Dětské etudy

Drobné vtipné povídky o příhodách, hrách a rozhovorech s "človíčkem", pětiletým synkem autorovým, byly nejprve uveřejňovány v literárních novinách a převzaty pak některými zahraničními časopisy. Aškenazy je vybral, stylisticky vytříbil a seřadil v tuto knížku, doplněnou 5 preludii, v nichž vypráví "človíčkovi", co bylo, než se narodil. V Etudách je zachycen portrét vnímavého a přemýšlivého dítěte, upřímně naivního, toužícího přijít všemu na kloub, napodobujícího ve všem počínání dospělých. Je zde propojen svět dětí se světem dospělých. Kniha se dělí na dvě části: PĚT MALÝCH PRELUDIÍ a DĚTSKÉ ETUDY. V pěti malých preludiích je nevšedně zachycen zrod autorova syna. Dětské etudy popisují rozdíly vnímání dětí a dospělých....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46013/detske-etudy-46013.jpg 4.557

Kniha Dětské etudy

frederik5318
17.10.2021

Milé, laskavé vyprávění, kratičké střípky ze života otce a jeho malého človíčka, které si arci užije nejvíce ten, kdo už tatínkem takového človíčka byl a dosud na to nezapomněl. Krásný stesk, dojemná vzpomínka, trocha lítosti s pousmáním, skrytá rosa pod víčky, trocha lehkého sentimentu v běhu času a Praha jako barevná kulisa. Mám radost, že jsem tuhle knížku nedávno vytáhl z knihobudky.

willy9203
19.10.2020

To je zatraceně něžná knížka. Když ji budete číst a budete v pohodě, budete se usmívat. A když budete mít splín, budete řvát jak želva - ale tak nějak mile, tedy se toho nemusíte bát.

Mercatino
06.06.2019

Skromné dílo, které mě dostalo do situace ve které jsem na konci knihy zadržoval slzy :) Tolik lásky v tak malé knížečce, že se to nedá ani vypovědět.

Slůník
11.03.2019

Mistrná práce s malým prostorem.

000nugatovej
02.05.2018

Klasika. Aškenázy tady dokazuje, jak lze psát prostým jazykem o malých věcech, které jsou vlastně velké. Je to takové pohlazení, lidština.

Marekh
02.04.2018

Kniha se mi líbila. Je to poměrně krátká kniha povídek, měl jsem ji přečtenou za chvíli, četla se dobře a při čtení jsem pociťoval klid a pohodu.

Líbily se mi např. povídky Vrabčák na desce aneb medicína, Cesta do vesmíru, Tajemství aj.

Citáty, které mne oslovily a které jsou určitě pravdivé:

A na čem že záleží? Záleží na tom, jaký kdo je. Čím nedočkavěji ho vyhlížíš, tím je ten člověk dražší. To poznáš, až vyrosteš a budeš na někoho čekat i ty...

Člověk dělá chyby a človíček tím spíš. Ale chyby je si třeba uvědomit, přemýšlet o nich a přiznat si je. Potom může být leccos napraveno, myslí-li to člověk upřímně.

triatlet
02.03.2018

Našinec se při čtení tak nějak potutelně usmívá. Občas je mu smutno, ale víc veselo.
Kdo zná Malou vánoční povídku v podání Divadla v Dlouhé, tak si asi za človíčka dosadí Pavlíka Tesaře. S Malou vánoční povídkou mají etudy společnou hravost.
"Co všechno ti v tom hlase bylo - kolik lidí a kolik vzpomínek, šepot i křik, radost i bolest..." (s. 22)
"Tehdy jste se vešli na malý bílý vozíček - zítra vám možná nestačí naše planeta." (s. 27)
"Velice se mu zalíbilo slovo stanovisko a probudily se v něm velké naděje. Knihu stížností si bral s sebou do postele a stále přemýšlel, nač by si mohl stěžovat." (s. 75)
(Vydání: Mikulov 1996)

aktijnov
26.02.2018

Podruhé se vracím k těmto krátkým textům. Jsou plné moudrosti i něžné lyriky. Dýchá z nich dětství a k němu protichůdnost logiky dospělých...