memphisz memphisz komentáře u knih

Největší podfuk všech dob Největší podfuk všech dob Joshua Williamson

Jasně, na začátku dost naštve, že se očividně odehrálo něco, co český čtenář nedostal. Ať už jde o event Heroes in Crisis nebo o další crossover Flashe a Batmana The Price. Ale! Williamsona očividně po dlouhý době zase začalo bavit psát a vymýšlet něco navíc. Trickster je jeho nejlepší padouch za několik knih - propracovaný charakter a motivace, práce s psychologií a celkově se scénářem. Flash se tolik nesebelituje a je vystaven vcelku rafinovaným a tím i napínavým situacím. Zkrátka takhle by to mělo u superhrdinského komiksu být a Williamson si konečně zase zaslouží pochvalu.

09.08.2022 4 z 5

Zdrojová pouť Zdrojová pouť Joshua Williamson

Je mi líto, ale celá Williamsonova série se už jenom točí v kruhu. Flash se znovu a znovu užírá vinou, kterou hledá úplně ve všem negativním, co se kolem něj děje. Aspoň, že tu je Iris a ta ho srovná, aniž se jeho sebelítostí musíme zdlouhavě prokousávat.

Následně se vydáme po světě za dobrodružstvím. Hledání podstaty nových sil ale vypadá tak, že Flash najde nového uživatele síly, který ji má asi měsíc, a chce se od něj učit. Ale jelikož ho štve být studentem, tak to vždy trvá pár hodin a pak se s dotyčným porve a přesune se dál. Přitom má v průběhu pořád pocit, že bez něj se Central City každým momentem zhroutí a chce se vracet domů, což je dost arogantní vůči ostatním superhrdinům, kteří tam působí.

A nakonec, ano - ukáže se, že jeho dalším nepřítelem je další zlá variace na Flashe... Už asi pátá. Všechno by to bylo fajn, kdyby to Williamson už několikrát nerecykloval.

09.08.2022 2 z 5

Castaka / Metabaronovy zbraně Castaka / Metabaronovy zbraně Alejandro Jodorowsky

Další dva příběhy z Jodoverza o kastě Metabaronů. Opět dostáváme klasického Jodorowskyho - ezoterická přeměna jedince, vytvoření vyvoleného z žáru bitev a tajů mysticismu, pochybná eugenika, násilí a sex. Kresba je u obou příběhů znovu vynikající. Ucelenější byl příběh o kastě Castaků, který obsahoval všechny Jodorowskyho výše uvedené prvky. Druhý příběh - Metabaronovy zbraně - je dost zkratkovitý a působí spíše jako bonusová jednohubka než samostatné vyprávění.

07.08.2022 4 z 5

Revan Revan Drew Karpyshyn

Původně jsem čekal, že jde o knihu popisující Revanův legendární příběh, který se odehrál ve hře Knights of the Old Republic. Jaké to zklamání, když jsem se na začátku knihy dočetl, že jde v podstatě o nové pokračování. Navíc se postava Revana půl na půl dělila o prostor s jistým Sithem Lordem Scrougem a jeho vlastním příběhem. Ze začátku mě to tedy příliš nechytlo. Ale od momentu pátrání po Mandaloreově masce a historii a schopnostech císaře sithského impéria to nabralo výborný spád. Další dílek do dějin Sithů a hvězdných válek z historie staré tisíce let před událostmi filmů.

07.08.2022 4 z 5

Darth Bane: Dynastie zla Darth Bane: Dynastie zla Drew Karpyshyn

Vyvrcholení trilogie skončilo tedy nečekaně. Nechci spoilovat, ale Bane se zaměřil na nejtemnější rituál ze všech - nesmrtelnost pomocí přenosu vědomí. Musí proto najít svatyni a holokron prastarého Darth Andeddua a ponořit se do nejtemnější části Síly.

Finální souboj s Darth Zannah je nevyhnutelný - učedník Sithů bude vždy toužit po moci a získá ji jen svržením svého mistra. Pravidlo dvou musí pokračovat!

31.07.2022 4 z 5

Darth Bane: Pravidlo dvou Darth Bane: Pravidlo dvou Drew Karpyshyn

Druhý díl ubral na tempu, což je vcelku běžný úděl prostředního dílu trilogie. Posouváme se o deset let, ale přebudování řádu Sithů je stále na svém začátku. Bane poslední dekádu pečlivě maskoval svou existenci, aby se mohl soustředit na studia temné strany Síly a aby mohl hledat rituál na postavení vlastního holokronu.

Jeho učednice Zannah se během událostí knihy stává silnější a silnější, ale stále to vypadá, že není tak jednoznačně odevzdaná temné straně Síly jako Bane, pro kterého v knize vyřizuje několik důležitých úkolů.

Druhý díl trilogie tak především posunul děj v čase, aby mohlo, jak věřím, přijít velké finále v závěrečném díle.

28.07.2022 3 z 5

Darth Bane: Cesta zkázy Darth Bane: Cesta zkázy Drew Karpyshyn

Legenda o vzestupu Darth Banea, mocného pána z řádu Sithů, který znovuzavedl pravidlo dvou - mistra, který má moc, a učedníka, který po moci touží.

Karpyshyn nás zavádí tisíc let před děj filmů, do období staré republiky, ve které zuří odvěká válka mezi řády Sithů a Jediů. Zatímco Jediové sbírají nevinné malé děti, aby se staly padawany a válečníky v jejich Armádě světla, Sithové vyhledávají odmítnuté a životem trápené jedince s nadáním Síly. Ty pak učí na své akademii, aby je uvedli do Bratrstva temnoty.

Bane je vhodný adept na temného pána ze Sithu - celý život zažíval jen utrpení, odstrky, nenávist a bolest. Jeho nadání v Síle je však neobyčejné. Na akademii se rychle učí využívat Sílu v boji. Je nemilosrdný, bezcitný, ambiciózní a velmi nespokojený se směřováním řádu. Prolézá proto zavržené archivy a učí se od starých a dávno mrtvých mistrů užívajících titul Darth.

Nakonec se zrodí Darth Bane, který chce očistit řád Sithů od slabých jedinců, a znovu zavést tisíce let opuštěné pravidlo dvou - mistra a učně, ve kterých se koncentruje celá temná strana Síly. Nová éra Sithů začíná.

22.07.2022 4 z 5

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Mladý Thoreau byl ve čtyřicátých letech 19. století natolik unavený civilizací, že se uchýlil k experimentu života v lesích. Sečtělý intelektuál si vypůjčil sekeru a odešel k jezeru Walden, kde squatoval následující dva roky. Symbolicky na americký Den nezávislosti začal kácet stromy a stavět svou chatrč. Celé léto a podzim poté trávil stavbou, obděláváním půdy, sběrem a rybolovem. Když si zajistil základní potřeby, začal kontemplovat nad vztahem člověka a přírody. Potvrdil si, že kdyby žil člověk skromněji, nemusel by se lopotit těžkou prací a jeho zásahy do krajiny by nebyly tak nezdravé. Sám pracoval jen dle aktuální potřeby a z vlastní vůle. Zbytek času věnoval pozorování fauny a flóry. "Nadbytečné bohatství umí pořídit jen nadbytečné věci".

Raný ekolog Thoreau došel ve svých úvahách ke kritice touhy po majetku, spotřební společnosti a odcizení od přírody. Laickým jazykem kritizoval vytěžování krajiny pro peníze, narušování původních ekosystémů a přivlastňování si přírodních zdrojů. Volal po tom, aby lidé znovu našli své místo v přírodě, pochopili ji a tím jí přestali škodit.

Neprosazoval zpátečnictví - naopak v řadě témat byl na svou dobu pokrokový -, měl jen zásadní obavu o budoucnost přírody ve světě, kde člověka zajímá jen vlastní komfort a bohatství. A tím se kniha stává velmi aktuální i dnes. Je až překvapující, do jaké míry jeho tehdejší obavy stále znějí.

10.07.2022 4 z 5

Příležitostné nápady Příležitostné nápady Elena Ferrante

V průběhu jednoho roku - mezi lednem 2018 a 2019 - psala Elena Ferrante každý týden sloupek do britského Guardianu. Zamýšlela se nad tématy, které jí vybírala redakce, ale vždy do nich promítla něco ze sebe a své zkušenosti. Vzhledem k formě tak jde o směs úvah a krátkých postřehů, které někdy čtenáři sednou a jindy ne, pravděpodobně podle toho, jak se s nimi sám dokáže ztotožnit.

"Ale když mluvím o vzdělávání, neodkazuji na tento typ děl, nemám na mysli didaktickou nebo moralizující literaturu. Jen se snažím říct, že každé dílo, které má nějakou hodnotu, zároveň předává bezprostřední poznání: je to tedy poznání nepředvídatelné, překvapivé a hlavně těžko omezitelné na jinou formu než specifický literární. Mluvím o učení, které přináší rozkoš, učení, které nás pod náporem jasných i strhujících slov intimně, ba dramaticky mění."

03.07.2022 3 z 5

Státní převrat - Praktická příručka Státní převrat - Praktická příručka Edward N. Luttwak

Analýza přípravy a průběhu státních převratů s provokativním názvem. Podtitul "praktická příručka" signalizuje, že autor snad chce podněcovat svrhnutí vlád, ale ve skutečnosti obsah takto radikální není. Luttwak se snaží sestavit, jaké všechny kroky státnímu převratu předcházejí, jaké se dějí v jeho průběhu a co dělat po jeho úspěšném provedení. Ukazuje přitom, že státní převrat je v podstatě vojenská operace a proto ho v minulosti nejčastěji prováděly frakce armád. Nejde tak o ideje, ale spíše infiltraci armády a policie, sestavení taktiky obsazení klíčových budov a koordinaci vojenských oddílu. Na konci knihy přidává tabulky zaznamenávající přes 500 pokusů o státní převrat za posledních 70 let, z nichž byla zhruba polovina úspěšná. Dokresluje tím, jak vlivným státotvorným aktérem je armáda.

30.06.2022 3 z 5

Zapomnění Zapomnění David Foster Wallace

Naprostý souhlas s komentářem pumla. Wallace je takový svébytný úkaz. Vyjde mu sbírka povídek o 500 stranách, kde si každou chvíli říkáte: "Co to má být? O čem to vlastně je? Je to o ničem, nebo to nechápu? Jsou ty popisy obyčejnosti projevem literárního génia nebo nabubřelého tyrana? Proč to čtu? Proč to neodložím? " Přesto čtete dál. Nakonec se cítíte unavení, nevíte přesně, co tím chtěl autor sdělit ani jak byste povídky převyprávěl, ale současně cítíte určité uspokojení. To se může stát na konci knihy, ale i v jejím průběhu. Hranici máme každý jinde. Nedočíst tuto knihu je možná jediný způsob, jak ji dočíst a dostat se dál.

24.06.2022 3 z 5

Batman, který se směje Batman, který se směje Scott Snyder

"Když tvé činy nemají žádný význam, jediným významem se stává vítězství." Snyderův Batman, který se směje se po událostech Temných nocí vrací do naší reality, aby dobyl další Gotham. Jeho plánem je vytvořit sérum, které změní obyvatele Gothamu v jejich nejhorší já. K tomu ale potřebuje určitou kombinaci krve Bruce Waynea z několika alternativních realit... Jelikož je Batman, který se směje krutým a geniálním nepřítelem, je jedinou cestou, jak ho porazit začít vidět a myslet jako on. Batman se proto bude muset vydat na samou hranici příčetnosti a stát se jím. Nepodlehnout svodům temnoty ale nebude jednoduché.

Popravdě takový klasický velký příběh Snydera v duchu Temných nocí. Nic moc překvapivého. Celý temný mnohovesmir mě nechytnul, takže ani toto není žádná pecka. Mnohem zajímavější než hlavní příběh mi přišlo vyprávění o zrodu Ponurého rytíře... Kresba ale opět výtečná! Jock válí.

12.06.2022 3 z 5

Propast Propast Donny Cates

Druhý díl přináší méně akce a více psychologie. Eddie se vyrovnává s traumaty z dětství a s daddy issues. On i symbiont se navíc vzájemně bojí opuštění a tak jsou vůči sobě manipulativní, což v žádném vztahu nemůže dopadnout dobře. Při tom všem ho chce studovat Reed "Mr. Expozice" Richards z alternativního vesmíru... Oproti minulému dílu trochu nuda. Kresba je ale výborná.

10.06.2022 3 z 5

Tíživá láska Tíživá láska Elena Ferrante

Novela o vypořádání se se ztrátou. Delia se po smrti své matky snaží vyrovnat s jejím odchodem, což Ferrante balí do pátrání po podivných okolnostech její smrti. Delia se ovšem na své cestě za odpověďmi ve skutečnosti snaží pochopit, kým její matka byla a proč se chovala, jak se chovala. Delia se tedy vyrovnává nejen se smrtí matky, ale také s traumaty ze svého dětství v nefunkční násilné a machistické rodině. Postupně poznává, že její matka byla nezávislá žena s vlastními sny, touhami a bolestmi. Prožitky z minulosti tím dostávají úplně nový význam a Delia se po smrti přiblíží své matce Amalii tak, jak by za jejího života nedokázala.

04.06.2022 3 z 5

Město plné oken Město plné oken Robert Pobi

Krimi thriller, který je zajímavý zejména díky zasazení do reálií současné Ameriky. Autor dává postavám motivace vycházející z problémů Američanů (velké množství zbraní ve společnosti, hádky konzervativců s liberály v televizi, rozdělená společnost, rasismus, domobrany, militarizace policie). Když jsou postavy rasisté, objeví se jejich světonázor i v jazyku knihy, což může být matoucí, ale ve skutečnosti je to velmi neotřelá forma. Stejně tak je zajímavá hlavní postava - detektiv s polovinou končetin a protézami. Ten se navíc projevuje až magickou matematickou schopností, která ale až tak moc využívaná není. Mělo to své mouchy, zejména v zaměření se padoucha na hlavního hrdinu, ale jinak super čtení napsané jakoby hned pro zpracování do seriálu. V daném žánru vcelku originální kousek.

27.05.2022 4 z 5

Dny opuštění Dny opuštění Elena Ferrante

Kniha o opuštění. Jelikož nejsem čtyřicetiletá Italka se dvěma dětmi, kterou právě opustil manžel, na kterém je dost závislá, tak nehodlám soudit věrohodnost výpovědi. Každopádně hlavní hrdinku Olgu opustí manžel pro mladší ženu. Olga se z toho zhroutí, propadne depresi nebo silné úzkosti (každopádně stavu, ve kterém je labilní a nefunkční) a dá průchod své zášti a zahořklosti. Odnesou to sousedi, kamarádi, náhodní poskytovatelé služeb, děti i pes. A to do takové míry, že s hrdinkou může soucítit snad jen člověk, který si prošel něčím obdobným. Jinak je to opravdu těžké.

Ferrante líčí, jak náročné to může žena po opuštění mít - kolečko vlastních emocí, řešení denních problémů, výchova dětí bez druhého rodiče, domácí práce. Ale bohužel z toho vychází, že rodina držela pohromadě jen díky otci. Bez něj Olga nevidí smysl v údržbě bytu, zajištění budoucnosti ani v péči o děti. Únavu jí nezpůsobují ani tak všechny povinnosti, jako spíše hodiny věnované pátrání po adrese bytu milenky jejího muže nebo utíkání do fantazií o sexuálním životě nevěrného manžela. Nakonec to vše překoná, ale pachuť přesto zůstává.

22.05.2022 3 z 5

Místo snění Místo snění David Lynch

Jako asi každá biografie, je i tato Lynchova zejména pro fanoušky. Téměř 600 stran si vyžaduje hodně času a energie. Zvláště, když obsah je tak na polovinu rozsahu. Délku knihy dělá zejména opakování, nejdříve z pohledu zvenčí, a hned poté z pohledu zevnitř (od samotného Davida Lynche). Samozřejmě nechybí historky z natáčení, ani úvod do toho, proč je Lynch, jaký je, co se na něm podepsalo a všechno ostatní, co správná biografie o umělci má mít. Lynch je originál, svérázný režisér, který mohl a měl točit jen autorské filmy. Žádné běžné hollywoodské schéma by mu nestačilo, výsledek by byl nejlépe průměrný. Když ale dostal volnou ruku, natočil geniální film. Díky této biografii se vše tak nějak poslepuje a poskládá a celá Lynchova kariéra začne dávat o něco lepší smysl.

17.05.2022 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Už je to vcelku obehrané, takže teď si dám od Cartera na čas pauzu. Opět další brutální vraždy s opravdu chorým vrahem. Opět se Hunter musí poprat s cílevědomou ženou, která mu zasahuje do vyšetřování. Opět každá druhá kapitola končí cliffhangerem, který se odhalí až o několik kapitol dál. A opět exploatace násilí, tentokrát výhradně na ženách. Carter dodává drsné krimi staré školy, kde není pro ohleduplnost místo. Jakmile se to ale okoukalo, začalo to rychle působit poněkud zastarale.

02.05.2022 3 z 5

Za trochu krve Za trochu krve Jason Aaron

Odbočka v příběhu, která končí stejně jako první díl. Celý komiks je věnován mládí trenéra Bosse, které nám dává tušit, proč se z něj stal takový parchant. Dětství měl vážně těžké. Vyrůstal ve vidlákově, kde měl ještě tu smůlu, že jeho otec byl největším póvlem a zlodějíčkem. Vždycky chtěl hrát fotbal, ale nikdo mu nevěřil a nepomohl. Naopak všichni se postavili proti jeho snu a neustále mu házeli klacky pod nohy. On si ale cestu našel. Cestu, která byla značená krví.

30.04.2022 4 z 5

Temné můry Temné můry Tom King

King měl opět neotřelý nápad, a to vyprávět o Batmanových obavách skrze noční můry. Provedení ovšem nedostálo očekávání. Epizodnost příběhů postrádá dostatečně zajímavou spojující linku. Nepomáhá ani různá míra zajímavosti jednotlivých snů, ani různě kvalitní kresba. Vedle klasických obav (smrt rodičů nebo zklamání Robina) se King soustředí zejména na obavy ze ztráty Catwoman. Bohužel snaha o vysvětlení, proč se děje to, co sledujeme, je vcelku povrchní (Scarecrow). Nápad tedy zajímavý, provedení ale již méně.

29.04.2022 3 z 5