Pravidlá vraždy

Pravidlá vraždy https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391907/bmid_pravidla-vrazdy-Bxk-391907.jpg 3 7 3

Keď sa Dawnton Abbey stretne s Agathou Christie... Počnúc čiernym plsteným klobúkom a končiac pukmi na vlnených nohaviciach je Drew stelesnením anglického džentlmena 30-tych rokov. Jeho jediný problém? Mŕtvola, ktorú práve našiel. Drew Farthering obľubuje záhady, ale očakáva ich skôr na stránkach kníh, než na pozemku svojho vidieckeho sídla. S pomocou krásnej a bystrej Madeline Parkerovej, návštevníčky z Ameriky, a na základe poznatkov osvojených čítaním detektívok podujme zločin vyriešiť. Rýchlo však zisťuje, že to nie je hračka… Prichádza na to, že nikto v sídle Farthering Place nie je tým, za koho sa vydáva. Ani majordóm, ani vydierač, ani šofér, ani podvodník. Drew sa snaživo usiluje získať náskok pred vrahom a zároveň urobiť dojem na Madeline. Popritom sa však musí rozhodnúť, ako ďaleko chce v tejto nebezpečnej hre zájsť...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , i527.net

Rules of Murder , 2013

Starmoon
15.05.2021 3 z 5

Plusy:
1) Autorkino nadšenie z témy, z detektívok, zo zlatej éry detektívok, z konkrétnych autorov a autoriek, na ktorých aj odkazuje. Mám radosť, keď z diela cítiť radosť jeho autora.
2) Celý ten retro štýl, ktorý začína pri obálke a pokračuje dejom, jeho detailmi, rôznymi alúziami. Asi ako by vás niekto pozval na dobrú retro párty.
3) Pokus vytvoriť „kresťanskú detektívku“. Mám rada kresťanskú literatúru a mám rada detektívky, bola som teda zvedavá na toto spojenie, a najmä práve pre túto avizáciu som po knihe siahla.

Mínusy:
1) Autorkino nadšenie z témy, z detektívok, zo zlatej éry detektívok, z konkrétnych autorov a autoriek, na ktorých aj odkazuje. Niekedy je totiž do toho zahrúžená až tak, že v tom celom akosi zaniká Julianna Deering.
2) Celý ten retro štýl, kvôli ktorému som sa chvíľami pýtala, či by nebolo osožnejšie a autentickejšie rovno siahnuť po diele z danej doby, nie po diele, ktoré sa chce tváriť, že je z tej doby.
3) Pokus vytvoriť „kresťanskú detektívku“, ktorý z môjho pohľadu veľmi nevyšiel. Áno, od istej chvíle si hlavný hrdina opakuje istý biblický verš a občas uvažuje (veľmi letmo) o viere pod vplyvom šarmantnej spoločníčky Madeline (tá sa pasuje za veriacu; keby to však neverbalizovala, z jej konania to asi veľmi nerozoznám), ale to sa mi zdá na kresťanskú literatúru príliš letmé a na detektívku zbytočné.

Ešte väčšie mínusy:
1) Nuda. Dobrá detektívka skrátka musí strhnúť; pre tie najlepšie som nemala chuť ísť spať a – hoci sedmospáč –, nevedela som sa dočkať rána, dokonca som bola ochotná si privstať, aby som mohla pokračovať v čítaní. Toť popri Pravidlách vraždy som stihla prečítať niekoľko iných kníh (vrátane cca 460-stranového románu) a dočítala som ich skôr zo zotrvačnosti.
2) Sentimentálny románik. Obyčajne nejakú tú ľúbostnú zápletku v rámci detektívky uvítam, táto však bola naivná, presladená a chvíľami som sa pýtala, či to autorka fakt myslí vážne.
3) Otrepané schémy. Keď už má človek čo-to z detektívkych klasík načítané, zrejme ho zápletky a peripetie v tomto deji veľmi neprekvapia.

Naias
05.10.2020

Väčšinu času nezabralo ani tak pátranie ako skôr rodiaci sa vzťah medzi Drewom a Madeline. Ich prekáračky boli celkom vtipné, a i keď rozhovor medzi nimi niekedy skĺzol do sentimentality, nikdy to netrvalo dlho. Problém je v tom, že toto má byť detektívka. A Drew je síce príťažlivý, šarmantný a navyše gentleman, no ako detektív je na baterky. Je aspoň na ozdobu, ale to v knihe moc nezaváži. Nepoviem na obrazovke, vtedy sa človek môže kochať, ale takto... V podstate nič nevypátral, pár vecí zistil, to je pravda, ale dedukovanie mu akosi nešlo. Len pobiehal naokolo sťa sliediaci pes a skúmal stopy. Meno vraha som mu mohla povedať podstatne skôr, než mu to autorka naservírovala na striebornej tácke. Teda keby som spáchala vraždu, chcela by som, aby ju vyšetroval Drew Farthering.

Marylaa
21.04.2019 2 z 5

Jsem ráda, že existuji knihy, které je možné nazvat "křesťanské detektivky", ale u této knihy bych byla raději pokud by byla "obyčejnou" detektivkou. Měla jsem dojem jakoby si autorka ke konci najednou vzpomněla, že chtěla napsat křesťanskou knihu a hrdinové najednou zvážněli - do té doby ty všechny vraždy brali, na můj vkus, docela na lehkou váhu (i když určitě jsou čtenáři, kterým tento styl detektivek vyhovuje). Hlavní hrdina se také, podle mně, příliš lehce vyrovnal s rodinným tajemstvím, které hned po první vraždě vyšlo najevo, čekala jsem, že podnikne nějaké pátrání tímto směrem, když už si hraje na detektiva. Třeba to bude v dalším díle, který ale nevím, jestli si koupím. Jedno však na knize oceňuji, obávala jsem se toho srovnání s Agathou Christie, u té vím nejpozději v polovině knihy, kdo je vrah, Julianna Deering mě naopak dokonale zmátla.

Autorovy knížky

2018  54%Pravidlá vraždy