Kola

Kola https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8383/bmid_kola-WOA-8383.jpg 4 428 40

Román z prostředí amerického automobilového průmyslu provází v reportážních záběrech mamutím koncernem v Detroitu a v dramatickém ději zachycuje život, sociální problematiku i vztahy lidí nejrůznějších vrstev, spjatých s podnikem.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Wheels , 1971

heavy66
heavy66
05.11.2023 5 z 5

Kola byla mojí první haileyovkou, dávno v dobách hlubokého socialismu. Autor dokonale pronikl do reality provozu obří automobilky v Detroitu, na osudech široké škály postav, od vysokých manažerů po dělníky ve výrobě, vystihl světlé i stinné stránky amerického ekonomického zázraku. Nejvíc mě tenkrát zaujaly triky prodejců aut, kterými se snažili vnutit automobil zákazníkovi. Srovnání s jediným tehdejším prodejcem aut v ČSSR Mototechnou, kde člověk čekal celou noc na zápis do pořadníku, bylo skutečné science fiction.

soupik2012
soupik2012
29.10.2023 5 z 5

Velice zajímavý pohled do struktury fungování automobilového průmyslu, v době nedávno minulé. Tak jak je pro romány Arthura Haileyho typické, tak také v této knize máme možnost seznámit se opravdu detailně s prostředím ve kterém se tento příběh odehrává. Tentokrát je to dění kolem výroby automobilů a to již od samotného počátku jeho vývoje, po výrobní procesy a obtíže s tím spojené, až po samotný prodej s využitím nekalých praktik prodejců automobilů. Román se nevyhýbá ani pohledu na rasovou otázku a ukazuje, jak bezvýchodná situace to v tehdejší době pro černošské obyvatele byla. Z dnešního pohledu je to jenom těžko představitelné. Přestože jsou v knize některé hlušší pasáže a několik dějových linek, bylo vyvedeno do slepé uličky, tak knize dávám plný počet bodů a to z toho prostého důvodu, že v dnešní době nikdo neumí, nebo lépe řečeno nechce napsat tak ucelený román. Protože příprava pro sepsání takového románu je časově velice náročná. A proto se všichni raději věnují nenáročným rodinným vztahům. Ačkoliv byla tato audiokniha natočena již v roce 1981, je načtena velice dobře a načetla ji paní Hana Makovičková.

Marcello_zbb
Marcello_zbb
26.10.2023 5 z 5

Kniha napísaná v roku 1971 a veľa z toho čo platilo a riešilo sa vtedy, tak platí a rieši sa aj dnes. Takže až tak veľa sa toho nezmenilo. Áno máme novšie technológie, ale podstata ľudskej povahy a charakteru sa nezmenila. Mám rád knihy od Hailey-ho, v tejto som sa dozvedel, podrobnosti automobilového priemyslu. Samozrejme automobilový priemysel v socialistickom Československu bola úplne iná káva...

Winoga
Winoga
19.10.2023 5 z 5

S chutí jsem si přečetl tuto knihu. Líbilo se mi, že čtenáře zavádí do různých zákoutí automobilového průmyslu, skutečně různorodých - od jednání ve sněmovně až po extrémně problémového dělníka montážní linky.

Lele61
Lele61
18.10.2023 4 z 5

Artur Hailey nás v dalším ze svých románů zavádí tentokráte do prostředí automobilového průmyslu v USA. Opět se zde objevují hlavní klady celé jeho tvorby - tedy detailní znalost oblasti, o které píše a výborná charakteristika jednotlivých postav. Není to sice autorova úplně nejlepší kniha, ale stejně stojí za přečtení.

rodak
rodak
24.08.2023 5 z 5

Kouzlo vyprávění autora je v každé jeho knize. Kola jsou trošku méně srozumitelná co se týče děje, nicméně stále převažuje um a originalita tohoto skvělého vypravěče.

vaclav3708
vaclav3708
09.04.2023 4 z 5

U Haileyho knih musím pokaždé ocenit tu znamenitou znalost prostředí, kde se kniha odehrává. Je vidět, že si autor opravdu dal práci se sbíráním látky. Ty postavy jsou naprosto uvěřitelné. O jednu hvězdu dávám míň jen proto, že já osobně nemám k automobilovému průmyslu žádný zvláštní vztah, proto jsem tuhle oblast nedovedl náležitě ocenit. Oproti předcházejímu Hotelu a Konečné diagnóze slabší. Nejpoutavější pro mě byly pasáže z prostředí linky montáže, osud Rollieho, komunikace manažerů s novináři a praktiky autosalonu. Možnost nahlédnout do prostředí vysokého byznysu je velmi zajímavá, člověk alespoň vidí, jak psychicky vyčerpávající taková práce může být.
Příští kniha Letiště...

Luigi1
Luigi1
22.12.2022 5 z 5

Krásné čtení z automobilového prostředí

elcapitano
elcapitano
07.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Haileyho standard: perfektní znalost prostředí, jeho problémů, procesů, technologie i pavučiny okolních vlivů a jevů.
Kniha je psána před padesáti lety, tedy už je to vlastně historický pramen. Poměrně velkou roli v knize hraje určitý progresivismus a (tehdejší) vztah k blízké budoucnosti. Autor skrze některé postavy načrtává, kam se (tehdy) budoucí autoprůmysl bude vyvíjet. A je skutečně zajímavé to konfrontovat se současností.
AH dále rozebírá vliv mocných automobilek na společnost. Zde, za jeho příliš barvotiskovou sociální kritiku, dávám hvězdu dolů.
Nicméně některé jevy či trendy, které tehdy popisuje, mají dnes docela moderní termíny: Black lives matters, vyloučené lokality, workoholismus, vyhoření, genderová nerovnost, zelené vdovy, green deal..
Hodně mne bavil popis tehdejšího fungování reklamní agentury a marketingu + samozřejmě popis vzniku nového vozu.

baji42
baji42
01.05.2021 4 z 5

Opět velmi dobře napsaná kniha. Bodík strhávám jen kvůli tomu, že jiné autorovy tituly se mi líbily ještě mnohem víc.

Rapeh
Rapeh
01.01.2021 5 z 5

Zajímavý příběh napsaný se znalostí prostředí,mého oblíbeného autora

Richie1
Richie1
18.10.2020 3 z 5

Jedna z méně povedených Haileyho knih. Hailey si tradičně velmi dobře nastudoval celý proces výroby aut a vše, co se točí okolo automobilového průmyslu a v knize to vyčerpávajícím způsobem popisuje. Částečně to je vyčerpávající i číst - občas se to spíše podobá příručce než románu. Děj je poskládám z několika rovin, nejspíše aby se popsal celý výrobní proces a také život velké automobilky a lidí s ní spojených. Jednotlivé dějové linky, které se občas spojují či prolínají, jsou ale nepříliš kvalitně zpracované, skoro jako by to autor trochu odbýval. Výsledek je rozpačitý - román mě nezaujal natolik, abych četl s chutí. Na druhou stranu jsem se aspoň seznámil s prostředím, které mě nikdy dříve neoslovilo. A také bylo zajímavé zjišťovat, jak v 70. letech minulého století krystalovaly problémy černošské menšiny v USA. Dnes, v době hnutí BLM, je to stále aktuální téma a problém - navíc problém, který nemá moc racionálních řešení.
Pro automobilové fanoušky to může být kvalitní a přínosný román, pro mě to byl průměrný literární počin. 60%

mgeisselreiter
mgeisselreiter
25.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Výborná sonda do automobilového průmyslu počátku 70. let 20. století. Perfektně propojené dějové linie, krásně se čte, poznáváme nejen autoprůmysl, ale částečně i celou americkou společnost s její uspěchaností, honem za maximálním ziskem za téměř každou cenu. Poznáváme, že bohatí manažeři platí krutou daň za své postavení - téměř žádný volný čas, práce je první poslední. Nahlížíme do problematiky rasismu a na život černošské populace v krutém Detroitu.
Kniha je stále aktuální i dnes. Už v době jejího vzniku se řešily požadavky na bezpečnost, na snižování emisí a v té souvislosti i na možnosti elektropohonu. Neznalý čtenář (ostatně jako i já) vidí, že ty krásné americké bouráky nejsou bez vad a že auta z Německa už v té době měla výbornou pověst, co se kvality týče. Dávám 5* při 90%, kniha mě opravdu obohatila a získal jsem díky ní nový pohled na USA (na rozdíl od knihy Rozpojené Státy Martina Řezníčka). 23. 9. 2020.

BlackBlade
BlackBlade
15.07.2020 2 z 5

Za mě určitě nejslabší kniha mistra románů Haileyho. Nějak jsem se nechytal...

Lily-fairy
Lily-fairy
28.05.2020 3 z 5

3,5/5
Zajímavé myšlenky o tom, co dělá život v koncernu lidem, ale oproti jiným autorovým knihám žádný děj, pomalý rozjezd a styl psaní, který se nečte úplně jednoduše. Asi je to problém vydavatele, ale neoddělivat/číslovat/pojmenovávat kapitoly by se mělo zakázat...

Ava365
Ava365
10.12.2019 4 z 5

Přestože má kniha svou úroveň, nepatří k nejlepším od tohoto autora.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
13.06.2019 5 z 5

Výborný autorův román z prostředí automobilového průmyslu.

Mikkys.15
Mikkys.15
28.08.2018 5 z 5

Hezký náhled do světa automobilového průmyslu.

Eldar80
Eldar80
06.07.2018 3 z 5

Asi budu příliš kritický, ale tohle se podle mě moc nepovedlo. Při čtení jsem měl pocit, že autor neví přesně kudy kam. Některé dějové linky totiž vyšuměly do prázdna. I zde se objevil určitý druh novinářského aktivismu jako u Přetížení, ale k žádnému střetu nakonec nedošlo. Jak má Hailey ve zvyku, i zde se objevují sociální problémy a rasismus. Kniha je však spíše strohou dokumentární exkurzí do života zaměstnanců automobilky.
Nemůžu si pomoct, ale tak jako je literatura pro ženy, tohle je literatura pro muže. Celá se totiž točí pouze u aut. Popisuje fungování výrobního závodu jedné automobilky v Detroitu. Postupně jak pronikáme do života hlavních hrdinů, jsme svědky jejich pracovních činností od vedoucích pracovníků až po montážní dělníky. Ze začátku se objevují různé dějové linie a prakticky prvních 100 stran se objevují nové postavy. Nebylo to tak úplně lehké čtení.
Asi největší chybou je však prakticky chybějící gradace napětí. Hailey zde trochu přehnal realističnost příběhu a knize chybí jakýkoli spád. Mě se kniha líbila, protože jsem si užil exkurzi do výroby automobilů, ale čtenářům hledající napětí to opravdu nedoporučuju. Ženám se navíc nebude líbit chybějící vnitřní život hrdinů a jejich šablonovitost.
Pro všechny koho zajímá návrh a výroba aut doporučuju. Na své si přijdou i lidé, kteří se chtějí zamyslet nad ekologií automobilového průmyslu. Jenže ani v této oblasti nejde Hailey příliš do hloubky. Asi to bude znít hloupě, ale samotný příběh je zkrátka příliš všední. Tak jako do života zaměstnanců vstoupíme, tak ho i opustíme. Kniha formální závěr nemá. Pouze skončí několik dějových linií. Kniha je tak jen pro Haileyho čtenáře, kteří vědí co dostanou. 75%

MC87
MC87
28.04.2018 5 z 5

Mrazivě současná kniha o automobilismu, u které nepoznáte že byla napsána před 40 lety. Děj se odehrává v Detroitu, asi nejošklivějším americkém velkoměstě (v současnosti spíše město duchů), kde měli mají výrobci automobilů tradiční základnu. Možná jste si všimli, že je Detroit v mnoha amerických filmech terčem posměchu a v této knize se také dozvíme proč.

Úvahy vrcholných představitelů automobilového průmyslu jsou zacykleny mezi vývojem nového vozu, zvažováním masivní výroby elektromobilu (!), aktivisty požadujícími lepší vzduch a v neposlední řadě také tvorbou zisku. Jednotliví vedoucí žijí život v totálním stresu, infarkty jsou běžné (každá minuta zastavení pásu znamená ztrátu jednoho automobilu!), nejbezpečněji se cítí uprostřed týdne, protože v pondělí a pátky jsou největší absence, díky tomu, že dělníci využívají výhod týdenních výplat a relaxují ve společnosti alkoholu a drog.

Z hlediska sociologie je zkoumáno bezvýchodné postavení černochů, kteří jsou pro potřeby automobilového průmyslu amnestováni a mohou nastoupit i se špinavým trestním rejstříkem a pobírat plat o kterém se jim ani nesnilo, což vede k jejich alkoholismu a nesmírné ochotě se zadlužit. Černé gangy přímo v továrně, drogy a sázky na pracovišti jsou běžným koloritem. Dělníkům, rekrutujícím se převážně z řad černochů, jsou díky děsivé síle odborů (naprosto shodné s dnešní Škodovkou…) ironicky přiznávána v rámci fabriky větší práva než v tehdejším občanském životě.

Tato kniha je nesmírně zajímavá pro ty, kteří si uvědomují, jak automobily ovládají náš život, jak je, podobně jako cigarety, vlády potřebují vyrábět, ale zároveň se je snaží regulovat na všechny způsoby, aby alespoň částečně uspokojili aktivisty a vzteklé obyvatele, kteří nemají kde parkovat, protože každý chce mít přece svoje auto. Kniha může potěšit i ty, kteří si uvědomují to, že ČR je v podstatě takový jeden velký Detroit.