mauvais-ange mauvais-ange komentáře u knih

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Dobrá kniha, která dává nahlédnout do světa LGBTQ lidí. Některé příběhy se mi líbily více, jiné méně. V kapitole Trans mi bylo líto, že se Lenka neodhodlala ke své změně o něco dříve. Překvapilo mě, že i v dnešní době má ČR podmínku sterilizace pro změnu pohlaví a trans lidé si musí vybírat pouze neutrální jména. Drsná pro mě byla kapitola o knězi, vyprávění o konverzních terapiích, době normalizace a jaké dětství a dospívání si prožil Kryštof Stupka. Poučné byly kapitoly o HIV, dějinách, popkultuře a drag queens. Přiznám se, že se mi stále úplně nepodařilo pochopit nebinární lidi, ale musí to mít v životě docela těžké. Osobně mě o něco méně bavily kapitoly o aktivismu, médiích a pinkwashingu, ale chápu, že tato témata nemohla v knize chybět.
Celkově si myslím, že kniha přispívá k lepšímu pochopení a respektu k LBGTQ lidem a jsem ráda, že něco takého u nás vzniklo.

26.04.2023 4 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Hezká vzpomínka na dětství, kdy se mi knížka moc líbila. Jako už dospělé se mi pořád líbí hravé vyprávění o Dášeňce, toho bych klidně brala v knížce víc, pohádky jsou spíš jednodušší, ale pobaví.

06.12.2022 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Příběh o čtyřech bývalých spolužácích, kteří se rozhodnou, že si pomocí různých úkolů dokážou, že ještě nejsou srabi. Knížka se četla dobře, měla vtipné i smutné momenty, Hartlův humor mi celkem sedl. Vedlejším efektem bylo, že jsem se zamyslela i nad tím, kdy se já chovám tak trochu jako srab, nebo jaké důsledky může mít, když člověk vystoupí ze své komfortní zóny, ať už pozitivní nebo negativní. Konec mi přišel už takový moc "osudový", ale pořád mi seděl víc, než konec filmový.

20.04.2022

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Převedení klasiky do povedeného thrilleru, který dobře ukazuje, co s člověkem dokáže udělat touha po moci společně s drogami. Postavy jsou dobře vykresleny, u hlavních se dozvíme i něco z jejich minulosti, nikdo tu není vyloženě jen "zlý" nebo "hodný", většina postav se navíc postupně vyvíjí. Z děje trochu mrazí, místy mi některé situace přišly už přehnané, ale díky zapojení drog nakonec i uvěřitelné. Ono se lehko může stát, že člověku, který má narušenou psychiku s přispěním chemie tak trochu "přeskočí". Největší silou knihy je celkově její temná atmosféra. Originál jsem nečetla, možná na něj také dojde, až budu mít náladu číst něco tak ponurého znovu. Zajímalo by mě, jestli původního Macbetha vedla k jeho činům jen mocichtivost nebo v tom bylo ještě něco navíc, jako u Nesba. Macbetha řadím mezi jednu z těch knih, u kterých se mi svým zvráceným způsobem líbí, jak je vylíčen děj, z jehož obsahu mi je vlastně docela mizerně. Celkově dávám 5* - díky atmosféře, vykreslení postav a tomu, že i s odstupem času mi kniha stále zůstává v hlavě.

15.05.2019 5 z 5

Sedm principů spokojeného manželství Sedm principů spokojeného manželství John Gottman

Knihu jsem si přečetla, i když v současnosti žádný vztah nemám. A musím říct, že různá cvičení a dotazníky v ní mohou sloužit i jako dobrá cesta k sebepoznání. Pokud se tedy "dokopete" k tomu všechna ta cvičení udělat. Což si myslím, že v reálném vztahu moc lidí neudělá. Stejně jako nejspíš nebudou situace rozebírat tak moc do hloubky jako lidé v Gottmanově výzkumu.
Všech sedm principů se mi v podstatě líbilo, až na patové situace. Zde mi přišlo, že se autor vyhýbá tomu, aby nekorektně řekl, že v některých případech je prostě lepší vztah ukončit. Hodně mě třeba zajímalo, jaké řešení by navrhl v případě, kdy jeden z partnerů dítě chce a druhý ne. Protože tady by to jeho "prostě se s tím smířit" asi neuspělo. Místo toho dal do příkladů patových situací věci, které při troše snahy řešitelné jsou. Některým tématům se autor věnuje opakovaně, jiné podle mě mohl ještě více rozebrat např. žárlivost nebo právě situace, kdy je lepší ze vztahu odejít. Poslední, co mi nesedělo, bylo doporučení v doslovu, že bychom si měli každý týden s partnerem na hodinu sednout a povídat si o našem vztahu. Pořád takhle analyzovat vztah mi přijde až přehnané.
Na knize se mi nejvíc líbí, jak vyzdvihuje důležitost přátelství a respektu k partnerovi. Dále vysvětlení hrubého nástupu a rady jak ho zmírnit, upozornění na pokusy o nápravu, přijímání partnerova vlivu, důležitosti společných rituálů, vyvracení mýtů o vztazích. Autor má moc dobře zpracované také Čtyři jezdce apokalypsy. Tyto věci jsou podle mě opravdu přínosné a je super si je zapamatovat.
Je znát, že knihu napsal vystudovaný psycholog a celkově bych řekla, že i přes drobné výtky je to jedna z nejlepších a nejobsáhlejších knih zabývajících se vztahy.

25.04.2023 4 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Kniha mě bavila, ale přišlo mi škoda, že nebyla více právě o Nočním klubu, podle kterého nese název. Začátek mi totiž přišel mnohem zajímavější než následná plavba na lodi paní Dao. A to jak dějově, tak postavami. Většinu knihy tak táhne hlavně Tobiáš, kterého jsem si sice oblíbila, ale i tak jsem čekala nějak víc. Kniha je ale napsaná dobře, hlavně popisy akčních scén a násilí, seděl mi i občasný (černý) humor.

27.06.2022 4 z 5

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

(SPOILER) Jsem na rozpacích, jak mám vlastně knihu hodnotit. Asi je to i tím, že jsem čekala jako vždy oddech a zábavu a místo toho jsem dostala hlavně satiru závažnějších témat. Místy byla kniha vyloženě smutná. Do čtení jsem se musela chvílemi až nutit, což se mi u knihy od Pratchetta zatím nestalo. A přes to, že jsem žena, tak na mě bylo v knize žen až moc, v závěru jsem si dokonce říkala, už prosím ne, aspoň ty buď chlap...Prostě nic se nemá přehánět. Úplný konec byl také spíš hořký. Takže celkově vzato se mi líbilo hlavně poukázání na nesmyslnost války a náboženského fanatismu, ale jinak to bylo slabé.

15.03.2022 3 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Jsem na rozpacích, jak tuto knihu vlastně hodnotit...Některé myšlenky se mě dotýkaly více, některé méně, celkově jsem od knihy čekala nejspíš něco jiného. Chvílemi jsem se do čtení musela vyloženě nutit. Je to hlavně tím, že rozbor jednotlivých příběhů je zbytečně dlouhý, často se opakuje v podstatě to samé dokola, na autorce je znát, že je to psycholožka a že se rozebíráním věcí dopodrobna vyloženě baví. Navíc jsem někde měla pocit, že autorka dává až moc najevo, že její výklad je jediný správný a možný. Podle mě by knize prospělo, kdyby byla zestručněná a seškrtaná tak na polovinu. Nebo se musí číst opravdu hodně pomalu a po částech, ale já rok číst jednu knihu skutečně nechci...

27.04.2020 3 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Zjišťuji, že tento typ anglické literatury skutečně není můj šálek čaje. Hlavní postava komorníka, který se vždy kontroluje a neprojevuje city ve mně vyvolávala to samé - nedokázala jsem se do něj vůbec vcítit. Jeho strojenost, přílišná sebekontrola a oddanost mě spíš dost štvala.
SPOILER! Jediný moment, kdy mi alespoň trochu připadal lidsky, byly jeho neuhlídané slzy z otcovy smrti.
Vím, že vykreslit takový charakter byl hlavní záměr knihy, ale mně to zkrátka vůbec nesedlo a kniha mě nebavila.

25.11.2019 1 z 5

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

Možná, možná ne je útlá knížka obsahující drobné úvahy a postřehy ze života. Místy vtipná, místy filozofická i motivační. Po Fulghamových krátkých povídkách sáhnu vždy, když si potřebuji přečíst něco milého a oddechového. Četla jsem od něj ale už i knížky, které pro mě byly ještě o hvězdičku výš.

02.11.2020 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Tragédie Romeo a Julie - to je krásný a nesmrtelný příběh. Kniha se mi moc líbila, je dobře, že je příběh známý po celém světě a že se jím stále inspiruje mnoho autorů.

Vládkyně jestřábů Vládkyně jestřábů Marion Zimmer Bradley

V době kdy jsem tuto knihu četla (asi tak v 1. ročníku na střední škole), jsem ji řadila mezi mé nejoblíbenější. S Romilly jsem se tenkrát úplně sžila, prožívala jsem její zlost, radost i pláč. V knize se proplétá mnoho příběhů a vzájemně do sebe zapadají. Dnes nevím, jestli bych to viděla stejně, ale tenkrát mi přišla opravdu krásná a dojemná.

29.11.2013

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jedna z mých srdcových knížek. V této knize je neuvěřitelná síla. Viděla jsem i divadelní představení a to byla také nádhera.

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Hra se mi líbila, ale myšlenka vzniku robotů je spíše děsivá. Nahrazují veškerou lidskou práci a ujímají se vlády nad světem...Dokud se u nich neprojeví city a nepřijde překvapivý konec knihy :-)

29.11.2013 4 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Tyto povídky se mi velmi líbily, jsou dobře napsané, většina případů se vyřeší obyčejným selským rozumem a nechybí v nich ani humor a ponaučení.

Panna, nebo orel Panna, nebo orel James Bailey

Romantická oddechovka s celkem zajímavou zápletkou. Příliš mi ale neseděl hlavní hrdina, hlavně ze začátku knihy se až moc litoval, jindy byl zas až přehnaně romantický a citlivý...Nepřišlo mi to moc věrohodné, typický chlap by se podle mě v pár situacích choval jinak. O to víc mě překvapilo, že autorem knihy je právě muž. Co mi naopak sedělo, byly občasné humorné pasáže, hlavně v druhé polovině knihy, a také zamotání příběhu v závěru.

07.09.2022 3 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Toto dílo jsem poslouchala jako audioknihu a vybrala jsem si ji původně kvůli osobnostem, které ji namluvili velice dobře. Svět sci-fi budoucnosti je vykreslen také dobře, díky audio podobě jsem neměla problém ani s různými novými slovy, co se zde vyskytují. Velký důraz je kladen na psychologické vykreslení jednotlivých postav, čemuž napomáhá i to, že se postavy střídají v roli vypravěče. Ale k těm postavám - na jednu stranu se mi líbilo, že nejsou vykresleny čistě jen v dobrém nebo špatném světle, na druhou stranu jsem zde nenašla nikoho, s kým bych vyloženě sympatizovala. Hlavní lidské hrdinky jsou hloupé - ať už kvůli své naivitě nebo propadnutí ezoterice, ossenské ženy jsou na tom lépe, ale těm jsem měla problém fandit kvůli tomu, jak opovrhují lidmi. Hlavní mužská postava Lucas mi také není sympatický, pár mužů jeho typu jsem v životě už potkala (včetně skutečnosti, že měli v dětství problémy s otcem) a přes jejich přebujelá ega jsem se nepřenesla stejně tak jako přes to Lucasovo...Celá kniha mi přijde jako takový hodně rozsáhlý úvod do nového světa - autorka se pustila nejen do vykreslení postav, ale i do vysvětlení rozdílů mezi lidskou a mimozemskou kulturou, včetně náboženství a psychotronických schopností, nechybělo ani politické pozadí. A tomu všemu ustoupil děj, což beru jako největší mínus knihy. Dějově se toho v knize zkrátka zas tak moc nestane a když už, tak se to dost vleče. Např. okolnosti okolo předání dopisu od Lucasova otce. Minulosti Lucase je tady také věnováno hodně prostoru, ale tam alespoň chápu, že to souvisí s Lucasovou budoucností a jeho názorem na Osseany. Takže celkově jako úvod dobré, ale doufám, že v dalších dílech už děj odsýpá více.

08.10.2020 3 z 5

Snadná cesta jak přestat kouřit Snadná cesta jak přestat kouřit Allen Carr

Dobrá kniha, která funguje především, když už jste se rozhodli, že chcete přestat kouřit. Autor vás pozitivně motivuje, všechno je psáno pochopitelně a tak, abyste si nakonec sami řekli, že když budete dál kouřit, tak jste idiot :D Je zde stručně popsáno i co všechno vám kouření bere a jak škodí, což kuřák sice ví, ale často před tím zavírá oči. Velká výhoda knihy je v tom, že je psána prostě lidsky. Pokud opravdu chcete přestat, kniha vás povzbudí a utvrdí vás v tom, že děláte správnou věc. Vždy, když moje malé monstrum křičí, že by si dalo cigaretu, vzpomenu si na kapitolu č. 21 :) Jediné mínus vidím v tom, že se autor moc nezabýval (nebo naschvál vyhnul?) situacím, kdy chuť na cigaretu vyvolává alkohol nebo kdy jste ve společnosti samých kuřáků.

25.11.2019 4 z 5

Navždy pryč Navždy pryč Blake Pierce

Co se týká děje a zápletky, tak mi kniha přišla skvělá. Napětí gradovalo a byla psána dobrým stylem, když zavřu oči nad chybami v překladu v elektronické verzi. V čem jsem trochu na rozpacích, je postava agentky Paige. Na jednu stranu lidská a dokázala jsem se do ní vcítit, na druhou stranu v některých věcech moc bezhlavá a arogantní. Ale kdyby to byl muž, možná by to na mě tak nepůsobilo, nakonec to je k téhle práci nejspíš i částečně potřeba. Na konci mě ale zklamala, nepoučit se ze svých chyb, zvlášť když člověka málem stály život, je dost hloupé. A celkově konec byl takový rychlý, dopadení pachatele nebylo věnováno moc prostoru. Ale na to už jsem narazila u více detektivek. Díky zvědavosti jak se bude postava Riley Paige dále vyvíjet a "otevřenosti" jednoho případu mám ale chuť ve čtení série pokračovat a díky tomu dávám nakonec 4*.

11.09.2018 4 z 5

Skleněné peklo Skleněné peklo Thomas N. Scortia

Knihu jsem četla spíš proto, že zrovna nebylo nic jiného po ruce a není to úplně žánr, který čtu, ale nakonec to bylo zajímavé a místy napínavé. Dobré postavy, dobrý děj a realisticky vykreslený požár. Pasáže, kde se psalo o požáru jako o šelmě se mi hodně líbily. Zezačátku si člověk říká, jak je ironické, jak snadno může v té budově požár propuknout a přitom se dozvídá, jak špatné by to bylo...No a pak se to stane a kniha hezky ubíhá :) Do toho nějaké to politikaření, novináři, dobře vykreslené. Ale k té realističnosti mi trochu chybělo, aby umřeli i nějaké ty "kladné"/sympatické postavy a aby se ke konci nedělo až tolik zázračných zachránění :D

10.07.2017 3 z 5