memphisz memphisz komentáře u knih

Bohové a netvoři Bohové a netvoři Mike Mignola

Bohové a netvoři na první díl příliš nenavazují. Po několika výskytech monster, podivných přírodních katastrof a zničených městech, se děj sklidňuje a soustředí se na příběhy přeživších. V první polovině Abe pátrá po jasnozřivé dívce, které říkají Fenix a kterou začíná následovat čím dál tím více novodobých nomádů, kteří přišli o své domovy. Toto pátrání se mu ovšem může stát osudné. Ve druhé polovině se vrací Liz žijící v ústraní v kempu obytňáků. Místní obyvatelé ale nejsou tak typičtí redneci, jak by se mohlo zdát. Ukáže se totiž, že mají velmi netradiční společnou zálibu. A k tomu je všude stále více žab!

14.06.2023 3 z 5

Nový svět Nový svět Mike Mignola

Je v tom dost odkazů na původní sérii Ú.P.V.O., kterou jsem ale nečetl, takže to bohužel nepadá na úrodnou půdu. Hellboyovo univerzum mám spojené s mytologií a okultismem, tady ale dostáváme jen tým nadpřirozených agentů, kteří mají řešit výskyt nadpřirozena, což v této knize znamená střílení po velkých zubatých nestvůrách. To bohužel za mě nestačí, takže start série je vlažný.

14.06.2023 3 z 5

1952 1952 Mike Mignola

Hellboyova první mise přináší pulpový příběh inspirovaný starými hollywoodskými filmy. Máme tu nacisty, lidoopi ovládané sci-fi technikou, frankensteinovské oživlé mrtvoly a to vše v hávu dobrodružné atmosféry Brazílie. Hellboy poprvé vyráží do terénu a tak toho zatím mnoho nepředvede. Nicméně jako pomrknutí fanouškům si rychle osvojuje budoucí zlozvyky, na které jsme zvyklí. Bohužel se ale nevyhneme ani rekapitulaci originu.

13.06.2023 3 z 5

Královny čarodějek Královny čarodějek Mike Mignola

Má to určitě něco do sebe. Atmosféra Hellboy univerza i rozšíření Baltimorea tu je. Lady Baltimore je dostatečně charismatická a na o něco barevnější a rozpustilejší kresbu se dá rychle zvyknout. Propojení s Československem za války potěší, i když je reálně poznatelné jen podle názvu na cedulích a několika zmínek. Potenciál to má, ale k vrcholům Hellboy univerza to zatím nepatří.

12.06.2023 3 z 5

Kosti obrů Kosti obrů Mike Mignola

Zase skvělý Hellboy. Severská mytologie a přímočaré nakládačky, kterými Hellboy kosí desítky skřetů a ledových obrů. Kresba už klasicky atmosférická. Velká spokojenost.

12.06.2023 4 z 5

Záhada ve Vodozemí Záhada ve Vodozemí Kim Newman

Na anglických blatech dojde k na první pohled nezajímavé vraždě, na kterou je bůh ví proč vyslán zvláštní detektiv, lovec čarodějnic, sir Edward Grey. Ponurý dojem z venkova však postupně vykresluje stále se zesilující déšť a Grey brzy na vlastní kůži zjišťuje, že blízké močály ukrývají více, než původně čekal. Všudypřítomní úhoři nejsou, čím se zdají být!

12.06.2023 3 z 5

Soumrak Temného rytíře: Kniha první Soumrak Temného rytíře: Kniha první Doug Moench

Bane spouští svůj ďábelský plán na definitivní zlomení Batmana. Prvním krokem je vypuštění šílenství do ulic Gothamu. Úspěšný útok na Arkham znamená pro Batmana jediné, v následujících dnech ani na chvíli nezamhouří oči. Desítky chorobných pacientů přináší do Gothamu svým chaotický běsněním předzvěst zhouby, kterou je Bane. Zatím vyčkávající a studující Batmana. Čekající na moment, kdy ho nadobro bude moci zlomit.

12.06.2023 4 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Při čtení fantasy ság se nikdy neubráním porovnání s Pánem prstenů a obvykle mě ty nové světy nepohltí natolik, abych přečetl více než jednu knihu (výjimkou je třeba Zaklínač). Tady jsem na ten problém přišel celá trilogie Pán prstenů má jen o trochu víc stran než tento první díl. A je to poznat. Cesta králů je pouhý 900stránkový prolog, ve kterém se seznámíme s postavami a fikčním světem. Velké události mají teprve přijít - v dalších knihách. Přes velký rozsah se tedy mnoho nestane a strhujících je až v podstatě posledních zhruba 200 stran. Což ovšem nijak nesnižuje nadání Sandersona přesto všechno udržet čtenáře v zájmu číst dál. A narozdíl třeba od Mistborn se tady pustím hned do další knihy, protože naladění na další dění je velké.

28.05.2023 4 z 5

Soumrak Temného rytíře: Prolog Soumrak Temného rytíře: Prolog Dennis O'Neil

Kniha obsahuje dva příběhy. Prvním je příchod asasína Azraela, ve kterém je nejpodstatnějším momentem vyhoření Batmana. Jinak jde o klasicky devadesátkový hi-tech příběh s dobovou kresbou. Druhý příběh je ale totální špička. Přichází Bane a hned jeho první sešit ukázal, že v DC univerzu zůstane dlouho, protože jeho zrod je vymyšlený opravdu poutavě a jde z něj mráz po zádech.

27.05.2023 4 z 5

Konec liDCtva Konec liDCtva Tom Taylor

Kvalitní event, ve kterém Zemi zamoří virus. Rychle se rozšíří a DC hrdinové stojí proti hordám zombie bažících po přeživších. Virus si ale nevybírá, a tak se začne šířit i mezi superhrdiny, kteří začnou jeden po druhém odpadat. Nejtemnější hodina je tady. Apokalypsa přišla a ani Liga spravedlnosti tomu tentokrát nedokáže zabránit.

16.04.2023 4 z 5

Naruby Naruby Joris Karl Huysmans

Je to výčet dekadentních postojů a názorů, na svou dobu jistě obdivuhodný. Žádný děj nečekejte, dostanete jen návod na to, jaké barvy, květiny, knihy, hudba, obrazy a podobně jsou vhodné pro člověka, který ztratil jakýkoli zájem o svět a je jím i lidmi unaven a všichni a téměř všechno se mu jeví odporní. Nejvíce se mi líbily rozmary ze začátku knihy - pozlacená želva, dekadentní sídlo na samotě, vztah ke slu] ebnictvu. Musím ale pochválit vydání z roku 2022 od Dokořán, je opravdu nádherné!

03.04.2023 3 z 5

Akira 4 Akira 4 Katsuhiro Otomo

Za mě jeden z nejlepších dílů. Děj tentokrát není tak zběsilý a akční jako třeba předchozí, ale nabízí i rozpracování světa po příchodu Akiry. Akira se stává osvícenou modlou a Tecuo jeho prorokem. Zničené Neo-Tokyo je řádně postapokalypticky nebezpečné a plné najezdníků a všelijakých tlup nadržených chlapů. Na akci ale také dojde, a to když se jedná sekta utká s jinou. Tecuo ale sílí, kam to povede, se ale dozvíme asi až příště. Už se těším!

05.03.2023 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Má to atmosféru a chvílemi to dokáže být opravdu mrazivě strašidelné. Hlavně se mi líbí, že k tomu není prakticky nic potřeba. Jen les a podivné situace. Ale jinak nejde přejít, že tam jsou blbounké ploché postavy plné stereotypů - ženy jsou jen marnivé a načančané a chlapi jsou prostě chlapi, kteří chtějí řešit chlapské věci a nad rozmary žen jen kroutí hlavou... A škoda, že závěr nenechal víc rozuzlení na fantazii.

03.03.2023 3 z 5

Zrození kinematografického času: Modernita, nahodilost, archiv Zrození kinematografického času: Modernita, nahodilost, archiv Mary Ann Doane

Filozofování nad pojetím času ve filmu a možnostech zachycení času a pohybu kamerou. Oproti očekávání se kniha věnuje jen době vzniku filmu a dále se nedostane. Jazyk je dost nepřístupný. Z celého rozsahu mě zaujalo jen pár myšlenek, jinak se autorka točí dost dokola okolo asi čtyř filmových teoretiků nebo experimentálních režisérů. Koncem už to byla bohužel nuda.

03.03.2023 3 z 5

Propast Propast Jozef Karika

Je to hodně podobné jako Tma. Samota v horách, postupné propadání šílenství, brutální zraňování hlavní postavy. Akorát místo slepoty, je zde strach z výšky a smrti. Bohužel místy to ale působí nastavovaně a zamyšlení se nad tím, co je realita a co "duch skoku" se dost opakuje.

01.03.2023 3 z 5

Vláda Ranařů Vláda Ranařů Joshua Williamson

Jeden z lepších dílů, ale nečekejte nic originálního. Je to jen variace na obvyklé téma dystopie v superhrdinském komiksu, jaké se objevilo už u řady jiných hrdinů (Batman, X-Men, Spider-Man). Flash je pořád nepoučitelný, kdy všechno dramatizuje a pořád nevěří nikomu než sobě. Flash rodina je tam tedy bohužel k ničemu. Někdo by měl navíc rozebrat, jestli vůbec Ranaři pro svůj plán Flashe skutečně potřebovali...

26.02.2023 3 z 5

Jsem jejich bůh Jsem jejich bůh Josef Pánek

No nevím, ale asi to bylo celé záměr. Nesympatická hlavní postava má ošklivé pocity ze sebe a své viny. Autor tyto pocity přenáší na čtenáře prostřednictvím stylu, ve kterém je kniha napsaná. Číst to je často utrpení, nuda a marnost. Opakují se slova, opakují se i celé věty a souvětí. Repetitivnost má možná ukázat stereotyp bytí... Ale přitom je v té knize všechno tak banální (také záměr?)... Příběhově kniha vyjde asi na 100 stran, trojnásobný rozsah má jen díky svému opakování. A to je únavné a někdy až otravné. Možná, že jako lidi jsme nezajímaví, trapní, otravní a zacyklení ve svém vnímání světa. Ale proto knihy nečtu.

06.02.2023 3 z 5

Shuggie Bain Shuggie Bain Douglas Stuart

Ačkoliv je kniha nazvaná po hlavní dětské postavě, stejně tak je knihou o jeho matce Agnes. Ta trpí alkoholismem a spolu s ní jde o utrpení i pro její tři děti, včetně nejmladšího a tak trochu jiného Shuggieho. Na 500 stranách pozorujeme epizody z několika let vyrůstání v dysfunkční rodině ve vyloučené lokalitě ve Skotsku. Chudoba, alkoholismus, slabý až neexistující vztah ke vzdělání, nezaměstnanost a různé ne příliš legální nebo důstojné fígle, jak přijít aspoň k pár drobným na další plechovku piva. Velmi povedená sociální sonda.

28.01.2023 4 z 5

Urbánní revoluce Urbánní revoluce Henri Lefebvre

Nevím, jestli je to temným jazykem Lefebvra, neobratným překladem, nebo mnou, ale kniha je dost těžko uchopitelná a pochopitelná. Jestli to chápu správně, tak to šlo tedy říct i jednodušeji. Lefebvre si - po vzoru filosofů - tvoří vlastní jazyk, tak aby byly termíny co nejvíce precizní, čímž to samozřejmě většině čtenářů zbytečně komplikuje. Ve zkratce ale v marxistické tradici píše o radikální kritice města a urbanismu. Popisuje historický vývoj města k místu ovládanému a tvořenému směnou, místu, které vytváří napodobeniny (např. přírodu parkem) a manipuluje své uživatele (tradičně v kapitalismu umělou spotřebou, kterou si má člověk nahradit pocit svobody). Přičemž Lefebvre nabízí jako cestu ven z odcizení ve městě větší občanskou a sousedskou pospolitost a aktivismus. Prokousat se k tomu tou sémantikou a vlastním názvoslovím dá ale práci...

15.01.2023 3 z 5

Měkká místa Měkká místa Tereza Stejskalová

Interdisciplinární sborník, který propojuje autory z několika zemí světa. Spojuje je kritický postoj vůči dějinám kolonialismu, segregace nebo utlačování menšin. Z historických událostí poté dovozují důsledky pro současnou společnost. Ačkoliv se může zdát, že rozsah témat je příliš široký a fragmentový, naopak dochází ke skládání střípků do celkového obrazu (komplexní výpovědi). Chvíli tak čteme o rasismu, nucených sterilizacích nebo dekolonizaci muzeí, načež se dostáváme k vizuálnímu vyjádření chudoby ve filipínských divadlech atd. A je to skvělé!

13.01.2023 4 z 5