memphisz memphisz komentáře u knih

Apokalypsa Apokalypsa Albrecht Dürer

Úžasně atmosferické podrobné grafiky (dřevořezy) Albrechta Dürera vyobrazující motivy z biblického Zjevení sv. Jana (neboli Apokalypsy). Kdo zná Dürera a jeho tvorbu tuší, že Apokalypsa ve svém epickém a vysoce symbolickém pojetí je pro něj ideálním námětem. Kniha předkládá patnáct figur s historickým překladem Zjevení sv. Jana. Text je tedy hůře čitelný, jelikož je psán ve starší mluvě. Grafiky jsou ale v dostatečně velkém formátu, takže se jde kochat i jen jimi.

25.11.2023 5 z 5

Hlad / Žízeň Hlad / Žízeň Jozef Karika

Hlad / Žízeň je příběh rozkouskovaný do několika povídek, které spojuje tajemný vrch Čebrať a legenda o Černém, který obchází okolím a nabízí neznámý dar ukrytý ve svém kufříku. Prochází takto již celými staletími a hledá, koho by probudil a ukázal mu pravý hlad po životě. S jinými si ale jen hraje, jako samotný ďábel. Vrcholem jsou za mě povídky Teufelsloch a Mlžiště. Bohužel ostatní se vcelku opakují, o jedno dvě vraždění osamělého chlapa ve žluté větrovce by bylo tak akorát. Filozofování by měl nechat Karika filosofům. Nemá talent na všechno.

13.11.2023 3 z 5

Smrtihrad Smrtihrad Mike Mignola

Mám pocit, že co bylo poprvé svěží a nové, se rychle vyčerpalo. Mladá léta jsou takové vyplňové blbiny. Tentokrát malého Hellboyka sužuje horečka a začíná blouznit. Horečné halucinace ho vyženou z postele do blouznivého dobrodružství s pulpovým hrdinou Humrem Johnsonem. Netuší ale, že je mu v patách další vrah, který má za úkol zničit Hellboye dokud je malý a slabý.

Utajená země Utajená země Mike Mignola

Tohle nemá úplně cenu srovnávat s dospělým Hellboyem. Je to něco úplně jiného. Ale tenhle víc cartoonish a prostinký pulp adventure take mě vlastně docela bavil. Je to přímočarý, barevný, zábavný.

Pickenský děs a další příběhy Pickenský děs a další příběhy Mike Mignola

Předně ani jeden z příběhů není o týmu Ú.P.V.O., ale o řadových agentech. V prvním příběhu se dvojice agentů vydává do opuštěných hor vyšetřit mizející lidi. Naleznou ponurou mlhu, které se děsí i upíři. Druhý příběh popisuje skupinu agentů, kteří naleznou sklad s okultními předměty, z nichž jeden přenese mysl agenta do prehistorické doby, ve které se pralidé snaží postavit starým bohům a jejich démonickým posluhovačům. Třetí příběh je vyprávění lektorky agentů na pracovní přestávce o jedné z akcí Hellboye, kdy zatímco dával nakládačku příšeře, tak se jakýsi profesor dostal na hranici šílenství po setkání se starým kultem mrtvých okultistů. Po všech stránkách průměr.

Těla Těla Klára Vlasáková

Těla stárnoucí, těla měnící se, těla naše, ale přitom cizí, těla odcizená... Přijmout své tělo je těžké snad pro každého a v každém věku. A zvláště pokud překonají svůj biologický vrchol a začnou upadat. A společnost posedlá umělou krásou se je snaží upozadit a vytlačit z veřejného prostoru.

O čem kniha je? O emancipaci seniorů. O tom, že jsou to dospělí lidé s vlastními potřebami. O tom, že se máme respektovat. Dále také o mateřství, porodech a gynekologii. O vztahu matky a dcery. A o mnohém dalším. Možná až o příliš mnohém...

Nejsilnější pasáže byly v Itálii a v začátcích péče o jiné seniory. Naopak, kde kniha drhla, tak byly části s politickou agendou. Ačkoliv s nimi lze souhlasit, v tomto příběhu působily hodně na sílu. Problém byl i s nerealistickým a schematickým chováním některých postav (zejm. Róza) a se scénami naprosto přitaženými za uši (např. naivita nebo předpojatost vůči chování úřadu). Velká škoda, ale dopadlo to spíše průměrně, a to i přes silné téma.

21.10.2023 3 z 5

Fosilie Fosilie Michal Kašpárek

Aktuální a výstižné. Uvěřitelný mezigenerační dialog z pohledu roku 2020. Chlapácký děda, který si nikdy nedovolil emoce a stud, má strach z migrantů a věří v blízký konec západní civilizace. Otec, který uvěřil v pozlátko neoliberální revoluce, obětoval svůj život práci, vydělal peníze, prolétal svět a svou dceru zahrnul materiálním blahem, po kterém sám jako dítě toužil, za což by očekával trochu vděku. Dcera, která trpí klimatickým žalem, bourá hodnoty a normalitu západního patriarchátu. Kašpárek ukazuje, jak moc si jsou tyto generace od sebe vzdálené. Jak nedokážou pochopit, že to, co má hodnotu pro ně, pro druhé nic neznamená. Že zasypání dary nestačí, že někdy je nic více než vše. Nerůst, neplýtvání, neprodukování, nereprodukování. A v tomto je kniha geniální.

Škoda závěrečné části, která dala zapravdu jedné z hlavních postav. Bez ní to mohlo být hezké a kousavé zamyšlení o tom, že se svět neustále vyvíjí a že "normální" je zákonitě prchavé a dané jen dobou a životní zkušeností.

15.10.2023 4 z 5

Ranaři Ranaři Joshua Williamson

Williamsonův dospělejší příběh s Ranaři, než jaký předvádí ve Flashovi. Stárnoucí Ranaři jsou již ve výslužbě a víceméně ochotně se snaží splatit svůj dluh společnosti. Captain Cold se ale s novou úlohou nedokáže smířit a touží po poslední velké akci, která dá jeho životu opět smysl. Dá dohromady starou bandu a vsadí vše na bájný poklad v džungli. Nakonec ale zaplatí cenu nejvyšší. Postupně sledujeme, jak ho jeho touha po moci a zbohatnutí, stojí každou cenou věc, kterou kdy měl, včetně jeho nejbližších, kterých si nikdy dost nevážil. Vždycky hodně namluvil o rodině z kumpánů a jejich společném úspěchu, jeho účty ale vždycky platil někdo jiný.

28.09.2023 4 z 5

Batman - Špatný den: Penguin / Riddler Batman - Špatný den: Penguin / Riddler Tom King

Souhlas s komentářem od RichardWest. Příběh o Penguinovi je těžký průměr bez nápadu, který jede prostou linku převratu v gangu. A od dalšího čtení docela odrazuje. Naopak druhý příběh, který píše nadaný King, je skvělý. Riddler málokdy působí takto děsivě. Způsob, jakým se dostane z vězení, je neuvěřitelně cool. Rozdmýchá strach snad i v samotném Batmanovi. Scény z dětství Riddlera jsou klasickou kingovinou. Takže doporučuji.

21.09.2023 3 z 5

Vyhlaďte všechny ty netvory Vyhlaďte všechny ty netvory Sven Lindqvist

"Nescházejí nám znalosti. Co nám chybí, je odvaha uvědomit si, co vlastně víme, a vyvodit z toho důsledky." Zásadní věta, která shrnuje podstatu této knihy i černého svědomí Evropanů.

Kniha je, zejména ve sve první polovině, rozborem inspiračních zdrojů Josepha Conrada při psaní jeho knihy Do srdce temnoty, která pojednává o dopadech hrůzovlády Belgičanů v Kongu. Popisují se souvislosti dobového kolonialismu, antropologických poznatků, objevitelského patosu a literárních příběhů.

Ve druhé polovině už se Lindqvist věnuje zejména zasazení holokaustu do kontextu německého, ale potažmo celého evropského, kolonialismu a zejména tehdejšího ospravedlnění vyhlazování "slabších" ras. Holokaust byl moderní formou téhož. Byl unikátní jen v tom, že se děl v Evropě.

13.09.2023 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Velice poutavé sci-fi, do kterého je zahrnuta spousta fyziky a technologií, díky čemuž to celé působí věrohodně. Oproti prvnímu dílu je děj lineárnější a soustředí se na projekt Mandala. Jelikož všudypřítomné sofony zmrazily na Zemi základní výzkum, naděje lidstva ve vítězství v bitvě, která má přijít za 400 let, je vložena do mozků čtyř meditátorů - stratégů, kteří musí svůj plán na vítězství úkryt před sofony ve své fantazii.

Následuje 400 let deprese, rozvratu, nové naděje, technologického pokroku, radosti, domýšlivosti, arogance, nového úpadku, paniky, odevzdání se a následného zavržení. Lidstvo se točí, jak si zrovna myslí, že si ve střetu s Trisolarany stojí.

Bavila mě více první polovina než druhá, která se odehrává v budoucnosti. Nic to ale nemění na tom, že autor to má hodně promyšlené a je schopný přijít s chytrými zápletkami a zvraty. Ačkoliv to místy působí rozvláčně, nakonec se vždy dojde ke skvělým pasážím, u kterých si člověk řekne jen "wow".

25.08.2023 4 z 5

Budoucnost je skryta v přítomnosti: Architektura a česká politika 1945–1989 Budoucnost je skryta v přítomnosti: Architektura a česká politika 1945–1989 Karolína Jirkalová

Tento třetí díl pojednává zejména o bytové výstavbě v době československého socialismu. Od nadšení kolektivní výstavby, přes plánované hospodářství pětiletek a slib výstavby milionu nových bytů do roku 1970, až po typizaci a průmyslovou výrobu paneláků. Doba kolektivního nadšení (50. léta) a postupný přesun od státní a podnikové výstavby k družstevní (60. léta) se silnou pobídkou státu (až polovina rozpočtu), byla vystřídána příchodem individualismu (konec 70. a celá 80. léta) a touhou po uspokojení individuálních potřeb a představ o bydlení. Stát v těžké ekonomické situaci 80. let stále rychleji zaostával, otevřeně se začala kritizovat panelákové sídliště a přitom se projevila závislost na panelárnách. Žádná inovace již nebyla z pohledu národního hospodářství pro 80. léta efektivnější a tak dále paneláky rostly jako houby po dešti. I když už všichni věděli, že nejsou pro nové životní potřeby lidí dostačující a nikdo v nich už nechtěl bydlet.

16.08.2023 4 z 5

Mutantský faktor Mutantský faktor Todd McFarlane

Stejně jako předchozí díl McFarlaneho série o Spider-Manovi jde zejména o kresbu. Kniha je záznamem devadesátkové revoluce, která se točí hlavně kolem akce. Scénář je vedlejší a příběhy jsou proto nepříliš dějově ukotvené. Jsou zkratkovité, jednorázové a soustředí se obvykle kolem jedné dlouhé akční scény. Nicméně v této knize nalezneme mladá esa devadesátkové akční kresby. McFarlaneovi vypomáhá osvalený hi-tech futurismus Roba Liefelda nebo o dost civilnější, ale obdobně detailní Erik Larsen (jeden z jeho zdejších padouchů vypadá úplně jako jeho autorské dílo Savage Dragon) . Tři mistři, kteří se o něco později společně zvedli a ještě s dalšími kreslíři odešli od Marvelu a založili Image Comics.

22.07.2023 3 z 5

Utrpení Utrpení Todd McFarlane

Tohle je jednoznačně o kresbě. Kreslířská hvězda raných 90. let Todd McFarlane v komiksech se Spider-Manem tak zářil, že si od Marvelu vysloužil vlastní sérii na hraní, kterou mohl i psát. Prvních pět sešitů, story arc Utrpení, je totálně autorská věc, kde je promyšlen každý panel. Temný, devadesátkový feeling, který fungoval díky své dynamičnosti a přehnanosti. Všechno je navíc děsně sexy, takže lze pochopit, proč to tolik fungovalo, a proč byl první sešit série ve své době nejprodávanějším komiksem historie. Rysy McFarlaneho kresby byly revoluční a výrazně ovlivnily vizuál Spider-Mana. Dynamická akce, pokroucená anatomie, hutné pavučiny, velké oči, detail až do míry naprostého a nepřehledného chaosu. V dalších sešitech už se McFarlane poněkud sklidnil a je vidět i jistý pokrok v jeho scenáristice.

16.07.2023 4 z 5

Soumrak Temného rytíře: Kniha třetí Soumrak Temného rytíře: Kniha třetí Doug Moench

Nadupaná devadesátková akční jízda. Bruce Wayne je ze hry a nový Batman si nebere žádné servítky. Bane si myslí, že Batmana zlomil a tím se ho na dobro zbavil. Pozornost tedy věnuje raději válce gangů, aby ovládl všechen zločin v Gothamu. V temnotě se ale rodí nový Batman, který však rozhodně nechce být rytířem. V novém hi-tech obleku se pouští do brutálního souboje s Banem a jeho nohsledy. Tento Batman je v plné síle a bojuje ohněm s ohněm.

16.07.2023 4 z 5

Soumrak Temného rytíře: Kniha druhá Soumrak Temného rytíře: Kniha druhá Doug Moench

V Gothamu panuje chaos rozpoutaný zlotřilým Banem. Chovanci Arkhamova ústavu řádí v ulicích a unavený Batman má co dělat, aby se s nimi vypořádal. Po každém dalším souboji je čím dál tím vyčerpanější. Bane ho mezitím z dálky sleduje a studuje. Po řadě zatčení béčkových padouchů dojde i na střety s extraligou zla a samotným Jokerem. Batman je ale také jen člověk a tak dojde na konec svých sil. Dostane zkrátka více ran, než může zvládnout. Toho využije Bane a konečně se mu postaví tváří v tvář. Batman v zoufalém stavu nemá šanci a my dostaneme ikonický moment, ve kterém Bane Batmana zlomí a následně předhodí jeho zbité tělo obyvatelům Gothamu. Nyní je to už Baneovo město.

16.07.2023 4 z 5

Duch, který pracuje: Architektura a česká politika 1918-1945 Duch, který pracuje: Architektura a česká politika 1918-1945 Vendula Hnídková

Tentokrát se autoři zaměřují zejména na potřebnou výstavbu úředních a vojenských budov v novém samostatném Československu. Jak se projevil vliv centra - Prahy - na výstavbu nových regionálních správních center - Bratislavy, Užhorodu, ale také Brna a Ostravy? Nechybí ani porovnávání situace v první a druhé republice. Zásadní také je otázka sociálního smíru a bytové výstavby, zvláště po příchodu velké hospodářské krize. Témata tedy zajímavá, nicméně koncept byl tentokrát o něco horší než v první knize.

16.07.2023 4 z 5

Síla i budoucnost jest národu národnost / The stregth and future of the nation is national identity Síla i budoucnost jest národu národnost / The stregth and future of the nation is national identity Jindřich Vybíral

Naprosto skvělá kniha spojující politiku a architekturu. Tento první díl se věnuje 19. století a nejvíce popisuje, jak se do architektury promítlo národní obrození a hledání národních stylů, a to jak na české, tak i německé straně. Na budovy z tohoto období dějin se zase dá dívat novým pohledem. Doporučuji!

28.06.2023 5 z 5

Vlak plný příšer a Odložená smrt Vlak plný příšer a Odložená smrt Mike Mignola

Kniha přináší dva příběhy, které jsou pokračováními již rozehraných dějových linií. Ve Vlaku plném příšer agent Devon cestuje s Fénix postapo krajinou a v patách mají další monstra, se kterými si musí poradit. Příjemné, ale nic překvapivého. V Odložené smrti se agent Johann Kraus vrací na místo mise z první knihy série, kde nyní probíhá tuhá zima. S jednotkou agentů pátrá po vražedné příšeře, která dříve bývala člověkem. Nicméně v lesích se skrývá ještě něco dalšího. Osobní msta se tím změní ve smutný konec jedné ztrapené duše.

15.06.2023 3 z 5

Rusko Rusko Mike Mignola

Třetí díl si opět jede sám na sebe. Tentokrát dostal prostor Johann, který v Rusku zlikviduje další velké monstrum. A to ve velkém stylu za pomoci nukleární nálože. Atmosféra dolu, stísněných olezlých prostor, kde je místo slavobrány ztuhlá břečka rozkládajících se těl, je výborně děsivá. Stejně tak je fajn pojetí hrdinské mise jednotky ruských vojáků, kteří mají dostat Johanna do cíle, přičemž vědí, že jde o jednosměrnou cestu bez návratu. Uspokojivě působily i hordy zombie vylezlých z hrobů a vykrádajících stavebniny. Takže celkově zatím nejlepší díl, ale pořád spíše průměr. P. S. ta ředitelka je tam hodně k ničemu, když ji fakt nikdo nic neříká a ani ji neposlouchá...

14.06.2023 3 z 5