Mercatino Mercatino komentáře u knih

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Herriot vzor šlechetnosti, laskavosti, cituplnosti. Kdyby bylo více podobných knih, bylo by i více takových lidí. Z každé povídky je v této knize cítit kus životní poctivosti a radosti ze života, což čtenáři dodá sílu, klid a mír :)

06.06.2016 5 z 5

Svoboda učení Svoboda učení Peter Gray

Na tuto malou knížečku jsem narazil snad jen díky prozřetelnosti ve své knihovně. Díky knížce jsem pochopil, proč jsem tak školu nesnášel, proč jsem se jí celou svou bytostí vzpouzel. Je to takový malý klenot tato knížka, malička vzhledem, ale obrovská svým rozsahem a velikosti svých myšlenek.

Škola
Lidské bytosti určitého věku ( většinou ve věku od 6 - do 16 let ) tam musí se zákona strávit značnou část svého času, a zatímco tam jsou, musí dělat to, co je jim řečeno a tyto příkazy jsou obvykle vymáhány. Nemají téměř žádný vliv na pravidla, která musí dodržovat. Vězení - podle běžné definice - je každé místo nedobrovolného omezení svobody.

Nutit dítě jít do školy je v souladu se zákonem, dokonce je protizákonné nenutit dítě jít do školy, pokud jste rodič a vaše dítě jít nechce.

Škola = nucené vzdělávání. Stejně jako vězení, tento výraz zní krutě. Ale znovu, pokud máme povinné vzdělávání máme nucené vzdělávání. Výraz povinné, pokud má vůbec nějaký význam, znamená, že člověk neá na výběr.

Abychom mohli uvěznit dospělého, musíme u soudu dokázat, že spáchal zločin nebo že je hrozbou pro sebe nebo pro ostatní. Přesto vězníme děti a dospívající do škol na základě věku. Toto je jeden z nejočividnějších hříchů nuceného vzdělávání.

18.01.2016 5 z 5

Jeho království - Jedenáct listů Marca Manilia Mezantiana z jara roku XXX. po Kristu Jeho království - Jedenáct listů Marca Manilia Mezantiana z jara roku XXX. po Kristu Mika Waltari

Jsem tichý a pokorný ve svém srdci. Mám za to, že celá historie kolem Ježíše je krasná ať je smyšlená, nebo nikoli. To není vůbec důležité, protože pokud tuto knihu pozorně dočtete, uvěříte.

27.10.2013 5 z 5

Amok Amok Stefan Zweig

Dlouho jsem k této knížce přistupoval tak váhavě, i když ona si vyžadovala mou pozornost s takovou pokorou. Každá povídka měla svůj vlastní život, ale stejný charakter. Každá povídka měla svoje kouzlo a nemohu upřednostnit jednu před druhou. Četl jsem je spřeházeně a jako poslední jsem se dostal k Zmatení citů a to byl obrovský zásah, který ve mě otevřel staré rány dávno zapomenutých časů. Geniální, skoro jakoby to bylo načasované.

15.12.2020 5 z 5

Dětské etudy Dětské etudy Ludvík Aškenazy

Skromné dílo, které mě dostalo do situace ve které jsem na konci knihy zadržoval slzy :) Tolik lásky v tak malé knížečce, že se to nedá ani vypovědět.

06.06.2019

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

No tak při čtení a prohlížení této knížky jsem měl pořádnou husí kůži. Jsem asi přecitlivělý, ale mě se prostě tato knížka dotkla dost hluboko. Ilustrace jsou dech vyrážející a to myslím doslova.
Příběhy jako Přání, Hvězda a Ještě Něco dokážou lidem ukázat tajemství, které je v nás samotných tak hluboko, že je ani sami nevidíme. A tyto příběhy nás tam dovedou. Dokonalé.

18.03.2017 5 z 5

Vane vítr z hor / Není jiné cesty Vane vítr z hor / Není jiné cesty Trygve Gulbranssen

Největší smutek u této knížky jsem prožíval,když jsem zjistil,že autor,kromě této trilogie nenapsal nic jiného.

26.01.2015 5 z 5

Jejich jest království Jejich jest království Jeffrey Moussaieff Masson

Kniha vlastně nabádá k vegánstvi. Bohužel, v dnešní době je přiznat se k veganství velmi nebezpečné. Lidé pojídající maso se jen těžko přenesou přes to,že veganství je jim němou výčitkou k hromadnému týrání a vraždění. Knížka shrnuje základní zacházení se zvířaty,no pokud se to dá ještě tak nazvat. Kniha popisuje zacházení se živými mrtvolami. Knížka jasně ukazuje na našem postoji k zvířatům, že jsme se vlastně odpovědného postoje vůči zvířatům vzdali. Pan bůh s námi.

28.12.2014 5 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Připadám si jakoby mě někdo střelil a ta velká rána mě překvapila. Tento komiks mě úplně odrovnal, protože jsem to jednoduše nečekal. Tomu říkám první díl.

08.03.2020 5 z 5

Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Adam Drda

Překvapilo mě to jak je to dobré, nečekal jsem to. Příběhy sice kratší, než jsem si myslel, ale o to tvrději vás udeří svou skutečností. Při čtení mě napadaly hrozné myšlenky, byl jsem lapen v strachu. Bylo mi líto, těch kdo tak trpěli. V komiksu bylo třináct příběhů, ale ve skutečnosti podobným způsobem trpělo u nás mnohem větší množství lidí a jejich příběhy jsou zapomenuty. Takže velké díky tvůrcům za odvahu, statečnost a snahu vytvořit něco co má skutečně smysl.

31.01.2020

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Toto je kniha u které bych nečekal to, co jsem od ní dostal. Absolutní překvapení. Skvělý pocit z dobře stráveného času, kterému sekundují spoustu otázek na které si po dočtení nedokážu tak narychlo odpovědět. Kniha je na hodinku čtení a dá se říct, že to není nic jiného než superluxusní jednohubka. Jsem rád, že jsem na ní v poličce narazil.

06.06.2019 5 z 5

Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Philip Zimbardo

Je to fajn kniha, kterou napsal samotný ďábel jako svou vlastní obhajobu. A nevypadá ten Zimbardo tak? Jako opravdový Lucifer. Kniha je velice mocná, když pomocí jednoduchého argumentu, dokáže obhájit i ty největší zločiny spáchané na zemi.

21.02.2019 4 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Magické-zdlouhavé-krásné a co mě mrzelo nejvíce-nezodpovězené.

Již u první knihy jsem měl pocit, že knihu, kterou čtu, tak nějak moc úplně nechápu a čekal jsem, že v této knize najdu odpovědi na mé otázky.

Bohužel naopak otázek mi přibývalo :)

Jakou roli vlastně hráli Little people v knize?
Kdo bušil na dveře jménem NHK ?
Jaký smysl měli umrtí obou Aomaminych kamarádek?
Jaký je skutečný příběh Tamarua a jeho paní?
Co to byl ve skutečnosti za svět se dvěma měsící?
A jaký byl konec Fukaeri, Komacua a spousta dalších?
A spoustu dalších otázek na které si nyní nevzpomenu.

Knihu asi by jsem nikomu nedoporučil :) Jedině lidem, kteří nevědí co se svým časem.
Každopádně Murakamiho nezavrhuji, právě naopak. Jelikož se mi ještě nestalo, aby jsem četl cca. nějakých 800 stran, kterým nerozumím a vydržel u nich.

Kniha je přitažlivá jak magnet, nutí čtenáře rozprostřít svou fantazií do všech směru :) Autor dokázal navodit pocit, že sám se podílím na příběhu a jsem jeho součástí.

Ne jednou jsem se podíval na nebe, jestli tam nejsou náhodou dva měsíce :)

06.10.2018 4 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Očekávání byla u tohoto komiksu obrovská, dlouhou dobu jsem se nemohl dočkat až se v knihovně uvolní a o to větší bylo moje zklamání po dočtení komiksu. Téměř tento komiks považuji za ztrátu času. Film se mi líbil mnohem více.

+ hlavní hrdina s jeho neobvyklým vystupováním byl pro mě největším plusem komiksu
+ znázornění koncetráku a vězně na cele číslo 5 mě také se mi líbilo

- kresba mě nenadchla, těžko jsem rozlišoval postavy komiksu
- v příběhu jsem se ztrácel jak kvůli kresbě, tak i kvůli velkému množství postav, které mi nepřišli tak důležité
- občas mi tam chyběla přímočarost

05.06.2017 2 z 5

Kniha je plná moudrosti, doporučuji sám sobě postupné dávkování a opakování jako prevenci jednou ročně. Autor má vlastní zkušenosti ze kterých čerpá. Utrpení a smysl svého života v koncentračním táboře si docela hezky obhájil a zdůvodnil, až mi to chvílemi přišlo, že na tom přece nic nebude. Je to rozhodně jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl !!!

"Vždy jsem si myslel a také jsem to říkal, že člověk ví obvykle až po pěti nebo deseti letech, k čemu bylo to nebo ono dobré. Koncentrační tábor mě poučil lépe: už po pěti minutách nebo deseti minutách jsme tam často věděli, k čemu bylo to nebo ono dobré"

" Většina se starala o otázku: Přežijeme lágr? Neboť nepřežijeme-li ho, pak nemá toto utrpení žádný smysl. Naproti tomu mne trápila otázka: Má celé toto utrpení, to umírání kolem nás, nějaký smysl? Neboť nemá-li jej, pak by nakonec ani nemělo přežití lágru smysl"

"musíme se učit(a zoufající lidi poučovat), že naprosto nezáleží na tom co my ještě očekáváme od života, jako spíš na tom co život očekává od nás. Filozof, profesionál, by řekl, že zde běží o Koperníkovský obrat, že už se totiž neptáme po smyslu svého života my, nýbrž se mi sami cítíme jako dotazování, jako ti, jimž život den co den a hodinu co hodinu klade otázky; otázky, které máme správně zodpovídat, a to ne mudrováním nebo řečí, nýbrž činem, správným chováním"

"Heslo, pod nímž nutně probíhala všechna psychoterapeutická a psychohigienická péče o vězně, vyjádřil nejtrefněji Nitzsche: Kdo má ve svém životě nějaké proč, ten snese i každé jak"

02.04.2017 5 z 5

Každý je zločinec Každý je zločinec Ed Brubaker

Kdo není zvyklý na tento žánr a je v něm nováčkem jako já, bude mírně šokovaný a překvapený příběhem, koncem. Hledal jsem v tomto komiksu nějaký smysl a našel jsem. Život není černobílý a někdy prostě nemá dobré konce. Každý příběh je jedinečný, a skončí úplně jinak než jsem si přál (a žil šťastně až do smrti). Jestli je to pro mě vstup do světa Noir žánru, tak hurááá, protože lepší vstupní bránu jsem si přát nemohl. Jedna z nejlepších věcí, co jsem kdy vůbec četl :) Rozhodně doporučuji.

02.04.2017 5 z 5

Krajina půlnočních stínů Krajina půlnočních stínů Joseph Michael Straczynski

Absolutní překvapení !!! Pro takového příběhy stojí za to žít. Uvědomuji si, že přečtení tohoto příběhu je jeden z nejkrásnějších zážitku v mém životě a jsem velmi šťastný, že jsem to mohl prožít. Sondáž do hloubi lidského srdce, dokonalé ztotožnění s hlavním hrdinou. Emoce, pláč, naděje a pochybnosti o sobě samém, analýza sebe samého- takto má příběh působit.

13.03.2017 5 z 5

Cesta k lásce Cesta k lásce Anthony De Mello

Je to zcela jasné. Toto je kniha, která má čtenáře provázet celým životem. Je prostá, jasná, čistá a tvrdá. Čtení je bolestivé. Čtenář na sebe nahlíží skrze knihu jako na druhou osobu a vidí sám sebe z pohledu autora. Je to velice nezvyklé a proto mi nějakou chvíli trvalo než jsem knihu dočetl, protože při čtení jsem se setkával sám se sebou. Což jak jsem zjistil, mi nebylo dvakrát příjemné. Každopádně nejsem si jistý, jestli mě tato kniha někam posunula, ale mám takový pocit, jako by jsem vyměnil prasklou žárovku ve svém srdci.

19.11.2016 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Jednoduchost!!! Tam, kde mnozí autoři o osobním rozvoji zápasí s tím, jak se vlastně má člověk rozvíjet, Petr Ludvig jde na věc s Buzer lístkem, spoustou krásných citátu a myšlenek, které mu vůbec nepatří. Očividně to ale funguje. Proč ne?? 50% síly této knihy tvoří její obrázky a design, který je velice přitažlivý. Toto je první kniha která dává lidem skutečné pomůcky, které skutečně fungují, možnost jak na sobě pracovat. Pro mne je tato kniha jednou z nejlepších INVESTIC, kterou jsem kdy zažil :)

28.09.2016 5 z 5

V náruči světla V náruči světla Betty J. Eadie

Nyní již vím, že po smrti nás čeká ještě něco mnohem krásnějšího a dokonalejšího, než si vůbec umíme představit - to mě neskutečně uklidňuje a činí mě šťastnější. Najednou člověk pozná smysl bytí, to, že se zde má něčemu naučit. Že jsme si to vybrali sami. Že špatné věci se dějí proto, abychom si vážili těch dobrých. Tímto bych chtěla autorce poděkovat, že se rozhodla o své zkušenosti podělit.

08.04.2015 5 z 5