metrolog metrolog komentáře u knih

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Nikoho z milovníků Zeměplochy nezklame. A NEJENOM JE! :-)

09.02.2015 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Kniha je napínavá a líbila se mi. Pravdou ale je, že je poměrně dlouhá. Naštěstí je rozdělena na krátké kapitoly a tak ani čtení ve veřejné dopravě (elektronická čtečka) nečiní problémy. Doporučuji všem milovníkům napětí.

13.01.2015 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Nečetl jsem první knihu z této série a asi to byla chyba. Zdálo se mi, že postavy díky tomu, že jsem je z ní neznal, nebyly moc prokreslené a dost často se na ně odkazovalo v souvislosti s jejich chováním v tom prvním díle. Navíc, jak je uvedeno už v jiném komentáři, jako by si autorka připravovala půdu pro další pokračování (obrazy atd.) Jinak pokud od tohoto odhlédnu je to velice slušná klasická detektivka se svižným dějem a dobrou zápletkou, kterou mohu s klidným srdcem všem doporučit. A asi také ale nejprve přečíst to Zátiší. :-)

03.01.2015 4 z 5

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Radovan Šimáček

Pro zajímavost hezký Článek o Zlenickém hradu http://www.archeologienadosah.cz/vylety/archeologie-na-zlenicich-hrade

15.09.2014

Vykonavatel Vykonavatel Juan Gómez-Jurado

Kniha se pěkně čte, příběh je zajímavý, děj plyne rychle bez nelogických zvratů a přehnaných citových výlevů. Jo, líbila se mi, a to není málo. Chtěl jsem dát 4 hvězdičky, ale teď vlastně ani nevím proč tu jednu odebrat. Jistě jsou i lepší knihy, ale to bych těch pět hvězdiček vskutku často nedával. Takže nakonec všech pět. :-)

01.09.2014 5 z 5

Dáma v jezeře Dáma v jezeře Raymond Chandler

Rozpaky. Na jedné straně straně dobrý příběh a svérázný humor, na druhé opravdu místy rozvleklost a zašmodrchávání dějové linky. Není to prostě moje gusto, ale to je moje chyba, mám raději detektivky od A. Christie a podobných autorů. Věřím ale že pro jiné to naopak bude to pravé ořechové.

13.08.2014 3 z 5

Po Staříkovi jsem se bál, že mě tato kniha velmi zklame. Naštěstí tomu tak nebylo. Jistě, je podle mého názoru slabší, ale očekávaný propadák to rozhodně nebyl. To slabší myslím oproti Staříkovy, nikoli oproti běžné literatuře tohoto žánru. Závěrem tedy proč jsem dal 5 hvězdiček stejně jako Staříkovi? Protože 6 hvězdiček, které by si Stařík zasloužil, zadat nelze :-)

30.07.2014 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Opět skvělá detektivka, které nelze nic vytknout. Nicméně musím složiti poklonu i filmovému zpracování z roku 1978 se skvělým obsazením v čele s Peterem Ustinovem. Děj se mírně liší, ale kouzlo románu bylo přeneseno na filmové plátno víc než brilantně. Proto všem doporučuji přečíst si tuto skvělou knihu, ale případně i shlédnout film. U mne obojí dostává 5 hvězdiček.

28.07.2014 5 z 5

Faraonova pomsta Faraonova pomsta Elizabeth Peters (p)

Velmi hezké lehké dovolenkové čtení, zasazené do exotického prostředí Údolí králů. Proto dávám 4 hvězdičky.

19.07.2014 4 z 5

Záhada sarkofágu Záhada sarkofágu Elizabeth Peters (p)

Taktéž moje první knížka od této autorky a taktéž se mi líbila. Čtivá a oddechová (v tom nejlepším smyslu), kterou bych se nebál zařadit i do kategorii dětských dobrodružných knížek. Snad jenom malá poznámka, proč jsem ohodnotil pouze 4 hvězdičkami. Místy, ale nebylo jich zase až tolik, se mi to to zdá zdlouhavé a děj nepokračuje až tak rychle kupředu. Kdyby tato rozvláčnost byla na úkor popisu památek, či života ve starém Egyptě, vůbec by mi to nevadilo, mám egyptologii rád, ale je to ve formě vycpávkových "vatových" rozhovorů, úvah, a nebo popisu méně zajímavých událostí. V každém případě knihu doporučuji i proto, že to není vůbec špatná detektivka.

09.04.2014 4 z 5

Léčba neklidem Léčba neklidem Saki (p)

Na přečtení této knihy měla u mě lví podíl výborná rozhlasová hra na motivy Kocomoura a dalších Sakiho povídek. Miluji tento humor ve stylu Clovise a dalších. Možná, ale že tolik povídek najednou je až moc a tak se mi některé nezdály zase až tak skvělé, zvláště k závěru knihy( proto jen čtyři hvězdičky). Ostatní jsou ale skvělé a všem, kdo tento druh humoru má rád knihu vřele doporučuji.

18.03.2014 4 z 5

Tajemství nevlastní dcery Tajemství nevlastní dcery Erle Stanley Gardner

Příběh se hezky čte, je zajímavý a rozhodně není přehnaně komplikovaný a ani nudný. Prostě dobrá oddechová detektivka, tak jak si ji většina fanoušků Perry Masona představuje. Nejlépe by se to četlo na pláži u moře :-)

11.03.2014 4 z 5

Kriminálník Kriminálník Kurt Vonnegut Jr.

Autor je jedním z mých nejoblíbenějších. Jeho kouzlo, a tedy i této knihy, je ve stavění příběhu pomocí množství vcelku reálných situací, ze kterých vznikne totálně absurdní příběh. Jestliže v anonci se píše, že je to vtipná a satirická kritika amerického kapitalizmu, berte tento slogan minulého režimu s velkou rezervou. Je to spíše příběh o tom, jak si život dokáže pohrávat s každým z nás a stavět nás často do paradoxních situací. To, že se děj odehrává zrovna v Americe, je v podstatě jedno, mohl by se klidně odehrát i u nás nebo v Rusku. A ten humor je právě v těch paradoxních příbězích, a to nejen hlavního hrdiny. Tak tedy za břicha se popadat nebudete, ale doufám že jako já si při čtení často řeknete, že život je jedno velké divadlo a my jsme v něm pouze špatně placení herci. Takže, nenechte se odradit popisem knihy a kdo má rád příběhy ve stylu Forresta Gumpa a Stoletého staříka, který vyskočil oknem, myslím, že zklamaný nebude. Dávám plný počet hvězd.

03.03.2014 5 z 5

Velká čtyřka Velká čtyřka Agatha Christie

Zdá se mi, že Agatha si pohrála s motivem Sherlocka Holmese. Ostatně narážky typu "Každý správný anglický detektiv má chytřejšího bratra...", akční děj a zápletka skutečně spíše připomíná Sherlocka a i kapitán Hastings zde předvádí Watsona se vším všudy. Chvílemi jsem si vzpomněl i na film muž z Acapulca a Boba Saint-Clara . Zvláště na pasáž "A teď tě Bobe zesměšním..." Opravdu jsem chvílemi nevěděl, jestli se nejedná o recesi. Dokonce, asi kdybych neviděl na obálce jméno autorky, myslel bych si, že se jedná o nějakého rádoby pokračovatele Poirotovského odkazu. Myslím si, že při psaní této Poirotovky už měla autorka svého hrdiny tak trochu plné zuby. V té době asi klíčil nápad vytvořit slečnu Marplovou, kterou vydá za necelé tři roky potom. Nicméně podle počtu dalších pokračování Poirota je vidět, že se jí ho stejně jako A. C. D. nepodařilo svého hrdinu, který si začal žít svým vlastním životem, umlčet. Ale to je jen můj laický názor. Jinak kniha je pohodová a rozhodně stojí za přečtení.

25.02.2014 3 z 5

Jak už jsem psal níže, dle mého názoru výborná kniha. Jen jako tip, pro ty kteří obdobný druh humoru mají rádi doporučuji též knihu finského spisovatele Arto Paasilinna: Krátká paměť pana rady. A pro ty kteří až tak rádi nečtou, ale spíš poslouchají, doporučuji obě dílka ve velice povedených několikadílných četbách Českého rozhlasu.

01.02.2014 5 z 5

Smrt přichází do Pemberley Smrt přichází do Pemberley P. D. James (p)

Jelikož jsem knihu Jane Austenové Pýcha a předsudek nečetl a ani se jí číst v dohledné době nechystám, byl jsem samozřejmě zklamán. Ona to vlastně ani tak moc detektivka není, to jenom detektivní zápletka oživuje lidi z původního románu a dává jim jakýsi smysl v knize vůbec vystupovat. Obávám se, že ten kdo zmíněný román nečetl a není příznivcem takovéto literatury bude stejně jako já zklamán. Takže, příznivci P. D. Jamesové, pozor, toto není komandér Adam Dalgliesh. Ať nechybujete jako já. Nicméně si určitě kniha své čtenáře najde a v následujících hodnoceních sklidí více hvězdiček než ode mne. Nikoli kvůli kvalitě, ale jenom proto, že to není můj šálek čaje dávám jen jen dvě hvězdy.

31.01.2014 2 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Dobře napsaná kniha. Co bych asi trochu vytkl, je poměrně zdlouhavé líčení úniku podzemím muzea. Ale stále únosnější a akčnější, než je to filmu, kde to zabírá snad jeho celou polovinu. Příjemný závěr, z něhož jde vytušit, že ještě nebylo řečeno vše a bude následovat pokračování. Jinak k tomu filmu podle této knihy. Někdo už zde psal, že je slabší, než kniha. No, podle mého názoru je přímo hrozný. Shrnuto, kniha se mi s velmi drobnými nedostatky (myslím, že tam skřípe občas i něco v překladu), moc líbí. Proto dávám 4 hvězdičky.

04.01.2014 4 z 5

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

Kniha mne moc nezaujala. Ne, že by byla snad zas tak špatná, ale přeci jen jsem již dnes v humoristické literatuře zvyklý na trochu vyšší "level". Román o notorickém recesistovi by jistě šel napsat také více recesisticky. Proto se místy některým čtenářům může zdá až nudný. Je to spíše takové to počtení na dovolenou u rybníka nebo do vlaku. Ano, je to humoristický román, ale autor se s rozdáváním humoru zase tak moc nepředal. Schází vtipné dialogy, absurdní situace, slovní hříčky a vůbec věci, které dělají literaturu tohoto žánru tak zábavnou. Shrnuto, humorný je snad jen celkový nápad a asi většina čtenářů se při čtení smíchy nezakucká. Proto dávám jenom tři hvězdičky

20.12.2013 3 z 5

Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Michael Crichton

Opravdu výborná kniha. Je to vlastně "detektivka" naruby. Víme, co se stane a postupně zjišťujeme jak k tomu došlo. Spoustu historických informací získáme nenásilnou formou, nestalo se mi, že by mě nudily nebo jen vyplňovaly knihu balastem. Děj má výborný spád a čtenář se v příběhu za chvíli cítí jako doma. Ten zmiňovaný film je opravdu skvělý a dost věrně kopíruje knihu - no nedivme se, scénář napsal sám autor knihy. Dávám plný počet hvězdiček.

09.12.2013 5 z 5

Zelený Lučištník Zelený Lučištník Edgar Wallace

I po 80 letech velice čtivá klasická akční detektivka. Je zde vše co má pro daný žánr být - starý zámek, tajné místnosti a chodby, tajemný přízrak, padouši větší i menší, hrdinové a neohrožená krásná mladá dívka, do které se samozřejmě hlavní hrdina zamiluje. Děj má spád, jediné co bych mu vytkl, jsou někdy vcelku zdlouhavá líčení (například zatápění sklepa vodou), která snad měla čtenáře stupňovaně napínat, ale v dnešní době jsou, tedy alespoň pro mne, vcelku nudné. Je vůbec zajímavé srovnat tehdejší detektivní tvorbu s tou současnou, například s tzv. severskými detektivkami. V roce 1961 byl podle tohoto románu také v NSR natočen černobílý film, který byl uváděn i v našich kinech. Film jsem po letech znovu shlédl (sice se slovenskými titulky) a musím říci, že film i kniha stojí určitě za shlédnutí či přečtení. Dávám plný počet hvězdiček.

05.12.2013 5 z 5