo Nesbo má veľa príbehov takých, že potešia aj len občasného čitateľa detektíviek, nie len hardcore fans. Spolu s Police je Snehulak to najlepšie.

Policie Policie Jo Nesbø

chuťovka aj pre tých, ktorý zámerne nevyhľadávajú detektívky (môj prípad). Jedna z tých najlepších od Jo Nesba čo som čítal.

Zabudnutý vesmír Zabudnutý vesmír Anton Stiffel

Kvalitného hard scifi je v československých vodách málo, a naozaj málo príbehov je kvalitných a zapamätateľných. Táto kniha je určite jedným z takých príbehov - niekoľko poviedok vzájomne poprepájaných (nie všetky), do dokonalého celku, po ktorého prečítaní som chvíľu sedel a premýšľal. Fantastický kúsok.

22.03.2022 5 z 5

Oni Oni Mark E. Pocha (p)

zvláštna kniha. Autor cielene ide šokovať brutalitou, sexom a pre niekoho asi aj nechutnosťami, čo je ale v dnešnej dobe konzumu, málo. Všetko je prvoplánové, aby boli predaje - české prostredie, šokujúce upozornenia , varovania - ale človek vo výsledku dostane celkom dobre odsýpajúcu zmes nezmyslov, bez logiky a nejakého vyvrcholenia deja (to rob9 plno autorov, že zamotá príbeh, ale už ho rozuzliť nevedia, tak to nechajú tak). Čiže - za prečítanie to stojí ak ste to dostali ako darček :).

21.03.2022 2 z 5

Dediči posmrtnej ríše Dediči posmrtnej ríše Dominika Madro

Pôvodne som myslel, z anotácie, že ide o detskú knižku. Prečítať si ju síce môžu aj tie, ale inak ide o veľmi kvalitné fantasy zo severskej mytologie. Jeden by bol prekvapený, ako veľmi kvalitné. Nejde však o moderné spracovanie mytológie, jazyk, každé jedno slovo je veľmi presne umiestnené a prepracovane - neviem ako to vysvetliť, niekomu sa to môže čítať ťažšie, nie je to taký akčná dynamická jednohubka. Určite odporúčam.

21.03.2022 4 z 5

Dom 490 Dom 490 Mark E. Pocha (p)

Kniha v pohode, relatívne. Neurazilo, bolo to ako si pozrieť slabší hororový film. A to je možno ten problém. Je to štyridsiatykrát spracovaná, aj to slabšie, tá istá téma a ešte podškrtnutá tým, že to pôsobí akoby autor prepisoval filmové scény. Ale tak pre niekoho nenáročného, prečo nie...

14.03.2022 2 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

kniha napísaná trochu nasilu ako prequel k Bratstvu krve. Knihu vnímam podobne ako Lovcov, je fajn si ju prečítať, užiť si ju a zabudnúť na ňu, viac vám už nedá.

06.03.2022 3 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Hustej Nářez je kniha, ktorá vytvorila Kotletu. Chcelo to pár vymyslených rozhovorov v Pevnosti, pár falošných 105% recenzií a dostali sme 220 stránkovú brožúrku na divnom papieri s divnou obálkou, kde prvý preklep bol hneď na prvej strane. Príbeh zámerne parazituje na Kulhánkovej upírskej téme, trochu ju zdestiluje, preoseje a vznikne - toto.

A tak z neznámeho autora, Leoša Kýšu, ktorého knihy pribalovala Pevnosť k preplatnému postupne sledujeme zrod českej hviezdy akčnej fantastiky - Františka Kotletu.

To čo som sa vyššie rozpísal, by niekto mohol vnímať ako kritiku. Ale samotná kniha je výborná, moderná, a to čo sa jej dalo vytknúť a človek prehliadol sa postupne dorobilo v ďalšich dvoch pokračovaniach a Kotleta toto svoje miesto (aj masovou produkciou kníh), obhájil. A som za to rád.

06.03.2022 4 z 5

Megapolis Megapolis Miroslav Žamboch

je to úlet. Niekomu asi sadne, niekomu nie - mne to nesadlo. Celé je to také divné, miestami až neprepracované so snahou na nejaké popkultúrne presahy z tej doby 20 rokov dozadu. Pre fanúšika Žambocha síce nutnosť, ale aj on sám asi pochopil, že sa k takýmto príbehom vracať nebude.

06.03.2022 3 z 5

Holomráz Holomráz Štěpán Kopřiva

Po Koprivovom Asfalte človek čakal... asi niečo iné. Prvých pár strán so bol sklamaný, že čo to vlastne prišlo, ale pocit rýchlo odoznel a dostal som fantastickú poviedkovú knihu v hlavnej roli s celkom solídnym hajzlom. Guľky vystriedala mágia a je to proste dobré.

06.03.2022 5 z 5