Kola

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román z prostředí deitroitského automobilového koncernu líčí veškeré činnosti i život a vztahy lidí s ním spjatých.

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8383/kola-8383.jpg 4366
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

Wheels, 1971

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (30)

Kniha Kola

Přidat komentář
Rapeh
01. ledna

Zajímavý příběh napsaný se znalostí prostředí,mého oblíbeného autora

Richie1
18.10.2020

Jedna z méně povedených Haileyho knih. Hailey si tradičně velmi dobře nastudoval celý proces výroby aut a vše, co se točí okolo automobilového průmyslu a v knize to vyčerpávajícím způsobem popisuje. Částečně to je vyčerpávající i číst - občas se to spíše podobá příručce než románu. Děj je poskládám z několika rovin, nejspíše aby se popsal celý výrobní proces a také život velké automobilky a lidí s ní spojených. Jednotlivé dějové linky, které se občas spojují či prolínají, jsou ale nepříliš kvalitně zpracované, skoro jako by to autor trochu odbýval. Výsledek je rozpačitý - román mě nezaujal natolik, abych četl s chutí. Na druhou stranu jsem se aspoň seznámil s prostředím, které mě nikdy dříve neoslovilo. A také bylo zajímavé zjišťovat, jak v 70. letech minulého století krystalovaly problémy černošské menšiny v USA. Dnes, v době hnutí BLM, je to stále aktuální téma a problém - navíc problém, který nemá moc racionálních řešení.
Pro automobilové fanoušky to může být kvalitní a přínosný román, pro mě to byl průměrný literární počin. 60%


mgeisselreiter
25.09.2020

(+ SPOILER) Výborná sonda do automobilového průmyslu počátku 70. let 20. století. Perfektně propojené dějové linie, krásně se čte, poznáváme nejen autoprůmysl, ale částečně i celou americkou společnost s její uspěchaností, honem za maximálním ziskem za téměř každou cenu. Poznáváme, že bohatí manažeři platí krutou daň za své postavení - téměř žádný volný čas, práce je první poslední. Nahlížíme do problematiky rasismu a na život černošské populace v krutém Detroitu.
Kniha je stále aktuální i dnes. Už v době jejího vzniku se řešily požadavky na bezpečnost, na snižování emisí a v té souvislosti i na možnosti elektropohonu. Neznalý čtenář (ostatně jako i já) vidí, že ty krásné americké bouráky nejsou bez vad a že auta z Německa už v té době měla výbornou pověst, co se kvality týče. Dávám 5* při 90%, kniha mě opravdu obohatila a získal jsem díky ní nový pohled na USA (na rozdíl od knihy Rozpojené Státy Martina Řezníčka). 23. 9. 2020.

BlackBlade
15.07.2020

Za mě určitě nejslabší kniha mistra románů Haileyho. Nějak jsem se nechytal...

Lily-fairy
28.05.2020

3,5/5
Zajímavé myšlenky o tom, co dělá život v koncernu lidem, ale oproti jiným autorovým knihám žádný děj, pomalý rozjezd a styl psaní, který se nečte úplně jednoduše. Asi je to problém vydavatele, ale neoddělivat/číslovat/pojmenovávat kapitoly by se mělo zakázat...

Ava365
10.12.2019

Přestože má kniha svou úroveň, nepatří k nejlepším od tohoto autora.

ArwenAragorn
13.06.2019

Výborný autorův román z prostředí automobilového průmyslu.

Mikkys.15
28.08.2018

Hezký náhled do světa automobilového průmyslu.

1