Místo snění

Unikátní kombinace biografie a memoáru dokazuje, že ani kniha o životě a díle geniálního režiséra Davida Lynche nemůže být obyčejná. Vůbec poprvé odkrývá okolnosti zrodu jeho smělých filmových vizí a nabízí klíč k interpretaci kultovních děl, jako jsou Twin Peaks, Sloní muž, Mazací hlava, Lost Highay, Modrý samet nebo Mullholland Drive. Životopis napsala novinářka Kristine Mckenna na základě více než stovky rozhovorů s Lynchovými přáteli, rodinnými příslušníky, bývalými manželkami, herci, agenty, hudebníky a dalšími spolupracovníky. Do textu však vstupuje sám Lynch svými upřímnými a často překvapivými komentáři, takže kniha pohltí nováčky i lynchovské fanatiky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432713/misto-sneni-Qxe-432713.png 4.220
Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno, Paseka

Room to Dream, 2018

Kniha Místo snění

eraserhead

Jsem velký fanoušek Lynche coby filmaře a hudebníka ("Dělám hudbu, ale nejsem muzikant," tvrdí o sobě v knize), naprosto jsem propadl světu prvních dvou sérií Twin Peaks a filmu Fire Walk With Me (třetí série TP pro mě byla příběhově v jistém, docela výrazném, ohledu zklamáním). I proto je zřejmé a jasné, že mi tato kniha prostě sedla a nemůžu ji hodnotit jinak. A to hned z několika důvodů. I přesto, že jsem o DL, jeho filmech a hudbě přečetl již hodně informací, i tak pro mě byla informativní, nejen o Lynchovi samotném (je mi zase o kus sympatičtější), ale i o jeho jednotlivých filmech a hudebních projektech. Kniha mi hodně odhalila i o jeho dalších aktivitách, o kterých jsem třeba neměl vůbec ani páru (výroba nábytku). Kniha je hodně zajímavě strukturována - nejprve klasické biografické shrnutí následně doplněné autobiografickými poznámkami a příspěvky. To je, obzvláště u umělce, jakým DL je, hodně podnětný a zajímavý způsob. Kniha obsahuje hodně krásných fotek. Je to opravdu takřka Lynchovská bible, řekne hodně těm, co už něco ví, opravdu hodně odhalí těm, kdož doposud Lynche vnímali pouze jako filmaře. Kniha mě nakopla k Lynchovskému filmovému maratónu, dál jsem pár krátkometrážních filmů, které jsem ještě neviděl, ale četl o nich v knize, aktuálně dávám všechny celovečeráky a završím to seriálem Twin Peaks (včetně třetí série, třeba odstupem času na ní budu pohlížet jinak). Faktem však je, že po přečtení několika informací a poznámek od lidí, kteří se jeho filmech spolupracovali, ty filmy teď vnímám trochu jinak, vidím v nich věci, které jsem předtím neviděl. Tahle kniha prostě dá opravdu hodně.

ElvisJagger

Mělo to zvláštní melancholický náboj. Ten pro mě dokátal prebít veškeré nedostatky, kterých kniha má hned několik a které by "nefanoušek" Lynche nejspíš nedokázal omluvit... a já bych mu úplně rozuměl.

Disease

Nejsem úplně hardcore fanoušek Davida Lynche, ale tohle mě fakt bavilo. Kombinace biografie a memoárů se mi jako nápad hodně líbí a okolnosti vzniku filmů taktéž.

vencamf

Jsem Lynchův fanoušek, tak mě to samozřejmě bavilo, ačkoliv uznávám, že cukrové vaty je v této knize opravdu hodně. Každopádně fajn motivační čtení :-)

Finn69

Tohle je skvělá četba především pro fanoušky Twin Peaks, Sloního muže, Modrého sametu, Mazací hlavy nebo třeba Zběsilosti v srdci. A vlastně pro fanoušky čehokoliv, co tenhle naprosto mimořádný režisér, malíř, hudební skladatel, herec a kdoví co ještě za svůj život vytvořil. S kým ho srovnat, možná s von Trierem?
Hodně se tady dozvíte jak o Lynchovi samotném, tak o lidech kolem něj a jeho projektů, o filmech a seriálech, o pozadí natáčení... informací je tu spousta, na těch 600 stránkách určitě každý najde něco nového. Já jsem si třeba nikdy neuvědomil, že Ben Horn z Twin Peaks je vlastně Tony ze slavné West Side Story. A to ještě nic není, doktor Jacoby tam hraje šéfa Tryskáčů!
Je to zajímavě napsané, každé období tu popisují vlastně dva lidé, nejdříve vás Kristine McKenna uvede do situace a popíše vám to takříkajíc "zvenku", načež to samé období komentuje sám Lynch. Ty dva pohledy se leckdy docela liší. A abyste se ještě líp dokázali do situace vžít a všechno si připomenout, jsou kapitoly prokládané řadou černobílých fotografií.
Jak jsem už psal na začátku, je to asi víc kniha pro Lynchovy fanoušky, nečekejte nějakou zvláštní kritiku či sebekritiku atd. Například nepovedená Duna z 80. let se příliš neřeší. Hodně se vyzdvihují Lynchovy silné stránky a o těch slabších a horších se mlčí. Přiznám se ale, že mi to nějak nevadilo a ani jsem od téhle knihy nic jiného nečekal.
Prostě pokud máte rádi/rády Lynchovy filmy a chcete se o něm a o jeho díle dozvědět něco navíc, jen do toho.

Matty

Přišlo mi, že cca za polovinou tlusté knihy došlo k vyčerpání Lynche i zvoleného konceptu. Zatímco prvních sedm kapitol, pokrývajících období do natočení Modrého sametu, je velmi vtahujících, a také Lynch zpočátku přínosně doplňuje biografické pasáže, postupně dochází k mechanickému variování téhož schématu (shánění peněz, casting, hledání lokací...) a Lynchovo psaní čím dál víc připomíná sebestředný monolog starého nespokojeného muže, který jen vzpomíná na slavné lidi, které potkal, a láteří, jak bylo dřív všechno lepší. Autorka proud jeho myšlenek bohužel příliš neusměrňuje a nechává jej opakovat stejné informace a zas a znovu pět superlativy na jeho kamarády (kteří na oplátku nekriticky chválí Lynche). Zprvu obohacující a poutavé čtení se mění v únavný katalog jmen, banálních příhod z Lynchova života a fádních historek z natáčení. Nakonec bohužel hlavně kniha, která se bude pěkně vyjímat na poličce, ne hloubkový ponor do mysli originálního tvůrce.

aquarius555
08.11.2020

Veľké sklamanie, kniha má z hladiska obsahu úroveň propagačného Behind the Scenes videa na youtube. Keby že z nej odstránite všetky superlatívy, ktoré na Lynchovu adresu odznejú z úst jeho spolupracovníkov (u ktorých je z nejakého dôvodu strašne dôležité uvádzať, z akého štátu alebo mesta pochádzajú), má tá kniha 300 strán. Odporúčam siahnuť radšej po staršom titule Lynch: Temné stránky duše.

mclusky
23.10.2020

Mám fakt hodně rád Twin Peaks, 4x jsem viděl Lost Highway, 2x Mulholland Drive a 1x Rabbits. Lynch je sympatická popkulturní postavička a já určitě nejsem žádný jeho hardcore fanda, ale mám ho rád. A přesně pro lidi jako jsem já je tahle kniha. Není to žádná hluboká studie Lynchových filmů ani jeho života. Je to sympatické povídání, které pluje po povrchu, ale čte se jedním dechem. Lynch je tady vylíčený jako hodný strejda, kterého mají všichni rádi, dělá a říká všechno upřímně a narovinu, ale zároveň je dost empatický, aby lidi neranil a jeho život se točí kolem jeho díla a meditace. O Twin Peaks jsem se tam toho bohužel moc nového nedozvěděl (což je vlastně logické, vzhledem k tomu, kolik dílů Lynch nakonec natočil), ale potvrdily se tam některé historky, které jsem o Lynchovi dřív četl a vůbec to na mě celé působilo jako hodně fajn a příjemné čtení. Knížka je krásně zpracovaná a cením výborný obsáhlý rejstřík na konci, včetně kompletního seznamu toho, co Lynch natočil. Skvěle jsem se bavil a dozvěděl se pár nových věcí, takže pokud máte Lynche rádi, neváhejte. Po přečtení ho budete mít ještě radši.

Autoři knihy

David Lynch