MCGinger MCGinger komentáře u knih

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Mrazivé, znepokojující, výborné. Konec lepší než ve filmu.

15.08.2018 5 z 5

Stopařův průvodce galaxií (omnibus) Stopařův průvodce galaxií (omnibus) Douglas Adams

Stopařův průvodce hezky pohromadě. První dvě knížky jsou poněkud přehlednější než druhá dvojice, ale v poslední knize se vše hezky spojí. Co se týče tohoto konkrétního vydání, tak škoda, že nemá pevnou vazbu a hezčí ilustraci na obálce.

15.08.2018 5 z 5

Vtipně napsaná knížka. Není to zcela můj styl, ale i tak jsem se dost bavil.

15.08.2018 4 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

K šípákům jsem se dostal až ve svých 20+ a strašně lituju, že jsem je nečetl jako dítě. Skvělé dobrodružné příběhy, některé dost naivní nebo příliš mravokárné, ale i tak pecka.

15.08.2018 5 z 5

FÍ! – kniha komiksů. Konceptuální + intermediální tvorba (2013–2015) Fakulty informatiky Masarykovy univerzity FÍ! – kniha komiksů. Konceptuální + intermediální tvorba (2013–2015) Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Anna Boček Ronovská

Zajímavý sborník studentů a možných budoucích autorů českého nebo slovenského komiksu. Některá dílka opravdu zaujmou nebo pobaví, koupě na Světu knihy nelituji.

15.08.2018 3 z 5

Gaza: Poznámky pod čarou dějin Gaza: Poznámky pod čarou dějin Joe Sacco

Taková malá cestovní knížečka... Dobře: jedná se o vskutku velkou knihu, ať už rozměrem nebo obsahem.

Joe se vrátil do Gazy a na rozdíl od nahodilých rozhovorů, které s místními prováděl při práci na knize Palestina, mu v této knize šlo o víc. Jeho cílem bylo dopátrat se pokud možno pravdy ohledně dvou incidentů (izraelský slovník) z roku '56. Jestli se mu to podařilo posuďte sami v knížce a udělejte si na to vlastní názor. Minimálně se však snažil více ověřovat jednotlivé výpovědi a dodávat i názory protistrany, stejně jako oficiální zprávy a informace z dobového tisku.

Joe opět odvedl dobrou práci jak ve vyprávění, které by vydalo na plnohodnotnou "obyč" knížku, tak v kresbě, která je opět detailní a mně se prostě jeho celostránkové obrazy opravdu líbí (byť zde neukazují nic pěkného).

Přišlo mi vtipné, že v českém překladu evidentně někdo použil funkci 'najít a nahradit vše' v případě opravy jména 'Ábída. Dvakrát se tedy opravilo klasické slovo nabídli na n'Ábídli.

Tommy Taylor a falešná identita Tommy Taylor a falešná identita Mike Carey

Zkušební díl komiksové série, jejíž fanouškem se nestanu. Příběh i kresba jsou ucházející, ale nenadchlo mě to.

14.08.2018 3 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Přečetl jsem první díl, protože jsem ho získal takřka zdarma, jinak bych do něho neinvestoval. Nejsem fanouškem této série ani v komiksovém, ani v seriálovém provedení, a tento komiks mě k tomu nemotivoval. Příběh za mě trochu tuctový, kresba neinovativní.

14.08.2018 2 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Zajímavé téma i některé detaily zpracování. Jinak se ale jedná o knihu, která není moc čtivá a svůj potenciál spíš ubíjí. Seriál jsem neviděl a nemůžu tedy srovnat.

14.08.2018 3 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Dočetl jsem ke kapitole, která se začínala zaobírat řešením židovské otázky, dál jsem nečetl. Co k tomu říct...hodí se přečíst jako odstrašující příklad a jako náhled do jedné vyšinuté hlavy.

13.08.2018 odpad!

Otčina Otčina Nina Bunjevac

Krátký autobiografický kousek, ve kterém je vysvětlena část podstaty jugoslávského konfliktu a jeho dopad na jednu rodinu. Kresba vcelku zajímavá, zvláštní konec.

13.08.2018 4 z 5

Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Adam Drda

Kniha, která by mohla sloužit jako učební pomůcka pro výuku moderních dějin Československa. Obsahuje skutečné příběhy lidí, které ovlivnila totalita, ať už trpěli v německém nebo sovětském lágru, byli stíháni StB, odsouzeni k smrti nebo rekreačnímu pobytu v uranových dolech, či se jednalo o zavražděné odsouvané Němce. Každý příběh je zpracován jiným umělcem, některé lépe než jiné, ale jako celek se jedná o dobře zpracované edukativní dílo.

13.08.2018 5 z 5

Tančící Arabové Tančící Arabové Sajjid Kašua

Četl jsem ji jako první od autora. Na rozdíl od souvislého napínavého líčení příběhu v "A bylo jitro" jde zde spíš o úryvky ze života izraelského araba. Příběh tedy není tolik výrazný, ale problémy zůstávají stejné.

A bylo jitro A bylo jitro Sajjid Kašua

Skvěle napsaná knížka o problematice dvojí identity v rozdělené zemi. Celou dobu jsem přemýšlel, do jaké míry se příběh zakládá na osobních prožitcích autora a reálných událostech, ale ke konci mi došlo, že je to vlastně jedno. Situace s izraelskými araby se nezmění ani podepsáním jakékoliv dohody a oni stále zůstanou v nezáviděníhodné situaci na pomezí izraelských sociálních výhod a palestinského národního cítění.

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Napínavý a dobře nakreslený příběh s Geraltem. Snad by jen mohl být delší.

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Výborná a vtipně napsaná knížka ukazující absurditu války a myšlení některých jejích účastníků.

11.08.2018 5 z 5

Aby se pořád nepsalo a nečetlo jen o německých lágrech...

Společenstvo Pevnosti Společenstvo Pevnosti Tomáš Němec

Reprezentativní výběr, za mě nejlepší je povídka Draci nad Gdaňskem.

Čajovna u malajského medvěda Čajovna u malajského medvěda David Rubín

Smutné příběhy s pozitivním nábojem, Sigfrido umí zahřát u srdíčka a David Rubín toumí hezky nakreslit. Doporučuji.

11.08.2018 5 z 5

Mike’s Place - Pravdivý příběh o lásce, blues a teroru v Tel Avivu Mike’s Place - Pravdivý příběh o lásce, blues a teroru v Tel Avivu Jack Baxter

Příběh jednoho místa, které prošlo terorem, ze kterého se oklepalo a dál spojuje lidi různých národností i náboženského vyznání. To si z toho odnáším já. Je to jeden z mnoha příběhů o (nejen současných) problémech tohoto konce světa, které jsem četl, a který se snaží i přes prožité utrpení přinést pozitivní očekávání do budoucna.