mataj mataj komentáře u knih

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Michaela Klevisová píše velice hezky. Její detektivní sérii s Bergmanem jsem si oblíbila. Román Prokletý kraj ukazuje krásu Pošumaví a odhaluje stará tajemství jedné malé vesničky.

27.03.2024 4 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Jo Nesbø v plné síle zpět. Neuvěřitelně jsem si užila návrat Harryho na scénu. Ten se nechá najmout hlavním podezřelým z vražd dvou mladých žen, aby odhalil skutečného vraha, přičemž má na to jenom deset dní a omezený přístup k důkazům od policie. Jako vždy vynikající, čtivé, napínavé, překvapivé a opět jsem pachatele neodhalila. Těším se snad na další díl.

27.03.2024 5 z 5

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

Vše začíná dvěma vraždami, z kterých vyplývá, že vrah bude pokračovat. Amélie a Lincoln nemají moc času, jelikož jsou přesvědčeni, že další oběti již jsou vybrané a jejich vraždy přesně naplánované. Hledají jak stopy, které je dovedou k pachateli, tak samotné budoucí oběti, dokonce si povolají na pomoc specialistku na neverbální komunikaci Kathryn Danceovou. Tentokrát však mají proti sobě opravdu prohnaného a velice inteligentního protivníka, takže dojde k velice překvapivým zvratům, než odhalí co je hlavním motivem. Vynikající čtení.

27.03.2024 5 z 5

Dvanáctá karta Dvanáctá karta Jeffery Deaver

Mladá studentka Geneva pracuje v knihovně na školní práci o jednom svém předkovi, když se jí někdo pokusí zabít. Do akce vstupuje Amélie s Rhymem, stopy se postupně množí, ale i motivů k její vraždě je v průběhu vyšetřování hned několik. Napínavé čtení plné zvratů.

27.03.2024 4 z 5

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

Všechny díly série DD, které jsem do této doby četla, ale většinou poslouchala, byly ve slovenštině. Tentokrát jsem se díky ČRo rozhodla využit možnost poslechu v češtině, a i když mi to tak nesedělo, co se dá dělat, zvyk je železná košile, bylo to stejně dobré.

06.03.2024

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Na počátku zajímavého příběhu je smrt mladé dívky, která se jeví jako sebevražda, následně se ale ukáže, že tomu tak není. Vyšetřovatelé objeví, že patřila do podivné skupiny - sekty lidí, a tam se rozhodnou hledat vraha. Nasadí mladou Tiff, aby se v utajení nechala vlákat mezi ně a odkryla jejich fungování. A že to bude nebezpečné je jasné.
Navíc Bryant chodí jako tělo bez duše, protože se na svobodu dostane z vězení vrah a násilník, jehož vyšetřování se před mnoha lety zúčastnil.
U této autorky vím, že nešlápnu vedle a bude mě to bavit, což se i stalo.

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Aby Kim vyřešila několik podivných a morbidních vražd, musí proniknout do prostředí nadprůměrně inteligentních a talentovaných dětí, jejíž dětství nebylo většinou zcela příjemné. Jelikož jí nemůže pomáhat kolega Penn, který je povolán coby vyšetřovatel již uzavřeného případu k soudu, dostane na výpomoc mladou policistku Tiffany - Fifi, která ale navzdory Kimině skepsi, zapadne do týmu víc než dobře . Další skvělé čtení.

Reminiscencie Reminiscencie Dominik Dán

Příběh začíná v roce 1952, kdy uzavíraní hranic Československa probíhá v plném proudu a převáděči se snaží jak jen mohou. Při jedné takové akci, dojde k tragédii, která ovlivní další životy.
V roce 2008 dostanou detektivové za úkol zjistit, zda je možné vyřešit případy úmrtí, ke kterým došlo při snaze překročit hranice, když jsou pohřbené v tak dávné minulosti. To by ale neměl dostat na starost Krauz, který se jednoho takového případu chytí a už nepustí. Snaží se rozplést klubko lží a machinací, kterým je opředená nepovedená akce i její následky.
Jako vždy vynikající čtení.

Království meče Království meče František Niedl

Wolfram i Beneš musí řešit své vlastní problémy a možná by si i rádi užívali poklidnějšího života, jsou ale vtaženi do mocenských bojů šlechty snažící se získat co největší moc v království.

01.03.2024 4 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Pokračování osudů rytířů Wolframa z Olšové a Beneše Vřesova. Kapitoly na střídačku popisují jejich dobrodružný život, bitvy, které musí zdolat ale i osobní rozhodnutí, kdy jsou na prvním místě odvaha, čest a zodpovědnost.

01.03.2024 5 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Příjemná a lehce zábavná fantasy detektivka. Peter Grant se pomaloučku polehoučku zdokonaluje v kouzlení a při řešení zvláštních vražd jazzových muzikantů objevuje další nadpřirozené postavy.

28.02.2024 4 z 5

Zlý pes Zlý pes Alex Smith (p)

Již první díl série s inspektorem Kettem a jeho povedenými dětmi se mi líbil, a tento druhý byl podle mě ještě lepší. Napětí, akce, neotřelá zápletka, překvapivé rozuzlení ale i lehký humor, to vše jsem v knize našla a již mám připravený další díl, ve které se snad dozvím, co se stalo jeho ženě.

28.02.2024 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Velice povedený díl. Již mnoho zločinců dostala Kim za svoji kariéru detektiva do vězení, a většina z nich ji z duše nenávidí a chtějí se jí pomstít. Někdo ale začal vraždit a místa činu i jejich provedení neuvěřitelně připomínají to, co se stalo Kim. Aby odhalila pachatele musí se zahloubit do vlastních vzpomínek a postavit se své minulosti. Napínavé čtení.

28.02.2024

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Další případ Jossie se opět týká někoho z jejího týmu. Tentokrát se jedná o matku Noaha, která byla za podivných okolností zavražděna. Ale není jedinou obětí vraha, který se snaží udržet minulost pod pokličkou. Zápletka docela zajímavá a oceňuji i překvapivé rozuzlení, ale neskutečně mě rozčilovalo chování Noaha a jeho sestry a nakonec i samotné Jossie, myslím ve vztahu k nim.

26.02.2024 4 z 5

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

Armande Gamache je díky svým dřívějším nelehkým rozhodnutím a rovněž díky zákulisným politickým machinacím degradován a zároveň se stává cílem nechutných útoků na sociálních sítích. On se ale nenechá zlomit a s vervou se pouští do dalšího zapeklitého případu, ve kterém musí odhalit pravdu o zmizení a následné smrti mladé ženy Vivienne. A i když to z počátku vypadá na jasné rozuzlení, ještě se při něm naši vyšetřovatelé pořádně zapotí.
Opět vynikající, propracované, dokonalé.

26.02.2024 5 z 5

Plavba do nenávratna Plavba do nenávratna František Niedl

Michal Dabert se nalodí na luxusní výletní loď, aby si náležitě užil chvíli odpočinku, ale není mu to dopřáno. Loď se totiž stane cílem teroristů, kteří ji ovládnou, a začíná nebezpečná hra kdo z koho. Celé sérii s Dabertem nechybí správná dávka dobrodružství a akce ale i jistý odlehčený humor.

23.02.2024 4 z 5

V podezření V podezření Michael Robotham

Klinický psycholog Joseph je náhodně přizván k vyšetřování vraždy mladé ženy. Když zjistí, že oběť znal a v minulosti s ní měl menší konflikt, snaží se to zpočátku udržet v tajnosti. Jenomže jeho přešlapů přibývá a nakonec se sám dostane do hledáčku policie. Je přesvědčený, že si s ním někdo zahrává a chce vše na něj narafičit, takže se pouští sám do vyšetřování ve snaze se očistit a odhalit pachatele.

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Kniha začíná v roce 1922, kdy je Hrabě Alexandr Iljič Rostov odsouzen bolševiky a natrvalo uvězněn v luxusním hotelu Metropol v Moskvě, i když ne v jeho luxusních pokojích. Nicméně to ho nezlomí a svým neutuchajícím optimismem a nadhledem se popasuje se sebemenšími příkořími jako dokonalý gentleman. Jeho více než třicet let trvající příběh, do kterého postupně vstoupí i další zajímavé osoby, jsem si neuvěřitelně užila. Doporučuji.

22.02.2024 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Nevyléčitelně nemocná dívka Lillian už nechce jenom přežívat ale žít, proto se rozhodne, navzdory varování lékařů a přátel, opustit uzavřené sanatorium v horách spolu s náhodným návštěvníkem Clerfaytem. Ten, unavený životem a prožitou válkou, žije ze dne na den jako automobilový závodník. Jejich společné putování mezi hotely a závody přeroste v lásku, která ale nemůže mít dlouhého trvání.

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Když se policejní zelenáč Peter Grant přichomýtne k vyšetřování podivné vraždy, zatím netuší kam všude ho to zavede. Otevře se před ním tajemno Londýna, o kterém neměl ani tušení. Aby se mohl vypořádat s duchy a různými nadpřirozenými bytostmi musí získat jisté magické dovednosti. Proto se stane učedníkem u vrchního inspektora Nightingalea a spolu sním se snaží odhalit nebezpečného pachatele. Příjemná a docela vtipná detektivní fantasy.

15.02.2024 4 z 5