Místo snění

Unikátní kombinace biografie a memoáru dokazuje, že ani kniha o životě a díle geniálního režiséra Davida Lynche nemůže být obyčejná. Vůbec poprvé odkrývá okolnosti zrodu jeho smělých filmových vizí a nabízí klíč k interpretaci kultovních děl, jako jsou Twin Peaks, Sloní muž, Mazací hlava, Lost Highay, Modrý samet nebo Mullholland Drive. Životopis napsala novinářka Kristine Mckenna na základě více než stovky rozhovorů s Lynchovými přáteli, rodinnými příslušníky, bývalými manželkami, herci, agenty, hudebníky a dalšími spolupracovníky. Do textu však vstupuje sám Lynch svými upřímnými a často překvapivými komentáři, takže kniha pohltí nováčky i lynchovské fanatiky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432713/big_misto-sneni-Qxe-432713.png 4.235
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , Paseka

Room to Dream, 2018

Kniha Místo snění

memphisz

Jako asi každá biografie, je i tato Lynchova zejména pro fanoušky. Téměř 600 stran si vyžaduje hodně času a energie. Zvláště, když obsah je tak na polovinu rozsahu. Délku knihy dělá zejména opakování, nejdříve z pohledu zvenčí, a hned poté z pohledu zevnitř (od samotného Davida Lynche). Samozřejmě nechybí historky z natáčení, ani úvod do toho, proč je Lynch, jaký je, co se na něm podepsalo a všechno ostatní, co správná biografie o umělci má mít. Lynch je originál, svérázný režisér, který mohl a měl točit jen autorské filmy. Žádné běžné hollywoodské schéma by mu nestačilo, výsledek by byl nejlépe průměrný. Když ale dostal volnou ruku, natočil geniální film. Díky této biografii se vše tak nějak poslepuje a poskládá a celá Lynchova kariéra začne dávat o něco lepší smysl.

Djkoma
24.11.2021

Za mě skvělá biografie. Velice oceňují dvojí pohled - jednu kapitolu popisuje autorky knihy faktickými informacemi a rozhovory s dalšími lidmi okolo Davida Lynche a v další kapitole David Lynch reaguje svým pohledem. Dává to mnohem lepší pohled do jeho duše a způsobu uvažování (např. v jedné kapitole se poměrně dlouho řeší, co se jak stalo před 30 lety a David Lynch jen suše řekne, že už si to nepamatuje a není to důležité). David Lynch je pro mě ztělesněním výrazného uměleckého rukopisu a jeho filmy měli na mě velký vliv ve správnou dobu. Takže velká spokojenost. Osobně bych samozřejmě rád více informací o TP, MD a dalších filmech, případně konkrétních situacích, ale nemůžu mít vše v jedné knize :-).

stajpik
28.05.2021

Místo snění je vysněná kniha pro fanoušky. Pro opravdové fanoušky, nikoli odborné znalce filmového a výtvarného umění, kteří lační po každé nové faktické informaci. Je to ještě příjemnější a zábavnější výlet do nespoutaného kreativního myšlení než ve "Velké rybě". Kniha je zajímavá především svým konceptem - to o čem se bude v následujících řádcích vyprávět je nastíněno z pohledu autorky a editorky, která poté dává prostor Lynchovým vzpomínkám, které proudí všemi směry a je na vás, která verze se Vám bude zdát přínosnější a pravdivější. To co sám mistr vypráví nemusí byt vždycky tak, jak se ve skutečnosti událo - koneckonců to známe všichni - na něco úplně zapomeneme, špatné vzpomínky se ubíhajícími léty vytratí, rozmělní nebo se transforumují do něčeho zvláštně sentimentálního a to je případ, který můžeme vidět v tomto memoáru. Za mě to rozhodně není něco, čemu bych ubíral zbytečně body. Právě v tomto směru je to velice zajímavé, inspirativní a fascinující. No a v poslední řadě také nesmím zapomenout na to, že kniha velice dobře vypadá. V knihovně ji rozhodně jen tak nepřehlédnete.

Sheldon
21.04.2021

OMG! Knihu jsem dostal od kamaráda, který si jí koupil v rámci Knižního klubu a dal mi k Vánocům se slovy, že se mi třeba bude líbit více než jemu. Už jsem před lety jednu jeho biografii četl a zaujala mě. Ačkoli jí nepsal on, bylo v ní podle mě všechno. Tato kniha má velice zvláštní koncept. Půlka je klasická biografie od autorky a druhá půlka jsou deníkové zápisky samotného Lynche. A to je přednost i největší problém této knihy. V momentě, kdy si přečtete kapitolu, čtete si jí znovu jinými slovy a v některých pasážích máte pocit těžkého deja vu. Někdy biografická část vyloženě neguje autorský deník. Některé pasáže mě hodně bavily, ale třeba u dětství jsem si říkal, jestli si ze mě dělá autor legraci. Podle mě jen pro nejvěrnější fandy.

Morlorka
18.04.2021

Geniální biografie geniálního režiséra. Chvílemi jsem knihu musela odložit, a zasněně jsem si vychutnávala některé pasáže, které napsal sám David. Nikdy mě tolik stránek nebavilo víc! Díky, Dejve.

ozzak
09.04.2021

moc pěkná kniha o geniálním filmaři Davida Lynche

eraserhead
15.02.2021

Jsem velký fanoušek Lynche coby filmaře a hudebníka ("Dělám hudbu, ale nejsem muzikant," tvrdí o sobě v knize), naprosto jsem propadl světu prvních dvou sérií Twin Peaks a filmu Fire Walk With Me (třetí série TP pro mě byla příběhově v jistém, docela výrazném, ohledu zklamáním). I proto je zřejmé a jasné, že mi tato kniha prostě sedla a nemůžu ji hodnotit jinak. A to hned z několika důvodů. I přesto, že jsem o DL, jeho filmech a hudbě přečetl již hodně informací, i tak pro mě byla informativní, nejen o Lynchovi samotném (je mi zase o kus sympatičtější), ale i o jeho jednotlivých filmech a hudebních projektech. Kniha mi hodně odhalila i o jeho dalších aktivitách, o kterých jsem třeba neměl vůbec ani páru (výroba nábytku). Kniha je hodně zajímavě strukturována - nejprve klasické biografické shrnutí následně doplněné autobiografickými poznámkami a příspěvky. To je, obzvláště u umělce, jakým DL je, hodně podnětný a zajímavý způsob. Kniha obsahuje hodně krásných fotek. Je to opravdu takřka Lynchovská bible, řekne hodně těm, co už něco ví, opravdu hodně odhalí těm, kdož doposud Lynche vnímali pouze jako filmaře. Kniha mě nakopla k Lynchovskému filmovému maratónu, dál jsem pár krátkometrážních filmů, které jsem ještě neviděl, ale četl o nich v knize, aktuálně dávám všechny celovečeráky a završím to seriálem Twin Peaks (včetně třetí série, třeba odstupem času na ní budu pohlížet jinak). Faktem však je, že po přečtení několika informací a poznámek od lidí, kteří se jeho filmech spolupracovali, ty filmy teď vnímám trochu jinak, vidím v nich věci, které jsem předtím neviděl. Tahle kniha prostě dá opravdu hodně.

ElvisJagger
31.01.2021

Mělo to zvláštní melancholický náboj. Ten pro mě dokátal prebít veškeré nedostatky, kterých kniha má hned několik a které by "nefanoušek" Lynche nejspíš nedokázal omluvit... a já bych mu úplně rozuměl.