Ocelové město

od:


KoupitKoupit eknihu

Fantastický román o soupeření francouzského a německého vědce. Prvý vybuduje v Americe Francouzské město jako vzor všestranného pokroku, Němec postaví Ocelové město, ohromnou továrnu, v níž hromadí vynálezy zkázy, a chystá se zničit dílo francouzského soupeře. Místo toho zničí sebe. Nechtěným úspěchem Němce je vystřelení dělového náboje, který překoná zemskou přitažlivost a změní se v družici Země....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32261/podivuhodne-cesty-ocelove-mesto-yOC-32261.jpg 4.1524
Orig. název:

Les cent cinquante millions da la Bégume

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Práce
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (42)

Přidat komentář
Kuža007
25.11.2018

Jeden z nejlepších Verneových románů. V této knize dal typickou nevraživost Němců na Francouze. A také skvělý československý film Zkáza Ocelového města.

Koobeek
31.07.2018

Má první Verneovka, kterou jsem našel u kamaráda na chalupě. I ve svých letech se mi kniha moc líbila. Hodně nadčasová, když si uvědomím jak moc se podobá době před 2. světovou válkou. Jinak dost krátká, škoda.

RyonMathrin
13.07.2018

Verneovská klasika. Za mě jeden z nejoblíbenějších kousků. Hodně zajímavá vize.

hANS6
12.06.2018

Zajímavá kniha, která je kratší než většina ostatních děl Julese Verna, ale právě díky tomu je její děj svižnější. Téma Němce, který mluví o nadřazenosti či podřadnosti ras mi přijde trochu jako vize. (nacistické Německo) Můžeme si z knihy vzít i ponaučení, že většinou se vše zlé obrátí proti svému strůjci.

MilujuV.Huga
01.04.2018

Verne byl báječný, ale tahle kniha je slabá, hodně slabá.
Ti, kterým může něco dát, jsou děti okolo těch 13 let. Ale jsou lepší knihy.

radusak9806
12.03.2018

Nelze než nesmeknout před géniem pana Verna. Kniha dokonale funguje bez zbytečných kudrlinek, děj ve věcný a velmi svižně utíká, taky na celou zápletku stačí 103 stránek.
Kniha má neuvěřitelný záměr i k psychologii člověka, nějak se neorientuji, jak moc v té době byl znám jeden německý pán na H, ale docela dost se tam dá najít souvislosti s mnoha diktátory. Utopická myšlenka města, kde není nenávist, závist je krásná (nedávno jsem zrovna četla článek, že jistý institut poskytl kolonii myší takovéto podmínky a ty se požrali a nepřežila ani jedna), ale bohužel nereálná. I nenávist bez zjevné příčiny, prostě jen protože je někdo jiné národnosti, jiného smýšlení je dost aktuální i pro dnešní dobu.
Doporučuji! Pro jisté době jsem opakující se zápletkou byla unavená (přestože knihy byli všechny skvělé), zde jsem si knihu užila, i když jsem zvyklá na jistou větší rozpracovanost knih. Jako oddech po celém dni to byla skvělá záležitost.

jindrich7442
22.02.2018

Nevím zda za to mohla kniha samotná, nebo mé povinnosti a aktivity okolo, ale po dlouhé době jsem měl problém se ke knize dostat/přinutit. Samotné čtení pro mě bylo i přes květnaté příměry nezáživné, bez napětí a emocí. Ač myslím, že je to samotným příběhem ,asi se teď k další Vernerovce budu přemlouvat.

mulderka
23.11.2017

Zda Verne, nebo Laurie a kdo kolik, to už se asi nikdy nezjistí. Rozhodně zplodili silné vizionářské dílo, které stojí za to číst i po /kolika???/ letech od napsání. Na rozdíl od kýmsi níže vychvalované české TV předělávky, která byla hrozná a předlohy se držela jen velice rámcově.
Vůbec mám pocit, že ten pravý požitek z verneovky se získá jen čtením. Vážně si nevzpomínám, že bych viděla nějakou dobře zfilmovanou.

danny_21
19.07.2017

Útlounká novelka, u které asi oprávněně panují dohady o Verneovĕ 100% autorství. Přesto i zde se promítlo typické Verneovské vizionářství tentokrát ale v podobě dobyvatelského a nadřazeného germánského národa. Jules má v repertoáru lepší kousky, Ocelové město dr. Schultze ode mě dostává průměrných - 55 %

Hanjimka
22.04.2017

Klasická kniha mého dětství. Milovala jsem Verneovky a občas se k nim vracím. Jeho vyprávění mě dokáže znova zase nadchnout.

kara
05.04.2017

Asi nejslabší autorova kniha. Člověk přemýšlí, jestli ji vůbec psal on sám.

Richelle
06.03.2017

Celkem dobrá a zajímavá kniha. Ovšem škoda, že je tak krátká.

Adamino
20.02.2017

Verne bez hranic...super !!! :D

mira.l
12.02.2017

Dneska už to nedokážu říct úplně přesně, ale mám dojem, že Ocelové město bylo mojí první knihou od Verna, někdy kolem roku 1988/9. Sáhnul jsem po ní po letech znova a ... a je to zkrátka Verne, i když rozsahem knihy se tady moc nevytáh:).
A jak to na mě dneska působí? No upřímně řečeno, tehdy bylo to nadšení o něco větší. Pravdou je, že některé Verneovy vize můžou i dneska působit jako jisté memento - viz Němec, který si myslí, že ovládne svět, ale další části a myšlenky už z dnešního pohledu poněkud pokulhávají a jeví se spíš trochu naivně. A je to jedna z mála verneovek, kde se vlastně nikam necestuje:).
Stejně tak je to už asi třetí kniha od Verna, u které mám pocit, že její konec je tak nějak "odfláklý", po popisu všech těch tehdy neuvěřitelných technických vymožeností by se dalo čekat nějaké to "Grande finale", a ejhle, ono je to odbyto poměrně ledabyle. Herr Schultze prostě "zmizí" a nakonec se ukáže, že už asi měsíc trůní coby ledová socha ve své supertajné pracovně. Že by ten konec opravdu nebyl dílem průkopníka žánru a Paschal Grousset aka André Laurie prostě neměl to správné "sci-fi střevo"??
Jako číst se to dá, jako malý jsem z toho byl tehdy (mějme na paměti, že to bylo někdy v r. 88/89) docela na větvi, ale dneska optikou dospělého člověka už to působí ... jako ... jako ... prostě už to není ono:).
Celkově hodnotím takovým lepším průměrem, poctivé tři *.

SteveK
05.02.2017

Futuristické a hezky popisné dílo, které avšak padá na jednoduchosti a průměrnému rozuzlení. Nutno ještě dodat, že všudypřítomná lineárnost je vykoupena množstvím charakterů, ve kterých se čtenář půl knihy ztrácí.

Hellrampage
23.01.2017

Naozaj úžasne nadčasové dielo, ktoré bolo napísané už v roku 1879. (Ďalej môžete nájsť nejaké spoilery...)

Predstavte si dvoch ľudí - obaja dostanú po 250 miliónoch dolárov. Jeden z nich je francúzsky vedec, ktorý ich použije na vedecké účely a aby sa mali ľudia lepšie - postaví zdravé mesto. Druhý je nemecký profesor, ktorý ich, ako ináč, využije na vojenské účely, zbrojenie, teda výrobu diel a nových zbraní. Po čase prichádza k určitému stretu, ale to by som už prezradil príliš veľa - vlastne v anotácii je toho prezradeného ešte viac než v mojom komentári. Ocelové mesto žije v dobe pary, parných strojov, anglických klobúkov a Európy v najlepších vedeckých rokoch (ako malo Anglicko zahájenie olympijských hier, kde použili obrie komíny a kuli olympijské kruhy rovno na pľace, ocelové mesto mi to hneď pripomenulo).

Mám doma výtlačok z roku 1955, čo je už dosť starý kúsok písaný v archaickom jazyku s krásnymi, vkusnými obrázkami. Číta sa ľahko, plynule, kniha je veľmi útla, čo v dnešnom prívale "tučných kníh" je až smiešne. Čítať niečo také v tej dobe muselo byť určite úžasné, dnes už toho toľko nepovie, no každý z nás si môže zobrať z konca ponaučenie, škoda len, že ju tak málo ľudí pozná. Verna si vždy rád prečítam.

RichardvonT.
12.01.2017

Holomráz!!!!!!

SONP
01.12.2016

Na Verneho až podezřele útlý spisek, některé prameny dokonce tvrdí, že Ocelové město (které se správně nejmenuje Ocelové město, ale "500 milionů (peněz) begumy (indické kněžny)") ani Verne celé nenapsal. Dokonce se tu ani moc necestuje, první čtvrtina knihy je dokonce popisem právního sporu o dědictví mezi Sarrasinem a Schultzem a to pravé dobrodružství (a nejlepší část knihy) začíná teprve až Marcel infiltruje do Stahlstadtu. Jakmile tam odsud ovšem zběhne (a začne býti líčeno utopické nadšení občanů Francevillu z narukování do armády) je atmosféra tatam a následné profrčení Shultzova mrazícího náboje po obloze už bylo jen zklamáním z toho, že žádná válka vlastně nebude.

Protiněmecké vyznění knihy je až komické, Verne své východní sousedy zjevně rád neměl, asi proto, že jeho domovina od nich dostala pár let před napsáním těžce na zadek. Někteří čtenáři v tom vidí předpověď druhé světové války, ale podle mne je to prostě těžký francouzský nacionalismus. Francouzské postavy (a zejména dr. Sarrasin) jsou tak veskrze kladné, až mi byly protivné. I ten hejsek Oktáv se nakonec polepšil a stal se vlastencem. Zato dr. Schultze, nadevše milující své pivo a klobásy, mi byl veskrze sympatický. A čínani? Ti jsou dobří jen k tomu, aby Sarrasenovo vědecky řízené hygienické město postavili a tiše zmizeli v propadlišti dějin. Nemyslím ale, že by to byl nějaký rasismus dobrého pana Julese, takhle se prostě lidé na cizince v 19. století dívali.

Knihu jsem přečetl ve Vilímkově vydání z 20. let, takže v poněkud archaickém Wagnerově překladu z konce 19. let a musím říct, že to atmosféře 19. století přidalo. Při čtení vět typu "Marcel jal se ze stropu spouštěti řebřík do lučební laboratoře páně Schultzovy" staromilovo srdce prostě musí zaplesati. 70%

Hillard
28.11.2016

Tato kniha nebyla napsána v roce 1950? Více nadčasové dílo Jules Verne nenapsal. Dokonale vystihuje hrozby technokracie, totality a fascinace totální mocí a mocí totálně ničit. Když jsem Ocelové město četl poprvé, tak jsem si myslel, že se jedná o reakci na Druhou světovou válku. To že byla kniha vydána v roce 1879 mě šokovalo. Nutnost pro každého vášnivého čtenáře.

Radzha
14.10.2016

Vlastně ani nevím, co napsat.
Na jednu stranu byl děj zmatený, příliš postav s divnými jmény a vůbec jsem netušil o čem knížka má být. Ale na druhou stranu, když jsem přečetl prvních pár stránek, tak mě děj zaujal a hlavně myšlenka, která byla do knihy vložena.
Takže knížka je vhodnější pro čtenáře, kteří hledají v knihách hloubku a mají rádi složitější stavbu vět.

ThomasRuhe
13.10.2016

Knihu jsem zvolil do čtenářské výzvy ( oblíbená kniha z dětství).Verneovky jsem měl rád, ale právě Ocelové město jsem nikdy nečetl. Knížka je poměrně útlá, což je trochu neobvyklé.
Samotný přiběh není špatný, ale popis mi přišel takový zrychlený a zjednodušený, takže výsledný dojem je spíše lehké zklamání.

ber-tram
07.10.2016

Ani ne objevitelský jako právně-administrativní, výrobní, urbanistický, enviromentální, málem budovatelský, varovně protiněmecký, dílem válečný, každopádně vizionářský. Takový je syžet, kterému odpustíte zkratkovitě naivní styl líčení, uvědomíte-li si rok prvního vydání a pronikavost myšlenek. 47/16

Rup
17.08.2016

Jak mám Verna rád, tak tohle opravdu odfláknul. Námět výborný (apokalypsa vs. Utopie; tyranie vs. svoboda), leč zpracování povrchní, nedotažené, odbyté. Přes všeobecnou chválu nedám víc, než dvě hvězdy.

Palorizek85
27.03.2016

Vernův popis pokroku, jakožto předchůdce scifi, je zajámavý. Dobře se to čte.

koubi
31.01.2016

Když jsem si tuto knihu přečetl po 10 letech jako už dospělý člověk, tak mne zaujala o mnoho víc, než jako malého školáčka, i když má fantazie to určitě vynahrazovala :) každopádně se jedná o velmi sympatickou a čtivou knihu. Její poselství je stále aktuální a neměla by chybět v žádné knihovně :)

hlavin
24.01.2016

Dobrá verneovka, ale ani ne nejlepší. Nepochybně je v ní jasné poselství a varování. Myšlenka, která je dnes aktuální ještě více než kdykoli jindy. Kdyby Verne jen tušil, o co strašnější zbraně lidstvo vymyslí, tak by to asi nepřežil.
Je mi sympatické Francouzské město. Na druhé straně je ale doktor Sarrasin naivní až moc.
Kdo by se chtěl seznámit s dílem Julese Verna, měl by asi začít jiným románem. Ocelové město by ale vynechat neměl.

Vittani
17.11.2015

Je to velmi dobře napsaná kniha, děj je dobrý. Je v něm dobře vidět, jaká katastrofa se může stát díky špatně využitým penězům. Znovu musím obdivovat Verneovu intuici. Hezká je i ilustrace na obálce.
Dávám pět hvězdiček. Četla jsem ji ve 12 letech.

BerenikaU.
11.11.2015

Tato kniha je jedna z řady dobrých Verneovek. Ráda v této knize pozoruji rozdíly mezi Ocelovým a Francouzským městem. Líbí se mi jak uměl spisovatel předurčovat co se v naší budoucnosti stane. Je to moc pěkně napsané i ilustrované. Samotný příběh se mi líbí.
Dala bych pět hvězdiček.
Četla v jedenácti letech.

vlkodlaq
06.11.2014

když jsem poporost ze "Štorchovského věku", přešel jsem postupně na Vernea a bylo to asi to nejlepší, co jsem v té době mohl udělat. Ocelové město je jedno z těch slabších, byť je bohaté na děj a zvraty, čitelnost je též slabší ve srovnání s jinými Verneovkami, byť pořád dobrá.

Kapis
05.11.2014

Četl jsem to dávno jako děcko, ale bavila mě tahle Verneovka snad nejvíce, po tom, co jsem si přečetl skvělý, vtipný a komplexní komentář od kolegy HTO-a, tak mám chuť si to přečíst znova, už jen kvůli tomu kolonialismu a metalurgickým vtípkům.