Marylaa Marylaa komentáře u knih

Neželaná príťažlivosť Neželaná príťažlivosť Kristi Ann Hunter

Manželství je příliš vážná věc na to aby se do toho mělo míchat emoce, přibližně takovou logikou se rozhodne řídit vévoda z Rivertonu při výběru manželky. A přitom se chce oženit z lásky, to už moc logické není a samozřejmě se ukáže že to tak opravdu nefunguje.
Přiznám se, že po prvním díle, který byl tak trochu špionážní jsem čekala i od dalších dílu něco trochu jiného než "jen" love story. Přesto se mi líbily i ostatní díly, hlavně proto, že to není jen love story, jsou tam důležité myšlenky o Bohu, o víře.
Sice je to prý závěrečný díl, ale já doufám, že není.

16.08.2019 5 z 5

Střípky Střípky Lilie Tyrliková

Občas u takových historek ze života mám dojem, že autoři mají kolem sebe dost podivné lidi (a že bych nechtěla patřit do okruhu autorových známých abych nebyla takhle zvěčněna).
Buď má Lilie Tyrliková kolem sebe lepší lidi, nebo je k ním laskavější. Předpokládám, že spíš to druhé a přiznám se, že mi takové čtivo vyhovuje mnohem víc. Obivují autorku jak ve všem dokáže najít nějaké poučení či povzbuzení.
Jedno mi v knize vadí a to občasní smajlíci. Nemám nic proti smajlíkům ;) Sama je používám, vadí mi v knihách .

08.08.2019 5 z 5

Zlodejka z Korintu Zlodejka z Korintu Tessa Afshar

Je tam děj, jsou tam hluboké myšlenky (i nějaká ta romantika), prostě opět skvělá kniha. A skvělé zapracované do děje skutečné postavy z Bible.
Hvězdičku ale musím ubrat za název a prolog. Byla bych raději aby autorka aspoň trochu počkala s prozrazením rodinného tajemství a ne hned to takhle vykecat a ochudit čtenáře o moment překvapení.

02.07.2019 4 z 5

Motýľ a husle Motýľ a husle Kristy Cambron

Z této knihy mám dost smíšené pocity. Už jsem si zvykla na to, že v knihách se střída časová linka, ale tady ta současná mi připadá taková skoro zbytečná, úplně by mi stačila ta z období druhé světové války. A ještě přeskok do současnosti je takový náhly, kapitoly nejsou označené, že jde o součásnost (u minulosti je datum), děj se odehrává v koncentráku a najednou v další kapitole hrdinové jedí pizzu. Chápu, že pokud by tam byla pouze jedna dějová linka, byla by kniha moc tenká, ale raději bych to viděla jako dvě tenké knihy, protože ten současný příběh není špatný, jen trochu nedopracovaný, tím že je naroubován na ten příběh z války.
Přes tuhle kritiku knihu doporučuji, je důležité aby byly psány a čteny knihy o holokaustu.

24.06.2019 3 z 5

Písečníci a bludný asteroid Písečníci a bludný asteroid Václav Dvořák

Nejsem cílová skupina, ale autor má dobře zvládnuty marketing (upřímně závidím :) a proto jsem podlehla zvědavosti a knihu si koupila. A nelituji, četlo se to dobře, je to zajímavé a napínavé.
Čtení mi trochu kazilo, to že jsem věděla čím je kniha inspirovaná (na druhou stranu, je od autora fér, že to netají), člověk pak ví co od některých postav čekat. Co je tady lepší než u Pottera (chtěla jsem napsat u té nejmenované série, ale předkomentátoři už jmenovali), je ten všudypřítomný sport, u Pottera jsem to přeskakovala, protože je to pro mně absolutně nepochopitelné, tady pravidla chápu.
Jsem zvědavá na další díl, pokud bude (doufám že ano).

02.06.2019 5 z 5

Kliatba Misty Wayfairovej Kliatba Misty Wayfairovej Jaime Jo Wright

Skvělá kniha. Napínavá a ještě k tomu obohacená o nějaké ty hluboké myšlenky o hledání smyslu života, který ovlivňuji tajemství a hříchy z minulosti (v podstatě titulní kletba). A ještě se člověk dozví i něco zajímavého (ty posmrtné fotografie, to byl teda divný zvyk).

19.05.2019 5 z 5

Pravidlá vraždy Pravidlá vraždy Julianna Deering

Jsem ráda, že existuji knihy, které je možné nazvat "křesťanské detektivky", ale u této knihy bych byla raději pokud by byla "obyčejnou" detektivkou. Měla jsem dojem jakoby si autorka ke konci najednou vzpomněla, že chtěla napsat křesťanskou knihu a hrdinové najednou zvážněli - do té doby ty všechny vraždy brali, na můj vkus, docela na lehkou váhu (i když určitě jsou čtenáři, kterým tento styl detektivek vyhovuje). Hlavní hrdina se také, podle mně, příliš lehce vyrovnal s rodinným tajemstvím, které hned po první vraždě vyšlo najevo, čekala jsem, že podnikne nějaké pátrání tímto směrem, když už si hraje na detektiva. Třeba to bude v dalším díle, který ale nevím, jestli si koupím. Jedno však na knize oceňuji, obávala jsem se toho srovnání s Agathou Christie, u té vím nejpozději v polovině knihy, kdo je vrah, Julianna Deering mě naopak dokonale zmátla.

21.04.2019 2 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Předešlé dva díly se mi líbily mnohem víc, ne že by to nebylo zajímavé, vtipné a tak, ale buď tomu něco chybělo nebo nadbývalo. Vadily mi tam narážky na "náš svět"v různých přirovnáních: zmínky o Spielbergovi, trabantech (to si snad přimyslel překladatel pochybuji že by trabant až tak něco říkal Britům). Mám dojem, že to v prvních dílech nebylo (pokud ano ne tak nápadné).

21.04.2019

Mohla to být docela dobrá kniha, příběh byl dost dobrý (asi jako všechny potteroviny) a to nemusím příběhy o cestování v čase (tady ale právě byly docela dobře představený možné důsledky) a také se mi líbíl vývoj jedné postavy známe s příběhu o Harrym Potterovi. Po prvním přečtení bych napsala: dost dobré, ale proč to není normální kniha?
Tento komentář píšu po druhém přečtení a zařazuji to do kategorie "nic moc". Proč to není normální kniha?!

21.04.2019 3 z 5

Nadpozemská melódia Nadpozemská melódia Tamera Alexander

Předchozí díl Příběhu z Belmontu (Vynimočná krása) mně poněkud zklamal, naštěstí jsem se nenechala odradit, třetí část je podle mně nejlepší.
Jen by mně zajímalo, jestli šaty na obálce jsou historický věrohodné.
Líbí se mi, jak autorka umí zmínít i postavy z předchozích dílů aniž by nějak moc spojlerovala.
Jednu výtku bych však měla, to že poslední kapitola se odehrává "o týden později" podle mně je přehnané, či spíše nereálné, ale to je jen drobnost.

11.03.2019 5 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Čekala jsem od této autorky dobrou knihu a nespletla jsem se i když příběh byl mnohem drsnější než knihy, které jsem od ní už četla. A také šokující, hlavně proto, že je to podle skutečných události.
Zarážející je množství chyb, tak moc a takových, že i já jsem je viděla byť také dělám chyby. Nesnižuji za to hodnocení, protože to není vina autorky, ale nechápu jak je možné, že vydavatel pustí do světa knihu v takovém stavu.

16.01.2019 5 z 5

Vražda na Velký pátek Vražda na Velký pátek Lee Harris (p)

Když jsem viděla v knihovně tuto serii byla jsem zvědavá proč "bývala jeptiška", jsou hrdinové, kterým pobyt v klášteře nijak nebrání v tom aby si hráli na detektivy. Proto jsem čekala až narazím na první díl, předpokládala jsem, že tam by to mělo být vysvětleno. Dlouho to však vypadalo, že se toho vysvětlení nedočkám (krom toho, že na tom není nic tajného) a začalo mi to připadat dost nelogické. Nakonec jsem se dočkala a dokonce to i mělo logiku proč hlavní hrdinka do toho kláštera vstoupila a pak z něj odešla. Detektivní zápletka také byla dost dobrá a i mělo logiku proč to vyšetřuje nějaká amaterka. Až narazím v knihovně na druhý díl serie, je pravděpodobné, že si ho přečtu.

16.01.2019 4 z 5

Hostinec v Ivy Hille Hostinec v Ivy Hille Julie Klassen

Na obálkách knih Julie Klassen je uvedeno, že je milovnici knih Jane Austen a na jejich knihách je to poznat (díky ní jsem si doplnila mezery ve vzdělání a přečetla pár knih od Austenové, ty od Julie Klassen jsou, podle mně lepší).
V jejich knihách najdeme všechna kliše, které k tomuto druhu literatury patří: nápadnici mezi, kterými si hrdinka musí vybrat; staré panny a nečekané nabídky k sňatku; mužští dědici, kvůli, kterým hrdinka musí opustit domov... Ano, jsou to kliše, ale Julie Klassen ta kliše používá tak, že je z toho skvělá kniha. Těším se na další díly doufám, že se dozvím nejen co bylo dál ale, že autorka trochu víc prozradí, co se vlastně mezi některými postavami odehrálo v minulosti.

29.12.2018 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Rozhodla jsem si doplnit mezery ve vzdělání a konečně si přečíst něco o té slavné Zeměploše. A začít pokud možno od začátků. Můj první dojem byl: "to je teda fakt blbost a snůška nesmyslů". (Než mně fanatičti fanoušci, za ten názor odsoudí, prosím, aby se podívali kolik hvězdiček jsem tomu dala ;) , opravdu nenacházím jiná slova, kterým bych to pochválila, právě ta vtipná absurdita se mi na tom líbí. Určitě si přečtu další díly.
Jedno bych tomu vytkla, v některých místech si postavy vykají a v dalším odstavci si tykají, v dalším opět vykají, anglický umím velmi málo, ale z toho co o tom jazyku vím, předpokládám, že je to chyba překladatele.

27.12.2018 5 z 5

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

Přiznám se, že nemám moc ráda, když v knihách umírají sympatičtí hrdinové. Ale Charles Martin umí psát tak, že to prostě vezmu jako součást života (vlastně knihy). To není spoiler, je to v anotaci a v knize snad ve druhé kapitole. I když jinak ta anotace prozrazuje příliš brzo příliš mnoho, autor odhalování hrdinovy minulosti dávkuje postupně a dobře to mícha se současnosti.
A ještě jedno na této knize oceňuji: občas se v televizi hlásá, že je málo dárců orgánu vždy to na mně působí jakože by mělo umírat víc mladých a zdravých lidí a v této knize se manželka hlavního hrdiny rozpláče, když se dostane na seznam čekatelů na srdce, protože kvůli ní musí někdo umřít.
Jedno bych vytkla překladatelce, a to psaní Boha s malým b, je dobré rozlišit, kdy je to pouhá fráze ( v tom případě, ač jsem křesťanka, bych to pochopila) a kdy ne.

24.10.2018 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Problém takovýchto hodně slavných knih je, že člověk od toho čeká kdo ví co a ono nějak nic. Většinou.
Na to že to má být parodie, je tam příliš mnoho děje a pokud je děj důležité (asi ano, když tam je) je tam příliš mnoho odboček a všelijakého ničeho.
Hlavně jsem došla ke smutnému zjištění, že nemám smysl pro humor.

01.10.2018 2 z 5

Tajomstvo domu na Foster Hille Tajomstvo domu na Foster Hille Jaime Jo Wright

O takových knížkách jsem už dlouho snila :) Křesťanských thrilleru totiž moc není. I když možná bych to zařadila spíš k detektivkám, ale těch mezi křesťanskými knihami také moc není.
Kdo má rád "romantiku" i ta se tam najde, její tam tak akorát, nic přehnaného, což mně vyhovuje. Jen s tím střídáním časových linii jsem měla trochu problém. Nevadí mi střídaní časových linii jako takové, jen to, že tady to autorka vždy utnula v napínavé chvíli. Chvílemi jsem měla pocit jako bych četla dvě knihy najednou, vadilo mi to hlavně z časových důvodu, nutilo mně to číst dál a rychle abych se dozvěděla co bylo s tou "starší" hrdinkou a pak zase rychle číst abych se honem vrátila k té současné. Ale budu shovívavá, protože je to autorčina první kniha, doufám jen, že v dalších si udrží vysokou kvalitu anebo, že to bude ještě lepší.

24.09.2018 5 z 5

Kde jsi, Élisabeth? Kde jsi, Élisabeth? Sophie De Mullenheim

Druhý díl se mi líbil víc než první, hlavně kvůli detektivní zápletce, která tady přímo souvisela s hlavním dějem.

27.08.2018 5 z 5

Podepsána Charlotte Podepsána Charlotte Sophie De Mullenheim

Čtivé, dobře vymyšlená způsob prolínání časových linek díky dopisům. Na druhou stranu, je to trochu nelogické aby někdo kdo je v utajení takto psal dopisy, které by mohly ohrozit mnoho lidi pokud by se dostaly do nesprávných rukou. Ale nebýt těch dopisů nebylo by to ono, tak to beru jako přípustnou autorskou licenci a koneckonců je to kniha pro mládež a ne pro otrlé čtenáře špionážních románů :) Skvělá kniha, ale dávám jen čtyři hvězdičky, protože další díl se mi líbil o trochu víc.

27.08.2018 4 z 5

Chtěla jsem si doplnit mezery v vzdělání a přečíst si tuto knihu, ale prozatím tyto mezery zůstanou u mně nevyplněné. (Možná to někdy zase zkusím). Nevím jestli ten zvláštní jazyk je nápad autora nebo překladatele, ale ten zvláštní slovosled se čte špatně. Předpokládám, že to má působit starobyle. Občas to tak působí, ale občas to vypadá jakoby vypravěč parodoval mistra Yodu z Hvězdných válek, a hlavně se to kvůli tomu zvláštnímu jazyku špatně čte.

22.08.2018