Otčina

Podkopat komunistický režim Na pozadí příběhu srbské rodiny žijící v Kanadě podává černobílý autobiografický komiks svědectví o temném pozadí balkánského konfliktu 20. století, v němž bojová linie často vedla napříč rodinami. Stěžejní postava, autorčin otec, je členem srbského roajalistického hnutí, zatímco rodina jeho ženy za 2. světové války stála na straně Titových partyzánů. Aktivity v exilové skupině otce nejprve připraví o rodinu a nakonec i o život. Pro svou dokumentární hodnotu je tento komiks přirovnáván k dílům jako Persepolis nebo Palestina....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225784/otcina-xhr-225784.jpg 3.856
Literatura světová, Komiksy
Vydáno, BB art

Fatherland, 2014

Kniha Otčina

puml
08.06.2019

Kresba výborná. Takové malé osobní dějiny Jugoslávie, ale s velkým společenským přesahem. Doporučuji.

DennisMoore
23.05.2019

Přiznávám, tak silný zážitek jsem nečekal. Kniha na osudu členů jedné rodiny zručně přibližuje nejednoduchou jugoslávskou historii, je poutavá, krásně nakreslená a s mnoha nápady. Především ale neustále působí autenticky, což je nejdůležitější, protože Nina Bunjevac musela určitě sebrat pořádný kus odvahy, aby tento příběh odvyprávěla tak, jak si zasloužil.

triatlet
04.05.2019

Velice zajímavý komiks. Autorka na pozadí historických událostí na Balkáně vypráví příběh, který mapuje složité vztahy a smutný osud jejích rodičů a prarodičů.
Ilustrace jsou minimalistické, ale velice výstižné.
Občas jsem se ztrácel, o kterých prarodičích Nina vypráví, ale rychle jsem se zorientoval.

Norri
31.03.2019

Tato kniha mě koupil moc nelákala a přesvědčila mě až cena 99 Kč ve výprodeji. Důvodem ke koupi byl i fakt, že Argo má letos v plánu vydat další knihu Niny Bunjevac a tak jsem se chtěl připravit. Moc nemám rád tyhle ponuré rodinné historie, navíc když jsou doprovázeny takovouto kresbou. Kresba Niny Bunjevac je hrubá i detailní zároveň. Hrubá v obrysech postav a jiných částech těla, než je hlava. Ale také detailní v rysech obličejů a precizní ve stínování. Zpočátku jsem měl nepříjemný pocit, že listuji albem starých zašlých fotografií, na kterých jsou dávno mrtví lidi. Ke konci jsem si na to už zvykl. Co se týče příběhu samotného, tak ten až tak extra zajímavý není. Jasně, ne každý měl za otce srbského teroristu, ale Nina, přestože píše a kreslí o historii své rodiny, ten příběh vypráví bez větších osobních emocí. Celé se to nese spíše v dokumentární rovině, ve které je ve zkratce shrnutá celá historie Srbsko-Chorvatského konfliktu od příchodu Slovanů, přes druhou světovou válku, až po nástup, vládu a zločiny komunistů. Bylo to zajímavé, ale to je tak všechno.

MCGinger
13.08.2018

Krátký autobiografický kousek, ve kterém je vysvětlena část podstaty jugoslávského konfliktu a jeho dopad na jednu rodinu. Kresba vcelku zajímavá, zvláštní konec.

Disease
09.04.2018

Persepolis mě bavila víc, ale ta byla také úplně jiná. Každopádně tyhle autobiografické kousky mají něco do sebe. Jen ta kresba mi moc nesedla.

zuzka894
16.03.2018

Skvělá kniha. Nádherné komiksové zpracování. Přečteno za hodinu. Jediné co mi vadilo, bylo mnoho jmen, v tom jsem se ztrácela....kdo je kdo.

p3tris
10.07.2017

Další z úžasných autobiografických knih. Tato nám na pozadí jedné rodiny vypráví pohnuté dějiny novodobé Jugoslávie a vztahu Chorvatů a Srbů. Možná i díky černobílé kresbě mi trochu připomínala známější Satrapin Persepolis, i když tady chybí jakýkoliv náznak humoru. Pochvalu si zaslouží i zpracování českého vydání na kvalitním papíře, které vám jistě nebude dělat v knihovně ostudu.