Massek Massek komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Možná to máte s nějakou knihou podobné jako já se Saturninem. Příběh znám, i TV zpracování a nikdy jsem nepochyboval, že bude výborná. Ale přesto jsem stále chodil kolem knihovny a naše již takřka salátové vydání míjel. Občas se tak ze sportu ptám manželky, co si mám teď vzít na čtení a ona obvykle odpovídala: "Ještě sis nepřečetl toho Saturnina" nebo "Cože, tys ho pořád ještě nečetl?" nebo "Je to ostuda, že...". A já si pak vybral stejně něco jiného :)
A je to tu! Vybral, přečetl a splnil dlouholetý rest. A rozhodně není potřeba tuto knihu svěřovat Kanceláři pro uvádění románových příběhů na pravou míru, neboť by byla škoda zde cokoliv měnit!

20.01.2021

Spasitel Spasitel Andy Weir

Andy, co mi to děláš? Protože jsem Artemis dal 5 hvězd, tak tady marně hledám jak dát šestou, tohle je zase o stupeň výš! Výborné staré dobré téma vesmírné mise, cesta k cíli samozřejmě dle očekávání není zrovna přímočará (nejen kvůli dilataci :) a je plná překvapení.
"Lidé prosakují. Nechutné."

25.03.2024 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Přiznávám, během školní četby jsem vynechal, tak až teď. A tipnul bych si, že by se mi to ve škole tolik nelíbilo, ale kdo ví. Nyní pro mě osobně nejhezčí závěr, tedy "Figurky". Ta idealizovaná Malá Strana tu dostává takové reálné trhlinky. Ono když tu všichni tak hezky po sousedskou bydlí a do oken si vidí, tak ovšem taky všechno slyší, do okna dokonce i dostřelí a na botu doplivnou :) Krásně lidské

20.08.2023 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Skvělé dílko, vše shrnuté v tak malém formátu a přesto nevím co bych dodal, především bych to neuměl tak prostě a výstižně vyjádřit jako autor. Tak snad jen okomentuji skvělou grafickou podobu knihy, je to takový malý vydavatelský skvost (mám vydání Literární čajovny 2006) a pochválím i animovaný film, který jsem kdysi viděl a který určitě také nedělá své kvalitní literární předloze ostudu.

26.09.2020 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

To jsem nečekal. Pod dojmem názvu jsem tušil něco mezi klasickým dobrodružstvím a démonem alkoholem. Něco o námořnících a zlatokopech. Na námořníky sice taky došlo, ale jinak, dost jinak. Přes sto let staré a stále dobré.
"Velmi málo lidí mělo to štěstí, že mohli léta trpět o samotě v cele ve svěrací kazajce. Já jsem to štěstí měl."

25.05.2023 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Pratchettova fantazie je bezpochyby skvělá, zábavná. Jeho nápady mě bavily a leckdy i překvapily. Je vskutku neotřelý a originální, jen jsem si u pár pasáží říkal, jestli ještě o takovou originalitu stojím, jestli už to není ztřeštěné až moc. Ale celkový dojem samozřejmě dobrý, styl lehký a čitelný. Navíc mi pár známých říkalo ať jen čtu dál, že první Barva kouzel ze série se jen rozjíždí a čeká mě ještě pořádný tobogán zábavy. Tak uvidíme!

16.05.2021 4 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

To jsem byl tedy zvědavý, jak může někdo pomáhat Smrťovi. Má to zapotřebí? A je to technicky možné? Nedovedl jsem si to představit. Ale Pratchett to nastínil výborně, nakonec to vše znělo i logicky a funkčně. Tedy logicky v rámci zeměplošských pravidel, pochopitelně :-)

02.01.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

K dnešnímu dni 2185 komentářů, to už nemám moc co dodat. Tak sem hodím jen nějaké tipy z jiného kulturního soudku:

Poupata (nebo Marien) - Malému princi
Wohnout - Malý princ
Eva Burešová - Malý princ

24.02.2024 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Jeden z nejúspěšnějších a nejplodnějších současných autorů a já od něj ještě nic nečetl. Nastal čas to napravit a první volba padla na román Cujo. Charakteristiky a pohnutky postav jsou vykreslené prostě a přitom hrozně uvěřitelně, každá figura mi přišla reálná. Střídání jednotlivých příběhových linií bylo taky přehledné, nikdy jsem se neztratil a tempo příběhu pěkně odsejpalo. A k tomu osud hodného bernardýna, který se tak trochu zvrtne a když se k tomu přidá několik zatracených náhod... zkrátka Kingův styl mi fakt sedl a nedivím se, že je to oblíbenec tolika čtenářů. Já jsem s ním určitě také ještě neskončil.

22.09.2020 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jednou za čas skousnu i nějakého klasika. Těšil jsem se na popis života, kdy se sociální vazby budovaly návštěvami, posezeními u čaje, konverzací na promenádách, psaním dopisů a vysíláním poslíčků. Delší a rozvláčnější popisy tedy také nejsou v takovém díle důvodem ke kritice, to k tomu prostě patří. Rozpolcenost hrdinů, no to beru v ruském románu skoro jako samozřejmost. U knížete Myškina jsem to čekal, ale tady bylo těch rozpolcených postav nějak moc, černo-bilé obraty ve stylu miluji x nenávidím, smějte se x nesmějte se, urazil jste mne x je to čest a další podobné jsou dost časté a hlavně se kolikrát odehrají i v jediném odstavci. Možná to patří k tradiční FMD tvorbě nebo k ruské duši, nevím. Na hlubší rozbor smyslu díla si netroufám, ale dobrý, číst se to dá :)

18.10.2022 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Někdy je docela dobré vědět, co vlastně čtou naše děti. A vůbec, i já sám jsem si chtěl doplnit mezeru v kulturním rozhledu, vždyť tahle kniha je v TOP žebříčcích i zde na databázi (šup s ní do Výzvy). A je tam zaslouženě. K tomu vydání s ilustracemi od Jima Kaye, to je také pastva pro oči. Víc už toho do komentáře asi nevykouzlím :)

27.01.2021

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Co když zdědíte obrovské jmění, s kterým můžete doslova měnit svět? Tady máme dva různé přístupy, jak se s tím dá naložit. Buď to vezmete humanitně-sociálním směrem, nebo technokraticky. Obě verze jsou dost idealizované, ale vlastně mi to v knize ani nevadilo, už k tomu holt člověk tak nějak přistupuje jako ke staré klasice. Jules Verne v tom měl taky jasno, Francouzi vs. Němci 1:0. Je fakt, že jeho obavy z německého zbrojení se zase jednou docela trefily. Sám si to taky idealizoval a chtěl šířit dobro za každou cenu: "...budeme mít ve vzkříšeném Stahlstadtu takovou zbrojnici, že se nás napříště nikdo neopováží napadnout... ...a každému kolem sebe vnukneme lásku k dobrodiní míru a spravedlnosti." Brrr. Čtěte to čistě jako dobrodružný příběh a pak je to fajn.

05.02.2022 4 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Vyšetřování začne Slack a Melchett, standartní policejní dvojka. Pak se z jiného hrabství přidá Harper, poté se rozhodne aktivněji pátrat i paní Bantryová, hmmm no budiž, a pochopitelně zapojí i slečnu Marplovou, to musí být. A pak náhle ještě přijede šetřit i jakýsi sir Clithering, pomóc to už je moc, proč tolik pátračů? Ale jinak taková A.Ch. klasika, svižná a čtivá.

15.02.2023 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Hlavně v první půli autorka velmi uvěřitelně popisuje prostředí řeznictví, jatek, mrazíren. V této knize je to celé posunuté o úroveň výš díky zpracovávanému produktu. Ale pro mě osobně je na tom děsivější právě to, že celý tento proces už přece existuje a funguje dlouhé roky! Ale zatím "pouze" se zvířaty. My lidé dokážeme v průmyslové výrobě opravdu zefektivnit každou činnost.
Vegetarián ovšem nejsem a ani po přečtení to nakonec nevypadá, že bych změnil postoj...
Skvělá obálka.

29.07.2023 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Čtu Artemis jako můj první román od Andyho Weira a jak tak projíždím komentáře, je to asi dobrá cesta k tomu jak nebýt zklamaný po vysoko nasazené laťce v Marťanovi nebo Spasitelovi. A protože nemám to srovnání, pálím tam 5 hvězd. Jó, vidím tam taky nějaký mouchy a slabiny, ale když se celou dobu při čtení dobře bavím, tak rád přimhouřím oko.

"Připravená na vzduchoprázdno?" ozval se Dale z rádia.
"Ve vzduchoprázdnu žiju už delší dobu," odpověděla jsem.
"Nedělej si srandu. Ne v přechodové komoře."
"Páni, ty umíš i ze ztráty tlaku vykouzlit dusno."

20.04.2023 5 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Předchozí Magický prazdroj byl na mě trochu moc pompézní, ničily se tam málem celá města i Zeměplocha. V Soudných sestrách se sice taky hraje o osud království, ale prosím vás, jaké je Lancre vlastně království? :) Pratchett v plné síle a čarodějnické trio je okouzlující hlavně v momentech, kdy nekouzlí a čelí nástrahám všední reality :)

25.03.2023 5 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Kdysi jsem si do prvního vydání knížky (tedy prvního českého, samozřejmě) vložil tehdejší novinovou recenzi. Tam je pro krátký formát příběhů použito označení "črty" spíše než povídky. Ale tím spíš obdivuju Remarqua, v jak kraťoučkých útvarech dokázal napsat tak silné příběhy.

19.03.2022 5 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Mrakoplaš přepadlý přes okraj se nám vrací do hry, společně se svým společníkem Dvoukvítkem. Hru rozjíždějí univerzitní mágové, do centra dění se dostávají i další nové figury a figurky. Nejvíc prostoru z nich dostal asi Barbar Cohen, ten tam sednul a dobře mě bavil. Absurdity se nám střídají jedna za druhou a přinášejí s sebou i dávku humoru. Líbí se vám svérázné Zavazadlo, Smrť, nebo Zaklínadlo? Všechno tu najdete. Já jdu shánět další díl.

06.06.2021 4 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Po úvodních dvou knihách se v Čaroprávnosti náhle úplně změnilo personální obsazení. A vůbec mi to nevadilo, na obě hlavní hrdinky jsem se strašně rychle naladil a provázel je na jejich pouti po Zeměploše. Bábí Zlopočasná se nám v průběhu děje z takové zdánlivě obyčejné horské porodní báby docela silně vyprofiluje, malá Esk objevuje sama sebe a bojuje o svoje místo v magické společnosti. Jediné co mi tam trochu drhlo je ten závěrečný trip do temnot a stínů, ale to je spíš můj osobní problém, já na tyhle světy na druhé straně moc nejsem.
Do příštího dílu přeji: "Gouda Amos i kytara!" Kam na to ten Kantůrek chodil :-)

28.01.2022 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Kruci, když pročítám a počítám ty míle co účastníci Pochodu našlapou, tak je to teda porce jak kdyby jim snad šlo o život nebo co :) Sice i reálně máme ultra pochody a některý lidi jsou fakt nezdolný, ale ta podmínka s neustálým tempem bez přestávek by byla dle mého smrtící mnohem mnohem dřív. Ale to je fuk, nejde o čísla, ale o pocity a to King prostě umí.
"Docela by mě zajímalo, jak hluboko až se člověk zahrabe."
"A jak hluboko už jsi?"
"Nevím."
"No, tak to je další věc, kterou budeš muset teprve zjistit. Probádat neprobádaný hlubiny Garratyho."

06.02.2023 5 z 5