micha-ella micha-ella komentáře u knih

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Malá rada všem čtenářům, kterým se zdá konec příběhu nevysvětlený, useknutý, bez rozuzlení: přečtěte si to celé ještě jednou a pozorněji.

05.06.2024 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Zas mě nalákalo vysoké hodnocení čtenářů (85%) a zas jsem bohužel zklamaná. A divím se, že jsem knížku nakonec dočetla. Někdo jí tady dokonce nazývá nádhernou. Je to příběh plný ošklivostí a deprese, autorka umí psát, ale nic nádherného v tom nevidím a závěr je hodně nepravděpodobný. Který otec by tohle dělal tolik let?

04.06.2024 3 z 5

Malý Gatsby a Carmen z Chodoriva Malý Gatsby a Carmen z Chodoriva Michal Viewegh

Zajímalo mě, jak se autor literárně vypořádá s novým milostným vztahem mezi ním a vdanou Ukrajinkou se synem, která uprchla před válkou, protože na s. sítích se jím opakovaně chlubí a velmi si ho chválí. První část knížky jsem přeskákala, ty kapitoly mi přišly trapné, vulgární, amatérské, až ubohé. V druhé části jsou pokusy o vtipnost, ovšem vše je černobílé, prvoplánové, prostě odbyté. Chlubení rozmařilým životem opět nechybí, to si autor neodpustí nikdy.

29.03.2024 1 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně B. A. Paris (p)

Katko, souhlasím s tebou, i když dávám jednu hvězdičku navíc. Četla jsem to svojí metodou - nejdřív minulost, potom přítomnost, to pitomé pomíchání je málokdy důvodné. Druhou část a nedomyšlené komplikované kličky už jsem zhusta přeskakovala a tomu konci se smála.

21.02.2024 2 z 5

Astra Astra Cedar Bowers

Knížka zajímavá námětem, stylem i obsahem. Hlavní hrdinka mi byla od začátku až do konce protivná - holka, která každého využila a odhodila. Divím se, že některým čtenářům je sympatická. Taky se mi zdá v tom životním příběhu leccos nepravděpodobné - nemá ani základní vzdělání a přesto pak studuje na VŠ? A co třeba evidence obyvatel, zdravotní pojištění atp.? Kolem ní je hodně postav, ale velmi dobře vykreslených, nepletly se mi. Líbilo se mi to.

20.11.2023 4 z 5

Odepsaný Odepsaný Osamu Dazai (p)

Přečteno za jedno odpoledne. Nevím, jestli mě baví knížky o divných lidech proto, že i já jsem divná. Každopádně mě „Kafkovské“ zpovědi nebo deníky vždycky zaujmou. Japonci jsou pro mě sami o sobě zvláštní a mají podivné zvyky. Ta knížka je pochmurná, hlavní postava s jistou psychickou poruchou, melancholický zakřiknutý introvert a později alkoholik, narkoman a zatracenec je naprosto záporná, ale přesto jsem mu zpočátku rozuměla. Na několika místech toho příběhu jsem si pomyslela, že tak to mám i já, (Důvěra k lidem je samá prasklina... při nejlepší vůli nejsem schopen kolektivního života...) Asi každý se někdy v životě cítí odepsaný.

09.10.2023 4 z 5

Když přišlo zlo Když přišlo zlo Ivar Leon Menger

Zas mám prozatím nejnižší hodnocení, protože mi tato knížka připadala spíš pro náctileté. Dost nepravděpodobný příběh. Nepohltil mě, srdce se mi nesvíralo, ani se mi nepřipálil oběd.

21.07.2023 3 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Při čtení této knížky jsem litovala, že já o své rodině mám do hloubky tak málo informací. V dnešní době už dokumentujeme téměř vše, naši potomci už litovat nebudou, ovšem kdoví, jestli nás budou chápat taky tak shovívavě, jako pan Třeštík své předky.
Knížku jsem přečetla na doporučení, ale není to typ literatury, kterou sama vyhledávám, místy mě nudila, za mne tedy jen tři hvězdičky.

08.02.2023 3 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Po Birthday Girl, knížce čistě komerční, jsem zkusila ještě tyto povídky. V každé je trochu tajemství, trochu absurdity, krásné slovné obraty, to mi vyhovuje, ale úplné nadšení se nedostavilo.

21.12.2022 3 z 5

Vzorná chůva Vzorná chůva Sheryl Browne

Lákavý název a to je tak všecno. Nedočetla jsem, nedalo se. Prvoplánové, špatně napsané, naivní.

20.12.2022

Vražedné sklony Vražedné sklony Cass Green (p)

Nebylo to nejhorší. Možná, že ten, kdo říká škoda papíru, napíše něco lepšího. Už se těším.

27.11.2022 3 z 5

Vlčí ostrov Vlčí ostrov Lajla Rolstad

Mně vadil styl přítomného času, ten mi ale vadí u všech knížek. Jinak mě tohle vyprávění bavilo, líbily se mi krásné popisy přírody, poetická přirovnání, popisy prací a jídel, i odhodlání té slečny vydržet v drsném prostředí. Co jsem nechápala, byly její zvláštní vztahy k lidem. Byla nesmělá a přitom se seznamovala s kde kým a okamžitě všechny ty lidi považovala za přátele, ačkoliv je znala třeba jen půl dne. Jak mohla vydržet s některými z nich déle (zkrachovalý opilec Carthy), to bylo taky nepochopitelné. Opravdu je to podle skutečnosti?

12.11.2022 4 z 5

Daleko od stromu Daleko od stromu Robin Benway

Hezká knížka. Kéž by se k sobě děti v pubertě takto chovaly, přišlo mi to až moc romantické. A bohužel, většina rodičů, kteří opustí své děti, to udělá ze zcela jiných důvodů.

08.11.2022 3 z 5

Hradba mlčení Hradba mlčení Tracy Buchanan

Na začátku je tajemství, to mě baví. Autorka si mohla odpustit minutové časové údaje, protože ty trochu skřípou: když v 16.15 hodin uvidíte někoho ležet v krvi na zemi a okamžitě zavoláte sanitku, v 16. 43 záchranáři stabilizovaného zraněného zvedají na nosítka, vy stihnete diskutovat s policií a pak s tím ošetřeným zraněným v 17 hodin jedete v sanitce, no, dejme tomu, ale je jistě zvláštní, když v nemocnici sestřička teprve nadzvedne z neošetřené rány zakrvácenou košili a odkryje jí... Nic tím neprozrazuji, to vše je hned na začátku knížky, ale takových nesrovnalostí je v ní víc. Kvůli tajemství jsem vydržela, opravdu hodně se vleklo, konec příběhu mě taky moc nepřesvědčil, pro mne celkově průměr.

14.10.2022 3 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Když jsou tady procenta chvály v červené barvě, měla jsem velká očekávání a proto mě ten příběh zklamal. Přišlo mi to celé přehnané. Ta nepořádná a prolhaná zlodějka vymýšlela své plány na pomstu naprosto hloupě, nepravděpodobně, chaoticky a přesto jí to průběžně vycházelo, většinou kvůli momentům stejně divným. Vynucených autorských "berliček", tam bylo hodně. Zvrat na konci mi přišel taky podivný a ten šťastný závěr - opravdu se dá uvěřit takovému charakterovému obratu? No, nevím.

30.09.2022 3 z 5

Fotografka Fotografka Mary Dixie Carter

Je to knížka o pošahané ženské. Děj se vleče, pořád jsem čekala, kdy už se té rodině přímo nabídne, protože její imaginace a soukromé konspirace byly zbytečné a nesmyslné. Když k tomu po dvou stovkách stránek konečně došlo, vzalo to všechno rychlý konec. No, divné...

21.08.2022 3 z 5

Nevěřte tomu Nevěřte tomu Charlie Donlea

Já jsem se touto knížkou prokousávala s přestávkami, roztrhaný děj a pauzy ve čtení mě nutily se vracet a ke konci jsem s tím sekla.

14.08.2022 2 z 5

Sdílejte, než to zakážou! Sdílejte, než to zakážou! Andrej Babiš

To je zajímavé!
Co je zajímavé? Zajímalo by mě, co ve svém životě dokázali ti odsuzující čtenáři. Jistě je jeden každý z nich úspěšnější, aktivnější, chytřejší a pracovitější a jistě se také každý z nich setkal s mnoha státníky světa! Určitě!

24.07.2022

Pseudonym Pseudonym Alexandra Andrews

Došla jsem k deváté kapitole a řekla si dost! Nutit se do čtení něčeho, co mě nebaví, to už dávno nedělám. Divný začátek s rozbíhavým dějem, divný styl, NE.

12.07.2022

Hledejte ji Hledejte ji Rick Mofina

Já už jsem asi zmlsaná těmi podobnými příběhy, tady mi vadila vleklost děje - dopodrobna popisované vyšetřování, každá věta, každé hnutí, každá myšlenka... Nakonec jsem začala přeskakovat odstavce i stránky, o nic jsem nepřišla, zvraty pochopila, ale docela mě to nudilo. Přitom napsat takovou knížku muselo dát autorovi hodně práce, škoda.

24.05.2022 3 z 5