mataj mataj komentáře u knih

Útěk do pekel Útěk do pekel František Niedl

Pavel Vencl - karbaník, boxer, absolvent filozofie, ale hlavně cynik a arogantní "mizera", kterému nechybí inteligence a humor. Když na začátku války dostane kvůli svému částečně německému původu pouze dvě možnosti, jak přežít v okupovaném Československu, nevybere si ani nástup do německé armády, ani do lágru a dá se na útěk. A právě útěk se stane jakýmsi symbolem jeho života. Jeho cesta, která není vůbec jednoduchá a často mu půjde o život, vede přes Švýcarsko, Francii, Anglii, Spojené státy a Argentinu. A všude se díky své povaze nakonec stejně dostane do problému a prchá dál.

21.04.2024 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Závěr trilogie s detektivem Samem Potrem a Bishopem. Kdo z nich lže a kdo mluví pravdu? Všichni začínají pochybovat o skutečném vrahovi, důkazy z předešlých dílů jsou nespolehlivé, některé osoby nejsou těmi, za které se vydávají a i minulost, jak se zdá, je nejistá. Byla jsem napjatá a zvědavá, jak to, po všech těch zvratech a odhaleních, dopadne. Vynikající.

18.04.2024 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Sam Porter se nehodlá vzdát pronásledování Opičího vraha, který ho v prvním díle obelstil a zmizel. Nadřízený a FBI ho však odstaví na druhou kolej, jelikož mu nevěří, takže se pouští do hledání na vlastní pěst. A bohužel vše se jenom dál zamotává a Bishop má opět navrch. Navíc dochází k dalším vraždám, u kterých není jisté, jestli za nimi nestojí někdo jiný. Napínavé čtení s mnoha odhaleními i překvapivými zvraty, nicméně s otevřeným koncem, takže se musím pustit do dalšího dílu, kde se snad vše vysvětlí.

17.04.2024 5 z 5

Tři malá prasátka Tři malá prasátka Alex Smith (p)

Musím říct, že tuto sérii jsem si celkem oblíbila. Sympatický i když nepředvídatelný a hlavně nezastavitelný Robert Kett, který se stará o tři povedené ale vcelku nezvladatelné dcery, má velké štěstí, že má spolehlivé a přátelské kolegy, na které se může spolehnout. Jeho ženu Billie, někdo před několika měsíci unesl a Robert po ní marně pátrá. Když se objeví první stopy, které mohou vést k jejímu nalezení, Robert všeho nechá a pouští se do nebezpečného hledání.

15.04.2024 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Přečteno podruhé, jelikož jsem se pustila do druhého dílu po delší době a chtěla jsem si připomenout a osvěžit souvislosti, děj i postavy, na které jsem pozapomněla.

14.04.2024 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Nora pokládá celý svůj dosavadní život za jedno velké zklamání plné vnitřních výčitek. Je ve stavu permanentní beznaděje a deprese. Při jejím pokusu o sebevraždu se ocitne na zvláštním místě, v půlnoční knihovně, kde si může vybrat jakýkoliv alternativní život. Tak začíná její snaha najít svůj dokonalý svět a samu sebe jako šťastného člověka. Hezká kniha se zajímavým námětem.

14.04.2024 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Jeden geniální psychopat a sériový vrah a proti němu jeden geniální vyšetřovatel. Tentokrát autor odhalí mnohem víc z minulosti Roberta Huntera, kterého si FBI pozve k výslechu podezřelého. Napínavé a brutální, jak to u Cartera bývá zvykem.

10.04.2024 5 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Když z městského parku zmizí sedmiletá holčička, přímo před očima matky a otce a dokonce i Josie, nikdo nechápe, jak se to mohlo stát. Ze zmizení se časem vyklube únos, a k pátraní se přidá i FBI. Navíc vyjde najevo, že matka malé Lucy neříká ve všem pravdu a její minulost je dost tajemná. Čtivé a zajímavé, jako všechny případy Josie.

07.04.2024 4 z 5

Pohřbená tajemství Pohřbená tajemství Joseph Finder

Druhý díl s Nickem Hellerem, který si otevřel praxi soukromého vyšetřovatele, byl pro mě zajímavější, než první. Když je z diskotéky unesena Alexa, dcera známého milionáře, Nick má velmi málo času, na to aby ji našel a zachránil ze spárů nebezpečného zabijáka. A navíc se sám dostane do hledáčku FBI i neznámých osob, kteří ho sledují.

05.04.2024 4 z 5

Zmizelý Zmizelý Joseph Finder

Kniha je vcelku čtivá, má děj, který příjemně odsýpá, sympatického hlavního hrdinu Nicka Hellera, který si ví se vším rady, a nechybí ani jistá dávka napětí. Nicméně finanční transakce a různé obchodní machinace a podvody, které jsou v pozadí tohoto příběhu, mě osobně moc nebaví. Ale to mě neodradilo od přečtení dalšího příběhu Nicka Hellera.

05.04.2024 3 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Pratchett a jeho originální postavičky ze Zeměplochy je u mě pokaždé sázka na jistotu. Vím, že se budu bavit, bez ohledu na to, zda se v příběhu objeví čarodějky, mágové, hlídka, nebo, jako v tomto případě, samotný Smrť. Autorova bezbřehá fantazie, protkaná absurdnem a neuvěřitelným humorem, mě vždy okouzlí.

05.04.2024 5 z 5

Ztracené děti Ztracené děti Linda Castillo

Další velmi napínavý příběh Kate Burdholderové s neuvěřitelným rozuzlením. Tentokrát pátrá po zmizelých mladých děvčatech, které i když jsou Amišky, nejsou spokojené se svým životem a každá svým vlastním způsobem se proti tomu bouří.

02.04.2024 5 z 5

Sršeň létá v noci Sršeň létá v noci Ken Follett

V roce 1941 je Dánsko již plně obsazené nacisty a ti dokážou velice účinně sestřelovat britské bombardéry. Britům se to jeví velmi podezřelé a chtějí odhalit jejich tajnou zbraň. Mezi špióny a odbojáře se připlete i mladý Dán Harald, který riskuje vlastní život, aby předal víceméně náhodně zjištěné informace přes moře Britům. Zajímavý válečný příběh, a jak to již u knih z této nelehké doby bývá, je plný napětí a pohnutých lidských osudů.

02.04.2024 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Michaela Klevisová píše velice hezky. Její detektivní sérii s Bergmanem jsem si oblíbila. Román Prokletý kraj ukazuje krásu Pošumaví a odhaluje stará tajemství jedné malé vesničky.

27.03.2024 4 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Jo Nesbø v plné síle zpět. Neuvěřitelně jsem si užila návrat Harryho na scénu. Ten se nechá najmout hlavním podezřelým z vražd dvou mladých žen, aby odhalil skutečného vraha, přičemž má na to jenom deset dní a omezený přístup k důkazům od policie. Jako vždy vynikající, čtivé, napínavé, překvapivé a opět jsem pachatele neodhalila. Těším se snad na další díl.

27.03.2024 5 z 5

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

Vše začíná dvěma vraždami, z kterých vyplývá, že vrah bude pokračovat. Amélie a Lincoln nemají moc času, jelikož jsou přesvědčeni, že další oběti již jsou vybrané a jejich vraždy přesně naplánované. Hledají jak stopy, které je dovedou k pachateli, tak samotné budoucí oběti, dokonce si povolají na pomoc specialistku na neverbální komunikaci Kathryn Danceovou. Tentokrát však mají proti sobě opravdu prohnaného a velice inteligentního protivníka, takže dojde k velice překvapivým zvratům, než odhalí co je hlavním motivem. Vynikající čtení.

27.03.2024 5 z 5

Dvanáctá karta Dvanáctá karta Jeffery Deaver

Mladá studentka Geneva pracuje v knihovně na školní práci o jednom svém předkovi, když se jí někdo pokusí zabít. Do akce vstupuje Amélie s Rhymem, stopy se postupně množí, ale i motivů k její vraždě je v průběhu vyšetřování hned několik. Napínavé čtení plné zvratů.

27.03.2024 4 z 5

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

Všechny díly série DD, které jsem do této doby četla, ale většinou poslouchala, byly ve slovenštině. Tentokrát jsem se díky ČRo rozhodla využit možnost poslechu v češtině, a i když mi to tak nesedělo, co se dá dělat, zvyk je železná košile, bylo to stejně dobré.

06.03.2024

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Na počátku zajímavého příběhu je smrt mladé dívky, která se jeví jako sebevražda, následně se ale ukáže, že tomu tak není. Vyšetřovatelé objeví, že patřila do podivné skupiny - sekty lidí, a tam se rozhodnou hledat vraha. Nasadí mladou Tiff, aby se v utajení nechala vlákat mezi ně a odkryla jejich fungování. A že to bude nebezpečné je jasné.
Navíc Bryant chodí jako tělo bez duše, protože se na svobodu dostane z vězení vrah a násilník, jehož vyšetřování se před mnoha lety zúčastnil.
U této autorky vím, že nešlápnu vedle a bude mě to bavit, což se i stalo.

06.03.2024 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Aby Kim vyřešila několik podivných a morbidních vražd, musí proniknout do prostředí nadprůměrně inteligentních a talentovaných dětí, jejíž dětství nebylo většinou zcela příjemné. Jelikož jí nemůže pomáhat kolega Penn, který je povolán coby vyšetřovatel již uzavřeného případu k soudu, dostane na výpomoc mladou policistku Tiffany - Fifi, která ale navzdory Kimině skepsi, zapadne do týmu víc než dobře . Další skvělé čtení.

06.03.2024 5 z 5