mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Opravdu povedená kniha, kde do sebe vše krásně zapadá, výborně se čte a ani chvíli nenudí. Příběh je skvěle vystavěn, nejen současná linie, ale i celý život staříka (i když jsem si zpočátku říkal, že to mohl autor vypustit, opak je pravdou). Ta historická linie má i tak trochu vzdělávací cíl, ale humornou nenásilnou formou. 90% a 5*, 7. 7. 2019.

07.07.2019 5 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Přestože jde o autorovu ranou prózu napsanou v roce 1959, působila na mě zcela současně. Myslím, že s výjimkou lékařských postupů vystihuje i současný stav. Nadčasové. Hailey se tentokrát nepouští do příliš mnohovrstvého a detailního popisu, ale soustředí se jen asi na 2-3 dějové linie. Rozhodně to není na škodu. Jako vždy čtivé i poutavé, zajímavé. Dle mého se řadí do autorových nejlepších románů, někde za Kola a Letiště. 80%, 8. 5. 2023.

08.05.2023 4 z 5

Na konci října Na konci října Lawrence Wright

Rozhodně zajímavá kniha, kterou autor dobře vymyslel, dobře podal. Má ale své mouchy. Má slibný rozjezd, kde Wright chrlí jeden fakt za druhým, až si skoro plete román s dokumentární vědeckou tvorbou. Rozhodně to čtenáři přináší zajímavý pohled na současnou skutečnou situaci s virem COVID-19. Pak ale autor rozjíždí děj na mnoha frontách, román začíná být roztříštěný, témata jsou hodně povrchní, otevřená a nedořešená. Méně je někdy více, jak praví stará pravda. Četba byla poutavá a udržela mě u knihy, takže i přes výtky se při 70% přikloním ke 4*, 20. 2. 2021.

20.02.2021 4 z 5

Když ještě žili lidé Když ještě žili lidé Clifford D. Simak

Nadčasová knížka, která i více než po půl století má stále co říct a je aktuální. Přestože z obsahu knihy se může zdát, že jde s prominutím o nějakou kravinu (mluvící psi...), opak je pravdou. Autor prakticky neřeší technické záležitosti budoucnosti, předkládá je čtenáři jako prostá fakta a já jako čtenář je jednoduše beru. I když se možná mnohé zdá jako nemožné, proč ne? Ona ta kniha je snad víc o vizích, o představách, co bude se zemí a lidstvem, než nějaké prosté sci-fi.
Pravda, některé části nebyly až tak zajímavé, nemělo to zvláštní spád, ale po přečtení je celkový dojem opravdu vysoký. Ve čtenáři zůstanou silné a zajímavé myšlenky. 85% je možná míň, než bych snad měl dát. 3.2.2015. Spoustu dobrých komentářů, vyzdvihnu např. ten od JP.

03.02.2015 4 z 5

Účinný lék Účinný lék Arthur Hailey

Autor zestárl a to se, zdá se mi, promítlo do tohoto románu. Je napsán tak, že se velmi dobře čte, čtenář netápe, je stále v obraze, ale na to jsme byli zvyklí i dříve. Co se mi tolik nelíbí je příběh, který je až příliš rozvláčný, občas doplňován nepodstatnými vedlejšími odbočkami, chybí mu více spádu, více dramatičnosti, ba co víc - více přesvědčivosti a uvěřitelnosti. Hailey prostě jen suše vypráví. Jeho hrdinové jsou nemastní neslaní, a to včetně hlavní hrdinky. Ve svém postavení se prostě nemůže chovat tak, jak je vylíčeno. Je to taková trochu pohádka. Na druhou stranu určitě román neodsuzuji a jsem rád, že jsem si ho přečetl, protože i přes mé výhrady přináší zajímavý a užitečný pohled na farmaceutický průmysl. Proto při 70% dávám 4*. 23. 3. 2024.

23.03.2024 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Málokdo z těch stovek komentářů vyjadřuje pocit jako mám já a já zase nechápu, jak je možné, že tolik čtenářů tato slátanina tak nadchla. Léta jsem si netroufal na knihu od Umberta Eca, přestože výtečné filmové zpracování vybízelo k četbě. Film u mě uspěl jednak výbornou režií a jednak "překladem" pro normálního člověka, protože to, co Eco napsal, není čitelné. Ono si totiž stačí přečíst na záložce medailonek autora: významný italský filozof, estetik, literární vědec, sémiolog a romanopisec. To vypovídá vše - profese spisovatel je až na posledním místě. On to totiž není spisovatel, on psát neumí.
Ke knize - prokousal jsem se přes 4 kapitoly až ke straně 74 a četbu vzdal. Prakticky jsem nevěděl, která bije. Přešel jsem na konec knihy, kde jsou Poznámky ke knize od autora - ani to nemělo smysl číst. Přečetl jsem už dost knih (a ne jen lehké čtení "na dovolenou"), ale tahle patří k tomu nejméně stravitelnému. Z mého pohledu hodnotím jak odpad. 14. 12. 2023.

14.12.2023 odpad!

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Moc pěkně napsané, s lehkostí, okouzlující, poutavé, napínavé od začátku až do konce. 80%, 20. 2. 2023.

20.02.2023 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Zibura se vypracoval na profesionálního spisovatele, a to v dobrém smyslu. Jeho spisovatelský růst je znát knihu od knihy, a přesto zůstává sám sebou. Jeho humor (ač nemusí sedět každému) nevyprchává, ale nesnaží se za každou cenu být vtipný. Takže vyloženě humorné kapitoly (nejen ta s oslem, která mě fakt rozchechtala) se střídají s poznávacími (a Ladislav vyhledává ne tak známá místa a nebo o nich aspoň nepíše jak encyklopedie či cestovní průvodce) a s historicky vzdělávacími. Opět platí, že kniha je kvalitně a naprosto bezchybně provedená se spoustou ilustrací, které knihu velmi příjemně oživují. 75%, 6. 2. 2022.

06.02.2022 4 z 5

Kniha, kde toho je celkem dost nepůvodního, co jsem četl již v jiných knihách, dokonce se často shoduje s novější knihou autorky Svědectví o životě v KLDR. Snad už jsem četl o KLDR dost a proto jsem nebyl nijak moc překvapen. Něco málo přesto bylo nové a zajímavé. I tak kniha není nadbytečná a zaslouží si čtenářovu pozornost. 70% a 4*, 13. 6. 2021.

13.06.2021 4 z 5

Murakami se stal mým oblíbeným spisovatelem a tak s každou další knihou čekám, čím mě zase překvapí. Tato kronika byla na mě ale bohužel až moc rozsáhlá s mnoha odbočkami, čímž se celkový děj jaksi rozplizl. I tak jde o dobré čtení, chvíli poutavé, častěji méně, občas (výjimečně) až nudné. Velmi zajímavý je doslov, který objasňuje to, proč se autor zabývá Japonsko - Ruskou válkou. 75%, 23. 4. 2023.

23.04.2023 4 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Murakami píše přirozeně a tak uvěřitelně, že i když občas vypráví v podstatě nesmysly, čtenář vlastně ani nepochybuje, že to není možné, spíš přemýšlí, jak je to možné. Velmi zajímavé čtení, kde navíc s napětím sledujeme vývoj děje, kam se ubírá a jak asi skončí. 75-80%, 5. 2. 2023.

05.02.2023 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Vyprávění mi příšerně lezlo na nervy, z knihy jsme neměl žádný dobrý pocit ani zážitek. Vlastně ani nevím, co víc bych k tomu řekl, takže 60% je možná až moc. 8. 12. 2022.
Překlad Pellarů z roku 1960 je výborný, ale přesto už trochu v roce 2006 či 2010 zastaralý, některá výraziva by chtěla trochu aktualizovat.

08.12.2022 3 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Tatínkova sláva - krásně napsané, až je ta příroda cítit. I filmové zpracování z roku 1990 je stejně povedené. 5*, 20. 9. 2022.
Maminčin zámek - skoro jako Tatínkova sláva (a platí i pro film z roku 1990), snad jen o něco méně poutavé, příběh o něco málo méně zajímavý. 5*, 26. 9. 2022.
Čas tajemství - část příběhu se objevila také v jednom z výše uvedených filmů. Vyprávění je stále moc pěkné. 4-5*.
Čas lásek - i tyto příběhy jsou poutavé, zajímavé a jsou svědectvím své doby. Tato část vyšla až posmrtně, autor ji nestačil zpracovat do finální podoby, je tedy malinko neuspořádaná, ale příběhy jsou opět velmi poutavé. 5*.
Celkově je celá kniha krásné milé počteníčko, i po technické stránce je výborně připravená a za zmínku stojí i doslov, objasňující především vznik této knihy. 5*, 1. 10. 2022.

20.09.2022 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Jakože se v románu vyskytuje dost krav, je to kravina. Celé od začátku do konce prošpikováno humorem, u kterého jsem se ale snad vůbec nezasmál. Je to klábosení jenom pro klábosení. Byla by to možná pěkná zajímavá povídka na 10-20 stran a úplně by to stačilo. Spoustu zbytečného, ale na druhou stranu autor vůbec nedokáže lépe přiblížit, vystihnout hlouběji postavy. Vše je jen povrchní. Závěr jde úplně do kytek - žádné vyvrcholení, ale naopak to člověk dočítá jen proto, aby už byl na konci. Bohužel nejhorší autorova kniha (pardon, po Zabijákovi Andersovi), chybí jí lepší nápad, lepší životní postřehy. 60%, 13. 3. 2022.

13.03.2022 3 z 5

Lenin: Osobnost, ideologie, teror Lenin: Osobnost, ideologie, teror Victor Sebestyen

Opravdu detailně propracovaná kniha, kde autor odvedl jistě hodně komplikovanou a náročnou přípravu. Poznáváme Lenina od jeho mládí až do smrti, poznáváme jeho povahu, vlastnosti, ale hlavně je vše zasazené do souvislostí, takže lépe chápeme, jak a proč došlo k revolucím v Rusku a proč se vývoj dále odvíjel a dokonce i v současnosti nyní odvíjí nejen v Rusku, ale v podstatě na celém světě. Velmi poučné čtení, navíc podané tak, že se dobře čte. Čtenář se neztrácí v množství informací a detailech, jak se někdy stává, a to také díky organizovanému členění knihy do kratších tematických kapitol. Rozsah knihy je enormní, uvedených 448 stran je trochu zavádějících, protože formát knihy je trochu větší, písmo je drobné a využití stran je s minimálními okraji. Při tradiční velikosti a sazbě by kniha dosahovala možná k 900 stranám. Dávám plných 5*, 5. 3. 2022.

05.03.2022 5 z 5

Už ne tak nápadité a zábavné jako Stoletý stařík, někdy skoro až nudné (ale to jen výjimečně). Autor dobře zakomponovává aktuální politické události a obvykle dost přesně uhodí hřebíček na hlavičku, především Trumpa vystihuje docela přesně. Je to lehké, zábavné a oddechové čtení. Při 70% je to spíš ke 4*, protože 3* by byly opravdu málo. 13. 11. 2021.

20.11.2021 4 z 5

Kola Kola Arthur Hailey

(SPOILER) Výborná sonda do automobilového průmyslu počátku 70. let 20. století. Perfektně propojené dějové linie, krásně se čte, poznáváme nejen autoprůmysl, ale částečně i celou americkou společnost s její uspěchaností, honem za maximálním ziskem za téměř každou cenu. Poznáváme, že bohatí manažeři platí krutou daň za své postavení - téměř žádný volný čas, práce je první poslední. Nahlížíme do problematiky rasismu a na život černošské populace v krutém Detroitu.
Kniha je stále aktuální i dnes. Už v době jejího vzniku se řešily požadavky na bezpečnost, na snižování emisí a v té souvislosti i na možnosti elektropohonu. Neznalý čtenář (ostatně jako i já) vidí, že ty krásné americké bouráky nejsou bez vad a že auta z Německa už v té době měla výbornou pověst, co se kvality týče. Dávám 5* při 90%, kniha mě opravdu obohatila a získal jsem díky ní nový pohled na USA (na rozdíl od knihy Rozpojené Státy Martina Řezníčka). 23. 9. 2020.

25.09.2020 5 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Neuvěřitelné, co autorka zažila a prožila, jakého se dožila věku a v jaké životní kondici! Její líčení je psáno čtivě, jednoduše a příběh samotný tak poutavě a živě jako málokterý jiný. Až zhruba do poloviny knihy šlo o líčení zážitků z koncentráku až po dramatický útěk do USA. Pak se Edith věnuje více příběhům ze své psychologické praxe, které jsou také zajímavé, ale už ne tak poutavé a čtivé. Kdyby se kniha částečně zkrátila, není jí skoro co vytknout. Takto jsem nucen nedat plný počet, ale \"jen\" 4*. 85%, 2. 2. 2020.

02.02.2020 4 z 5

Spis Odessa Spis Odessa Frederick Forsyth

První polovina knihy je více méně dokumentární, nečte se to jako román. Naopak druhá část je čtivější, děj se rozjíždí a začíná to být víc zajímavé a víc napínavé. Bohužel autor párkrát ohnul děj tak, aby to bylo víc "americké", rozumějte nelogické, ale akčnější, to mě zklamalo. Celkově ale perfektně připravené podklady a skvěle zpracované do románové podoby. 75%, 31. 12. 2019.

31.12.2019 4 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Čepkovi se podařilo v tomto svým způsobem unikátním díle perfektně zachytit období let 1974-1994 v naší republice. Hned úvodní část líčící naprosto autenticky základní vojenskou službu musí dostat každého čtenáře. Kniha si jistě najde mnoho příznivců nejen dnešních padesátníků a šedesátníků, kterým nastavuje zrcadlo doby. Sametové iluze se čtou téměř jedním dechem, přispívá k tomu i zajímavé členění knihy, kdy autor rozehrává mnoho příběhů, které se postupně prolínají a spojují.
Krátký, leč cenný a velmi dobře shrnující je doslov Zdenka Heřmana. Z něho si dovolím jednu citaci: "...autorova tvorba není zatížena žádnou stylizací, manýrou či jazykovými kudrlinkami a že autor vypráví jednoduše, spoléhá na sílu příběhu a čtenářův prožitek nechává přijít jakoby mimochodem."
Čtenářům, kteří (jako já) za chvíli nevědí, co četli na začátku knihy, poporučuji přečíst na 2 až 3 zátahy. Vůbec jsem se takto neztrácel a to i díky tomu, že autor dokázal vždy v ději navázat, připomenout.
Za mě 100% a 5*, 26. 11. 2019.

26.11.2019 5 z 5